Προς το περιεχόμενο

site που δεν πέτυχαν (έσοδα - διαφημίσεις)


vmakrin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

 

αυτός λοιπόν που θα αποφασίσει να δώσει όλα αυτά χρόνο, επιμέλεια - περιεχόμενο, καινοτόμες υπηρεσίες - συνεχή ανάπτυξη και προώθηση (χρήμα) όπως πολύ σωστά λές, θα πρέπει κάπως (πέρα απο το τι πιστεύει ο ίδιος για το site του (γιατί τελικά αυτό είναι η μεγαλύτερη παγίδα)), να έχει όσο το δυνατό ποιό σωστά κριτήρια για να διαπιστώνει την πορεία του και να μπορεί να προβλέψει το μέλλον, αυτά λοιπόν τα κριτήρια νομίζω δεν μπορεί να είναι τίποτα άλλο πέρα από αντικειμενικά και σε καμία περίπτωση υποκειμενικά.

 

Συμφωνώ πώς πρέπει να περάσει χρόνος αλλά ταυτόχρονα περνώντας ο χρόνος θα πρέπει συνεχώς να αξιολογείς το που είσαι και να προβαίνεις σε αλλαγές ενδεχομένως.

 

Πότε λοιπόν θα είσαι ικανοποιημένος-ευχαριστημένος έστω και εάν δεν βγάζεις ούτε τα εξοδά σου;

Πότε θα μπορείς να πείς ότι αξίζει, ότι έχω κάνει και θα συνεχίσω;

Πότε θα μπορείς να πείς βλέπω κάτι καλό να έρχεται μέσα από την προσπάθειά μου;

 

Ολα αυτά λοιπόν για να μπορείς να πείς ότι ξέρω που βρίσκομαι και τι περιμένω, αποκλείεται να μπορείς να τα κρίνεις μόνος σου.

Λογικά θα πρέπει να υπάρχει καποιο μοντέλο προόδου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνήσω πως δεν χωράν συναισθηματισμοί.

 

Πρέπει να βλέπεις τα πράγματα όπως είναι.

μπορείς να καταλάβεις αν ένα site σου πάει καλά, αν σηκώνει βελτίωση, πως πάει σε σχέση με τον ανταγωνισμό κλπ και πράττεις ανάλογα.

 

Σε καμία περίπτωση όμως, δεν λέει να τα παρατήσεις με τις πρώτες δυσκολίες που θα προκύψουν.

 

όλα αυτά λοιπόν για να μπορείς να πεις ότι ξέρω που βρίσκομαι και τι περιμένω, αποκλείεται να μπορείς να τα κρίνεις μόνος σου.

Λογικά θα πρέπει να υπάρχει κάποιο μοντέλο προόδου.

 

Μπορείς να κρίνεις, βλέπεις και κάνεις, Θέλει να θέτεις στόχους και να τους πετυχαίνεις.

Θέλει ένστικτο και ανοικτό μυαλό γιατί το Internet, δεν έχει όρια, έτσι πρέπει να σκεπτόμαστε, είναι ένας εικονικός κόσμος που κάνεις ότι μπορείς να φανταστείς.

 

Έχω καταλήξει, από την μέχρι τώρα εμπειρία μου η οποία λέει, αν είναι να κάνεις κάτι, κανε το για όλον τον κόσμο, όχι μόνο για την Ελλάδα, τα εργαλεία υπάρχουν και αν έχεις καλές ιδέες όρμα!

 

Πόσοι ασχολούμαστε με το Internet στο Ελλάντα; 300,000 - ένα εκατομμύριο; δυο; όσοι και να είμαστε, Ο Κόσμος είναι πολύ μεγαλύτερος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταία, βλέπω κάποια site τα οποία συχνά επισκεπτόμουν, για διάφορους λόγους το καθένα, να μην έχουν μεγάλη κίνηση και οι νέες δημοσιεύσεις σε αυτά (άρθρα, posts,...) να μήν έχουν τον ρυθμό που είχαν.

 

Επίσης κάποια sites που εχουν επισκέψεις και σημειώνουν σημαντική άνοδο - σταθεροποίηση δεν έχουν καθόλου διαφημίσεις.

 

Τι ακριβώς μπορεί να συμβεί και ένα site να χάσει σιγά σιγά το ενδιαφέρον του;

Επίσης ποιά τελικά θεωρούνται καλά "νούμερα" επισκέψεις - σελίδες, γιά να θεωρηθεί ένα site ότι έχει πετύχει;

 

http://www.alexa.com/data/details/traffic_details?url=http%3A%2F%2Fwww.insomnia.gr%2Fvb3%2Findex.php

 

Top Visited Sites In Greece (insomnia.gr is 50th :D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα έχω να πω ότι το Internet δεν διαφέρει σε τίποτα με την πραγματική ζωή…

Παράδειγμα ένα.

Ανοίγεις ένα café επενδύεις σε χρήματα και ευελπιστείς ότι θα μαζέψεις κόσμο να κάνει απόσβεση χρημάτων…

Ανοίγεις ένα site με γνωριμίες επενδύεις σε χρήματα και ευελπιστείς ότι θα μαζέψεις κόσμο να κάνει απόσβεση χρημάτων…

Παράδειγμα δεύτερο.

Ανοίγεις ένα κατάστημα επενδύεις σε χρήματα και ευελπιστείς ότι θα μαζέψεις κόσμο να κάνει απόσβεση χρημάτων…

Ανοίγεις ένα e-shop επενδύεις σε χρήματα και ευελπιστείς ότι θα μαζέψεις κόσμο να κάνει απόσβεση χρημάτων…

Υπάρχουν χιλιάδες παραδείγματα που δεν υπάρχει σκοπός να τα αναλύσω…

Όπως και στην πραγματική ζωή για να πετύχης πρέπει να έχεις μια πρωτοποριακή ιδέα ή να βαδίζεις πάνω σε μια επιτυχημένη ιδέα, να έχεις τύχη, σωστή στρατηγική, σωστό marketing και να μην τα παρατάς εύκολα…

Το internet είναι ανθρώπινο δημιούργημα και όχι λογική computer…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα είναι ανθρώπινο δημιούργημα, αλλά σίγουρα επίσης μπαίνει και το ερώτημα, ποιές πιθανότητες επιτυχίας έχεις, (από πλευράς εσόδων) όταν πολύ δύσκολα sites με μεγάλη επισκεψιμότητα, αρά επιτυχημένα, δυσκολεύονται να πάρουν έστω και μία διαφήμιση.

Π.χ το insomnia, μετά από πόσο καιρό κατάφερε να πάρει διαφήμιση/εις;

 

Αρα το περιθώριο που έχεις για έσοδα είναι εξ' αρχής περιορισμένο και μην βιαστεί κανείς να πεί λύσεις και έσοδα τύπου google γιατί δεν βγαίνουν ούτε τα εξοδα του hosting, όχι και οι ατελειώτες ώρες development.

 

Επίσης νομίζω θα ήταν χρήσιμη η άποψη των/του mod.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πλέον έχω πατώσει οικονομικά για να αναπτύξω το site μου. Η ιδέα μου για να βγάλω κάποια χρήματα είναι απλή. Προσπαθώ να εισάγω μαγαζιά σε ένα οδηγώ που έχω στο site τα έσοδα μου είναι ικανοποιητικά για να το συντηρήσω αλλά ακόμα δεν είναι έσοδα για να με ζήσουν. Επειδή ο κόσμος είναι πολύ δύσπιστος αντιμετωπίζω αρκετά προβλήματα και αρκετή καχυποψία. Την Λύση θεωρητικά θα την δώσω με ένα μηναίο περιοδικό που θα προωθεί το site και γενικός το internet.

Κλείνοντας θα ήθελα να επισημάνω ότι από το site μου έχω κερδίσει 6 850? (Νοέμβριος 2006 – Νοέμβριος 2007) αλλά τα έξοδά μου είναι περίπου 8 500? (Νοέμβριος 2006 – Νοέμβριος 2007) (περιλαμβάνει έξοδα Hosting – google και διαφημιστικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι είσαι σε καλό δρόμο (χωρίς να έχω εξετάσει την σελίδα σου) καθώς τα έσοδα δεν απαραίτητο να έχουν γραμμική άνοδο στο μέλλον. Εξάλλου θεωρώ οτι μια περίοδος 1 έτους είναι πολύ μικρή για να κρίνει κανείς. Άσε τουλάχιστον ακόμα έναν χρόνο να περάσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πλέον έχω πατώσει οικονομικά για να αναπτύξω το site μου. Η ιδέα μου για να βγάλω κάποια χρήματα είναι απλή. Προσπαθώ να εισάγω μαγαζιά σε ένα οδηγώ που έχω στο site τα έσοδα μου είναι ικανοποιητικά για να το συντηρήσω αλλά ακόμα δεν είναι έσοδα για να με ζήσουν. Επειδή ο κόσμος είναι πολύ δύσπιστος αντιμετωπίζω αρκετά προβλήματα και αρκετή καχυποψία. Την Λύση θεωρητικά θα την δώσω με ένα μηναίο περιοδικό που θα προωθεί το site και γενικός το internet.

Κλείνοντας θα ήθελα να επισημάνω ότι από το site μου έχω κερδίσει 6 850? (Νοέμβριος 2006 ? Νοέμβριος 2007) αλλά τα έξοδά μου είναι περίπου 8 500? (Νοέμβριος 2006 ? Νοέμβριος 2007) (περιλαμβάνει έξοδα Hosting ? google και διαφημιστικά)

 

Κάτσε γιατί θας μας τρελάνεις! Απο που και ως που 8500 ευρώ έξοδα? Πόσα πληρώνεις για webhosting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω νοικιάσει server και πληρώνω 300? το μήνα και 200+ το μήνα στο Google βάλε διαφημίσεις (αφισοκόλληση, έντυπα, περιοδικά και ραδιόφωνα).

 

H επιλογή να νοικιάσω ένα server ήταν λόγο ότι πιστεύω ότι είναι αναγκαίο γιατί τώρα έχω bandwidth που φτάνει έως και 165 Gb το μήνα και το site μου είναι συνολικά 6Gb οπότε είναι αναγκαίο να έχω ένα δικό μου server.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ ακριβο το κοστος βρε παιδι μου και απορω αν το πορτοφολι σου το σηκωνει, εκτος αν εισαι απο τους εχοντες. Θεωρω οτι μπορεις να βρεις πολυ φθηνους και αξιοπιστου σερβερ χωρις να τραβας τα μαλια της κεφαλης σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε κάποια ιδέα για φτηνότερο dedicate server

Χαρακτηριστικά server μου

Pentium 4 2,8, 2 Gb Ram, 2 x 160 GB Raid Mirror

Monthly bandwidth 1,5 Tb

4 ip, Fedora

Και βρίσκετε Αμερική ο Server

Για Ελλάδα δεν το συζητώ για το ίδιο server ζητούν πάνω από 600 ? το μήνα και βασισμένα σε windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε κάποια ιδέα για φτηνότερο dedicate server

Χαρακτηριστικά server μου

Pentium 4 2,8, 2 Gb Ram, 2 x 160 GB Raid Mirror

Monthly bandwidth 1,5 Tb

4 ip, Fedora

Και βρίσκετε Αμερική ο Server

Για Ελλάδα δεν το συζητώ για το ίδιο server ζητούν πάνω από 600 � το μήνα και βασισμένα σε windows.

 

Δοκίμασε τον webhost που κάθετε το insomnia.gr

http://www.theplanet.com/

 

Πάντως για 165GB traffic μπορεί μεν να χρειάζεσαι όντως dedicated hosting αλλά όχι πια και τόσο μεγάλη επεξεργαστική ισχύ. O pentium 4 2,8 που αναφέρεις είναι για site με 30000+ επισκέπτες ημερισίως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...