Προς το περιεχόμενο

Ελληνικό (ερασιτεχνικό) site με freeware games.


vdweller

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι ερασιτέχνης προγραμματιστής, και φτιάχνω freeware παιχνίδια με κύριο εργαλείο της Visual Basic 6.

Σας ενημερώνω ότι από τον Μάιο του 2007 ανέβασα μια ιστοσελίδα με όλα τα παιχνίδια που έφτιαξα. Είναι προφανώς freeware άρα μπορείτε να τα κατεβάσετε και να τα δείτε! Κάνω ερασιτεχνική δουλειά, δεν παίρνω δεκάρα για το χόμπι μου, ούτε από διαφημίσεις ούτε τίποτα.

Το παράπονό μου είναι ότι στην Ελλάδα, περιοδικά όπως το PC Master με έγραψαν τελείως, ενώ ξένα Freeware Sites όπως το Caiman Games (http://www.caiman.us) ή ακόμα και ξένα περιοδικά ευρείας κυκλοφορίας από...Τσεχία (http://www.Level.cz και http://www.svet-pocitacu.cz) επικοινώνησαν μαζί μου μέσω email για να συμπεριλάβουν κάποια παιχνίδια στα DVDs τους και να κάνουν review στα sites τους!

 

Μάλλον τα Ελληνικά παιχνιδιπεριοδικά ασχολούνται μόνο με χονδρική...

 

Αυτά...ελπίζω να σας αρέσουν! Σχόλια ευπρόσδεκτα.

 

Το site:

 

http://vdweller.awardspace.com

 

Μερικά screens παιχνιδιών μου:

 

Fishing Fun

fish_scr1.jpg

 

The House

1W.jpg

 

Rotris

rot_scr2.jpg

 

Blockmania

bmania_scr1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Από τα screenshots φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα η δουλεία που έχεις κάνει. Συγχαρητήρια και εύχομαι ακόμα καλύτερες δουλειές στο μέλλον, και γιατί όχι και εμπορικές...

 

Είναι κάτι με το οποίο έχω σκοπό να ασχοληθώ και εγώ στο μέλλον και χαίρομαι που υπάρχουν αντίστοιχες προσπάθειες που αρχίζουν να πυκνώνουν στον ελληνικό χώρο.

 

Πάντως για τα ελληνικά περιοδικά, ίσως πρέπει να τους δώσεις μια δεύτερη ευκαιρία. Μπορείς να γνωστοποιήσεις την υπάρξη σου σε αυτά με κάποιο e-mail και ανοίγωντας σχετικό topic στο forum τους και νομίζω ότι δεν θα έχουν πρόβλημα να κάνουν αναφορά στη δουλειά σου ή να σου πάρουν μια συνέντευξη. Τέλος πάντων είναι πάνω κάτω αυτό που κάναμε και εμείς για το mod στο Max Payne και σε κάποιο βαθμό και για τις ελληνικές μετάφρασεις των adventure και δεν μας "έγραψαν" ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο ρε φίλε. Ωραίος. Πραγματικά χαίρομαι να βλέπω δουλειές Ελλήνων.

Στο παρελθόν είχα αρχίσει να φτιάχνω ένα Site με σκοπό να συγκεντρώσω freeware games Ελλήνων, με σκοπό να προβληθεί η δουλεία τους, και να δωθεί το μύνημα πως και ο Έλληνας μπορεί. Η εργασλια μου όμως δεν μου επέτρεψε να το προχωρίσω μέχρι τέλους. Μπράβο για την αξιόλογη προσπάθεια που κάνεις και ντροπή στα Ελληνικά περιοδικά που θα έπρεπε πρώτα αυτά να ψάχνουν Έλληνες ερασιτέχνες και να προβάλουν την δουλειά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τα θετικά σας σχόλια! Δουλεύω σε καινούρια πράγματα αυτό τον καιρό (προσπαθώ να φτιάξω ένα roguelike!)

 

Όσον αφορά στα ελληνικά περιοδικά, είχα ξαναπροσπαθήσει. Παλιότερα είχα πάει στα γραφεία του PC Master με ένα φίλο μου, και είχα αφήσει ένα CD με ένα από αυτά τα παιχνίδια μου (το Blockmania) στον Κράτσα αυτοπροσώπως, αν θυμάμαι καλά. Ε, μάλλον πιατάκι του καφέ έγινε το CD...

 

Εν πάσει περιπτώσει δεν είναι αυτοσκοπός το να πείσεις το Χ/Υ ελληνικό περιοδικό να προβάλλει κάτι ερασιτεχνικά παιχνίδια. Απλώς σχολιάζω μια νοοτροπία που μου έχει απεικονιστεί μέχρι στιγμής. Κανονικά επειδή το ελληνικό game making δεν είναι ανεπτυγμένο και δεν έχει βιομηχανοποιηθεί αλλά συνήθως παραμένει στη σφαίρα του ερασιτεχνικού (είχει και τα θετικά της η μη-βιομηχανοποίηση,κυρίως το μεράκι), θα έπρεπε να "κοιτάζουν με το φακό" τα ελληνικά περιοδικά για να βγάλουν τον κόσμο αυτό στη φόρα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο σου.

 

Εν πάσει περιπτώσει δεν είναι αυτοσκοπός το να πείσεις το Χ/Υ ελληνικό περιοδικό να προβάλλει κάτι ερασιτεχνικά παιχνίδια. Απλώς σχολιάζω μια νοοτροπία που μου έχει απεικονιστεί μέχρι στιγμής. Κανονικά επειδή το ελληνικό game making δεν είναι ανεπτυγμένο και δεν έχει βιομηχανοποιηθεί αλλά συνήθως παραμένει στη σφαίρα του ερασιτεχνικού (είχει και τα θετικά της η μη-βιομηχανοποίηση,κυρίως το μεράκι), θα έπρεπε να "κοιτάζουν με το φακό" τα ελληνικά περιοδικά για να βγάλουν τον κόσμο αυτό στη φόρα!!

 

Μπορεί να μην είναι αυτοσκοπός αλλά όταν τους δίνεις το πιάτο μπροστά τους και δεν το εκτιμάνε και αντί αυτού έχουν 1002 βλακείες στα έντυπά τους όσο να'ναι σου την δίνει.

Κάποια στιγμή θα έχουν κάποιο αφιέρωμα και τότε θα ζητάνε να τους στείλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...