Προς το περιεχόμενο

πώς ''ενώνω'' πολλά WAV σε 1;


Skakinen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα τη βοήθειά σας στο παρακάτω:

έχω ένα Cd με 20 tracks.

Αυτό που θέλω να κάνω είναι να ενώσω κάποια από τα Tracks (σε μορφή WAV) σε ένα (1) Track (WAV) για να τo γράψω σε κενό cd και για να τo συμπιέσω μετά σε mp3 για να υπάρχει και στο σκληρό.

 

Γίνεται αυτό και με ποιό πρόγραμμα;

Ή μήπως δεν μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο με αρχεία WAV αλλά μόνο με mp3;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα το Nero Wave Editor το οποίο κάνει αυτή τη δουλειά αλλά διαπίστωσα ότι στο σημείο που ενώνονται τα δύο κομμάτια υπάρχει ένα αρκετά αισθητό ''πήδημα'' ή κάτι τέτοιο.

Με άλλα λόγια φαίνεται ότι έχουν κολληθεί δύο κομμάτια.

Υπάρχει τρόπος να ακούγεται τέλεια η μετάβαση από το πρώτο στο δεύτερο κομμάτι;

Όπως δηλαδή στα μουσικά cd όπου αν δεν υπάρχει κενό μεταξύ των κομματιών δεν αντιλαμβάνεσαι τίποτα.

 

Τα κομμάτια (tracks) από το πρωτότυπο cd που θέλω να ενώσω είναι τμήματα ενός (1) πολύ μεγάλου κομματιού (30 λεπτών) το οποίο κομμάτι στο cd είναι χωρισμένο σε πολλά tracks.

Οπότε η ένωση πρέπει να είναι τέλεια.

Υπάρχει περίπτωση να γίνει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε το Nero Wave Editor δεν υπάρχει περίπτωση να αφήσεις κενό ανάμεσα στα δύο κομμάτια, αν κάνεις τη διαδικασία σωστά.

Αν τώρα το "πήδημα"/κενό οφείλεται στα ίδια τα κομμάτια, πρέπει να στραφείς στη λύση της μίξης ώστε η μετάβαση από το ένα κομμάτι στο άλο να γίνεται ομαλά. Οπότε χρειάζεσαι ένα πρόγραμμα σαν το Nero SoundTrax ή κάποιο από τα πολλά παρόμοια που κυκλοφορούν.

Μια άλλη λύση είναι να κάνεις στο τέλος του ενός κομματιού fade out και στην αρχή του επόμενου fade in, οπότε και σε καλύπτει το Wave Editor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, η δουλειά γίνεται πολύ απλά με το Nero Sound Trax.

Πρώτα έκανα extraction τα κομμάτια στο σκληρό και μετά με το Nero Sound Trax τα κόλλησα ως εξής: Insert > Audio file πρώτο, μετά το δεύτερο κλπ μέχρι το τελευταίο και File > Export to Audio File και αυτό ήταν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...