Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Ups


chill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω το ups mge ellipse 1200 για 2,5 περίπου χρόνια. Σήμερα έβγαλα την πρίζα ενώ ο υπολογιστής βρισκόταν σε λειτουργία για να περάσω ένα καλώδιο και ο υπολογιστής έσβησε. Λέω θα έτυχε....Ξαναξεκινάω τον υπολογιστή τον αφήνω να φορτώσει κανονικά τα win, αφαιρώ την πρίζα, έσβησε αμέσως όπως θα συνέβαινε σε μια διακοπή ρεύματος. Επανέλαβα την ίδια διαδικασία μερικές φορές ακόμα, πατώντας reset to default στις ρυθμίσεις του ups, καμία διαφορά και πάλι ο υπολογιστής κλείνει με την αφαίρεση της πρίζας τροφοδοσίας.

 

Αυτά είναι όσα μου εμφανίζονται

 

ups.jpg

 

Στον έλεγχο για το αν υπάρχει κάποιο σφάλμα στο ups όλα φαίνονται εντάξει.

 

Πριν καμιά 15αριά ημέρες είχαμε συνεχής διακοπές ρεύματος - για περισσότερες από 15 ώρες το ρεύμα ερχόταν και έφευγε - χωρίς ο υπολογιστής να βρίσκεται σε λειτουργία. Λέτε να έπαθε καμιά ζημιά το ups τότε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

an exeis mia mpataria gia na kaneis dokimi tha deis ti ginete.isos na exei provlima i mpataria meta apo 2,5 xronia ektos an exei pathei kati to ups.an exeis kamia spare mpataria kai mporeis na sigoureuteis oti dne fteei auti.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση poulinos, να σαι καλά. Διάβαζα και άλλα παρόμοια topics, γύρω στα 30 ευρώ πάει μια μπαταρία θα πάω να αγοράσω για να το τσεκάρω.

 

Μερικές απορίες ακόμη. Διάβασα στο manual ότι οι βίδες που έχει το ups χρειάζονται κατσαβίδι philliphs για να ξεβιδωθούν. Τέτοιες βίδες πρώτη φορά βλέπω. Πάω σε ένα κατάστημα και το ζητάω έτσι? Μου φαίνεται περίεργο...

 

Τέλος στο manual λέει ότι η αλλαγή πρέπει να γίνει από τεχνικό. Υπάρχει κανένας κίνδυνος να τις αλλάξω μόνος μου? Λόγω ρεύματος κλπ (εννοείται ότι δεν το έχω στην πρίζα κατά την διαδικασία :P).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση poulinos, να σαι καλά. Διάβαζα και άλλα παρόμοια topics, γύρω στα 30 ευρώ πάει μια μπαταρία θα πάω να αγοράσω για να το τσεκάρω.

 

Μερικές απορίες ακόμη. Διάβασα στο manual ότι οι βίδες που έχει το ups χρειάζονται κατσαβίδι philliphs για να ξεβιδωθούν. Τέτοιες βίδες πρώτη φορά βλέπω. Πάω σε ένα κατάστημα και το ζητάω έτσι? Μου φαίνεται περίεργο...

 

Τέλος στο manual λέει ότι η αλλαγή πρέπει να γίνει από τεχνικό. Υπάρχει κανένας κίνδυνος να τις αλλάξω μόνος μου? Λόγω ρεύματος κλπ (εννοείται ότι δεν το έχω στην πρίζα κατά την διαδικασία :P).

 

 

ego tha po gia ta apc alla kai gia kapoia alla pou exo dei.

 

sta apc anigeis to kapaki apo kato aposindeeis polous bazeis new mpataria sindeeis polous kai ok.den xriazetai tipote allo anigma.den blepeis kan tin plaketa

 

px sto guard to ups anigeis tis bides kai aposindeeis mpataria efoson to ups einai klisto kai xoris na agixeis oute esi tin plaketa oute kati allo metaliko.poles fores i plaketa exei 12 volt reuma alla den xriazetai na to kaneis dokimi.to philips to katsabidi pou grafoun ta zoa einai ena aplo stavrokatsavido nothing more.prepei na ise telios asxetos gia na kaneis gkafa me to ups i na patheis esi kati.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mexri to 620 pezei nomizo me mia mpataria.apo 620 kai pano prepei na pezoun 2 mpataries opos ine px to 1000 tis mge kai to 750 kai 1000 tis apc.entaxei oi mpataries exoun mikro kostos 17 euro i mia mikri.megalo kostos einai an exeis opos ixa kapote ena 2200 va tis apc pou eperne 2 terasties mpataries.pragmati o disios exei orea pragmata kai arketa kales times

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...