Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας φιλοι μου θελω να φυγω απο την forthnet που ειμαι και να παω στην hol αλλα με προβληματιζει λιγο που η hol δινει τηλεφωνια μεσω voip,ειναι καλυτερο απο το pstn,θα εχω προβληματα?το router πρεπει να ειναι συνεχεια ανοιχτο για να εχω τηλεφωνο?εχει καλυτερη ακουστικη?Παρακαλω διαφωτιστε με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε voip γραμμή η φωνή περνάει κι αυτή πάνω απο το ίντερνετ οπότε πρέπει να είναι συνέχεια ανοιχτό το ρουτεράκι.Αμα στη forthnet δεν είχες προβλήματα αποσυνδέσεων στο νετ / γενικά καλές και σταθερές ταχύτητες το πιθανότερο να μην έχεις πρόβλημα με voip τηλεφωνία και θα είναι καλή η ποιότητα της φωνής.

Επίσης τα τηλέφωνα θα ξεκινάν πάνω απο το ρουτεράκι , οχι απο τις τηλεφωνικές πρίζες.

Γενικά είναι πιο ασταθής - μπορεί να τρώει κολλήματα το ρουτεράκι και να μη το παίρνεις χαμπάρι , να είναι κακής ποιότητας τα καλώδια / πρίζες στο σπίτι ή το χειρότερο να έχεις κακής ποιότητας βρόχο οπου βρόχος το κύκλωμα απο το κέντρο της περιοχής σου μέχρι το κουτί της πολυκατοικίας σου.Το PSTN σήμα είναι πιο ανθεκτικό απο το DSL σε παρεμβολές , γι αυτό και πολλές φορές ναι μεν κάποιος έχει τηλ αλλα δεν έχει DSL και δεν έχει προβλήματα τηλεφωνίας σε άσχημο βρόχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλη VoIP τηλεφωνια εχει η Vivodi με 2 αριθμους τηλεφωνου, την χρησιμοποιω 3 μηνες κανενα προβλημα ειμαι στο 3play [cabletv] και εκτος απο το παγιο που εχω με 33 ευρω, μονο κλησεις προς κινητα και διεθνεις πληρωνω,τα αλλα ειναι δωρεαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εγώ που έχω 2play HOL (μόλις έρθει εδώ το ιδιόκτητο γτ τώρα τρέχω με 1 mbps από πΟΤΕ) θα πρέπει υποχρεωτικά να συνδέσω τα τηλέφωνα πάνω στο router;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι νομίζω πως η γραμμή της forthnet είναι voip. Ίσως και να κάνω λάθος. Πάντως δεν θα έχεις πρόβλημα. Στη forthnet ίσως να παρατήρησες ότι τα τηλέφωνα ακούγονται πιο σιγά. Έτσι θα γίνει και στη hol.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή τα τηλέφωνα αλλιώς δεν θα λειτουργούν; Και εγώ δηλαδή που έχω 3 συσκευές στο σπίτι και το router έχει 2 υποδοχές για τηλέφωνα; Δεν μου φαίνεται να είναι σωστό αυτό που λες διότι αυτή τη στιγμή που κοίταξα στο manual του router λέει ότι πρέπει να βάλουμε φίλτρα στις συσκευές που δεν είναι συνδεδεμένες πάνω στο router άρα μπορείς και να μην τις συνδέσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή τα τηλέφωνα αλλιώς δεν θα λειτουργούν; Και εγώ δηλαδή που έχω 3 συσκευές στο σπίτι και το router έχει 2 υποδοχές για τηλέφωνα; Δεν μου φαίνεται να είναι σωστό αυτό που λες διότι αυτή τη στιγμή που κοίταξα στο manual του router λέει ότι πρέπει να βάλουμε φίλτρα στις συσκευές που δεν είναι συνδεδεμένες πάνω στο router άρα μπορείς και να μην τις συνδέσεις...

 

Χμ, δεν ξερω. Δεν εχω hol ουτε καποιον γνωστο με hol. Απλα εχω ακουσει οτι τα τηλεφωνα της hol ειναι voip και μου φαινεται περιεργο να λειτουργουν χωρις ρουτερ.

Καποιος που εχει ηδη hol 2 play μπορει να μας διαφωτησει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Στο Double Play της HOL τα τηλέφωνα είναι voip. Άρα τα συνδέεις ΜΟΝΟ πάνω στο router. Όποια τηλεφωνική συσκευή συνδεθεί σε κανονικό πριζάκι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σου ρίχνει το ADSL. Αυτά είναι από τεχνικούς της HOL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kai i forthnet exei voip aplws tin "katanomi" den tin kanei apo to spiti sou mesw tou router alla otan ftanei to tilefono stin etaireia. praktika auto simainei oti den exeis fovo na min exeis tilefono ama iparxei diakopi. tora to provlima me to plithos twn siskeuwn pou lete, mporeite eukola na kanete ena diktiaki kai na exete tilefono se olo to spiti. akrivws opws moirazoume ta tilefona stin isdn oste na exoume tilefono se olo to spiti, etsi tha moirasoume k edw tilefono.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kallair μηπώς μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος; Τι εννοείς δηλαδή όταν λες ότι φτιάχνουμε ένα δικτυάκι για να έχουμε τηλ σε όλο το σπίτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

loipon. tha parete 1 dipli mpriza tilefonou toixou kai tha vreite pou erxetai i kentriki grammi. sto ena fis tha sindesete ta akra tou tilefonou pou erxontai apo katw k einai to tilefono. auto tha paei panw sto router. ta alla kalodia mesa ston toixo pou pigainoun sto ipoloipo spiti, tha ta enosete kai tha ta valete sto allo fisaki tou toixou. auto to fisaki tha to enosete me ena tilefoniko kalodio stin eksodo tilefonou tou router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγω ξερω οτι η forthnet εχει pstn αλλα αυτο το voip που λεει στον λογαριασμο τι ειναι? τον εχω postαρει εδω http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=175421&page=286

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

loipon. tha parete 1 dipli mpriza tilefonou toixou kai tha vreite pou erxetai i kentriki grammi. sto ena fis tha sindesete ta akra tou tilefonou pou erxontai apo katw k einai to tilefono. auto tha paei panw sto router. ta alla kalodia mesa ston toixo pou pigainoun sto ipoloipo spiti, tha ta enosete kai tha ta valete sto allo fisaki tou toixou. auto to fisaki tha to enosete me ena tilefoniko kalodio stin eksodo tilefonou tou router.

 

Σωστα ειναι, εχω κανει εδω και εδω πολυ καιρο, αυτες της συν

δεσεις και εχω τηλεφωνικες συσκευες σε ολο το σπιτι και φαχ μαζι και συν iptv.Και ειναι απο VoIP τηλεφωνια μου σε pstn συσκευες ολες και αποδοση τελεια και ας ειναι 6 συσκευες μαζι με το φαχ,αλλα σε 2 αριθμους VoIP.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...