Προς το περιεχόμενο

Υπολογιστής 5000Ε....για βουλευτές


mihalakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά το διάβασα πριν από λίγο στην εφημερίδα... Κάθε βουλευτής δικαιούται δωρεάν υπολογιστή μέχρι του ποσού των 5000ευρώ (για τη δουλειά του εννοείται). Φαντάζομαι λοιπόν το σκηνικό με το βουλευτή να πηγαίνει σπίτι μετα από μια κουραστική μερα στο γραφειο και να λεει στο γιο του 'Γιε μου πρεπει να παρουμε υπολογιστη. Φτιαξε ενα συστημα μεχρι 5000ε' Έλεος πια... Εδω φορητό υπολογιστή με έκπτωση δεν δικαιούνταν όλοι οι φοιτητές παρα μόνο οι πρώτοι κάθε σχολής και δίνουν μέχρι 1.500.000Ε για να παίζουν τα παιδιά τους με 8800ουλτρα sli.

Υπάρχει και άλλο. Καθε βουλευτής δικαιούται μέχρι 13.500ε τηλεφωνήματα από σταθερό και 3000 απο κινητό ετησίως. Κονδύλι που πληρώνουμε άλλα 4.950.000 ευρώ. η πλάκα είναι οτι μέχρι το 2005 είχαν συσσωρευθεί 35.216.434ε χρέη τα οποία έπρεπε να πληρώσουν οι ίδιοι αλλά τελικά θα τα πληρώσει ο κυρίαρχος λαός...

 

Θέλω να κανω σχολια αλλά δεν μπορώ.Το αφήνω σε σας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί ακριβώς είναι το πρόβλημα. Γιάννης κερνάει, Γιάννης πίνει.

Το αίσθημα της ντροπής το έχουν αποβάλει από καιρό, οπότε ακούμε αυτά που ακούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι, η ένσταση σας που είναι, στις παροχές αυτές γενικά ή στα προκαθορισμένα ποσά. Γιατί δεν νομίζω ότι είναι λίγος ο κόσμος που έχει εταιρικά λάπτοπ, εταιρικά κινητά και εταιρικά αυτοκίνητα, κλπ...εγώ ξέρω αρκετούς στην Ελλάδα προσωπικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα 5 χιλιαρικα ειναι οντως μεγαλη υπερβολη για τις δουλειες που υποτιθετε πρεπει να κανει ενας βουλευτης. εδω τις προαλλες εφτιαξα ενα μηχανημα για μια διευθυντρια νοσοκομειου δηλαδη απλα τα κομματια αγορασα και τα εδεσα και τις κοστησε 620 ευρω αν θυμαμαι καλα μαζι με μια μετρια οθονη. δηλαδη τι θα κανουν αυτοι επεξεργασια εικονας και βιντεο ? ουτε τα πληκτρα δεν ξερουν να πατανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι, η ένσταση σας που είναι, στις παροχές αυτές γενικά ή στα προκαθορισμένα ποσά. Γιατί δεν νομίζω ότι είναι λίγος ο κόσμος που έχει εταιρικά λάπτοπ, εταιρικά κινητά και εταιρικά αυτοκίνητα, κλπ...εγώ ξέρω αρκετούς στην Ελλάδα προσωπικά.

 

O κόσμος που έχει εταιρικά λαπτοπ ή αυτοκίνητα δουλεύει στον ιδιωτικό τομέα οπότε το τι κανει καθε εταιρεια δεν έχει να κάνει με την κατασπατάληση του δημόσιου χρήματος. Στην περίπτωση των βουλευτών τα χρήματα που θα δώσουν σε αυτους θα τα κόψουν από κάποια άλλη παροχή και δέυτερον όλοι μας πληρώνουμε υποχρεωτικά για να απολαμβάνουν τέτοιες υπηρεσίες. Δεν είμαι κατά του μέτρου,αλλά βλέπω τέτοια ποσά και ανταριάζομαι,και όταν μάλιστα όλοι ξέρουμε πως λειτουργούν κάποια πράγματα στην Ελλάδα τότε το θέμα ξεφέυγει κάπως. Δεν είμαι αφελής,ξέρω οτι πολλοί υπερεξοπλισμένοι υπολογιστές θα καταλήξουν στα σπίτια κάποιων,ξέρω οτι κάποιοι άλλοι μπορεί να πουληθούν υπερτιμολογημένοι και να τσεπωθούν από άλλους οι διαφορές,τα έβλεπα στο πανεπιστήμιο όταν αγόραζαν σταθερούς υπολογιστές για τους καθηγητές με viper 550 των 16mb όταν εγώ πάλευα με τη cirrus logic του 1, και όταν αυτοί δούλευαν με p2 333mhz και στο εργαστήριο κάναμε μάθημα με 486 στα 33

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δεν διαφωνώ ότι θα χαραμισθεί πολύ χρήμα σε αυτό, όπως χαραμίζεται σε ένα κάρο πράγματα στην Ελλάδα. Όπως πιστεύω ότι ένας βουλευτής θα έκανε μια χαρά τη δουλεία του και με ένα laptop των 2000 εύρω (και με λιγότερο βασικά αλλά εντάξει ας θεωρήσουμε ότι είναι λογικό να έχουν ένα καλό μηχάνημα). Η παροχή όμως αυτή καθ'εαυτή δεν είναι παράλογη δεδομένου ότι φαντάζομαι ένας βουλευτής μιλάει στο τηλέφωνο πολύ περισσότερο από εμάς για τα διάφορα θέματα. Τώρα το πόσο κοστολογείτε αυτό τι να σας πω, δεν μπορώ να εκφέρω άποψη, αλλά αν θέλετε κατεβαίνω στις εκλογές και άμα βγω θα σας πω...:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παροχή όμως αυτή καθ'εαυτή δεν είναι παράλογη δεδομένου ότι φαντάζομαι ένας βουλευτής μιλάει στο τηλέφωνο πολύ περισσότερο από εμάς για τα διάφορα θέματα.

 

Ναι, χαιρω πολυ. Κι εγω ειμαι τρισμεγιστος warezακιας και κατεβαζω ολη μερα, αλλα δεν μου δινουν δωρεαν adsl2+ 24Mbit :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Ναι, χαιρω πολυ. Κι εγω ειμαι τρισμεγιστος warezακιας και κατεβαζω ολη μερα, αλλα δεν μου δινουν δωρεαν adsl2+ 24Mbit :P

 

Κάνε μία αίτηση στο Κοινοβούλιο.

 

Ποτέ δεν ξέρεις. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...