Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση με Bootable CD. Please Help!!


Dimitris22

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά χρειάζομαι την πολύτιμη βοήθεια σας στο πλαίσιο μιας εργασίας που κάνω στην σχολή μου!

Βασικά αυτό που θέλω να μου εξηγήσετε είναι το εξής.

Σε έναν αρκετά παλιό υπολογιστή θέλω να εγκαταστήσω

Windows 95 Greek.

Έχω το CD των windows και δισκέττα εκκίνησης αλλα το ζήτημα είναι πως το CD που έχω στην κατοχή μου δεν είναι Bootable!!!

Μπορώ με κάποιον τρόπο να το κάνω Bootable;;

Εννοώ για παράδειγμα να κάνω αντιγραφή επικόλληση τα αρχεία του CD στον σκληρό μου και μετά να τα "κάψω" σε άλλο CD ως Bootable;;;

Γίνεται κάτι τέτοιο;;;

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να κατεβάσεις το κατάλληλο bootable ISO από εδώ: http://www.allbootdisks.com/download/iso.html, να προσθέσεις με κάποιο τρόπο τα αρχεία των Win95 μέσα στο ISO και μετά να το κάψεις σε ένα CD. Για το 2ο βήμα, δυστυχώς δεν υπάρχει free πρόγραμμα απ' όσο ξέρω. Το καλύτερο ίσως για τέτοιες δουλειές είναι το εμπορικό UltraISO...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν θυμάμαι καλά, δε χρειάζεσαι bootable cd. Κάνεις εκκίνηση από τη δισκέτα εκκίνησης, και τρέχεις από το cd το αρχείο setup των Windows. Μπορείς μάλιστα να κάνεις copy τα περιεχόμενα του cd στον δίσκο και να κάνεις την εγκατάσταση από εκεί. Έτσι έκανα εγκατάσταση των Windows 95/98 στο παρελθόν αν το cd δεν ήταν bootable. Ίσως και να κάνω λάθος, μια και πέρασαν πολλά χρόνια, αλλά δε νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν θυμάμαι καλά, δε χρειάζεσαι bootable cd. Κάνεις εκκίνηση από τη δισκέτα εκκίνησης, και τρέχεις από το cd το αρχείο setup των Windows. Μπορείς μάλιστα να κάνεις copy τα περιεχόμενα του cd στον δίσκο και να κάνεις την εγκατάσταση από εκεί. Έτσι έκανα εγκατάσταση των Windows 95/98 στο παρελθόν αν το cd δεν ήταν bootable. Ίσως και να κάνω λάθος, μια και πέρασαν πολλά χρόνια, αλλά δε νομίζω.

 

symfono an kai den 8ymamai se pio fakelo einai ta erxeia, win9x nomizo :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερώτημα είναι πώς να μετατραπεί το CD σε bootable. Ξαναδιαβάστε το αρχικό post:

 

Έχω το CD των windows και δισκέττα εκκίνησης αλλα το ζήτημα είναι πως το CD που έχω στην κατοχή μου δεν είναι Bootable!!!

Μπορώ με κάποιον τρόπο να το κάνω Bootable;;

Εννοώ για παράδειγμα να κάνω αντιγραφή επικόλληση τα αρχεία του CD στον σκληρό μου και μετά να τα "κάψω" σε άλλο CD ως Bootable;;;

 

Και συνεχίζω, αφού βρήκα λύση με freeware μόνο προγράμματα:

1. Κατεβάζεις το iso από το link που έδωσα πιο πάνω

2. Το κάνεις mount σε ένα εικονικό drive που μπορείς να δημιουργήσεις με το DAEMON Tools

3. Αντιγράφεις τα αρχεία από το εικονικό drive σε έναν άδειο κατάλογο στο σκληρό δίσκο

4. Με το ImgBurn, κάνεις extract το boot image του εικονικού CD σε ένα αρχείο (Mode --> Build, καρτέλα Advanced --> Bootable Disc --> Create Boot Image)

5. Αντιγράφεις στον κατάλογο του βήματος 3 τα περιεχόμενα του Win95 CD

6. Με το ImgBurn, κάνεις Build ένα νέο CD με τα χύμα αρχεία του καταλόγου, επιλέγοντας αυτό να είναι bootable και χρησιμοποιώντας το boot image του βήματος 4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο απλά: αφού έχεις ήδη boot disk, λες στο Nero ότι θες ένα bootable CD, του βάζεις εννοείται τα αρχεία από το CD των '95, και εκεί που σε ρωτάει για το boot floppy του βάζεις τη δισκέτα που έχεις.

 

Έτσι κι αλλιώς το bootable CD των Windows 95 την ίδια μέθοδο ακολουθεί, δηλαδή floppy emulation, δεν είναι "no emulation" που είναι π.χ. τα 2000 και τα XP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά παίδες το πρόβλημα είναι μάλλον κάτι αλλο για τον εξής λόγο.

Δοκίμασα και με άλλα CD-rom και το αποτέλεσμα είναι το ίδιο μου πετάει το μύνημα

CD-ROM NON BOOTABLE!!!

Δοκίμασα επίσης και ένα CD-ROM των windows 98" και πάλι το ιδιο μύνημα

CD-ROM NON BOOTABLE!!!

Έχει ιδέα κανείς τί μπορεί να φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά παίδες το πρόβλημα είναι μάλλον κάτι αλλο για τον εξής λόγο.

Δοκίμασα και με άλλα CD-rom και το αποτέλεσμα είναι το ίδιο μου πετάει το μύνημα

CD-ROM NON BOOTABLE!!!

Δοκίμασα επίσης και ένα CD-ROM των windows 98" και πάλι το ιδιο μύνημα

CD-ROM NON BOOTABLE!!!

Έχει ιδέα κανείς τί μπορεί να φταίει;

 

Εκανες αυτο που λεει ο Alkisg η ο Parsifal και σου βγαζει αυτο το μηνυμα η πηρες απλως τα cd win95/98 και τα δοκιμαζες? Αφου δεν ειναι bootable τι να σου εβγαζε? (ουτε το 98 ειναι bootable)

 

Εγω παλια ειχα φτιαξει bootable 98 με το nero με floppy emulation χρησιμοποιωντας μια win98 startup disk. Αλλαζα και το autoexec.bat για να μου βγαζει το μενου οπως το θελω εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Γεια σας παιδια εχω και εγω το ιδιο προβλημα με τον φιλο dimitri22 αλλα εγω εχω τα windows 95 C Greek με υποστηριξη USB.

το προβλημα ειναι πως εχω το αρχειο σε .iso εγω αλλα δεν εχω την δισκεττα εκεινησης του windows 95C τι να κανω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...