Προς το περιεχόμενο

Χάλεσε η CPU


dmeint

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και είναι κάτι άλλο που δεν κατάλαβα:

 

Από που και ως που να βγάλεις την CPU για να την φυσήξεις??? Να βγάλεις το fan, οκ... να βγάλεις την ψύκτρα, ΟΚ... μα την CPU??? Που ακριβώς θα μπορούσε να πιάσει σκόνη και θα καθάριζε με τον αέρα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Και είναι κάτι άλλο που δεν κατάλαβα:

 

Από που και ως που να βγάλεις την CPU για να την φυσήξεις??? Να βγάλεις το fan, οκ... να βγάλεις την ψύκτρα, ΟΚ... μα την CPU??? Που ακριβώς θα μπορούσε να πιάσει σκόνη και θα καθάριζε με τον αέρα??

 

Βασικα τον ανεμιστηρα πηγα να βγαλω και βγηκε η ψυκτρα με τον επεξεργαστη μαζι, δυστυχως η βλακία έγινε .

Λοιπον εκανα όλα τα βηματα που μου ειπαν τα παιδια αλλα τιποτα , θα κοιταζω μηπως βρω καποιον επεξεργαστη σοκετ 478 και δοκιμασω άμα γινει τίποτα αλλίως θα καταλήξω στο στο e-shop που έχει μια τιμη 114 ? για INTEL PENTIUM 4 PRESCOTT 3,00GHZ - 800 - TRAY ( που ειναι πολλααααααα ) . Αλλη λυση δεν μπορω να σκεφτώ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pithanon o filos tha exi spasi kanena pinaki ke perimeni na dulepsi to mixanima....ke aporo pos kumpore i cpu me stravomena pin....eprepe na ligisan 90 mires....pu simeni oti ine poli diskolo na xanaisiosun an den kopun prwta....:( pandos mia allh cpu tha erixne ligo fos sthn periptwsh su....gia to an ftei i cpu i kati allo...ke episis den kanun ola ta sprei gia plaketes ke ilektronika exarthmata....idika ekina pu periexun alkooles ke alla ximika pu ine diavrotika ke agogh tu reymatos...

εγώ είχα ισιώσει παλιότερα καμμιά 20ριά pins και δουλεύει ακόμα το pc χωρίς πρόβλημα... καλή όραση και υπομονή να έχεις! :devil:

Βασικα τον ανεμιστηρα πηγα να βγαλω και βγηκε η ψυκτρα με τον επεξεργαστη μαζι, δυστυχως η βλακία έγινε .

Λοιπον εκανα όλα τα βηματα που μου ειπαν τα παιδια αλλα τιποτα , θα κοιταζω μηπως βρω καποιον επεξεργαστη σοκετ 478 και δοκιμασω άμα γινει τίποτα αλλίως θα καταλήξω στο στο e-shop που έχει μια τιμη 114 ? για INTEL PENTIUM 4 PRESCOTT 3,00GHZ - 800 - TRAY ( που ειναι πολλααααααα ) . Αλλη λυση δεν μπορω να σκεφτώ .

η καλύτερη λύση αν φταίει τελικά ο επεξεργαστής είναι να βρεις ένα μεταχειρισμένο, παίζουν από 25 ως 50 ευρώ, ανάλογα τι θα βρεις.

δεν αξίζει πάντως να δώσεις τόσα πολλά για έναν ''καινούριο'' (παλιο) P4 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ είχα ισιώσει παλιότερα καμμιά 20ριά pins και δουλεύει ακόμα το pc χωρίς πρόβλημα... καλή όραση και υπομονή να έχεις! :devil:

 

η καλύτερη λύση αν φταίει τελικά ο επεξεργαστής είναι να βρεις ένα μεταχειρισμένο, παίζουν από 25 ως 50 ευρώ, ανάλογα τι θα βρεις.

δεν αξίζει πάντως να δώσεις τόσα πολλά για έναν ''καινούριο'' (παλιο) P4 ..

 

Θα ψαξω μηπως βρω καμια CPU απο κανενα παλιο PC φιλου αμα κανει , ωστε να τσεκαρω οτι οντως φταιει ο επεξεργαστης , αλλιως αμα δεν βρω κατι θα παρω τους δρομους της Στουρναρα μηπως βρω τιποτα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ψαξω μηπως βρω καμια CPU απο κανενα παλιο PC φιλου αμα κανει , ωστε να τσεκαρω οτι οντως φταιει ο επεξεργαστης , αλλιως αμα δεν βρω κατι θα παρω τους δρομους της Στουρναρα μηπως βρω τιποτα .

 

 

ψαξε σε καποιο μαγαζι με stock(pc parts) λογικα θα εχουν και σε φθηνες τιμες!! εγω εχω βρει και σε και μικρα μαγαζια με υπολογιστες, 478 επεξεργαστη!!

αλλα τσεκαρε και τις αγγελιες εδω στο φορουμ,αν δεν το εχεις κανει ηδη!

αν μπορεις να αγορασεις απο θεσσαλονικη μπορω να σου πω κανα 2 μαγαζια!

 

παντως χωρις να θελω να σε τρομαξω,,,εγω ειχα παθει το ιδιο πραγμα(ειχε κολησει και ο επεξεργαστης με την ψυκτρα απο την πολυ παστα)

με εναν επεξεργαστη δηλ μου στραβωσαν 1-2 ποδαρακια δεν τα ισιωσα καλα και τον εβαλα με το ζορι καιγοντας τον!αυτα τα 2 ποδαρακια ειχαν μαυρισει-καηκαν

οπως και οι αντιστοιχες τρυπουλες στο socket της μιτρικης !!την πηγα σε εναν ηλεκτρονικο-τεχνικο pc και μου ειπε να μην δοκιμασω αλλον επεξεργαστη γιατι μου καηκε και το σοκετ και ετσι μπορουσε να μου καψει και αλλον επεξεργαστη!!

και ετσι δεν το ριψοκινδηνευω και την εχω παρατησει αυτην την μιτρικη!

 

Χωρις να ειμαι 100% σιγουρος αν μπορει να καει το σοκετ μαζι με τον επεξεργαστη απλα σου λεω προσεξε το μπας και....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψαξε σε καποιο μαγαζι με stock(pc parts) λογικα θα εχουν και σε φθηνες τιμες!! εγω εχω βρει και σε και μικρα μαγαζια με υπολογιστες, 478 επεξεργαστη!!

αλλα τσεκαρε και τις αγγελιες εδω στο φορουμ,αν δεν το εχεις κανει ηδη!

αν μπορεις να αγορασεις απο θεσσαλονικη μπορω να σου πω κανα 2 μαγαζια!

 

παντως χωρις να θελω να σε τρομαξω,,,εγω ειχα παθει το ιδιο πραγμα(ειχε κολησει και ο επεξεργαστης με την ψυκτρα απο την πολυ παστα)

με εναν επεξεργαστη δηλ μου στραβωσαν 1-2 ποδαρακια δεν τα ισιωσα καλα και τον εβαλα με το ζορι καιγοντας τον!αυτα τα 2 ποδαρακια ειχαν μαυρισει-καηκαν

οπως και οι αντιστοιχες τρυπουλες στο socket της μιτρικης !!την πηγα σε εναν ηλεκτρονικο-τεχνικο pc και μου ειπε να μην δοκιμασω αλλον επεξεργαστη γιατι μου καηκε και το σοκετ και ετσι μπορουσε να μου καψει και αλλον επεξεργαστη!!

και ετσι δεν το ριψοκινδηνευω και την εχω παρατησει αυτην την μιτρικη!

 

Χωρις να ειμαι 100% σιγουρος αν μπορει να καει το σοκετ μαζι με τον επεξεργαστη απλα σου λεω προσεξε το μπας και....

 

Τελικα βρηκα ενα CPU Intel P4 2.6 GHZ socket 478 512ΜΒ 533-MHz αντι Intel P4 3.0 GHZ socket 478 800-MHz που είχε πάνω . Δεν νομίζω να έχω καποιο προβλημα .

Και μια τεχνικη ερωτηση στα βήματα εγκαταστσης επεξεργαστη πρεπει να προσεξω κατι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lise olo to mixanima kai vale mono ta aparetita kai des ti ginete.

Dokimase kai me allo trofodotiko an einai dinaton

An parola tauta den ksekinaei , einai pi8ano na ekanes kapia zimia

stin mitriki tin ora pou ka8arizes.Kata 99% efoson isioses ta pins kai

den espase kanena i cpu einai mia xara.

H Cpu einai to teleutaio pragma pou mporei na ftaiei an ena pc

den kanei post , den kaigontai eukola

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lise olo to mixanima kai vale mono ta aparetita kai des ti ginete.

Dokimase kai me allo trofodotiko an einai dinaton

An parola tauta den ksekinaei , einai pi8ano na ekanes kapia zimia

stin mitriki tin ora pou ka8arizes.Kata 99% efoson isioses ta pins kai

den espase kanena i cpu einai mia xara.

H Cpu einai to teleutaio pragma pou mporei na ftaiei an ena pc

den kanei post , den kaigontai eukola

 

Τελικά έβαλα την καινούργια CPU και το PC άνοιξε και μπήκε κανονικά στα XP όπως το είχα πριν γίνει η ζημιά .

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΜΕ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΤΟΥΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΑΡΓΑ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΕΙΧΑΝ ΣΤΡΑΒΩΣΕΙ 2 ΠΙΝΑΚΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ CPU ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΤΑ ΙΣΙΟΣΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΟΥΜΠΩΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΟ MOTHERBOARD ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΤΙΠΟΤΑ ΝΟ SIGNAL . ΑΜΑ ΚΑΗΚΕ ΚΑΤΙ ΠΩΣ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ?

 

Αυτό φταίει σίγουρα. Δοκίμασε να δεις ξανά αν υπάρχουν και άλλα στραβωμένα pins. Χρειάζεται υπομονή για να τα ισιάσεις σωστά, κατά προτίμηση με μια κάρτα.

 

http://www.wikihow.com/Fix-Bent-Pins-on-a-CPU

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα γτ μου μοιρηζει μητρηκη....

Και εγω ετσι την εκαψα την Π4Π800 που ειχα και μετα εκλεγα.

Τα εβγαλα και τα εβαλα καπου ακουμπησα και παπαλα η μητρηκη.Παρε δοκιμασε καρτα γραφηκων και επεξεργαστη σε αλλο υπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς εκεί που έλεγα ότι είχε κλείσει το θέμα κάτι πάει στραβά και πάλι από την αρχή . Οπως ανέφερα το PC ( με τον καινούργιο επεξεργαστή 2.6 Ghz 512KB 533MHz ) ανοίγεί κανονικά μπαίνει στα ΧΡ και μετά από 5 λεπτά κολάει με αποτέλεσμα να χρειάζεται να κλέισω το τροφοδοτικό για να κλείσει . Τι μπορεί να φταεί ? ( όπως προανέφερα πριν είχε 3.0 Ghz 1MB 800MHz και τώρα έβαλα 2.6 Ghz 512KB 533MHz )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ στ οείπα και στο ξαναλέω ετοιμάσου για νέα μητρηκή.Τα ίδια ακριβώς εμένα μου έκανε.

 

Τι νεα μητρικη , νεο υπολογιστη θελεις να πεις . Μου φαινεται πιο λογικό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο οτι θυμαμε τωρα κυκλοφορουνε μοννο μητρηκες με VIA Chipset αλλα την δουλεια τους την κανουνε.Αν εσυ επειδει η μητρηκη σου σιγα σιγα πεθαινει θες να παρεις καινουργιο η/υ ε ενταξει.

http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?category=%CC%C7%D4%D1%C9%CA%C7+%CA%C1%D1%D4%C1&category2=SOCKET%20478

αυτες βρηκα με λιγο τσακ-μπαμ ψαξημο στο ε μαγαζο.Εγω προσωπηκα εχω την δευτερη και ειναι μια χαρα και κυρηλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...