Προς το περιεχόμενο

dvd-player debate @ carrefour !


neXTgen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας, έχω ένα dvd player toshiba sd-151e , το οποίο δε βλέπει καν avi, μόνο mpg (απ' όσο το έψαξα) αν κάνω λάθος και κάποιος ξέρει πως υπάρχει firmware upgrade διορθώστε με . πάντως το moter του ψιλοζορίζεται και νομίζω πως είναι ώρα για αλλαγή.

 

Πάω λοιπόν στο carrefour σήμερα, έχοντας διαβάσει όλες τις 50+ σελίδες του thread στο παρόν forum , σχετικά με dvd-players που παίζουν divx και υποστηρίζουν ελληνικούς .srt υπότιτλους, γνωρίζοντας πως τα δύο αγαπημένα σας είναι τα LG DVX-298L και Philips DVP-5980.

 

To τελευταίο το βρήκα 99 ευρώ. Όμως δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να σκάσω τόσα φράγκα για τη θύρα usb που απ'ότι βλέπω ακόμα είναι v1.1 και πρακτικά δε με νοιάζει . σε dvd-rw γράφω ότι θέλω να δω κι άγιος ο θεός. Σημειώστε πως HDMI δε θα με χάλαγε να έχει μιας και έχω στην 26'' LG μου μια ελεύθερη. (Ρε παιδιά , θα δω διαφορά πρακτικά με την hdmi και που? στα divx στα dvd, ή πουθενά?)

 

Oπότε ψάχνοντας το best value4money (απορρίπτω το dvx-495 @ 34.90euro, μιας και φαντάζει πολύ ψεύτικο) είδα τα δύο εξής :

 

1. toshiba SD-370E (ΜΕ έξοδο HDMI) στα 59 ευρώ

2. LG DVX-276 (Χωρίς HDMI) στα 59 ευρώ επίσης

 

το τοshiba μαύρο χρώμα (όλα στο χώρο μαύρα είναι και μου αρέσει και περισσότερο ΚΑΙ έχει HDMI αν αυτό λέει κάτι) το LG ασημί (έχω αδυναμία ειδικά στις οθόνες LG αλλά και γενικά στην εταιρία, δουλεύω και σε εταιρία υπολογιστών, τέλος πάντων μη σας επηρεάζω)

 

ποια προτείνετε από τις δύο συσκευές ? τις έχετε δοκιμάσει ? βλέπουν απροβλημάτιστα divx/xvid με ελληνικά εξωτερικά αρχεία υποτίτλων .srt ???

 

ΠΑΡΑΚΑΛΩ μόνον τους γνωρίζοντες + έχοντες/έχουσες δοκιμάσει τις συσκευές να προτείνουν.. (πιστεύετε πως αξίζουν τα 59 ευρώ?)

 

Σας ευχαριστώ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοφή η ατάκα σου zavlaka, μιας και σε διαβάζω και βλέπω και τα releases σου, σε εμπιστεύομαι απόλυτα, από τα δύο λοιπόν dvd-players που με ¨γαργαλάνε" σου κάνει κάποιο "κούκου" ?

 

Ένα καλό player θέλω να βλέπει απροβλημάτιστα πολλά φόρματς και ΚΥΡΙΩΣ να βλέπω ΚΑΘΑΡΟΥΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ ΥΠΟΤΙΤΛΟΥΣ .. τι προτείνεις (αν προτείνεις) από τα δύο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι τσιγκουνευτεις τωρα, ισως να το πληρωσεις αργοτερα....

Παρε οτι καλυτερο αντεχουν τα οικονομικα σου....

...ή κανε υπομονη για αργοτερα....

 

Συμφωνώ με τον zavlakas.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. toshiba SD-370E (ΜΕ έξοδο HDMI) στα 59 ευρώ

2. LG DVX-276 (Χωρίς HDMI) στα 59 ευρώ επίσης

Μπορεις να μας δωσεις περισσοτερα χαρακτηριστικα μηπως μπορεσουμε να βοηθησουμε? Διαφορα δε θα δεις στα Divx με HDMI συνδεση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχώς παιδιά, δεν έχω παραπάνω στοιχεία, το μόνο πράγμα που ζήτησα (έχοντας σαν μπούσουλα και τα γραφόμενα του παρόντος φόρουμ) από έναν υπάλληλο ήταν : ένα dvd-player όχι στα 100 ευρώ (γιατί σας είπα, πως δεν με νοιάζει -ειδικά όπως δουλεύει- να έχει usb) και γιατί νομίζω (στο τέλος-τέλος τόσα θέλω να δώσω) πως με τα μισά λεφτά αγοράζω ένα αξιοπρεπές μηχανάκι , που ΒΑΣΙΚΑ θέλω να έχει ΚΑΛΗ ΕΙΚΟΝΑ και ΚΑΛΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ σε ελληνικούς εξωτερικούς υπότιτλους σε divx...

 

αυτά τα 2 μοντέλα προφανώς είναι σχετικά καινούρια, για να μην υπάρχει feedback από την μεριά σας, πάντως το Toshiba μιας και είναι μάυρο/όμορφο, έχει και HDMI ίσως ήταν καλή λύση (αν βέβαια ήξερα πως υποστηρίζει ελληνικούς υπότιτλους)

 

Για το άλλο το LG DVX-276 νομίζω πως υποστηρίζει out-of-the-box ελληνικούς υπότιτλους....

 

Αναμένω (σοβαρό όπλο η υπομονή, πάντα) και τσεκάρω και άλλα μαγαζιά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εγω παλι εχω ενα amstrad απο praktker 39 ευρω....το εχω τωρα 2 χρονια...παιζει avi, divx, xvid, H2664, mpeg4, mpeg1, mpeg2, mp3, wma, jpeg, kodak cds, και δεν καταλαβαινει τπτ....πολυ καλο και μικρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω πάρει το DVD player DVX495 της DIGITAL από Carrefour. Παίζει κανονικά αρχεία avi. Έχω δει το Zodiac με ελληνικούς υποτιτλους. Προσπάθησα να δω κάποια επεισόδια του House MD αλλά παρόλο που οι υπότιτλοι στο Η/Υ παίζουν κανονικά στο DVD player βγαίνουν ακαταλαβίστικα. Μπορώ να κάνω κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα να σου πω, δεν εχεις κι αδικο.. λεω πάντως και μετά την προτροπή του guru , να περιμένω λίγες μέρες (στις χριστουγεννιάτικες "ευκαιρίες", δηλαδή κανά 10ήμερο....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τα: LG DVX276, 298, Phlips 5980. Πολύ καλά και τα τρία με το τελευταίο να υπερέχει σε χαρακτηριστικά: USB 2.0 και HDMI 1080p. Τα δύο πρώτα παίζουν out-of-the-box ελληνικούς υπότιτλους σε divx, το τρίτο παίζει με firmware update. Από πλευράς σχεδίασης το τρίτο καλύτερο και μαύρο.

 

Skroutz it για τιμές, δε νομίζω να πέσουν και πολύ στις γιορτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε Sta, για πες δυο παραπάνω κουβέντες για το LG DVX276 . πέρα απ' το ότι παίζει out-of-the-box ελληνικούς υπότιτλους, τους παίζει καθαρά και μεγάλους, διαβάζει γρήγορα και προσπελαύνει γενικά γρήγορα τα διάφορα αρχεία ?

 

χτές είχε στα carrefour 59 σήμερα 68... παίζουν κάθε μέρα προσφορές ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αγόρασα σήμερα το πρωί το LG DVX276 . To βρήκα τυχαία (είχα αποφασίσει να περιμένω..) σε προσφορά 50 ευρώα, στο μάκρο .. και όπως καταλαβαίνετε το χτύπησα.. Λίγο που πρόλαβα να δω είναι άψογο, και κάνει ό,τι ακριβώς ζητούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...