Προς το περιεχόμενο

3 ασθενειες σε εξαρση


MrSeanKon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χθες (στα νεα της TV) ειδα οτι καρδιονοσηματα (48%) κακοήθεις όγκοι (25%) ειναι οι 2 απο τις κυριοτερες αιτιες θανατου. :fear:

Κακη διατροφη (ξεφευγουμε απο τη μεσογειακη πατροπαραδοτη), ελλειψη ασκησης, καπνισμα, αγχος κλπ ολα αυτα οδηγουν στην εξαρση των νοσων αυτων.

Επισης μου προξενησε εντυπωση οτι το 30% των γυναικων μετα την ηλικια της εμμηνοπαυσης υποφερει απο μια μορφη οστεοπορωσης (αλλη μια υπουλη παθηση).

Για να προσεχουμε οσο μπορουμε για να τραβηξουμε περισσοτερο αλλα και συναμα δυνατοτεροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τροφή παίζει σίγουρα μεγάλο ρόλο.

Προσωπικά δεν θα άλλαζα ποτέ μα ποτέ το παραδοσιακό σπιτικό φαγητό της μάνας μου για τα καρκινώματα που ονομάζουν fast food.

Και πριν φύγω απ'το σπίτι για να ζήσω μόνος μου θα την βάλω να με μάθει να μαγειρεύω. (γιατί αν περιμένεις απ'τα θηλυκά...:lol:)

 

Eπίσης δεν έχω βάλει ποτέ τσιγάρο στο στόμα μου,κι ούτε πρόκυται.Άγχος δεν έχω γιατί τα πάντα τα γράφω στα @@ μου.

Άρα είμαι οκ. :P

 

Υ.Γ. Τι είναι ο κακοηθείς όγκος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο κακοήθης όγκος είναι ένας πολύ άσεμνος κι ανήθικος όγκος, που μπορεί να σε οδηγήσει και στο θάνατο (φτου φτου και μακρια από μας...), δηλαδή είναι ένα καρκίνωμα (κυριολεκτικά!), το οποίο μάλλον δεν πρόκειται να πάθεις ποτέ, αφού προσέχεις τόσο την υγεία σου... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παππού δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά και ο Τρίτσης έκανε διατροφή και τζόκινγ αλλά μας άφησε χρόνους νεότατος.. :P

 

οτι παίζουν ρόλο αυτά που λέτε παίζουν.. Τα τελευταία χρόνια εγω δεν έχω ακούσει κανέναν να πεθαίνει απο "γεράματα" και δη βαθιά (ναι ναι κάποτε υπήρχαν και φυσικά αίτια θανάτου...)

Αλλά δεν είναι μόνο η διατροφή, το κάπνισμα και το άγχος το πρόβλημα..

Ας κάνουμε το καλύτερο δυνατόν λοιπόν για τον εαυτό μας και ας ελπίσουμε οτι θα πεθάνουμε μια κι' όξω χωρίς ταλαιπωρίες απο ασθένειες τέτοιου τύπου.

Πεσιμιστική λογική αλλά λογική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τελευταία χρόνια εγω δεν έχω ακούσει κανέναν να πεθαίνει απο "γεράματα" και δη βαθιά (ναι ναι κάποτε υπήρχαν και φυσικά αίτια θανάτου...)

 

Όλα τα αίτια θανάτου φυσικά είναι. Και τα "βαθειά γεράματα" ήταν μάλλον εκφυλισμός καρδιακής λειτουργίας λόγω κυτταρικής γήρανσης, όχι ένας διακόπτης OFF από τον θεό στη γιαγιά μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παππού δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά και ο Τρίτσης έκανε διατροφή και τζόκινγ αλλά μας άφησε χρόνους νεότατος.. :P

 

ΦΑΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΣΟΥ!! :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τα καρκινώματα που ονομάζουν fast food.

Παλιοτερα ετρωγα (οχι καθημερινα) σε τετοια μαγαζια.

Ελεγα στους κολλητους μου "Γιωργη παμε να φαμε σκ*τα???"

Διοτι τετοια τρως εκει.

 

θα την βάλω να με μάθει να μαγειρεύω.
Μαθαινεις και μονος χωρις τη μαμα αν θες.

Ρωτα τον πατερα μου που χηρεψε στα 63 του και τωρα στα 70 εχει γινει Μαμαλακης!

 

(γιατί αν περιμένεις απ'τα θηλυκά...:lol:)
Προσοχη φιλε η παντρεια δεν ειναι μπαλωμα!

 

Eπίσης δεν έχω βάλει ποτέ τσιγάρο στο στόμα μου,κι ούτε πρόκυται
ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΤΕ θα ειναι μεγαλη μα**κια ασε εχω δεινοπαθησει να το μετριασω.

 

Υ.Γ. Τι είναι ο κακοηθείς όγκος?
Απαντησαν ηδη εξελισσεται σε καρκινο (ΟΥΣΤ παλιαρρωστεια στο πυρ το εξωτερον)...

 

παππού δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά και ο Τρίτσης έκανε διατροφή και τζόκινγ αλλά μας άφησε χρόνους νεότατος..
Εχω μιλησει και με γιατρους στο παρελθον για το θεμα αυτο (aspirin απαντησε οταν μπεις εδω!)

Ολοι μας εχουμε μεσα ας το πουμε μια δοση (για να το πω απλα οσο γινεται) για να παθουμε καρκινο.

Ειναι κληρονομικη παθηση να ξερετε. Ομως το περιβαλλον, συνηθειες, διατροφη κλπ αυξανουν τις πιθανοτητες.

Αλλα ενας που το εχει στο αιμα του θα παει κι ας ειναι στην κορυφη του Ταυγετου με τον καθαρο αερα και να τρωει γαλα και κρεας απο οικολογικα προβοτακια.

Καπως ετσι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα αίτια θανάτου φυσικά είναι. Και τα "βαθειά γεράματα" ήταν μάλλον εκφυλισμός καρδιακής λειτουργίας λόγω κυτταρικής γήρανσης, όχι ένας διακόπτης OFF από τον θεό στη γιαγιά μας.

 

μωρε ναι, αλλά άλλη φάση να κοιμάσαι στα 90φεύγα σου και απλά να μην ξυπνάς και άλλο να ταλαιπωρείσαι με τον ψυχοφθόρο μονόδρομο σε νεότερη ηλικία..

 

παππού φυσικά και τρώω την γλώσσα μου m8 :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνοι Φρου-Φρου π.χ. ο αδελφος της γιαγιας μου πεθανε απο ανακοπης καρδιας στα 89 (μια κι εξω οπως λεμε) κι ηταν καπνιστης απο τα 17 του. Ομως ολο το σοι (μακαρι να του μοιασω) τραβηξε 88+ (η γιαγια πηγε 97)....:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μένα οι παππούδες ψιλοξεχνάνε να πεθάνουν... ολοι στα 90φεύγα ειδικά απο το σόι του φάδερ... δεν ξέρω αν προτιμώ όμως να ζώ μέχρι τότε και απλά να υπάρχω, γιατί αυτό συμβαίνει με την φυσική ή οχι φθορά.. ειλικρινά δεν ξέρω... Παντως το "μια κι' όξω" σίγουρα το προτιμώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες (στα νεα της TV) ειδα οτι καρδιονοσηματα (48%) κακοήθεις όγκοι (25%) ειναι οι 2 απο τις κυριοτερες αιτιες θανατου. :fear:

Κακη διατροφη (ξεφευγουμε απο τη μεσογειακη πατροπαραδοτη), ελλειψη ασκησης, καπνισμα, αγχος κλπ ολα αυτα οδηγουν στην εξαρση των νοσων αυτων.

Επισης μου προξενησε εντυπωση οτι το 30% των γυναικων μετα την ηλικια της εμμηνοπαυσης υποφερει απο μια μορφη οστεοπορωσης (αλλη μια υπουλη παθηση).

Για να προσεχουμε οσο μπορουμε για να τραβηξουμε περισσοτερο αλλα και συναμα δυνατοτεροι.

 

μονο το αγχος εχω απο ολα αυτα. θα ζησω γιατρε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μένα οι παππούδες ψιλοξεχνάνε να πεθάνουν... ολοι στα 90φεύγα ειδικά απο το σόι του φάδερ... δεν ξέρω αν προτιμώ όμως να ζώ μέχρι τότε και απλά να υπάρχω, γιατί αυτό συμβαίνει με την φυσική ή οχι φθορά.. ειλικρινά δεν ξέρω... Παντως το "μια κι' όξω" σίγουρα το προτιμώ..

 

Να τα χιλιάσει ο Albert Hoffman.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...