Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για κατοχους Thermaltake Toughpower 850W


isspro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω το συγκεκριμενο τροφοδοτικο και απο αποψη λειτουργιας ειναι τζιτζι. αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι οταν κανω shut down και κλεινουν ολα (cpu, gpu κλπ) τα ανεμιστηρακια του κουτιου συνεχιζουν να λειτουργουν κανονικα. και του επεξεργαστη και αυτο απο την πισω μερια του κουτιου αλλα και αυτο απο την μπροστινη για τον σκληρο (εχει και μπλε φως). το ερωτημα ειναι:

 

ειναιι φυσιολογικο η κατι δεν εχω κανει καλα? ετσι πρεπει να συμπεριφερεται?

εφερα εναν φιλο να το δει και μου ειπε οτι αυτη ειναι η σωστη λειτουργια κ κατι τετοια αλλα επειδη εγω δεν το εχω ξανασυναντησει μου εκανε εντυπωση... ρυθμισεις bios κοιταξα και ειναι κανονικες, οπως επισης και μεσα απο τα svista..

 

πειτε μου ποια ειναι η αληθειαααααα :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω το ιδιο psu σε 750w κ δεν εχω συναντισει κατι τετοιο.. εχω ακουσει ομος για μια παρομια λειτουργια, που κραταει τους ανεμιστηρες 5 λεπτα παραπανω.. δες καλυτερα στο site της thermaltake τα χαρακτιριστικα του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον ευθύνονται οι ρυθμίσεις ενέργειας των svista... Το τροφοδοτικό δεν έχει σχέση. Πώς κάνεις shutdown? Πατάς το κουμπί από το start menu? Γιατί η default ρύθμιση είναι sleep και όχι shutdown...

Δες κι εδώ

http://itsvista.com/2006/12/how-to-make-the-vista-power-button-shutdown-instead-of-sleep/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον ευθύνονται οι ρυθμίσεις ενέργειας των svista... Το τροφοδοτικό δεν έχει σχέση. Πώς κάνεις shutdown? Πατάς το κουμπί από το start menu? Γιατί η default ρύθμιση είναι sleep και όχι shutdown...

Δες κι εδώ

http://itsvista.com/2006/12/how-to-make-the-vista-power-button-shutdown-instead-of-sleep/

 

παταω κανονικα shut down... και το εχω κοιταξει και στα bios και ειναι οκ αλλα και απο το power managment και ειναι και εκει οκ... :cry:

 

τωρα παω να δω αυτο που λες και επιστρεφω αμεσως!!!

 

edit:

δυστυχως τιποτα... αααααααααααααααα θα τρελαθω!! τι αλλο μπορω να κανω!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

to idio akrivws pragma kanei to Etasis Gaming 850w pou exw...(se Stacker 810...)

 

to exei gnwstos mou me to idio kouti kai den to kanei, ara einai provlhma trofodotikou...

gia sigouria vgale to trofodotiko teleiws e3w apo to kouti 3esyndese ta panta kai asto mono tou...

vraxykyklwse to prasino kai ena mauro kalwdio wste na anoi3ei apo mono tou to trofodotiko kai meta vgale to vraxykyklwma...

kanonika prepei na stamathsei to fan tou psu (kai na svhsei genikotera to trofodotiko), an den stamataei (opws to diko mou) exei provlhma to trofodotiko...

 

den exw vrei to kouragio na paw na to alla3w...variemai...kai apo thn stigmh pou den kleinw pote to pc den me polypeirazei, alla an mou parei mazi tou kamia stigmh kamia allh syskeuh apo to pc sigoura 8a gkriniazw :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με βάση το Psu του Χάρη τότε και το δικό σου έχει πρόβλημα με το ρελέ του οποτε το πας πίσω για αλλαγή χωρίς πολλά πολλά :-) πρόβλημα δεν θα σας κάνει αλλα καλο είναι να λειτουργεί όπως πρέπει ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω το ιδιο psu σε 750w κ δεν εχω συναντισει κατι τετοιο.. εχω ακουσει ομος για μια παρομια λειτουργια, που κραταει τους ανεμιστηρες 5 λεπτα παραπανω.. δες καλυτερα στο site της thermaltake τα χαρακτιριστικα του...

 

δεν αναφερει πουθενα κατι τετοιο. και περιμενα και περιμενα και περιμενα.... τζιφος!

 

με βάση το Psu του Χάρη τότε και το δικό σου έχει πρόβλημα με το ρελέ του οποτε το πας πίσω για αλλαγή χωρίς πολλά πολλά :-) πρόβλημα δεν θα σας κάνει αλλα καλο είναι να λειτουργεί όπως πρέπει ;)

 

κατι ρετοια ειχα φανταστει, οτι με το psu κατι δεν παει καλα...

απο e-shop το ειχα παρει. θα μου το αλλαξουν εκεινη τη στιγμη ή θα το κρατησουν να δουν τι παιζει και οποτε ειναι με ειδοποιουν?

 

to idio akrivws pragma kanei to Etasis Gaming 850w pou exw...(se Stacker 810...)

 

to exei gnwstos mou me to idio kouti kai den to kanei, ara einai provlhma trofodotikou...

gia sigouria vgale to trofodotiko teleiws e3w apo to kouti 3esyndese ta panta kai asto mono tou...

 

αυτο το κανω, ειναι ευκολο :-D

 

vraxykyklwse to prasino kai ena mauro kalwdio wste na anoi3ei apo mono tou to trofodotiko kai meta vgale to vraxykyklwma...

kanonika prepei na stamathsei to fan tou psu (kai na svhsei genikotera to trofodotiko), an den stamataei (opws to diko mou) exei provlhma to trofodotiko...

 

πως το κανω αυτο???? δεν ξερω και πολλα απο PSU γι αυτο ρωταω.. η εγγυηση χανεται αν το δοκιμασω? :eek:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να στο αλλάξουν άμεσος πήγαινε πρωί και στο e-shop στο μενίδι αλλιώς θα στο κρατήσουν :-(

 

όχι δεν χάνεις εγγύηση αν βραχυκυκλώσεις τα καλώδια ;) απλά πάρε ένα κομμάτι καλώδιο και ένωσε το πράσινο από το 20πινο με ένα μαύρο από το 20πινο οποιο μαύρο θες ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδία μπορει να μου πει κάποιος που μπορώ να βρώ το Thermaltake 750W W0116? Δεν υπάρχει πουθενά και σε ένα μαγαζί που μίλησα μου είπαν οτι η Thermaltake θα το καταργήσει:rolleyes: Στη ΓΡΑΜΜΗ(που το έχουν στο site τους) μου ειπαν οτι δεν το έχει καν ο προμηθευτής τους :( Έχω παραγγείλει όλα τα υπόλοιπα κομμάτια του PC(τα περιμένω αύριο-μεθαύριο) και δεν έχω τροφοδοτικό να τα δοκιμάσω:cry:

 

P.S.:sorry αν βγήκα offtopic

 

ΑΚΥΡΟ!! Ας το σβήσει κάποιος MOD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

μου το αλλαξανε και παλι τα ιδια... μπορει και να ειναι ετσι η λειτουργια του, τι να πω.... να μην κλεινει παρα μονο αν το κρατας 5"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εκανε και το δικο μου πισι αυτο .... με ενερμαξ τροφοδοτικο (που παραμενει για κανα 5λεπτο ανοιχτο )

 

πηγα στις επιλογες ενεργειας απο το βιος ....και απο s1 state to ebala s3

 

δοκιμασε το ...

 

Οταν εβαλα βιστα να τα δοκιμασω παταω το κουμπι τερματιζμου... βιαστικα και δεν εδωσα σημασια.

 

Λιγες ωρες αργοτερα ειδα οτι δεν εκλεισε μιας και οι ανεμιστηρες δουλευαν ολοι (το ειχα χωρις πλαινοκαπακι) ..

λεω καμια πατατα θα εκανα . ανοιγω δινω τερματισμο παλι μια απο τα ιδια ...

μετα απο λιγο ψαξιμο ανακαλυψα τα βιστα εχουν εξ ορισμου να μην κανουν πληρη τερματισμο οταν κανεις κλικ στο κουμπακι του start menu.

αλλα μονο αν ανοιξεις το υπομενου διπλα και επιλεξεις τερματισμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα κοιταξω παλι αυτο που λες για τα Bios. το αλλο μεσα απο τα vista το εχω κανει χωρις καποιο αποτελεσμα. θυμασαι που (σε ποια ρυθμιση) πηγες στα bios για να το αλλαξεις απο s1 state σε 3?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...