Προς το περιεχόμενο

iPod classic κ Ένταση ήχου


nucleogenesis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας!

Εδω και λίγες μέρες έχω στα χέρια μου το πανέμορφο iPod classic. Ενώ είμαι ενθουσιασμένος απο την ποιότητά του, μου εχέι κάτσει λίγο στραβα η σχετικά χαμηλή ένταση του ήχου του. Να σημειώσω πως πριν είχα το iPod nano, πρώτης γενιάς..

Είναι φυσιολογική αυτή η σχετικά "χαμηλότερη" ένταση του ή συμβαίνει μόνο στο δικό μου?

 

ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας!

Εδω και λίγες μέρες έχω στα χέρια μου το πανέμορφο iPod classic. Ενώ είμαι ενθουσιασμένος απο την ποιότητά του, μου εχέι κάτσει λίγο στραβα η σχετικά χαμηλή ένταση του ήχου του. Να σημειώσω πως πριν είχα το iPod nano, πρώτης γενιάς..

Είναι φυσιολογική αυτή η σχετικά "χαμηλότερη" ένταση του ή συμβαίνει μόνο στο δικό μου?

 

ευχαριστώ!

 

Έχω το iPod 80GB classic εδώ και 2 μέρες και ενα πράγμα που μου έκανε εντύπωση είναι... η υψηλή έντασή του (εκτός απο την πολυ καλή ποιότητα ήχου)

Μήπως έχεις κάνει lock την ένταση του ήχου σε χαμηλό επίπεδο και όταν το πηγαίνεις στο max στην ουσία το πας στο max του Locked level?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η apple σύμφωνα με τους ευρωπαϊκούς νόμους πρέπει να βάζει όριο στα προϊοντα της τα 85 ντεσιμπελ(αν δεν κάνω λάθος)Όπως και στο PSP της sony γίνεται αυτό...Άρα έχεις ένα ευρωπαϊκό ipod...

Όπως και εγώ ένα ipon nano.

Το καλό είναι ότι αυτό το όριο στην ένταση του ήχου είναι μόνο στα ακουστικάΠαράδοξο είναι ότι αν πάρεις τα ακουστικά ενός uncaped αμερικάνικου μοντέλου στο ευρωπαικό μοντελο τότε τα ακουστικά του θα σου δώσουν όριο στην ένταση τα 85....Ασχετα αν τα ίδια ακουστικά στο ίδιο ipod(αλλά το αμερικάνικο) δεν δίνουν όριο ήχου.

Η λύση που βρήκα...Αγόρασα ένα φτηνό αλλά καλό σε απόδοση(10ευρώ) ζευγάρι philips ακουστικά από τον γερμανό...Και ως εκ του θαύματος....Δεν έχω πρόβλημα

Αν βάλεις uncap στο γουγλη θα δεις το ''πρόβλημα''

Αν και για εμένα δεν είναι πρόβλημα αλλά πιστή εφαρμογή των κανόνων της ευρωπαϊκης ένωσης,όπως και η sony στο Psp...

Για μένα είναι καλό γιατί δεν με κουράζει ποτέ η μουσική,(βάλε το k800 σε τέρμα ένταση,μέτα από 15 λεπτά κουδουνίζει το κεφάλι) αλλά όταν είσαι σε ιδιαίτερα θορυβώδες περιβάλλον είναι λίγο ενοχλητικό.

 

Πρόσεξε βέβεαι και τις ρυθμίσεις πριν αγοράσεις ακουστικά.Υπαρχει και πρόγραμμα για uncap αλλά δεν νομίζω να λειτουργεί στα καινούργια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...