Προς το περιεχόμενο

nVIDIA GeForce FX5200 VS ATI Radeon 9200 SE


Sadako

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο μηχάνημα μου είχα την πρώτη (GeForce), αλλά έφερα απο ένα άλλο μηχάνημα που δούλευα επί ένα χρόνο μια Radeon 9200 SE. Τελικά πέρασα την Radeon στον μηχάνημα, αλλά είπα να κοιτάξω και ποια θεωρείται καλύτερη. Το ξέρω ότι και οι 2 ειναι 128άρες οπότε δεν παίζουν και τεράστιες διαφορές, αλλά για την 5200 ειδικά όταν ρωτούσα πιο παλιά, μου έλεγαν λίγο πολύ ότι είναι για τα μπάζα.. Με δεδομένο λοιπόν ότι τα gaming χρόνια μου μάλλον περασαν και περιορίζονται σε κανα pro (που τουλάχιστον το 6 έπαιζε ικανοποιητικά), δεν σκέφτομαι αλλαγή κάρτας.. Σίγουρα όμως αφού αυτή τη στιγμή έχω 2 επιλογές, θα ήθελα το μηχάνημα να φοράει την καλύτερη απο τις 2...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συμφωνώ με @topos και Πάνο ... εννοείται ότι η 5200 είναι καλύτερη ... Υποστηρίζει Pixel Shader 2.0 (αντιθέτως με το πενιχρό 1.1 της 9200SE - btw ήταν η προηγούμενή μου VGA από 200/150 πηγαίνει 300/250 ε ? :shock:), και έχει 128άρι bus ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έκανα αυτό το ποστ, με παρέπεμψαν απο αλλού σε αυτό το site,

http://www.ultimatehardware.net/281.htm

, κι εκεί λέει ότι η 5200 είναι καλύτερη.

 

Με overclocking κλπ δεν ασχολούμαι, δεν ξέρω κιόλας αν αξίζει τον κόπο, για την ακρίβεια μην έχοντας γνώσεις πάνω στο αντικείμενο δύσκολα θα πάρω το ρίσκο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έκανα αυτό το ποστ, με παρέπεμψαν απο αλλού σε αυτό το site,

http://www.ultimatehardware.net/281.htm

, κι εκεί λέει ότι η 5200 είναι καλύτερη.

 

 

Aυτη η συγκριση που παραθετεις ειναι αναμεσα σε fx5200 και 9200.

Η 9200 SE που εχεις εσυ ειναι πετσοκομμενη εκδοση της 9200 με ~40% χαμηλοτερες επιδοσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Exo dei polles kamenes 5200...

Tora min leme kai vlakeies me kamia apo tis 2 den mporei na paiksei, ante kanena

pacman.

Ego protino tin ati apo apopsi sta8erotitas

 

E όχι και Pacman ... Mε το σύστημα της υπογραφής όλα stock, και την 9200SE από 200/150 @ 300/250 έπαιζα το San Andreas με 800x600, draw distance ---> full ;) Not bad για τόσο παλιά κάρτα (θα έλεγα) ;) ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H 9200 όπως ήδη τόνισε κάποιος είναι η κομμένη 9200 εξ ου και το "SE" (sucks edition). Aμφότερες είναι τι τον κρέμασες τι τον ανασκολόπησες, για παιχνίδια δεν κάνουν ούτως ή άλλως.

 

Η 9200 έχει προβάδισμα όσων αφορά την ποιότητα αναπαραγωγής video/DVD έναντι της 5200. Προσωπικά θα κράταγα την 9200.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη ειχα και τις δυο καποτε ακριβως οπως και εσυ ειχα βγαλει την 5200 128mb για να βαλω την 9250 256mb που ειναι καλυτερη απο την 9200se.Ε η 5200 ηταν αρκετα καλυτερη στα games και την ξαναεβαλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

epeidi eixa 5200 paizei mexri kai nfs carbon, krata tin.

 

Ego me tin palia mou x1900xt 512 , to carbon mou trexe me 25-50 frames.

Tora an esi me tin 5200 pou exei to 1/10 tis isxios tis 1900 epaizes

carbon ,tote ti na po. Den 8a i8ela oute kan na to do ,san nfs 2 8a fenotan

 

Autes oi kartes den einai gia games opos kai na to kanoume,tora an eseis kinoumena pixel ta 8eorite games

ta logia einai peritta

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...