Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα Στις Ταινίες Με Τους Υπότιτλους


Uberalles_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά..Το πρόβλημα μου είναι ότι κατεβάζω π.χ. μία ταινία (σε μορφή .avi). Όμως το VLC media player δεν μου τις παίζει..Για αυτό κατέβασα ένα άλλο πρόγραμμα το GOM player το οποίο παίζει την ταινία αλλά εκεί που βάζω υπότιτλους μου τους βγάζει κινέζικους....Τι πρόβλημα υπάρχει και βασικά γιατι δεν μου παίζει τις ταινίες το VLC???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κατέβασε κάποιο πρόγραμμα (όπως πχ το Gspot ) για να μας πει σε τι codec είναι το .avi που κατέβασες.

 

Προσωπικά δεν μου έχει τύχει .avi που να μην μπορέσει να το αναπαραγάγει ο VLC player...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Προσωπική μου απόψη να βάλεις το K-Lite Codec..

 

Η εγκάτασταση του VLC συνεπάγεται (συνήθως) μη εγκατάσταση του K-Lite Codec pack - γι'αυτό άλλωστε οι χρήστες Windows βάζουν τον VLC, για να μην τρέχουν να προσθέτουν άχρηστους codecs που βαραίνουν το σύστημα.

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά..Το πρόβλημα μου είναι ότι κατεβάζω π.χ. μία ταινία (σε μορφή .avi). Όμως το VLC media player δεν μου τις παίζει..Για αυτό κατέβασα ένα άλλο πρόγραμμα το GOM player το οποίο παίζει την ταινία αλλά εκεί που βάζω υπότιτλους μου τους βγάζει κινέζικους....Τι πρόβλημα υπάρχει και βασικά γιατι δεν μου παίζει τις ταινίες το VLC???

1. Αφού έχεις το GOM γιατί θες και το VLC;

2. Άνοιξε υπότιτλους με το Subtittle Workshop (free). Αν κι εκεί εμφανίζονται "παραμορφωμένοι" τότε στα αριστερά στην πρώτη επιλογή μετά το "Work with" το ποιο πιθανό είναι να είναι επιλεγμένο ANSI, βάλε "Greek".

Και κάνε Save (File>Save).

 

ansitogreekod3.th.gif

 

3. Συμφωνώ με την άποψη του paredwse. Μόνο κακό στην ομαλή λειτουργία του PC μπορεί να προκαλέσουν όλα αυτά τα codec packs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..νομίζω ότι και 'γω κάποια στιγμή είχα ένα πρόβλημα με κάποια ρώσικη ταινία με τον vlc,και εγκαθιστώντας το ffdshow λύθηκε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έβαλα και το ffdshow αλλά πάλι δεν την παίζει την ταινία...

Πρέπει να κάνω τίποτα άλλο εκτός από το install (για το ffdshow λέω)....

 

To Subtittle Workshop από που μπορώ να το βρω????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
[...]

To Subtittle Workshop από που μπορώ να το βρω????

Το Google το δοκίμασες;

 

http://www.google.com/search?hl=en&client=firefox-a&rls=org.mozilla:en-US:official&hs=YYr&sa=X&oi=spell&resnum=0&ct=result&cd=1&q=Subtitle+Workshop&spell=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κατέβασα και το divx 3 πάλι τίποτα....

Θα ήθελα μόνο σε αυτό που είπε ο Kastel είχε δίκιο ότι οι υπότιτλοι ήταν ANSI αλλά το έκανα Greek και πάλι δεν παίζει....

Κάποιος να με βοηθήσει???

Τα έχω κάνει όλα και πάλι βγάζει τους υπότιτλους στο GOM κινέζικους και το VLC δεν παίζει καθόλου την ταινία....

 

Κάτι ακόμα....Μόνο μέσα στο Subtitle Workshop βλέπω την ταινία με τους υπότιτλους...

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΤΑΙΝΙΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ!!!!

 

Καμία ιδέα???Υπάρχει περίπτωση να φταίνε τα windows (π.χ. τα τραγούδια με ελληνικό τίτλο όταν τα παίζω μου τα βγάζει κινέζικα !!!!) ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Το κατέβασα και το divx 3 πάλι τίποτα....

Θα ήθελα μόνο σε αυτό που είπε ο Kastel είχε δίκιο ότι οι υπότιτλοι ήταν ANSI αλλά το έκανα Greek και πάλι δεν παίζει....

Κάποιος να με βοηθήσει???

Τα έχω κάνει όλα και πάλι βγάζει τους υπότιτλους στο GOM κινέζικους και το VLC δεν παίζει καθόλου την ταινία....

 

Κάτι ακόμα....Μόνο μέσα στο Subtitle Workshop βλέπω την ταινία με τους υπότιτλους...

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΤΑΙΝΙΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ!!!!

 

Καμία ιδέα???Υπάρχει περίπτωση να φταίνε τα windows (π.χ. τα τραγούδια με ελληνικό τίτλο όταν τα παίζω μου τα βγάζει κινέζικα !!!!) ????

 

Δεν χρειάζεσαι ffdshow, klite ή οτιδήποτε.

Κάνε δεξί κλικ στο gom και πήγαινε Preferences, μετά πάτα στο Subtitles και μετά στην καρτέλα Others. Στο Code page βάλε Greek ή UTF-8.

Μια άλλη περίπτωση είναι να κάνεις διπλό κλικ στο αρχείο των υπότιτλων και όταν σε ρωτήσει με πιο πρόγραμμα να το ανοίξει, επέλεξε το Σημειωματάριο. Μόλις φορτώσει πήγαινε Αρχείο->Αποθήκευση ως και στην επιλογή που έχει κάτω από το όνομα για Κωδικοποίηση, άλλαξε το από ANSI σε UTF-8. Πάτα αποθήκευση όπως είναι και αντικατέστησε το αρχείο. Δοκίμασε τώρα να δεις αν οι υπότιτλοι παίζουν σωστά.

 

Πάντως, ταινία divx3 θα έπρεπε να παίζει κανονικά ο vlc είναι αρκετά παλιό φορμάτ.

 

 

θα με βοηθησει καποιος.κατεβασα μια ταινια αλλα δεν ξερω να βαζω υποτιτλους.ειμαι τελιως ασχετη

 

Πήγαινε στο παρακάτω section και στο 1ο post έχει link από σελίδες με υπότιτλους. Εγώ προτιμώ το subs4free. Βρες την ταινία, κατέβασε την έκδοση των υπότιτλων που θέλεις (DVDRIP, SCR, CAM, BDRIP) και αποσυμπίεσε στον φάκελο με την ταινία το αρχείο srt. Κάνε μετονομασία τους υπότιτλους ώστε να έχουν ακριβώς το ίδιο όνομα με την ταινία (εκτός από την κατάληξη εννοείτε) και είσαι έτοιμη.

http://www.insomnia.gr/topic/397009-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%84%CE%AF%CF%84%CE%BB%CF%89%CE%BD-k%CE%AC%CE%BD%CF%84%CE%B5-post-%CE%B5%CE%B4%CF%89-v20/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...