Προς το περιεχόμενο

Συνεργασία Rainbow με eshop.gr


grigas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

to opoio site den ananeonetai kai toso syxna? kai episis an anoixeis to pc sou p.x. gia na baleis ena skliro extra xaneis tin eggyisi?

 

Δεν ξέρω κάθε πότε ανανεώνουν το site στο Πλαίσιο, αλλά δεν έχω δει άλλο configurator που να διαλέγεις πχ motherboard και να σου προτείνει μετά μόνο συμβατές CPU's - μνήμες-δίσκους κλπ. Μεγάλο πρόβλημα η επιλογή συμβατών συσκευών σε άλλα sites...

 

Όσο για την εγγύηση, αυτή ισχύει για κάθε part γιατί δεν αγόρασα ολόκληρο PC (πχ είχα δίσκο και δεν πήρα από το Πλαίσιο). Θυμάμαι και εγώ τον Πουλιάδη με τα μυστήρια αυτοκόλλητα στο σασί του υπολογιστή που ακύρωναν την εγγύηση αν τα ξεκόλλαγες. Έκανε η μνήμη 30 ευρώ και σου χρέωνε +50 ευρώ τοποθέτηση και έπρεπε να πας το PC στο service τους στον Ασπρόπυργο για να μην χάσεις την εγγύηση. Αλητείες...

 

Το Πλαίσιο είναι πιο ακριβό από το eshop αλλά τρία χρόνια εγγύηση next-business-day bring-in δεν δίνει κανένας για 400 ευρώ. Όσοι ξέρουν από HP ή DELL καταλαβαίνουν τι λέμε...

Πάντως και από το eshop ψωνίζω και από το Πλαίσιο και από αλλού (πχ expansys, pc-store) ανάλογα με την περίπτωση....

Μόνο στο shop21 δεν πρόκειται να ψωνίσω ποτέ γιατί πρόκειται περί ασχέτων. Με τα λεφτά του Λαμπράκη υπάρχουν (και τη διαφήμιση του in.gr)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το e-shop είναι μακράν το πιο φθηνό (ότι πληρώνεις παίρνεις από service).

 

Δεν ξέρω για service, αλλά μια αναζήτηση στο skroutz ίσως σου αλλάξει γνώμη για το πόσο φθηνό είναι το eshop. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για service, αλλά μια αναζήτηση στο skroutz ίσως σου αλλάξει γνώμη για το πόσο φθηνό είναι το eshop. ;)

 

Εχεις ψωνισει ποτε απο αυτες τις πεθαμενες εταιριες που εμφανιζονται πρωτες θεσεις στο Skroutz? Εχεις ζητησει ποτε RMA απο αυτες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις ψωνισει ποτε απο αυτες τις πεθαμενες εταιριες που εμφανιζονται πρωτες θεσεις στο Skroutz? Εχεις ζητησει ποτε RMA απο αυτες?

 

Κανονικότατα. Για το RMA δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς (αν εννοείς δλδ επιστροφή χρημάτων γιατί δε μου έχει τύχει ποτέ). Χαρακτηριστικό παράδειγμα μια φωτογραφική μηχανή που αγόρασα. 320 ευρώ (με παζάρια 300, που να κάνεις παζάρια στο eshop!!), και στο eshop 370-380, δε θυμάμαι. Ε 50-60 ευρώ πάνω είναι αρκετά!!

Και επειδή χρειάστηκα και αλλαγή κάρτας λόγω προβλήματος, έγινε χωρίς επιπλοκές και πολλές ιστορίες.

Γενικά το eshop κάαααποτε ήταν το πιο φθηνό. Έκανε το marketing του και τώρα, αν δεν το ψάξεις λίγο παραπάνω, ξεγελιέσαι. Εντάξει δεν είπα ότι σε όλα είναι ακριβότερο, απλά έχω παρατηρήσει σε πολλά προϊόντα (βλέπε φωτογραφική) μεγάλες διαφορές.

Όσον αφορά το service του eshop, απλά το αφήνω ασχολίαστο. Δε μιλάω με αερολογίες, αλλά από προσωπική πείρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
asxeto: ax re GeorgeMan.... ego 3h lykeiou den eixa kan PC! :P

eixa Amiga1200 tote!

 

Aσε μεγαλη πικρα το θεμα, τον Ε4300 και την Αζροκ τη μητρικη με το ζορι τα αγορασα (εχεις υψηλοτερα υφισταμενους απο πανω σου...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικότατα. Για το RMA δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς (αν εννοείς δλδ επιστροφή χρημάτων γιατί δε μου έχει τύχει ποτέ). Χαρακτηριστικό παράδειγμα μια φωτογραφική μηχανή που αγόρασα. 320 ευρώ (με παζάρια 300, που να κάνεις παζάρια στο eshop!!), και στο eshop 370-380, δε θυμάμαι. Ε 50-60 ευρώ πάνω είναι αρκετά!!

Και επειδή χρειάστηκα και αλλαγή κάρτας λόγω προβλήματος, έγινε χωρίς επιπλοκές και πολλές ιστορίες.

Γενικά το eshop κάαααποτε ήταν το πιο φθηνό. Έκανε το marketing του και τώρα, αν δεν το ψάξεις λίγο παραπάνω, ξεγελιέσαι. Εντάξει δεν είπα ότι σε όλα είναι ακριβότερο, απλά έχω παρατηρήσει σε πολλά προϊόντα (βλέπε φωτογραφική) μεγάλες διαφορές.

Όσον αφορά το service του eshop, απλά το αφήνω ασχολίαστο. Δε μιλάω με αερολογίες, αλλά από προσωπική πείρα.

Για φωτογραφικές μηχανές υπάρχουν εξειδικευμένα καταστήματα που έχουν πολύ καλύτερες τιμές από καταστήματα πληροφορικής (π.χ. Κατερέλος, Adorama). Βέβαια, στις περισσότερες περιπτώσεις πρόκειται για παραεισαγωγές που δύσκολα τις καλύπτουν με εγγύηση οι ιδιότροπες Ελληνικές αντιπροσωπείες.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω κάθε πότε ανανεώνουν το site στο Πλαίσιο, αλλά δεν έχω δει άλλο configurator που να διαλέγεις πχ motherboard και να σου προτείνει μετά μόνο συμβατές CPU's - μνήμες-δίσκους κλπ. Μεγάλο πρόβλημα η επιλογή συμβατών συσκευών σε άλλα sites
Μην στήνετε συστήματα και παραγγελίες μόνο με τη χρήση των configurators. Δεν ειναι απολύτως ενημερωμένοι με ολα τα προιόντα που έχει online στις σελίδες με τις κατηγορίες προϊόντων. Τουλάχιστον για το Πλαίσιο, ισχύει σιγουρα αυτό: αγόρασα πριν 6 μηνες ενα pc απο Π, και αφου ειχα αποφασίσει την CPU, μπαινω στο configurator να προσθεσω τα υπόλοιπα. διαλέγω intel core2, ανοιγω τη λιστα των μητρικών, μου δείχνει πχ. 10 με άσπρο (συμβατές, και καλά), η φτηνότερη, 65 ευρώ. Ωπα λέω, αφου στην κατηγορία μητρικές για Intel έχουν 20 mobos, και ειχα σταμπαρει μια με 50 ευρώ. Εκανα έλεγχο μηπως αυτες που λοιπουν ηταν συμβατες μονο με P4 ή με P820/920 και οχι με core2 duo, αλλα δεν εφταιγε αυτό. απλα έλειπαν οι μισες mobos. Πηρα τηλεφωνο, ρωταω "θελω αυτη τη Χ mobo, με τα υπόλοιπα, αλλα δεν τη βλέπω στο desktop configurator. Tο συστημα θελω να παραδωθει συναρμολογημένο. Οχι ολα τα κομματια ξεχωριστα. Μηπως αυτα που εχει η λιστα του configurator ειναι αυτα που συναρμολογείτε?" - ΟΧΙ, μου λέει, διαλεξτε οτι θελετε απο το καταστημα, κάνετε προσθηκη στο καλάθι, και αν ειναι συμβατά μεταξυ τους (μη διαλεγεις amd, με mobo for intel δηλαδή), θα σας παραδοθουν συναρμολογημένα. Εκτος αν δεν το θέλετε."
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην στήνετε συστήματα και παραγγελίες μόνο με τη χρήση των configurators. Δεν ειναι απολύτως ενημερωμένοι με ολα τα προιόντα που έχει online στις σελίδες με τις κατηγορίες προϊόντων. Τουλάχιστον για το Πλαίσιο, ισχύει σιγουρα αυτό: αγόρασα πριν 6 μηνες ενα pc απο Π, και αφου ειχα αποφασίσει την CPU, μπαινω στο configurator να προσθεσω τα υπόλοιπα. διαλέγω intel core2, ανοιγω τη λιστα των μητρικών, μου δείχνει πχ. 10 με άσπρο (συμβατές, και καλά), η φτηνότερη, 65 ευρώ. Ωπα λέω, αφου στην κατηγορία μητρικές για Intel έχουν 20 mobos, και ειχα σταμπαρει μια με 50 ευρώ. Εκανα έλεγχο μηπως αυτες που λοιπουν ηταν συμβατες μονο με P4 ή με P820/920 και οχι με core2 duo, αλλα δεν εφταιγε αυτό. απλα έλειπαν οι μισες mobos. Πηρα τηλεφωνο, ρωταω "θελω αυτη τη Χ mobo, με τα υπόλοιπα, αλλα δεν τη βλέπω στο desktop configurator. Tο συστημα θελω να παραδωθει συναρμολογημένο. Οχι ολα τα κομματια ξεχωριστα. Μηπως αυτα που εχει η λιστα του configurator ειναι αυτα που συναρμολογείτε?" - ΟΧΙ, μου λέει, διαλεξτε οτι θελετε απο το καταστημα, κάνετε προσθηκη στο καλάθι, και αν ειναι συμβατά μεταξυ τους (μη διαλεγεις amd, με mobo for intel δηλαδή), θα σας παραδοθουν συναρμολογημένα. Εκτος αν δεν το θέλετε."

 

Καταλαβαίνω τι λες random, η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω ψάξει.

Έχω την εντύπωση ότι στον configurator βάζουν parts που έχουν ικανά stock για να εξυπηρετήσουν και είναι bulk συσκευασίες, αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος. Απλά δεν έχω ψαχτεί για διαφορές 10-15 ευρώ γιατί κυρίως είναι για business PC's οπότε κάνω πολύ γρήγορα τη δουλειά μου με εξοπλισμό που με καλύπτει, και είναι φθηνότερα από ένα έτοιμο turbo-x. Και επειδή είμαι καμμένος από ασύμβατα περιφερειακά (που δεν θα έπρεπε να είναι ασύμβατα) , έχω βολευτεί με αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχτές πήγα στο Πλαίσιο (Ηράκλειο) να γυρίσω ένα Raptor που δεν έπαιζε, μετά από 1,5 χρόνο (μέσα στην εγγύηση)!

Με ρωτάει το παλίκαρι, "Τι έχει?" Το και το του λέω, δεν μπορώ να κάνω εγκατάσταση, δεν τον βλέπει κάν σε άλλο pc κτλ...

Οκ μου λέει. Σε 3 λεπτά είχα πιστωτικό όριο 100?+ και έμπαινα στ' αμάξι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το e-shop το είχα κάνει χρυσό πριν λίγα χρόνια.. Έχω πάρει τριψήφιο αριθμό προϊόντων από αυτό. Αλλά μετά από επανειλημμένη κακή εμπειρία από service/rma πλέον το αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι.. Όταν προσπαθούσε ακόμα να γίνει γνωστό συμπεριφερόταν μια χαρά στους πελάτες του. Τώρα όμως την έχει δει κάπως και από τη στιγμή που θα πάρεις κάτι και μετά είσαι ξεγραμμένος.. Το Πλαίσιο αντίθετα είχε πάντα την καλύτερη συμπεριφορά σε service/rma και συνεχίζει έτσι. Και από τη στιγμή που τώρα τελευταία και έχει αποκτήσει επιτέλους και μεγάλη γκάμα προϊόντων και καλύτερες τιμές το προτιμώ τις περισσότερες φορές.

Όσο για τη rainbow, έχω ακούσει τα χειρότερα για τη συμπεριφορά της σε αυτό τον τομέα.. Οπότε αν το συνδυάσεις και με την τωρινή συμπεριφορά του e-shop κλαύτα Χαράλαμπε... Δεν πρόκειται να δούμε σοβαρή αντιμετώπιση αν θέλουμε apple στην Ελλάδα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εμένα πάντως το e-shop με έχει αφήσει πάρα πολύ ευχαριστημένο όλα αυτά τα χρόνια που ψωνίζω από εκεί!!Το σέρβις του πάντα πρόθυμο να μου αλλάξει κάτι που έχει χαλάσει,(έχω αλλάξει 3 wireless keyboards, 2 HDD kai mia Mobo) η εξυπηρέτηση άμεση και αρκετά ευγενική και είναι και πιο φθηνό από το πλαίσιο που προσωπικά μετά από διάφορα που είχα ακούσει από άτομα που δούλευαν στο σέρβις το απεχθάνομαι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος ο τίτλος της είδησης λέει για την συνδεργασία Eshop με Rainbow και όχι αν έιναι καλύτερο το πλαίσιο ή όχι, τέλοσπάντον.

 

Το eshop έχει αρχίσει να διαθέτει Mac σε τιμές που αντιστοιχούν $-? χωρίς να είναι φθηνότερο.

 

Επίσης με την αγορά κάθε νέου υπολογιστή Mac με προεγκατεστημένο το Mac OS v10.4 Tiger κατά την περίοδο 1-10-2007 έως 15-12-2007, έχετε τη δυνατότητα αναβάθμισης στο Mac OS v10.5 Leopard μέσω του Leopard Up-to-Date Program στην τιμή των 10.12? (συμπερ. ΦΠΑ) αντί της κανονικής τιμής 135.77?.

 

Δεν ισχύουν οι φήμες που λεγανε το ποσο των 10.12?να είναι 30+?.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...