Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση με 4πύρηνο


mastro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα gkx ειναι τα καλυτερα chip ddr2 της micron so far χρησιμοποιουνται σε μνημες register μεχρι 1200mh.Σε γενικες γραμμες δεν εχουν τρομερες με dmh απλα πιανουν ιδια clock και timings με dmh με λιγοτερη ταση και ελαχιστα μεγαλυτερους χρονισμους.

 

ok τότε οι δικες μου γιατί έχουν GKX και δεν είναι ECC και Registered ? :devil: οι διαφορες απλές πεθαίνουν πιο εύκολα από τα GMH σε μεγαλύτερες τάσεις αλλα ακούνε καλύτερα στο ρεύμα και ανεβαίνουν πιο ψιλά με πιο σφιχτά timming

αυτά για ΓΜΎ Vs GKX ;) οποτε περί Registered Μνήμες Ecc και fully Bufferd ούτε καν δεν είναι θέμα chip στις μνήμες αυτές οι εντολές ;)

 

drmetal

 

ούτε καν όμως, ούτε καν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
ok τότε οι δικες μου γιατί έχουν GKX και δεν είναι ECC και Registered ? :devil: οι διαφορες απλές πεθαίνουν πιο εύκολα από τα GMH σε μεγαλύτερες τάσεις αλλα ακούνε καλύτερα στο ρεύμα και ανεβαίνουν πιο ψιλά με πιο σφιχτά timming

αυτά για ΓΜΎ Vs GKX ;) οποτε περί Registered Μνήμες Ecc και fully Bufferd ούτε καν δεν είναι θέμα chip στις μνήμες αυτές οι εντολές ;)

 

drmetal

 

ούτε καν όμως, ούτε καν

 

Το ψοφανε ειναι τελειως υποκειμενικο.Εχω δει μνημες dmh να την ακουνε με 2.3 ρευμα και gkx με 2.8 με ενα απλο 8αρι να χτυπαει πανω τους με 1200+ χρονισμο.Την παραθεση στην εκανα γιατι αναφερεις ως καλυτερα τα gmh τα οποια κατηγορηματικα δεν ειναι.Τα σιγουρα 1150 mh των σφιχτων timings των gkx με οχι πανω απο 2,3v απλα ειναι απιστευτα δυσκολο να τα πιασουν οι gmh και ποσο μαλλον με τοσο λιγη ταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

re paidia iparxei allos pou na simfoni oti OI TETRAPIRINOI INE ENTELOS AXRISTOI EKTOS KAI AN EXIS SERVER I KATI

 

diplopirinos ine iperarketos gia opoiodipote home user ! ti skata tha kanis taftoxrona kai na xrisimopoiisis 4 pirines ????

 

benchmarks,video encoding,μερικα νεα παιχνιδια που βγαινουν και στο κατω κατω για ποιον λογο να προτιμησεις εναν 2πυρηνο με την τιμη που εχει ενας q6600 τωρα.Εκτος των αλλων περνεις κατι που θα εισαι σιγουρος οτι θα σε καλυψει σε μελλοντικες εφαρμογες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το λέω κατηγορηματικά με βάση την προσωπική μου εμπειρία γιατί έχουν περάσει αρκετές μνήμες από τα χερια μου τώρα τα τελευταία ζευγάρια που ήρθαν από εδώ

 

D9GKX @ 550 Mhz Cl 4 3-3-3 2t @ 2,25 Volt 24/7 no prob

D9GMH @ 500 Mhz Cl 4 3-3-3 2t @ 2,4 Volt 24/7 no prob

 

οι πιο πολλές μνήμες με D9 που μου κάηκαν ήταν αυτές που φόραγαν GMH έχω δοκίμασε και τα 2 Chip στα 3 V για Cl3 και τα GKX πεθαίνουν άμεσος δεν είναι υποκειμενικό πάντα υπάρχει και η περίπτωση να σου καούν μνήμες και στην default τάση :-)

 

Τα σιγουρα 1150 mh των σφιχτων timings των gkx με οχι πανω απο 2,3v απλα ειναι απιστευτα δυσκολο να τα πιασουν οι gmh και ποσο μαλλον με τοσο λιγη ταση.

εδώ έρχεσαι στα λόγια μου τα D9GKX ακούνε καλύτερα στο ρεύμα απλά ( και αυτό τα κάνει και καλύτερα :-) εκτος αν σου κάτσουν πολύ καλά binned GMH ;) ) και μονο για αυτό τον λόγο με περισσότερο ρεύμα πεθαίνουν πιο εύκολα δεν ξέρω πως μνήμες έχεις δοκίμασε αλλα εγώ από όσος δοκίμασα δεν νομίζω να είναι τύχες να λέω ότι λέω από εμπειρία ότι τα GKX είναι καλύτερα ψαχτώ λίγο ;)

σκέψου μονο ότι οι Ocers κυνηγάνε συνεχεια τα GKX γιατί άραγε ?

gkx has a higher speed bin out of micron's fab

 

γενικά αν το ψάξεις λίγο θα δεις ότι οι πιο πολλοί προτιμάνε τα Gkx για τον λόγο που έγραψα μια γραμμή πιο πάνω

αλλα όταν έρχεσαι στο Ram O/C παίζουν πολλά και πάνω από όλα το chipset ;)

σε γενικές γραμμές τα GMH με Cl3 πάνε καλύτερα ( λόγο ότι αντέχουν πιο πολλά στην τάση αλλα για cl 3 μιλάμε από 2,9 Volt και πάνω ;) )

αλλα με CL4 τα GKX είναι καλύτερα από τα GMH

spec from micron

D9GCT is 533

D9GMH is 667

D9GKX is 800

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το λέω κατηγορηματικά με βάση την προσωπική μου εμπειρία γιατί έχουν περάσει αρκετές μνήμες από τα χερια μου τώρα τα τελευταία ζευγάρια που ήρθαν από εδώ

 

D9GKX @ 550 Mhz Cl 4 3-3-3 2t @ 2,25 Volt 24/7 no prob

D9GMH @ 500 Mhz Cl 4 3-3-3 2t @ 2,4 Volt 24/7 no prob

 

οι πιο πολλές μνήμες με D9 που μου κάηκαν ήταν αυτές που φόραγαν GMH έχω δοκίμασε και τα 2 Chip στα 3 V για Cl3 και τα GKX πεθαίνουν άμεσος δεν είναι υποκειμενικό πάντα υπάρχει και η περίπτωση να σου καούν μνήμες και στην default τάση :-)

 

Τα σιγουρα 1150 mh των σφιχτων timings των gkx με οχι πανω απο 2,3v απλα ειναι απιστευτα δυσκολο να τα πιασουν οι gmh και ποσο μαλλον με τοσο λιγη ταση.

εδώ έρχεσαι στα λόγια μου τα D9GKX ακούνε καλύτερα στο ρεύμα απλά ( και αυτό τα κάνει και καλύτερα :-) εκτος αν σου κάτσουν πολύ καλά binned GMH ;) ) και μονο για αυτό τον λόγο με περισσότερο ρεύμα πεθαίνουν πιο εύκολα δεν ξέρω πως μνήμες έχεις δοκίμασε αλλα εγώ από όσος δοκίμασα δεν νομίζω να είναι τύχες να λέω ότι λέω από εμπειρία ότι τα GKX είναι καλύτερα ψαχτώ λίγο ;)

σκέψου μονο ότι οι Ocers κυνηγάνε συνεχεια τα GKX γιατί άραγε ?

gkx has a higher speed bin out of micron's fab

 

γενικά αν το ψάξεις λίγο θα δεις ότι οι πιο πολλοί προτιμάνε τα Gkx για τον λόγο που έγραψα μια γραμμή πιο πάνω

αλλα όταν έρχεσαι στο Ram O/C παίζουν πολλά και πάνω από όλα το chipset ;)

σε γενικές γραμμές τα GMH με Cl3 πάνε καλύτερα ( λόγο ότι αντέχουν πιο πολλά στην τάση αλλα για cl 3 μιλάμε από 2,9 Volt και πάνω ;) )

αλλα με CL4 τα GKX είναι καλύτερα από τα GMH

spec from micron

D9GCT is 533

D9GMH is 667

D9GKX is 800

 

LOL βρε vatos αυτο εξηγω απο το πρωτο ποστ οτι τα gkx chipakia ειναι ανωτερα των dmh απλα ηρθα σε παραθεση μαζι σου γτ στο πρωτο ποστ αναφερεις οτι τα gmh ειναι και πανε πιο πανω απο τα gkx.Αυτο τονισα και τπτ παραπανω η τπτ παρακατω. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LOL βρε vatos αυτο εξηγω απο το πρωτο ποστ οτι τα gkx chipakia ειναι ανωτερα των dmh απλα ηρθα σε παραθεση μαζι σου γτ στο πρωτο ποστ αναφερεις οτι τα gmh ειναι και πανε πιο πανω απο τα gkx.Αυτο τονισα και τπτ παραπανω η τπτ παρακατω. :P

 

έτσι είπα ? :-D εγώ είπα ότι τα GKX πάνε πιο ψιλά απλά ψοφάνε πιο εύκολα :o

όλο ξεκίνησε γιατί είπες ότι τα GKXs είναι μονο register και ECC ram πράγμα που ΔΕΝ Ισχύει ;)

 

ok τότε οι δικες μου γιατί έχουν GKX και δεν είναι ECC και Registered ?

οι διαφορες απλές τα GKX πεθαίνουν πιο εύκολα από τα GMH σε μεγαλύτερες τάσεις αλλα ακούνε καλύτερα στο ρεύμα και ανεβαίνουν πιο ψιλά με πιο σφιχτά timming ;)

αυτό είπα δεν έιπα πουθενά οτι τα GMH είναι καλύτερα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έτσι είπα ? :-D εγώ είπα ότι τα GKX πάνε πιο ψιλά απλά ψοφάνε πιο εύκολα :o

όλο ξεκίνησε γιατί είπες ότι τα GKXs είναι μονο register και ECC ram πράγμα που ΔΕΝ Ισχύει ;)

 

 

αυτό είπα δεν έιπα πουθενά οτι τα GMH είναι καλύτερα :P

 

Μαλλον αρχιζω και καταλαβαινω που μπλεξαμε τα μπουτια και οι 2 μας :P

Καταλαβες λαθος την ενοια του register που χρησιμοοιησα,δεν ανεφερα για ecc πουθενα.

Τον ορο register που χρησιμοποιησα για τις gkx εννοουσα τις συχνοτητες και τα timings που αναφερουν οι κατασκευαστες για το εκαστοτε μοντελο μνημης τους.Στην κορυφη της γκαμας καθε εταιριας τα περισσοτερα μοντελα τα οποια κανουν register(register=δηλωνω) απο 1066 και πανω στο 99% των περιπτωσεων τα chipakia αυτα ειναι gkx με εξαιρεση καποια gmh τα οποια μερικες φορες τα βλεπουμε σε συχνοτητες εως και 1000mh.Με λιγα λογια και οι 2 λεμε τοση ωρα τα ιδια πραγματα παρερμηνευοντας (οχι κακοπροαιρετα) ο ενας τα λεγομενα του αλλου.Και για να κλεισουμε gkx FTW!!

Πριν λιγο τις εφτασα 1190 με 5 5 5 πανω σε chipset με Ρ35 και 2,3 volt.Eπομενος στοχος σφιξιμο timings στην υπαρχουσα ταση για να δουμε ποσο θα πεσουν και αυτα.Με 80€ που μου βγηκαν απο internet θεωρω οτι ειναι απο τις καλυτερες αγορες που εχω κανει σε hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ok δεν αντιλέγω απλά όταν μιλάς για μνήμες και θετής των ορο registerd δεν εννοείς αυτό που λες αυτός που λες εσύ λέγεται binned ;)

 

registered / ECC / bufered είναι εντολές στο spd των μνημών για board που το υποστηρίζουν και το έχουν μονο οι ακριβές μνήμες και δεν είναι πιο γρήγορες από αυτές που ξέρουμε όλοι απλά είναι για servers ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

registered / ECC / bufered είναι εντολές στο spd των μνημών για board που το υποστηρίζουν και το έχουν μονο οι ακριβές μνήμες και δεν είναι πιο γρήγορες από αυτές που ξέρουμε όλοι απλά είναι για servers ;)

 

Δεν είναι απλά εντολές, υπάρχει hardware διαφορά στα chips μνήμης (extra bit για parity)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Είμαι σίγουρος ότι το μέλλον είναι οι περισσότεροι πυρήνες...Ήδη πολλές εφαρμογές τους εκμεταλλεύονται πλήρως.

 

Σωστή η παρατήρηση γιατί αν είσαι γραφίστας ή web-designer ή music/video-editor θες 4 πυρήνες για σιγουρια γιατί π.χ. θα έχεις παράλληλα ανοιχτά : Dreamweaver 8, Photoshop CS3, Flash 8 (αρκετά "βαρια" εφαρμογές) και θα θες παράλληλα να rippάρεις ταινία, κανα firefox και winamp ανοιχτό.

 

Και όσο πάει, τα νέα software θα τείνουν να "απαιτούν" παραπάνω πυρήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν είσαι γραφίστας ή web-designer ή music/video-editor
Βασικα an ασχολεισαι εστω με ενα απο αυτα δεν χρησιμοποιεις windows αλλα mac.

Ο τετραπυρηνος θα δωσει αλλο αερα σε ενα προγραμμα που τον εκμεταλευεται αλλα να χρησιμοποιεις πολλα ταυτοχρονα δεν θα μπορεσεις λογω αδυναμια windows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοείτε 800Mhz και τις πας εσύ 1ghz ;) για μητρική εγώ θα σου έλεγε την Abit Ip35 Προ η Giga έχει πολλά προβλήματα με το Βίος και η Abit είναι πιο φθυνή και καλύτερη

 

καπου ειδα πως στα χαρακτηριστικα της μητρικης αυτης λεει πως υποστηριζει μνημες μεχρι 800ΜΗz...θα σηκωσει τα 1000??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καπου ειδα πως στα χαρακτηριστικα της μητρικης αυτης λεει πως υποστηριζει μνημες μεχρι 800ΜΗz...θα σηκωσει τα 1000??

 

τις δικες μου τις έχω τρέξει και 650Mhz (DDR1300) άνετα ;)

 

εγώ είμαι εδώ για κάθε μέρα πάντως με την Abit ;)

οι μνήμες είναι με 1T κανονικά τώρα το Cpu z έχω ξανά πετύχει άτομο να του δείχνει 2T δεν ξέρω γιατί :-(

85401447gq0.th.jpg

http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=273275

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις δικες μου τις έχω τρέξει και 650Mhz (DDR1300) άνετα ;)

 

εγώ είμαι εδώ για κάθε μέρα πάντως με την Abit ;)

οι μνήμες είναι με 1T κανονικά τώρα το Cpu z έχω ξανά πετύχει άτομο να του δείχνει 2T δεν ξέρω γιατί :-(

85401447gq0.th.jpg

http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=273275

 

το σκεπτικο μου ειναι αν τελικα θα σηκωσει τα 1000MHz γιατι ψηνομαι και εγω να την παρω και να ανεβασω τις μνημες στα 1000:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...