Προς το περιεχόμενο

κατεβαστηρι amd duron 1600 or intel celeron 1ghz??


asteris777

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα ηθελα τις γνωμες σας για το πιο κατεβαστηρι να κρατισω για μενα απο αυτα τα δυο. Να τονισω οτι για τον amd εχω καλυτερη mobo και πως ο duron einai 1600+ και ο celeron sta 1000mhz.

 

thank you.... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι σιγουρος για την πραγματικη συχνοτητα(Ειχα την εντυπωση πως θα ηταν γυρω στα ~1300-1400)?

Ειμαι σχεδον βεβαιος πως οι duron ειχαν σαν μοναδα μετρησεις τους p3...

Oποτε θεεωρητικα πρεπει να ειναι συγκρισιμος με τον 1600 p3.Και οι celeron τις συγκεκριμενης γενιας ηταν αρκετα αδυναμη για τον χρονισμο τους οποτε οπως και να χει μενεις με τον duron.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο οτι εψαξα βρηκα πως ειναι κανονικα στα 1600mhz (133*12) αλλα εγω οταν το ρυθμισω σε αυτη την συχνωτητα η οποιαδηποτε αλλη εκτος απο αυτη που εχει σαν default (100*8) δεν ανοιγει καθολου :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο οτι εψαξα βρηκα πως ειναι κανονικα στα 1600mhz (133*12) αλλα εγω οταν το ρυθμισω σε αυτη την συχνωτητα η οποιαδηποτε αλλη εκτος απο αυτη που εχει σαν default (100*8) δεν ανοιγει καθολου :mad:

 

Και εγω το εψαξα λιγο και τα ιδια βρηκα...

Πως εισαι σιγουρος πως ο duron ειναι στανταρ 1600+ ?

Προσωπικα ειχα εναν 286 12 mhz μετα σε cyrix6x86 150+ και μετα ξανασχοληθηκα με athlon2600+(barton),οποτε το μεσοδιαστημα 98-02 δεν πολυξερω τι εχει παιχτει ακριβως...

Kαποιος που να μπορει να μας διαφωτισει με σιγουρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον βρηκα αυτο απο την amd...

Εχω την εντυπωση ομως πως μετα απο καποια φαση πλασαρανε διαφορους πυρηνες athlon με χαμηλοτερο χρονισμο ως duron xxxx+...

Aλλα και παλι μου φαινετε δυσκολο 800 να στεκει ως 1600+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ενδεχωμενο η μητρική σου να μην σηκώνει 133 FSB το κοιταξες? Εκείνη την περίοδο η AMD πέρασε απο τους Palomino (100FSB) στους Thoroghbird (133FSB) οπότε αντιμετωπίζεις κάποια ασυμβατότητα πιθανόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον έχεις Duron 1.6G, με πυρήνα Applebed στα 1,5 volt και τεχνολογία ολοκλήρωσης στα 0,13μm.

 

Η ονοματολογία xx00+ χρησιμοποιήθηκε μόνο για τους Athlon XP. Οι Duron, από τον 550MHz μέχρι και τον 1,8G, έχουν ακριβείς ονομασίες, σύμφωνες με τις πραγματικές τους συχνότητες λειτουργίας.

 

Ο Duron 1,6G έχει δίαυλο 133MHz και πολλαπλασιαστή 12χ, άρα συχνότητα 1600MHz, όση και ο Athlon XP 1900+, και φυσικά είναι Socket A.

 

Πές μας ποια μητρική έχεις, πρέπει η μητρική να υποστηρίζει 133 MHz για να δουλέψει στα 1600MHz ο επεξεργαστής, αλλιώς θα δουλέψει στα 1200MHz. Τα 800MHz δεν ξέρω πως προκύπτουν... μάλλον η μητρική του δίνει 66MHz FSB και λόγω 12χ πολλαπλασιαστή δουλεύει στα 800MHz... δεν εξηγείται αλλιώς....

 

Υ.Γ. Οι Palomino έφταναν και τα 133MHz (ο δικός μου Palomino είναι) στο δίαυλό τους, και η μετάβαση σε πρώτα σε Thoroughbred, μετά σε Thorton και τέλος σε Barton έγινε επειδή η τεχνολογία ολοκλήρωσης μετέβησε από τα 0,18μm των Palomino στα 0,13μm των υπολοίπων, ενώ το FSB έφτασε 166MHz ή και 200MHz στα τελευταία Socket A μοντέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον έχεις Duron 1.6G, με πυρήνα Applebed στα 1,5 volt και τεχνολογία ολοκλήρωσης στα 0,13μm.

 

Η ονοματολογία xx00+ χρησιμοποιήθηκε μόνο για τους Athlon XP. Οι Duron, από τον 550MHz μέχρι και τον 1,8G, έχουν ακριβείς ονομασίες, σύμφωνες με τις πραγματικές τους συχνότητες λειτουργίας.

 

Ο Duron 1,6G έχει δίαυλο 133MHz και πολλαπλασιαστή 12χ, άρα συχνότητα 1600MHz, όση και ο Athlon XP 1900+, και φυσικά είναι Socket A.

 

Πές μας ποια μητρική έχεις, πρέπει η μητρική να υποστηρίζει 133 MHz για να δουλέψει στα 1600MHz ο επεξεργαστής, αλλιώς θα δουλέψει στα 1200MHz. Τα 800MHz δεν ξέρω πως προκύπτουν... μάλλον η μητρική του δίνει 66MHz FSB και λόγω 12χ πολλαπλασιαστή δουλεύει στα 800MHz... δεν εξηγείται αλλιώς....

 

Υ.Γ. Οι Palomino έφταναν και τα 133MHz (ο δικός μου Palomino είναι) στο δίαυλό τους, και η μετάβαση σε πρώτα σε Thoroughbred, μετά σε Thorton και τέλος σε Barton έγινε επειδή η τεχνολογία ολοκλήρωσης μετέβησε από τα 0,18μm των Palomino στα 0,13μm των υπολοίπων, ενώ το FSB έφτασε 166MHz ή και 200MHz στα τελευταία Socket A μοντέλα.

 

H mobo ειναι η μια asus a7v133 και η αλλη ecs k7s5a.

Και οι δυο τον βρησκουν (8*100)

δεν ξερω τι αλλο να πω .... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον έχεις Duron 1.6G, με πυρήνα Applebed στα 1,5 volt και τεχνολογία ολοκλήρωσης στα 0,13μm.

 

Η ονοματολογία xx00+ χρησιμοποιήθηκε μόνο για τους Athlon XP. Οι Duron, από τον 550MHz μέχρι και τον 1,8G, έχουν ακριβείς ονομασίες, σύμφωνες με τις πραγματικές τους συχνότητες λειτουργίας.

 

Ο Duron 1,6G έχει δίαυλο 133MHz και πολλαπλασιαστή 12χ, άρα συχνότητα 1600MHz, όση και ο Athlon XP 1900+, και φυσικά είναι Socket A.

 

Πές μας ποια μητρική έχεις, πρέπει η μητρική να υποστηρίζει 133 MHz για να δουλέψει στα 1600MHz ο επεξεργαστής, αλλιώς θα δουλέψει στα 1200MHz. Τα 800MHz δεν ξέρω πως προκύπτουν... μάλλον η μητρική του δίνει 66MHz FSB και λόγω 12χ πολλαπλασιαστή δουλεύει στα 800MHz... δεν εξηγείται αλλιώς....

 

Υ.Γ. Οι Palomino έφταναν και τα 133MHz (ο δικός μου Palomino είναι) στο δίαυλό τους, και η μετάβαση σε πρώτα σε Thoroughbred, μετά σε Thorton και τέλος σε Barton έγινε επειδή η τεχνολογία ολοκλήρωσης μετέβησε από τα 0,18μm των Palomino στα 0,13μm των υπολοίπων, ενώ το FSB έφτασε 166MHz ή και 200MHz στα τελευταία Socket A μοντέλα.

 

 

Εχει δίκαιο ο sapphire, απλά στο δικό μου παλιο K7t Turbo to KT133A δεν αναγνώριζε επεξεργαστες νεότερους απο τον Palomino. Τότε είχα αγοράσει ενα ΧΡ1800+ αλλά επειδή ήταν ο πράσινος *Thoroughbred και οχι ο πορτοκαλι (Palomino) ετρεχε στα 1150MhZ και οχι στα 1533. Οπότε μάλλον είναι πρόβλημα ασυμβατότητας επεξεργαστη-μητρικής, τουλάχιστον σίγουρα για την ASUS που έχει το ΚΤ133Α. Εχεις δοκιμάσει τουλάχιστον αν μπορείς να ανεβάσεις τον πολλαπλασιαστή στο 12 ώστε να πάς στα 1200 που δείχνουν και ποιο λογικά απο τα 800. Επείσεις μπες και στη σελίδα του κατασκευαστή για να δείς αν όντος πρόκειτε περι ασυμβατότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...