Προς το περιεχόμενο

τυπος για επιδοσεις...


JeffAkoS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ενας γνωστος μου που ασχολιτε αποκλιστικα με καρτες γραφικων μου ειπε οτι για να υπολογισω την ταχυτιτα μιας καρτας, υπαρχει ενας μαθηματικος τυπος: cpu clock x ευρος δεδομενων δια 8. εσεις τι λετε?? ξερετε τπτ σχετικο? με ποιον τροπο μπορω να μετρισω τα fps σε ενα game?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kai otan les "ευρος δεδομενων" ti ennoeis?

kai tha simfonisw me ton filo {TDi}Dj2k..infc me to fraps vlepeis ta fps se kathe game ksexwrista... ektos kai an afto to "ευρος δεδομενων" einai diaforetiko gia kathe game, kai an nai, pou to vlepeis?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kai otan les "ευρος δεδομενων" ti ennoeis?

kai tha simfonisw me ton filo {TDi}Dj2k..infc me to fraps vlepeis ta fps se kathe game ksexwrista... ektos kai an afto to "ευρος δεδομενων" einai diaforetiko gia kathe game, kai an nai, pou to vlepeis?

 

το "ευρος δεδομενων" ειναι το memory transfer rate... αν εχεις ακουστα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν τον βρισκω πολυ σωστο γιατι δεν παιρνει υποψη του την αρχιτεκτονικη του chip

δηλαδη 2 καρτες με το ιδιο cpu clock και το ιδιο memory transfer rate θα εχουν με τον τυπο αυτο τις ιδιες επιδοσεις ασχετα με ποσους Pixel Shader Processors εχει καθε μια ,τι εκδοση directx υποστηριζει κτλ

Ειναι σαν να λεμε 2 cpu που τρεχουν στα ιδια clock ειχουν ακριβως τις ιδιες επιδοσεις ασχετα αν η μια ειναι p3 και η αλλη p4 !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενας γνωστος μου που ασχολιτε αποκλιστικα με καρτες γραφικων μου ειπε οτι για να υπολογισω την ταχυτιτα μιας καρτας, υπαρχει ενας μαθηματικος τυπος: cpu clock x ευρος δεδομενων δια 8. εσεις τι λετε?? ξερετε τπτ σχετικο? με ποιον τροπο μπορω να μετρισω τα fps σε ενα game?

 

Sorry κιολας αλλα ο γνωστος σκ@τ@ ασχολειτε με καρτες γραφικων...

Αυτο που υποστηριζει δεν εχει κανενα απολυτως νοημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry κιολας αλλα ο γνωστος σκ@τ@ ασχολειτε με καρτες γραφικων...

Αυτο που υποστηριζει δεν εχει κανενα απολυτως νοημα...

 

Δεν χρειάζεται να ζητάς συγγνώμη. Πήξαμε στους υποτιθέμενους ειδικούς πια. Οι εκάστοτε πολλαπλασιασμοί όπως μονάδες Χ επί χρονισμό Υ δίνουν πάντα και ΜΟΝΟ θεωρητικούς μέγιστους αριθμούς, δίνουν ενδείξεις για τις θεωρητικές δυνατότες της κάθε μονάδας μιας GPU και τίποτα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενας γνωστος μου που ασχολιτε αποκλιστικα με καρτες γραφικων μου ειπε οτι για να υπολογισω την ταχυτιτα μιας καρτας, υπαρχει ενας μαθηματικος τυπος: cpu clock x ευρος δεδομενων δια 8. εσεις τι λετε?? ξερετε τπτ σχετικο? με ποιον τροπο μπορω να μετρισω τα fps σε ενα game?

 

Μετά και την διόρθωσή σου παραπάνω, να το πάρουμε ως έχει και δανείζομαι σαν παράδειγμα την εικόνα των δυνατοτήτων της επερχόμενης 8800GT:

 

600MHz (core clock) * 256bit / 8 = 19200

 

8800GTX:

575MHz * 384bit / 8 = 27600

 

Δηλαδή αν δεν έκανα λάθος με την υποτιθέμενη εξάρτηση του γνωστού σου η δεύτερη θα πρέπει να μου εμφανιστεί κατά ~44% γρηγορότερη.

 

Η αλήθεια είναι ότι η σημερινή 8800GTS υστερεί μέχρι και 40-45% έναντι της 8800GTX, και η ως άνω 8800GT βρίσκεται σε επιδόσεις κάπου μεταξύ 8800GTS και 8800GTX.

 

Για να το απλουστεύσουμε δεν υπάρχουν μαθηματικοί τύποι που να υπολογίζουν ή και να προσεγγίζουν τις επιδόσεις μιας GPU, για τον απλούστατο λόγο ότι πρόκειται για αρκετά πολύπλοκους επεξεργαστές με πλειάδα μονάδων. Μπορείς πάντα να υπολογίσεις την μέγιστη θεωρητική διαμεταγωγή μιας μονάδας, αλλά το αποτέλεσμα όχι μόνο θα είναι σε καθαρά θεωρητικό επίπεδο, αλλά θα είναι για μια μόνο μονάδα της GPU και δεν θα αφορά σε καμία περίπτωση ούτε καν προσέγγιση στις συνολικές επιδόσεις μιας GPU.

 

Ο τύπος του γνωστού σου υστερεί και λογικής από τεχνολογικής άποψης.

 

Τέλος όπως τόνισαν και οι άλλοι φίλοι, υπάρχουν και βασικές διαφορές μεταξύ των διαφόρων GPU όπου όταν παίρνεις μια μονάδα ROP (render output) για παράδειγμα μεταξύ μιας GeForce και μιας Radeon δεν είναι ποτέ ROP=ROP (ή οποιαδήποτε άλλη μονάδα), αλλά υπάρχουν μεγάλες διαφορές μεταξύ αυτών.

 

Απλό παράδειγμα: θέλω να υπολογίζω τον ρυθμό πλήρωσης Ζ (z fill rate) δύο διαφορετικών GPU:

 

8800GTX :

 

24 ROPs * 575MHz * 4 samples/clock = 55,20 GPixels/s

 

2900XT:

 

16 ROPs * 742MHz * 2 samples/clock = 23,74 GPixels/s

 

Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι πέραν από τους στείρους αριθμούς σε μια λίστα δυνατοτήτων, μια πιο λεπτομερή κατανόηση των δυνατοτήτων της κάθε GPU απαιτεί και γνώση των ακριβών δυνατοτήτων της κάθε μονάδας.

 

΄Αλλο τρανταχτό παράδειγμα:

 

8800GTX = 8 clusters

2900XT = 4 clusters

 

Είναι η πρώτη δύο φορές πιο γρήγορη βάση του παραπάνω; Σε καμία περίπτωση και ειδικά αφού πρόκειται για αριθμητική επάρκεια. Στον τομέα της αριθμητικής επάρκειας η δεύτερη είναι πολύ πιο ικανή.

 

8800GTX cluster = 16 ALUs per cluster

ALU (scalar) = MADD + MUL = 2 FLOPs + 1 FLOP = 3 FLOPs

8 clusters * 16 ALUs = 128 scalar ALUs

128 ALUs * 3 FLOPs * 1.35GHz = 518GFLOPs

 

2900XT cluster = 16 ALUs per cluster

ALU (vector + scalar) = MADD + MADD = 8 FLOPs + 2 FLOPs = 10 FLOPs

4 clusters * 16 ALUs = 64 ALUs

64 ALUs * 10 FLOPs * 0.742GHz = 475GFLOPs

 

Τώρα θα μου πεις μα η μια βγάζει 475 έναντι 518 GFLOPs πως γίνεται η πρώτη να έχει μεγαλύτερη αριθμητική επάρκεια; Η μορφή των μονάδων είναι τέτοια που στο σύνολό τους σε πραγματικό χρόνο η διαμεταγωγή σε αποκλειστικά αριθμητική βάση είναι μεγαλύτερη. MADD = multiply + add μονάδα ικανή να πολλαπλασιάζει και να προσθέτει και άρα ικανή για 2 floating point operations per clock. Η 2900 έχει MADD + MADD αν πρόσεξες. Εν αντιθέση η 8800 έχει MADD + MUL. Η πρώτη μπορεί να δώσει 2 floating point operations, ενώ η απλή μονάδα MUL (μόνο πολλαπλασιάζει) μόνο 1 floating point operation.

 

΄Οταν τώρα μπαίνουν στον υπολογισμό και πράγματα όπως π.χ. interpolation κάποια από τις μονάδες πάντα απασχολείται και δεν είναι διαθέσιμη για general shading. Στην περίπτωση της 8800 είναι η μονάδα MUL που δεν είναι πάντα διαθέσιμη για general shading. Στην 2900 μένουν πολύ περισσότερες μονάδες διαθέσιμες σε μια τέτοια περίπτωση.

 

΄Εχε κατά νου ότι η αριθμητική επάρκεια είναι μόνο για καθαρά συνθετικές εφαρμογές και για εφαρμογές GPGPU, που λίγη σχέση έχουν με πραγματικά παιχνίδια όπου μπαίνουν άλλοι παράγοντες όπως υφές, ανισοτροπικό, εξομάλυνση και το κέρατό μου το τράγιο....

 

Αυτά τα ολίγα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συ Aurile καλοπροαίρετα θα πω ότι πω αλλα κάθε φορα που πάω να διαβάσω ένα post σου νομίζω ότι είμαι αρχαιολογία :P κάντα πιο απλά για τους κοινούς θνητούς :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρά απλά τα γράφει ο Ailouros. Εμείς δεν ξέρουμε τι μας γίνεται μάλλον, :P , και καταφεύγουμε κατ'ευθείαν στα Benches, πιστεύοντας αυτό που θεωρείται πιο αξιόπιστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συ Aurile καλοπροαίρετα θα πω ότι πω αλλα κάθε φορα που πάω να διαβάσω ένα post σου νομίζω ότι είμαι αρχαιολογία :P κάντα πιο απλά για τους κοινούς θνητούς :-)

 

Να το πάρω από την αρχή λοιπόν: έχουμε μια ενότητα όπου με μια αφελής και τεχνολογικά παράλογη συνάρτηση κάποιος προσπαθεί να υπολογίσει τις επιδόσεις μιας ή περισσοτέρων καρτών γραφικών.

 

Αντί να γράψω απλά ότι η εν λόγω συνάρτηση είναι μια λαλακία και μισή, τουλάχιστον προσπαθώ να τεκμηριώσω γιατί θεωρώ ότι είναι για τα μπάζα. Σε ένα τόσο πολύπλοκο τεχνολογικά κομμάτι όπως μια GPU δυστυχώς δεν είναι εύκολο να το κάνεις ακόμα πιο λιανά.

 

Κοντός ψαλμός αλληλούια σε μια υπεραπλουστευμένη μορφή θα μπορούσα να σου πω ότι αν έχεις για μια κάρτα γραφικών Α+Β = Χ, και θέλεις να συγκρίνεις με μια άλλη κάρτα γραφικών, το Χ θα είναι ΜΟΝΟ συγκρίσιμο σαν αποτέλεσμα μεταξύ 2 καρτών αν Α=Α & Β=Β. Οι δυνατότητες της κάθε επιμέρους μονάδας επεξεργασίας σε μια GPU είναι βασική προυπόθεση για να κάνει κανείς μια εκτίμηση θεωρητική (και θεωρητική και μόνο) των επιδόσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρά απλά τα γράφει ο Ailouros. Εμείς δεν ξέρουμε τι μας γίνεται μάλλον, :P , και καταφεύγουμε κατ'ευθείαν στα Benches, πιστεύοντας αυτό που θεωρείται πιο αξιόπιστο.

 

΄Ενα benchmark θα σου δώσει ασφαλέστερες και ακριβέστερες ενδείξεις για τις επιδόσεις μιας κάρτας. Προυπόθεση βέβαια να χρησιμοποιείς για όλες τις περιπτώσεις την ίδια ακριβώς ποιότητα απεικόνισης αν αυτό είναι δυνατόν.

 

Σε ένα τυπικό timedemo ενός παιχνιδιού θα πάρεις πάλι μια ένδειξη επιδόσεων, αλλά δεν θα απασχοληθεί ο κεντρικός επεξεργαστής όσο σε πραγματικό χρόνο.

 

Χωρίς μετρήσεις είτε αυτές είναι συνθετικές εφαρμογές είτε παιχνίδια δεν θα μπορέσεις ποτέ να καθορίσεις την πραγματική διαμεταγωγή δεδομένων είτε για μεμονωμένες μονάδες είτε για μια GPU συνολικά. ΟΛΑ χρειάζονται αρκεί να ξέρει κανείς τι του λέει το κάθε αποτέλεσμα και πως συνδυάζοντας όλες τις πληροφορίες (θεωρία, benchmarks, specs κλπ.) να οδηγηθεί σε ένα όσο το δυνατόν αντικειμενικότερο αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το πάρω από την αρχή λοιπόν: έχουμε μια ενότητα όπου με μια αφελής και τεχνολογικά παράλογη συνάρτηση κάποιος προσπαθεί να υπολογίσει τις επιδόσεις μιας ή περισσοτέρων καρτών γραφικών.

 

Αντί να γράψω απλά ότι η εν λόγω συνάρτηση είναι μια λαλακία και μισή, τουλάχιστον προσπαθώ να τεκμηριώσω γιατί θεωρώ ότι είναι για τα μπάζα. Σε ένα τόσο πολύπλοκο τεχνολογικά κομμάτι όπως μια GPU δυστυχώς δεν είναι εύκολο να το κάνεις ακόμα πιο λιανά.

 

Κοντός ψαλμός αλληλούια σε μια υπεραπλουστευμένη μορφή θα μπορούσα να σου πω ότι αν έχεις για μια κάρτα γραφικών Α+Β = Χ, και θέλεις να συγκρίνεις με μια άλλη κάρτα γραφικών, το Χ θα είναι ΜΟΝΟ συγκρίσιμο σαν αποτέλεσμα μεταξύ 2 καρτών αν Α=Α & Β=Β. Οι δυνατότητες της κάθε επιμέρους μονάδας επεξεργασίας σε μια GPU είναι βασική προυπόθεση για να κάνει κανείς μια εκτίμηση θεωρητική (και θεωρητική και μόνο) των επιδόσεων.

 

μαζί σου είμαι και κατάλαβα τι λες από την αρχή και χαριτολογώντας έκανα το post

 

απλά πολλοί δεν θα πιάσουν τίποτα από αυτά που έγραψες δυστυχώς η ευτυχώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...