Προς το περιεχόμενο

BSA: Ενημερωτική καμπάνια με στόχο την καταπολέμηση πειρατείας λογισμικού


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πληρώνεις 1.000, και αγοράζεις την άδεια χρήσης σε τιμή όχι μικρότερη από το ΔΙΠΛΑΣΙΟ της αρχικής της αξίας.

Με λίγα λόγια,

1.000.000 χ 2 + 1.000.

δε θα ανυσηχούσα λοιπόν για το χιλιάρικο...

 

"H Aστική κύρωση προβλέπει αποζημίωση του δικαιούχου, η οποία δεν μπορεί να είναι κατώτερη από το διπλάσιο του ποσού που ο παραβάτης θα πλήρωνε, εάν αγόραζε νόμιμα την άδεια για τη χρήση του προγράμματος."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρέμετε γραφίστες και μηχανικοί-μηχανολόγοι.

Ποιος απʼ αυτούς έχει πληρώσει για autocad ή photoshop στη ζωή του;

 

Όταν όμως ζητάς μια μακετίτσα του δεκαλέπτου ξέρουν να σε χρεώνουν 300 ευρώ (και με κλεμμένες φωτογραφίες).

 

Κλέφτες είναι όλοι αυτοί που χρησιμοποιούν σπασμένο software και δεν διαφέρουν σε τίποτα από κάποιον που κλέβει ένα σπίτι ή ένα αυτοκίνητο.

 

Ειδικότερα δε οι home users είναι ανεπίτρεπτο να θεωρούν ότι υπάρχει άσυλο για αυτούς. Υπάρχουν open source για όλα τα γούστα. Αν κάποιος δεν τα θέλει , τότε πρέπει να αγοράσει αυτά που θέλει.

 

Όσο για τους εξυπνάκηδες που διαμαρτύρονται για τα πρόστιμα και τις ακριβές τιμές του software , προφανώς δεν είναι προγραμματιστές ή δημιουργοί αλλά απλοί χρήστες-κλέφτες.

Γιατί δεν μπορεί κανείς να πει ακριβά τα windows xp των δισεκατομμυρίων γραμμών κώδικα που κάνουν 70 ευρώ (ένα βράδυ σε μια ταβέρνα για δύο άτομα) ή το office.

θα τολμήσει να πει κανείς ότι είναι ακριβό το nod32 που κάνει 35 ευρώ?

 

Όταν λοιπόν κάποιος γίνει τόσο μάγκας ώστε να φτιάξει το δικό του λειτουργικό και τη δική του σουίτα γραφείου, ας τα εγκαταστήσει στο pc του χωρίς να πληρώσει για να αγοράσει αλλονών, και ας μας τα δώσει κι εμάς τσάμπα αφού είναι τόσο large.

Αλλιώς μόκο!!!

Με ξένα κόλλυβα κηδεία δεν γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελπιζω να κανουν ποτε και καμμια καμπανια για τη χρηση open source λειτουργικου και προγραμματων για επιχειρησεις οπως επισης πιο σημαντικο θα ηταν να χρησιμοποιηθουν σε ολα τα σχολεια,πανεπιστημια και σε δημοσιους οργανισμους τετοιου ειδους προγραμματα.εγω πρoσωπικα ελπιζω να μη χρειαστει να βαλω ποτε τα svista αλλα να κανω μια προσπαθεια με τα linux.ηδη εχω αντικαταστησει το acrobat με το foxit και για player εχω το vlc και φυσικα firefox η opera οπως και για προστασια ολο το κιτ της comodo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η άποψή μου για την πειρατεία λογισμικού είναι παρόμοια με αυτή για την πειρατεία μουσικής ή/και ταινιών..

Μόνο που στο λογισμικό έχεις και ένα πλεονέκτημα παραπάνω.. Μπορείς πλέον να χρησιμοποιείς νόμιμα λογισμικό χωρίς να πληρώσεις. Τα τελευταία χρόνια έχει ευτυχώς αναπτυχθεί η ιδέα του ελεύθερου λογισμικού και του open source, τα οποία συνήθως διατίθενται και τσάμπα. Οπότε η καλύτερη λύση για μένα είναι πάντα να προτιμάς αυτού του τύπου το λογισμικό. Πολλές φορές θα διαπιστώσεις ότι μπορείς να κάνεις και καλύτερα τη δουλειά σου με κάτι που δεν αναγκάζεσαι να πληρώσεις. Και όσο υποστηρίζουμε αυτού του είδους τα προϊόντα τόσο καλύτερα γίνονται..

Όσο για τα προϊόντα που πρέπει δια νόμου να πληρώσεις.. Κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να μπορείς να τα χρησιμοποιείς για ιδιωτική χρήση χωρίς να πληρώσεις. Ειδικά από τη στιγμή που πολλά προϊόντα είναι πραγματικά υπερτιμημένα. Τις περισσότερες φορές είναι τα ίδια προϊόντα που ακολουθούν μονοπωλειακές τακτικές, πράγμα πολύ πιό ανήθικο από την πειρατεία..

Όμως σε οποιαδήποτε περίπτωση η χρήση που κάνεις στο προϊόν σου αποφέρει χρήματα, πρέπει να πληρώσεις για την άδεια χρήσης! Δεν είναι λογικό κάτι που κοστίζει στον άλλο και δεν το διαθέτει τσάμπα εσύ να το χρησιμοποιείς για να βγάζεις λεφτά, αν το έχεις παράνομα! Βγάζεις λεφτά από αυτό, δώσε και λεφτά για αυτό..

Το αντίστοιχο με την πειρατεία της μουσικής είναι να πουλάς κάτι που κατέβασες παράνομα. Η πειρατεία πιστεύω ότι όχι μόνο δε σκοτώνει, αλλά προάγει τη μουσική, όπως έχω εξηγήσει σε άλλο thread. Οπότε κατέβασέ το, άκουσέ το, δώσε το στους φίλους σου, κάνε το γνωστό αν σου αρέσει και αν πραγματικά σου αρέσει αγόρασέ το. Αλλά για όνομα, μην πουλάς κάτι που εσύ έχεις κατεβάσει παράνομα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρέμετε γραφίστες και μηχανικοί-μηχανολόγοι.

Ποιος απʼ αυτούς έχει πληρώσει για autocad ή photoshop στη ζωή του;

 

Όταν όμως ζητάς μια μακετίτσα του δεκαλέπτου ξέρουν να σε χρεώνουν 300 ευρώ (και με κλεμμένες φωτογραφίες).

 

Κλέφτες είναι όλοι αυτοί που χρησιμοποιούν σπασμένο software και δεν διαφέρουν σε τίποτα από κάποιον που κλέβει ένα σπίτι ή ένα αυτοκίνητο.

 

 

Ειδικότερα δε οι home users είναι ανεπίτρεπτο να θεωρούν ότι υπάρχει άσυλο για αυτούς. Υπάρχουν open source για όλα τα γούστα. Αν κάποιος δεν τα θέλει , τότε πρέπει να αγοράσει αυτά που θέλει.

 

Όσο για τους εξυπνάκηδες που διαμαρτύρονται για τα πρόστιμα και τις ακριβές τιμές του software , προφανώς δεν είναι προγραμματιστές ή δημιουργοί αλλά απλοί χρήστες-κλέφτες.

Γιατί δεν μπορεί κανείς να πει ακριβά τα windows xp των δισεκατομμυρίων γραμμών κώδικα που κάνουν 70 ευρώ (ένα βράδυ σε μια ταβέρνα για δύο άτομα) ή το office.

θα τολμήσει να πει κανείς ότι είναι ακριβό το nod32 που κάνει 35 ευρώ?

 

Όταν λοιπόν κάποιος γίνει τόσο μάγκας ώστε να φτιάξει το δικό του λειτουργικό και τη δική του σουίτα γραφείου, ας τα εγκαταστήσει στο pc του χωρίς να πληρώσει για να αγοράσει αλλονών, και ας μας τα δώσει κι εμάς τσάμπα αφού είναι τόσο large.

Αλλιώς μόκο!!!

Με ξένα κόλλυβα κηδεία δεν γίνεται...

 

Γιατί δεν μπορεί κανείς να πει ακριβά τα windows xp των δισεκατομμυρίων γραμμών κώδικα που κάνουν 70 ευρώ (ένα βράδυ σε μια ταβέρνα για δύο άτομα) ή το office.

 

Φίλε άλλαξε ταβέρνα σε ποιάνουν κορόιδο :)

 

Θες να μας πείς ότι έχεις πληρώσει όλο το software που έχεις και χρησιμοποιείς...χλωμό το κόβω..!

 

Όσο για μακέτες του 10' που τη χρεώνουν 300?, ξέρεις εσύ πόσο χρόνο-χρήμα έχει σπαταλίσει ο μακετίστας σου για να τι ξεπετάξει σε 10' ;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρέμετε γραφίστες και μηχανικοί-μηχανολόγοι.

Ποιος απʼ αυτούς έχει πληρώσει για autocad ή photoshop στη ζωή του;

 

Όταν όμως ζητάς μια μακετίτσα του δεκαλέπτου ξέρουν να σε χρεώνουν 300 ευρώ (και με κλεμμένες φωτογραφίες).

 

Κλέφτες είναι όλοι αυτοί που χρησιμοποιούν σπασμένο software και δεν διαφέρουν σε τίποτα από κάποιον που κλέβει ένα σπίτι ή ένα αυτοκίνητο.

 

Ειδικότερα δε οι home users είναι ανεπίτρεπτο να θεωρούν ότι υπάρχει άσυλο για αυτούς. Υπάρχουν open source για όλα τα γούστα. Αν κάποιος δεν τα θέλει , τότε πρέπει να αγοράσει αυτά που θέλει.

 

Όσο για τους εξυπνάκηδες που διαμαρτύρονται για τα πρόστιμα και τις ακριβές τιμές του software , προφανώς δεν είναι προγραμματιστές ή δημιουργοί αλλά απλοί χρήστες-κλέφτες.

Γιατί δεν μπορεί κανείς να πει ακριβά τα windows xp των δισεκατομμυρίων γραμμών κώδικα που κάνουν 70 ευρώ (ένα βράδυ σε μια ταβέρνα για δύο άτομα) ή το office.

θα τολμήσει να πει κανείς ότι είναι ακριβό το nod32 που κάνει 35 ευρώ?

 

Όταν λοιπόν κάποιος γίνει τόσο μάγκας ώστε να φτιάξει το δικό του λειτουργικό και τη δική του σουίτα γραφείου, ας τα εγκαταστήσει στο pc του χωρίς να πληρώσει για να αγοράσει αλλονών, και ας μας τα δώσει κι εμάς τσάμπα αφού είναι τόσο large.

Αλλιώς μόκο!!!

Με ξένα κόλλυβα κηδεία δεν γίνεται...

 

Αφού για σένα είναι μακετίτσα γιατί δεν την έκανες μόνος σου;Το τι μπορεί να κάνει γραφίστας από γραφίστα μέσα σε ένα 10λεπτο μόνο αν το δεις θα το καταλάβεις.Δηλαδή αν είχε ο γραφίστας πληρωμένα όλα τα proggies θα τα έσκαγες χωρίς δεύτερη κουβέντα;Δεν νομίζω.Εσύ δεν έχεις χρησιμοποιήσει ούτε ένα σπασμένο;Δεν έχεις ούτε ένα mp3 που να μην είναι αγορασμένο το αυθεντικό cd;Άλλαξε ταβέρνα καλύτερα γιατί και πολλά χρεώνει και ληγμένο κρασί δίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Ο μηχανικος εχει κανει και σπουδες. Αμα ειναι να πληρωνεται ο μηχανικος με 10 ευρω την ωρα τοτε θα προτιμησει να γινει υδραυλικος που δε θελει σπουδες και θα πληρωνεται και με 30 ευρω την ωρα. Τυχαινει να ειμαι ηλεκτρολογος μηχανικος και μηχανικος Η/Υ. Σιγα μη σου κανω μελετη τσαμπα. Αν εισαι μαγκας καν' τη μονος σου, οπως κι εγω διορθωνω τα υδραυλικα ή τα ηλεκτρολογικα (και οτιδηποτε αλλο) μονος μου στο σπιτι. Αμα θες σου δανειζω και τον εξοπλισμο που θα χρειαστεις, προγραμματα, υπολογιστη, εκτυπωτη, τα βιβλια μου, μεχρι και ραπιτογραφους εχω αμα θες να το κανεις με το χερι.

Προσφορα και ζητηση ειναι. Ανειδικευτοι εργατες μπορουν να γινουν ολοι, γι' αυτο ειναι και φθηνη η δουλεια τους. Γιατροι δε μπορουν γι' αυτο και ανεβαινει η τιμη. Αν θεωρω ακριβο το ετοιμο φαϊ απο το εστιατοριο μαγειρευω μονος μου αν μπορω, αν θεωρω ακριβο το ταξι τοτε οδηγαω το αυτοκινητο μου αν μπορω, αν θεωρω πολλα τα λεφτα που ζηταει ο γιατρος για μια εξεταση 5 λεπτων την κανω μονος μου αν μπορω, αν θεωρω πολλα τα λεφτα που ζηταει ο μηχανικος για τα στατικα του σπιτιου τα φτιαχνω μονος μου αν μπορω.

Και οι εταιριες απο την αλλη οσα θελουν ζητανε για τα προγραμματα. π.χ το autocad εχει 4000 ευρω. Αμα θες το αγοραζεις. Αμα δε θες κανεις τα σχεδια με το χερι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...