Προς το περιεχόμενο

firefox vs explorer


Borden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

anarotiomoun pios ine kaliteros apo tous dio o firefox i o explorer.Oi perissoteroi lene o firefox alla mpori kapios na mou tetkmirios.Kseri kapios apo esas mia selida me kapios sxetiko arthro sto opios sigkrinonte oi dio browsers kai bgainoun ta pleonektimata kai ta mionektimata tou protou se sxesi me ton deftero?an kseri kapios kapio tetio arthro as to kani link plz!ki an ine kai sta ellinika tha to ektimousa poli.Thx:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.opera.com/

Δεν χρειάζεται να διαβάσεις συγκρίσεις και μπαρούφες,είναι το τι σ'αρέσει.Κατεβάζεις,δοκιμάζεις,αποφασίζεις.

Γι'αυτό τσέκαρε το λινκ μου και δεν θα χάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.opera.com/

Δεν χρειάζεται να διαβάσεις συγκρίσεις και μπαρούφες,είναι το τι σ'αρέσει.Κατεβάζεις,δοκιμάζεις,αποφασίζεις.

Γι'αυτό τσέκαρε το λινκ μου και δεν θα χάσεις.

 

ΣΥμφωνώ. Πλέον έχει γίνει ο default browser μου. Άσε που όταν διακόπτεις το κατέβασμα, μπορείς να το συνεχίσεις ανα πάσα στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

anarotiomoun pios ine kaliteros

....

epidi to ekana giafto to leo,oles i selides ...sta agglika kai periexoun orous pou den gnorizo...

 

"Καλύτερος" απόλυτα δεν υπάρχει. Καθε χρήστης εχει αλλες ανάγκες, άλλο επίπεδο εξικείωσης, αλλο τρόπο να βαθμολογεί τα υπέρ/κατά.

 

και αν ρωτήσεις εμένα "ποιον browser ειναι καλυτερα να χρησιμοποιώ", θα σε ρωτήσω πρωτα ποιος είσαι (τι κανεις καθημερινα, σε ποιο pc θα γινει η χρήση, και σε τι χώρο.) ..και υστερα θα σου προτίνω.

 

Αν με ρωτήσει η μαμά μου, browser για το σπιτι, θα τις προτίνω Opera.

 

Αν με ρωτήσει ενας πελάτης μου, που εχει ηδη εγκατεστημενες καποιες εφαρμογές που λειτουγουν μεσω browser, και θελει με έναν browser το προσωπικό της εταιρείας να δουλευει στις εφαρμογές ΚΑΙ να σερφαρει, θα του πώ IE. και αν μπορει, χωρις μπλεξιματα, να τον αναβαθμισει σε IE7.

 

Αυτο σημαινει οτι τους θεωρώ θεωρώ "καλύτερους" ; τοτε εγώ, γιατι χρησιμοποιώ Firefox ;

 

ο αλλος λεει, οτι ο Fx τρωει μνημη και ειναι βαρύς, και ο αλλος απαντάει "που την ειδες τη βαρύτητα;" (λεπτομερεια: ο ενας εχει P4, 1.5Ghz, 384 Mb ram, και ο 2ος, 4πήρυνο και 2gb ram).

 

δεν γραφω τωρα καμια δική μου σύγκριση, γιατι εχουμε ξαναγράψει επανηλημένα παρόμοια θεματα, εδώ στο insomnia forum και δεν εχω χρόνο να τα ψαχνω για να τα κανω copy paste εδω.

------------------------------------------

 

περι αναζητήσεων. για να βρεις ελληνικά στο google, θα βαλεις αυτα που ψάχνεις, και να προσθεσεις μια ελληνική λεξη που εσύ θα έγραφες γράφοντας ενα review.

πχ. firefox "internet explorer" σύγκριση

μια συντομη, συντομότατη, και περιεκτική σύγκριση :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν με ρωτήσει ενας πελάτης μου, που εχει ηδη εγκατεστημενες καποιες εφαρμογές που λειτουγουν μεσω browser, και θελει με έναν browser το προσωπικό της εταιρείας να δουλευει στις εφαρμογές ΚΑΙ να σερφαρει, θα του πώ IE. και αν μπορει, χωρις μπλεξιματα, να τον αναβαθμισει σε IE7.

 

offtopic:

 

μεγάλη αλήθεια αυτή. Πας να τους ανοίξεις τα μάτια ή να τους δείξεις πως να κάνουν την ζωή τους πιο εύκολη και στο τέλος σκας εσύ. Οπότε... σκάσε και κολύμπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να θέλω να κάνω υποδείξεις και να το παίξω βαθύς γνώστης, μιλώντας απλά από την πείρα μου στη χρήση, νομίζω ότι είναι εύκολο να συνάγει κανείς ότι ο firefox είναι καλύτερος.

 

Δεν μπορώ να το αποδείξω αυτό παραθέτοντας τεχνικά χαρακτηριστικά, κι επίσης ισχύει ότι είπαν όλοι οι προηγούμενοι που γράψανε, ότι δηλαδή εξαρτάται από τις ανάγκες του καθενός. Πχ τοwindows update δουλεύει ΜΟΝΟ με ΙΕ. Επίσης υπάρχουν σελίδες που ανοίγουν ΜΟΝΟ με IE. Ωστόσο, αν έβαζες ένα "πλήρες" τέστ και στους δύο browsers νομίζω ότι συνολικά θα τακατάφερνε καλύτερα ο Firefox. Από όσο έχω δει, είναι πιο ελαφρύς, δεν κολλάει με πολλά tabs ανοιχτά όπως ο τελευταίος IE, είναι πλήρως επεκτάσιμος και παραμετροποιήσιμος, εξελίσσεται ταχύτατα, και κατά κοινή ομολογία νομίζω, οι καινοτομίες του ενσωματώνονται μετά από καιρό στο ΙΕ. Επίσης υπάρχει και portable εκδοσή του.

 

Θα ήθελα ωστόσο να ακούσω αν κάποιος έχει ενστάσεις σε αυτά που έγραψα, κι επίσης να μάθωκαι αν υπάρχει κάποιος τομέας στον οποίο υπερτερεί ο IE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...