Προς το περιεχόμενο

Ιστορικη επετειος(8-10-07)


erzetgkouv

Προτεινόμενες αναρτήσεις

α οκ μαν σόρρυ μόλις ξύπνησα μετά απο μεθύσι :lol::lol:....

Κοιταξε να δεις , επειδη εδώ θα διαφωνήσω , την ιστορία ΔΕΝ την γράφουνε τα γεγονότα,

γιατί ο καθένας τα γεγονότα τα γράφει όπως θέλει...έχουμε πρόσφατα γεγονότα ,

με στριμωξίδια....:fear::rolleyes:

Τώρα , οι πιο έμπειρες πηγές , είναι η Λαική Ιστορία , άτομα που είναι απο την περιοχή , και έχουνε ακούσει ιστορίες απο τους παπούδες τους , που και οι παπούδες έχουνε ακούσει απο τους παπούδες τους....

Τώρα , επειδή έχω πάει σε όλα τα μέρη με τον παπού μου , ( Μεθώνη , Κορώνη , Πύλο , Σφακτηρία , Μανιάκι , και στο μπουντρούμι του Κολοκωτρώνη ) , ξέρω την ιστορία , όπως μου την έχει περιγράψει ο παπούς μου....

Εν τω προκειμένω , ειλικρινα δεν θυμάμαι ( αυτή την στιγμη ) τι ακριβώς παίχτηκε στο ναυαρίνο , αλλά δυστυχώς , μην διαβάζετε την Ιστορία που μας διδάσκυνε , διότι είναι αυτή που τους συμφέρει....ΔΥΣΤΥΧΩΣ....

Πάντως , αν πάς στο Μανιάκι , θα συγκινηθείς , πως κατάφερε να αποκρούσει τόσο στρατό για τόσες ώρες , σε αυτό το λοφάκι....

Όσο για τον Φιλλεληνισμο , εγώ αδυνατώ να τον πιστέψω , σόρρυ....Ο μόνος πραγματικός Φιλλέληνας ήτανε ο Βύρωνας....

 

zazik, αλοιμονο αν την ιστορια την εγραφαν οι θρυλοι ή οι παραδοσεις των γενεών.

Ποιος αλλος θα γραψει την ιστορια αν οχι τα γεγονοτα? οι μυθοι?

Απο κει και περα βεβαια αναλογα με την επικρατουσα ιδεολογια μπορει να παρουσιαστει λιγο διαφορετικα, οπως πχ. επιχειρηθηκε με το βιβλιο της ΣΤ' Δημοτικου οπου η σφαγη των ελληνων της μικρασιας παρουσιαστηκε σαν συνωστισμος.

Στο Ναυαρινο ειναι γνωστα τα γενονοτα που παιχτηκαν, ο ενωμενος στολος των Τριων ειχα παει αρχικα εκφοβιστικα για να διωξει τον Μπραήμη χωρις να εχει σκοπο τη συγκρουση, τελικα μετα απο καποιο επεισοδιο αρχισε η ναυμαχια οπου καταστραφηκαν 60 τουρκοαιγυπτιακα πλοια(εναντι κανενος των συμμαχων) και σκοτωθηκαν 6000 τουρκοι, και η Ελλας σωθηκε...

Στο Μανιακι εγινε η θυσια του Π"φλεσσα, ολοι εχουμε συγκινηθει απ την ελληνικη ταινια αλλά μη ξεχναμε οτι ηταν μια ηττα που συνεβη γιατι οι περισσοτεροι ελληνες δειλιασαν και σκορπισαν μολις αντικρυσαν τον στρατο του Ιμπραημ.

Για τον Φιλλεληνισμο τα ειπαμε, η καθε χωρα βαζει πρωτα τα δικα της συμφεροντα και ειναι απολυτα φυσιολογικο.

Ο Βυρωνας ηταν περισσοτερο ενας τυχοδιωκτης και θα το καταλαβεις οταν μαθεις για τη ζωη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μεταξύ ο Ιμπραήμ , όχι μόνο κατέσφαζε , όχι μόνο έφερνε πλυθησμό απο την αραπιά για να ιδρύσει νέο κράτος ( απόγονοι των οποίων υπάρχουνε ακόμα στα μέρη , εξ ου και τους λέμε τουρκόσπορους μερικούς Πυργιώτες ---- no offence , όχι όλους -------)

 

Και εγώ απο Καλαμάτα είναι καταγωγή φίλε μου....

 

Και χωρίς να δω το δεύτερο quote, τον έκοβα σύριζα ότι είσαι απο τα Άγια χώματα της Μεσσηνίας. Καλαμάτα ρεεεεεεεε.

 

 

Btw επειδή όταν ήμουν κάτω πήγαινα συχνά στην Πύλο αν θυμάμαι καλά πάντα έστελναν αγήματα και οι τρεις χώρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω την εντυπωση οτι η ναυμαχια εγινε στις 20/10/1827.

Να εδω καποιες χρησιμες πληροφοριες. Μαλιστα χθες ειδα στην τοπικη TV οτι εγιναν στην Πυλο οι εορτασμοι κλπ κλπ....

Αλλη μια σελιδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...