Προς το περιεχόμενο

Ιστορικη επετειος(8-10-07)


erzetgkouv

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαν σημερα πριν 180 χρονια (8-10-1827) συνεβη η ναυμαχια του Ναυαρινου, ενα γεγονος που κατα καποιους ιστορικους κρινεται πιο σημαντικο κι απ την Επανασταση του 1821. Χαρις στη επεμβαση των Μεγαλων Δυναμεων (Αγγλια, Ρωσια, Γαλλια) καταστραφηκε στο Ναυαρινο ο Τουρκοαιγυπτιακος στολος και ανοιξε ο δρομος για ανεξαρτητο ελληνικο κρατος.

Τι γνωμη εχετε για την επετειο αυτη?

(κατι μου λεει οτι θα βρεθουν καποιοι που δεν γιορταζουν:-))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώμη μου είναι ότι εκέινη την περίοδο είχαμε φυλακισμένο τον Κολοκοτρώνη ,

τον Δελληγιάννη και πολλούς άλλους....επίσης ο Παπαφλέσσας έκανε την μάχη στο Μανιάκι, και σταμάτησε ελάχιστα το γιουρούσι του Ιμπραήμ , και όλοι οι άλλοι ( Νικηταράς, Πετρόμπεης κλπ ), ενώ θα μπορούσανε να έχουνε μαζέψει 4-5.000 στρατό , στάθηκε ο Παπαφλέσσας μόνος του με 400 άτομα.

 

Επίσης , αφού ο Ιμπραήμ είχε καταλάβει όλη την δυτική Πελοπόνησο ( Ηλεία και δυτική Μεσσηνία ) , εμείς είμασταν σε εμφύλιο , για το ποιος θα γίνει ο Πρόεδρος του βουλευτικού.

Οι Ζαήμηδες και οι Λόντοι , κοιτάζανε πως θα τα "βρούνε " με τον Ιμπραήμ , και όχι να πολεμήσουνε....Στο μεταξύ ο Ιμπραήμ , όχι μόνο κατέσφαζε , όχι μόνο έφερνε πλυθησμό απο την αραπιά για να ιδρύσει νέο κράτος ( απόγονοι των οποίων υπάρχουνε ακόμα στα μέρη , εξ ου και τους λέμε τουρκόσπορους μερικούς Πυργιώτες ---- no offence , όχι όλους -------) , αλλά ήτανε στα πρόθυρα να μπει στην Καλαμάτα....Αφού είχε πάρει την Τρίπολη και κατέσφαξε τον πλυθησμό.

 

Μόνο η Καλαμάτα και το Ναύπλιο κρατήθηκαν....

 

Και για αυτό πρέπει να ασιθάνομαι υπερήφανος? Το ότι με έσωσε η Μ. Βρετανία?

 

Αντι να συσπειρωθεί ο πλυθησμός και να τον αντιμετωπίσει?

 

Και μετά , έκανε την πολιορκία του μεσσολογγίου ενισχύοντας τον Κιουταχή....που ξέρουμε τι έγινε....

 

μπράβο μας , ας γιορτάσουμε την διχόνοια μας τοτε!!!!

 

 

Για περισσότερα εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και για αυτό πρέπει να ασιθάνομαι υπερήφανος? Το ότι με έσωσε η Μ. Βρετανία?

 

 

Για του λόγου το αληθές δεν μας 'έσωσε' η Αγγλία, η αποφασιστκότητα της Ρωσίας και ο ανταγωνισμός των μεγάλων δυνάμεων με ολίγη ασυνεννοησία και κάμποσο Τουρκοαιγυπτιακό τσαμπουκά έφεραν το αποτέλεσμα που έφεραν.Η Ρωσία είναι η μόνη απ'όσο ξέρω που συμμετέχει κατα καιρούς μέχρι και σήμερα σε σχετικούς εορτασμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ναυμαχία του ναυαρίνου ήταν σημαντική ακριβώς για όλα αυτά που είπε ο zazik

η επανάσταση είχε σχεδόν τελειώσει σε όλα τα μέρη

ο ιμπραϊμ είχε ξανακαταλάβει όλες σχεδόν τις περιοχές που είχαν ελευθερωθεί

τα δάνεια από την αγγλία είχαν κατασπαταληθεί σε εμφύλιες συγκρούσεις κτλ

 

οπότε αν δεν υπήρχε αυτή η έξωθεν παρέμβαση (οι λόγοι για τους οποίους, βέβαια, έγινε σχετίζονται με τα συμφέροντα των μεγάλων δτνάμεων και τον μεταξύ τους ανταγωνισμό) πιθανότατα θα είχε εφαρμοστεί το σχέδιο των τουρκοαιγυπτίων και θα είχε εξαφανιστεί το ελληνικό στοιχείο από την περιοχή

 

από πολλούς ιστορικούς θεωρείται η τελευταία μάχη (αν και τα επόμενα χρόνια υπήρχαν τοπικές αψιμαχίες) και ακολουθήθηκε από το πρωτόκολλο του λονδίνου που έδινε αυτονομία στο ελληνικό κράτος υπό τον σουλτάνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ που ρώτησα την ανιψιά μου για τον Ιμπραήμ (πέρσι πήγαινε 6η δημοτικού)

Μου είπε ότι όλα αυτά είναι φαντασιώσεις των Ελληναράδων και ότι ο άνθρωπος απλά εμφανίστηκε στην περιοχή , όπως έγραφε και το βιβλίο τους

 

 

«Κάθε μέρα ακούμε τερατωδίες από τους διάφορους καθηγητές της ιστορίας με αφορμή το σχολικό βιβλίο της Ιστορίας. Να τους βοηθήσουμε, λεω εγώ, για να συμπληρώσουν κάποιες λεπτομέρειες. Όταν έκανε την "εμφάνισή" του ο Ιμπραήμ στην Πελοπόννησο δεν τον καλοδέχτηκαν οι Έλληνες. Βρέθηκε κάποιος ονόματι Κολοκοτρώνης με μερικούς κατσαπλιάδες "κλέφτες" κι ενώ προχωρούσε ο καημένος ο Ιμπραήμ με τους εκλεκτούς Τουρκοαιγύπτιους στο εσωτερικό της Πελοποννήσου, τον παρενοχλούσαν! Αν είναι δυνατόν»

Από το blog του Λαγκαδινού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχω δεσμους με τη περιχοη να σημειωσω οτι συμφωνα με την τοπικη εφημεριδα '΄Σημαια' γφετος θα ελλημενιστουν πολεμικα πλοια στο λιμανι της Πυλου απο Αγγλια, Γαλλια, Ρωσία και θα γινουν πολλες τελετες στο νησακι πυο εχει στηθει το μνημειο της Ναυαμαχιας. Παραλληλα ενδιαφερον εχει η παρουσία όλων των αρχών στην γιορτή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχω δεσμους με τη περιχοη να σημειωσω οτι συμφωνα με την τοπικη εφημεριδα '΄Σημαια' γφετος θα ελλημενιστουν πολεμικα πλοια στο λιμανι της Πυλου απο Αγγλια, Γαλλια, Ρωσία και θα γινουν πολλες τελετες στο νησακι πυο εχει στηθει το μνημειο της Ναυαμαχιας. Παραλληλα ενδιαφερον εχει η παρουσία όλων των αρχών στην γιορτή..

 

Και εγώ απο Καλαμάτα είναι καταγωγή φίλε μου....B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

zazik, μαλλον εχεις επηρεαστει απ τη ταινια του Παπαφλεσσα με τον Π"μιχαηλ.

Η μαχη στο Μανιακι εγινε το 1825 και ο Κολοκοτρωνης εκεινο τον καιρο(10/1827) δεν ηταν φυλακη. Το θεμα δεν ειναι ο Π"φλεσσας ή ο εμφυλιος. Χαρη στην επεμβαση των 3 Δυναμεων σε μια εποχη που η Επανασταση ειχε ουσιαστικα τελειωσει, απαλλαχτηκαμε απ τον Οθωμανικο ζυγο.

Οσο για την ιστορια, η Αγγλια μετα απο λιγο αποκυρηξε τη ναυμαχια(!), αντιθετα η Ρωσσια συνεχαρη το Ναυαρχο της καθοτι μετα απο λιγο ξεκινησει ο Ρωσοτουρκικος Πολεμος (που κατεληξε στην πληρη ανεξαρτησια της Ελλαδας), οσο για την Γαλλια εκει πραγματικα ειδαμε φιλελληνισμο, ο γαλλος Βασιλιας απεστειλε πεζικο που εκδιωξε τον Ιμπραημ απ το Μωρια και αλλες ενεργειες που οταν τις εμαθα συγκινηθηκα.

Στο μεταξύ ο Ιμπραήμ , όχι μόνο κατέσφαζε , όχι μόνο έφερνε πλυθησμό απο την αραπιά...

Aπ την... "αραπια"?! τι ρατσιστικη λεξη ειναι αυτη?

Ξερεις οτι πολλες γυναικες, οταν εφευγε ο Ιμπραημ παρακαλουσαν να τις παρουν μαζι στην "αραπιά"?

Παντως λεξεις οπως τουρκοσπορος ή αραπης δικαιολογουν τους τουρκους να μας λενε γκιαουρηδες...

Όταν έκανε την "εμφάνισή" του ο Ιμπραήμ στην Πελοπόννησο δεν τον καλοδέχτηκαν οι Έλληνες. Βρέθηκε κάποιος ονόματι Κολοκοτρώνης με μερικούς κατσαπλιάδες "κλέφτες" κι ενώ προχωρούσε ο καημένος ο Ιμπραήμ με τους εκλεκτούς Τουρκοαιγύπτιους στο εσωτερικό της Πελοποννήσου, τον παρενοχλούσαν! Αν είναι δυνατόν»

Ποιος τις λεει αυτες τις αηδιες? τα τουρκικα βιβλια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι μαν , δεν έχω επηρεαστεί απο την ταινία....τυγχάνει να έχω πάει στο Μανιάκι , δίοτι το χωρίο της μάνας μου είναι αρκετά κοντά , και να έχω ακούσει ιστορίες απο γηραιότερους....

 

Οσο για τις λέξεις "αραπιά" και "τουρκόσποροι" , δεν είμαι ρατσιστής , (παρόλο που μερικοι πιστέυουνε το αντίθετο) , απλά χρησιμοποιώ λέξεις που χρησιμοποιούσανε τότε , και έχω ακούσει απο παπούδες μου....διοτί αυτοί με μάθανε ιστορία.....

 

 

Τώρα , αν έχεις παραπάνω στοιχεία , δεκτον....

 

Αλλά διαφωνώ με όσα λες , πιστεψέ με , αν όλοι οι παραπάνω ήτανε "φιλλέληνες" , θα μας είχανε βοηθήσει στην αρχή....

 

Αφου ελευθερώσαμε την Ελλάδα μόννοι μας , αφου όλοι αυτοι μας βάλανε να σφαχτούμε μεταξύ μας ( τι πρωτότυπο) , μετά

μας ελευθέρωσαν??? Ναι για την ψυχή της μάνας τους....ΟΧΙ , απλά είχανε συμφέροντα να καταστρέψουνε τον σοθλτάνο....

 

 

Εντιτ : όχι φίλε μου , όταν έπεσε ο Παπαφλέσσας , ο Κολωκοτρώνης ήτανε ακόμα φυλακή....

 

ΒΤW , έχει πάει κανεις στο Ναύπλιο να δει το μπουντρούμι που είχαμε τον Κολωκοτρώνη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου, δε διαβαζεις προσεκτικα.

Ειπα οτι ο Κολοκοτρωνης δεν ηταν φυλακη τη περιοδο του Ναυαρινου (10/1827).

 

Επειδη παλια λεγανε αραπια και τουρκοσποροι αυτο δε σημαινει οτι ετσι πρεπει να τα λεμε και σημερα. Πρεπει να σεβομαστε ολους τους λαους και ολες τις φυλες. Εσυ δεχεσαι να σε λενε οι τουρκοι γκιαουρη?

 

Σχετικα με το Φιλελληνισμο, πρεπει να σταθμισεις τις συνθηκες που επικρατουσαν τοτε(Ιερη Συμμαχια) και τα γενικοτερα γεωπολιτικα συμφεροντα των Δυναμεων στη στρατηγικη αυτη περιοχη. Μη περιμενεις καποιον ηγετη να βαλει στη μπαντα τα συμφεροντα της χωρας του μονο και μονο για να βοηθησει τη δικια μας.

Ιδιαιτερη αναφορα εκανα στον γαλλο βασιλια που το 1829 ενηργησε υπερ της Ελλαδας με συγκινητικο φελελληνισμο.

Τελός να σου πω οτι την ιστορια δεν τη γραφουν οι παππουδες μας αλλα τα γεγονοτα και η οσο το δυνατον αντικειμενικη καταγραφη τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α οκ μαν σόρρυ μόλις ξύπνησα μετά απο μεθύσι :lol::lol:....

 

Κοιταξε να δεις , επειδη εδώ θα διαφωνήσω , την ιστορία ΔΕΝ την γράφουνε τα γεγονότα,

γιατί ο καθένας τα γεγονότα τα γράφει όπως θέλει...έχουμε πρόσφατα γεγονότα ,

με στριμωξίδια....:fear::rolleyes:

 

Τώρα , οι πιο έμπειρες πηγές , είναι η Λαική Ιστορία , άτομα που είναι απο την περιοχή , και έχουνε ακούσει ιστορίες απο τους παπούδες τους , που και οι παπούδες έχουνε ακούσει απο τους παπούδες τους....

 

Τώρα , επειδή έχω πάει σε όλα τα μέρη με τον παπού μου , ( Μεθώνη , Κορώνη , Πύλο , Σφακτηρία , Μανιάκι , και στο μπουντρούμι του Κολοκωτρώνη ) , ξέρω την ιστορία , όπως μου την έχει περιγράψει ο παπούς μου....

 

 

Εν τω προκειμένω , ειλικρινα δεν θυμάμαι ( αυτή την στιγμη ) τι ακριβώς παίχτηκε στο ναυαρίνο , αλλά δυστυχώς , μην διαβάζετε την Ιστορία που μας διδάσκυνε , διότι είναι αυτή που τους συμφέρει....ΔΥΣΤΥΧΩΣ....

 

 

Πάντως , αν πάς στο Μανιάκι , θα συγκινηθείς , πως κατάφερε να αποκρούσει τόσο στρατό για τόσες ώρες , σε αυτό το λοφάκι....

 

Όσο για τον Φιλλεληνισμο , εγώ αδυνατώ να τον πιστέψω , σόρρυ....Ο μόνος πραγματικός Φιλλέληνας ήτανε ο Βύρωνας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπ την... "αραπια"?! τι ρατσιστικη λεξη ειναι αυτη?

Αραπιά=Αραβία

Άσχετα με το νόημα που της δώσαμε στη σύγχρονη Ελληνική γλώσσα (είπε κάποιος ότι δεν είμαστε ρατσιστές; ), η λέξη "αράπης" δε σημαίνει μαύρος αλλά Άραβας (προέρχεται από τη λέξη "Άραψ").

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...