Προς το περιεχόμενο

Χάλεσε η CPU


dmeint

Προτεινόμενες αναρτήσεις

:fear:

 

Καλησπερα σε όλους , θα ηθελα μια βοηθεια και μια γνωμη σχετικα με μια ζημια που επαθα στο PC μου .

Αποφασισα να ριξω λιγο αερα για να φύγουν οι σκόνες και ψεκαζοντας αποφασισα να βγαλω την CPU να την ψεκασω και αυτη.

Τελικα οταν την ξαναεβαλα στο motherboard μαζι με την ψυκρα της και τον ανεμηστηρα , προφανως κατι έκανα λάθος στην τοποθετηση και ταν αναβω το PC τιποτα στην οθονη NO SIGNAL γραφει . Προφανος κατι χαλασα αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι . Ξαναπροσπαθησα 2-3 φορες βαζοντας βγαζοντας την CPU αλλά τιποτα .

Το Motherboard ειναι ASUS P4P800 SE και η CPU Intel P4 3.0 GHZ socket 478 800-MHz. Τι λέτε να έχει γίνει ? Και τι προτινετε να κάνω ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτερων για την βοηθεια σας .

Δημητρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Λογικά και αν είσαι λιγο τυχερός η cpu σου δεν έπαθε τίποτα. Όταν όμως την ξναέβαλες;, έβαλες πάστα μεταξύ της και του cooler? Αν όχι, βάλε όπωσδήποτε και άμεσα. Μετα, απάντησε σε αυτά που σε ρωτάει ο Iceman.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά και αν είσαι λιγο τυχερός η cpu σου δεν έπαθε τίποτα. Όταν όμως την ξναέβαλες;, έβαλες πάστα μεταξύ της και του cooler? Αν όχι, βάλε όπωσδήποτε και άμεσα. Μετα, απάντησε σε αυτά που σε ρωτάει ο Iceman.

 

 

γιατι οπωσδηποτε και αμεσα?

απο οσο ξερω η παστα βελτιωνει την αποδοση της ψυκτρας με την ενοια οτι καλυπτει τα κενα μεταξυ των 2 και ψυχεται περισοτερο ο επεξεργαστης!

αρα αυτος δεν ειναι λογος να μην βλεπει το συστημα τον επεξεργαστη!εχω την τωρινη μου ψυκτρα χωρις παστα και ειναι μια χαρα!!

 

@dmeint μηπως καταλαθος ξεχασες να βαλεις καποιο ρευμα,εμενα μου εχει τυχει να ξεχασω να βαλω το 4πινο της μιτρικης και ψαχνομουν!!ειναι και αυτο μια περιπτωση!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"πως εριξες αερα?με καποιο ειδικο spray αερος και αν ναι,δωσε καποιο λινκ με το προιον αυτο αν μπορεις."

ΑΕΡΑ ΕΡΙΞΑ ΜΕ ΕΙΔΚΟ ΣΠΡΕΥ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΤΑ MEDIA MARKT , ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ Link .

"iceman79: το τροφοδοτικο ανοιγει? κανει κανενα μπιπ κτλ? τα ανεμιστηρακια δουλευουν?"

ΤΟ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΤΑ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΛΑΜΠΑΚΙΑ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ

"Tzimmys:Λογικά και αν είσαι λιγο τυχερός η cpu σου δεν έπαθε τίποτα. Όταν όμως την ξναέβαλες;, έβαλες πάστα μεταξύ της και του cooler? Αν όχι, βάλε όπωσδήποτε και άμεσα. Μετα, απάντησε σε αυτά που σε ρωτάει ο Iceman."

ΠΑΣΤΑ ΔΕΝ ΕΒΑΛΑ , ΕΙΧΕ ΛΙΓΟ BEBAIA ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΞΕΡΑΜΕΝΗ ΟΜΩΣ . ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΠΑΣΤΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ??

"Akira_mpx : @dmeint μηπως καταλαθος ξεχασες να βαλεις καποιο ρευμα, εμενα μου εχει τυχει να ξεχασω να βαλω το 4πινο της μιτρικης και ψαχνομουν!! ειναι και αυτο μια περιπτωση!! "

ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΞΑ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΕΧΕΙ ΡΕΥΜΑ ΤΟ PC

 

"leukonas : To oti bgazei no signal stin othoni sigoura dn simenei pos kaike i cpu. Kati pezei me to reyma. Isos na kounithike i karta grafikon. Isos na min trofodotite sosta to sistima.I isos na akoumpises pouthena kai na ekapses tpt...."

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΑΡΓΑ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΕΙΧΑΝ ΣΤΡΑΒΩΣΕΙ 2 ΠΙΝΑΚΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ CPU ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΤΑ ΙΣΙΟΣΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΟΥΜΠΩΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΟ MOTHERBOARD ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΤΙΠΟΤΑ ΝΟ SIGNAL . ΑΜΑ ΚΑΗΚΕ ΚΑΤΙ ΠΩΣ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ?

ΘΑ ΞΑΝΑΚΟΙΤΑΞΩ ΒΕΒΑΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΦΥΣΕΣ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ , ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ . ΕΛΠΙΖΩ ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΛΥΘΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ .

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ

ΦΙΛΙΚΑ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι οπωσδηποτε και αμεσα?

απο οσο ξερω η παστα βελτιωνει την αποδοση της ψυκτρας με την ενοια οτι καλυπτει τα κενα μεταξυ των 2 και ψυχεται περισοτερο ο επεξεργαστης!

αρα αυτος δεν ειναι λογος να μην βλεπει το συστημα τον επεξεργαστη!εχω την τωρινη μου ψυκτρα χωρις παστα και ειναι μια χαρα!!

 

Και επειδή τον έχεις εσύ χωρίς πάστα σημαίνει ότι ελιναι και "εντάξει"? Η πάστα είναι απαραίτητη για τη σωστή αποβολή της θερμότητας από τον επεξεργαστή. Και αυτό δεν το έγραψα για να αιτιολογήσω το ότι δεν έχει σήμα, αλλά σαν κάτι που πρέπει να κάνει. Το παιδί φένεται ότι δεν θα είχα βάλει.

@dmeint την πάστα αυτήν την πέρνεις από οποιοδήποτε μαγαζί πληροφορικής, (πλαίσιο-eshop ktl), k=καλό ελιναι να πάρεις μια artic silver 5 και δεν κοστίζει πάνω από 6 ευρώ.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΑΡΓΑ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΕΙΧΑΝ ΣΤΡΑΒΩΣΕΙ 2 ΠΙΝΑΚΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ CPU ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΤΑ ΙΣΙΟΣΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΟΥΜΠΩΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΟ MOTHERBOARD ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΤΙΠΟΤΑ ΝΟ SIGNAL . ΑΜΑ ΚΑΗΚΕ ΚΑΤΙ ΠΩΣ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ?

Αυτό φίλε μου είναι μεγάλη ατυχία. Ένας τρόπος να το καταλάβεις είναι να πάρεις τον επεξ και να τον βάλεις στο pc ενός φίλου σου. Αν στράβωσαν απλά και τα ίσιωσες είναι ππιθανώ να μην τρέχει τίποτα, αλλά πρόσεχε πολύ. Αφού εξασφαλήσεις ότι ο επεξ λειτουργεί, κοίτα πάλι τα ρελυματα που σου λένε τα παιδιά και κοίτα η κάρτα γραφικών να είναι καλά κουμπωμένη στη θήρα της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επειδή τον έχεις εσύ χωρίς πάστα σημαίνει ότι ελιναι και "εντάξει"? Η πάστα είναι απαραίτητη για τη σωστή αποβολή της θερμότητας από τον επεξεργαστή. Και αυτό δεν το έγραψα για να αιτιολογήσω το ότι δεν έχει σήμα, αλλά σαν κάτι που πρέπει να κάνει. Το παιδί φένεται ότι δεν θα είχα βάλει.

@dmeint την πάστα αυτήν την πέρνεις από οποιοδήποτε μαγαζί πληροφορικής, (πλαίσιο-eshop ktl), k=καλό ελιναι να πάρεις μια artic silver 5 και δεν κοστίζει πάνω από 6 ευρώ.

 

Αυτό φίλε μου είναι μεγάλη ατυχία. Ένας τρόπος να το καταλάβεις είναι να πάρεις τον επεξ και να τον βάλεις στο pc ενός φίλου σου. Αν στράβωσαν απλά και τα ίσιωσες είναι ππιθανώ να μην τρέχει τίποτα, αλλά πρόσεχε πολύ. Αφού εξασφαλήσεις ότι ο επεξ λειτουργεί, κοίτα πάλι τα ρελυματα που σου λένε τα παιδιά και κοίτα η κάρτα γραφικών να είναι καλά κουμπωμένη στη θήρα της.

 

 

Το πρώτο πράγμα που θα κάνω είναι να τα πάρω την πάστα το απογευμα και μετα σπιτι για έλεγχο σε αυτα που μου υποδείξανε τα παιδία, Οσο αφορα το αμα ο επεξεργαστης ειναι ΟΚ δοκιμάζοντας τον σε αλλο PC , δεν πρεπει η μητρηκη του αλλου PC να τον δέχεται ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο πράγμα που θα κάνω είναι να τα πάρω την πάστα το απογευμα και μετα σπιτι για έλεγχο σε αυτα που μου υποδείξανε τα παιδία, Οσο αφορα το αμα ο επεξεργαστης ειναι ΟΚ δοκιμάζοντας τον σε αλλο PC , δεν πρεπει η μητρηκη του αλλου PC να τον δέχεται ?

 

Φυσικά, θα πρέπει να έχουν το ίδιο socket και -αυτό δεν είναι κανόνας αλλά θα διασφαλύσει ασυμβατότητες- να μην έχουν πολύ μεγάλη διαφορά στη συχνότητα.

Καλή τύχη σου εύχομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βγάλε την κάρτα γραφικών και ξανακούμπωσέ την καλά, μπορεί να έχει

μετακινηθεί και να μην κανει καλή επαφή.

αν έχεις ισιώσει τα δοντάκια καλά, και κούμπωσε οκ ο επεξεργαστής, δεν έχει πρόβλημα.

ΠΟΤΕ Η ΠΑΣΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΝΕΙ ΣΗΜΑ ΣΤΗΝ ΟΘΟΝΗ ΤΟ PC.

κάνε και ένα reset bios όπως σου έχουν ξαναναφέρει.

 

αν δεν βγάλεις άκρη, δοκίμασε πρώτα μία άλλη VGA στον δικό σου υπολογιστή, πριν βγάλεις τον επεξεργαστή σου και πάρεις τους δρόμους να βρεις 478 μητρική. (και άνθρωπο που θα κάτσει να βγάλει την cpu του, για να δοκιμάσεις την δική σου).

 

επίσης δοκίμασε να παίξεις και με τις μνήμες, βγάλτες όλες, άσε μία και άλλαξέ της slot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως... λέω μήπως....

 

κάηκε η CPU και παιδεύεσαι τσάμπα? Αν παίρνουν ρεύμα όλα τα υπόλοιπα, και πάστα να μην έχεις, ένα POST θα το πέρναγε...

 

Και για να πούμε και του στραβού το δίκιο, για να λυγίσεις 2 ποδαράκια, δεν της συμπεριφέρθηκες με τον καλύτερο τρόπο... είχες γειωθεί πριν το όλο εγχείρημα ή φόραγες και το πλεκτό πουλοβεράκι σου??? Και όταν ίσιωσες τα ποδαράκια το έκανες με το χέρι? με τσιμπιδάκι??? με τανάλια???? αυτά τα είχες γειώσει μια φορά πριν το κάνεις????

 

Μακάρι να μην είναι έτσι βέβαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pithanon o filos tha exi spasi kanena pinaki ke perimeni na dulepsi to mixanima....ke aporo pos kumpore i cpu me stravomena pin....eprepe na ligisan 90 mires....pu simeni oti ine poli diskolo na xanaisiosun an den kopun prwta....:( pandos mia allh cpu tha erixne ligo fos sthn periptwsh su....gia to an ftei i cpu i kati allo...ke episis den kanun ola ta sprei gia plaketes ke ilektronika exarthmata....idika ekina pu periexun alkooles ke alla ximika pu ine diavrotika ke agogh tu reymatos...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...