Προς το περιεχόμενο

Δυνατότητα IMAP στο Gmail


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια σημαντική έλλειψη στο Gmail διορθώνει από σήμερα η Google στη δημοφιλέστατη υπηρεσία δωρεάν email που παρέχει.

 

Με την υποστήριξη IMAP πλέον το Gmail γίνεται πιο σύγχρονο αφού επιτυγχάνεται ο συγχρονισμός κάθε αλλαγής που κάνετε στο λογαριασμό σας χωρίς να χρειάζεται να επαναλαμβάνετε τα ίδια βήματα με όποια συσκευή και να συνδεθείτε.

 

Για παράδειγμα μπορείτε

 

  • να διαβάσετε ένα νέο email στο Gmail και μετά
  • να το μεταφέρετε στον κατάλογο "Starred" του iPhone
  • και μετά να το αρχειοθετήσετε στο κατάλογο All Mail του Mozilla Thunderbird

 

'Ολες αυτές οι αλλαγές θα φανούν άμεσα στη φορητή συσκευή που χρησιμοποιείται και υποστηρίζει IMAP όπως τα περισσότερα PDA, Smartphone αλλά και το iPhone.

 

'Ετσι θα μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το Gmail από πρακτικά οποιοδήποτε μέρος (λιμουζίνα, σκάφος, liar jet, σαλέ) μέσα από μια σειρά συσκευών που "τρέχουν" διαφορετική πλατφόρμα. 'Ολες οι ενέργειες που θα πραγματοποιήσουμε, θα συγχρονιστούν αυτόματα με την ιστοσελίδα του Gmail ενώ το ίδιο ισχύει και αντίστροφα δηλαδή όποια αλλαγή κάνουμε μέσω της ιστοσελίδας, θα φανεί αυτόματα στο Smartphone η στο mail client.

 

Source.png Πηγή: IMAP Ρυθμίσεις για mail clients, Smartphones κ.α

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Με γλίτωσες από τον κόπο, μιας και σκόπευα να την ποστάρω κι εγώ την συγκεκριμένη είδηση! :lol:

 

Το δοκίμασα ήδη σε Thunderbird και το βρίσκω πάρα πολύ βολικό, αφού μου έλυσε τα χέρια σε διάφορα ζητήματα. Το κακό είναι ότι έπρεπε να περάσω ξανά από την αρχή τον λογαριασμό μου ως imap (αντί για pop3 που ήταν παλιότερα) και χρειάστηκε να ξανακατεβάσω τα mail από την αρχή (αλλά δεν πειράζει, έτσι κι αλλιώς είναι κάτι που το κάνεις μια φορά - δεν ξέρω μόνο αν υπήρχε κάποιος άλλος τρόπος που εγώ αγνοούσα...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα ακόμα δεν έχει ενεργοποιηθεί :(

Έφτιαξα ήδη τις ρυθμίσεις στον Mail και περιμένω πότε θα μπεί η επιλογή στο Gmail για να την ενεργοποιήσω.

Κάθε 10 λεπτά μπαίνω με μια χαρά και δυστυχώς τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι θα μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το Gmail από πρακτικά οποιοδήποτε μέρος (λιμουζίνα, σκάφος, liar jet, σαλέ)

 

Στο προσωπικό μου υποβρύχιο θα μπορώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

'Ετσι θα μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το Gmail από πρακτικά οποιοδήποτε μέρος (λιμουζίνα, σκάφος, liar jet, σαλέ) μέσα από μια σειρά συσκευών που "τρέχουν" διαφορετική πλατφόρμα.

 

Έτσι είναι - το χρήμα δεν κρύβεται...

 

 

Έλληνας Κροίσος, ιδιοκτήτης γνωστού ελληνικού φόρουμ, επτά γράμματα (για την ακρίβεια, 3 γράμματα και 4 αριθμοί)... ποιος να 'ναι, ποιος να 'ναι...

 

 

 

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είναι πολύ πιθανό να έχουν κι άλλοι την ίδια απορία, αν έχετε ρυθμίσει να εμφανίζεται το gmail σας στα ελληνικά, δε θα δείτε την επιλογή για imap, όμως μην ανυσηχείτε, είναι ενεργοποιημένο σαν προεπιλογή.. Ή τουλάχιστον έτσι κατάλαβα όταν για δοκιμή το γύρισα στα αγγλικά.. Και μάλλον θα το κρατήσω έτσι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...