Προς το περιεχόμενο

Προτείνεται βιβλίο για εκμάθηση C++ [για πρωτάρη]


pappous_soulis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@drikoudis ευχαριστώ φίλε, έχω στο νου μου πάντα το γούγλη και το νετ γεινκότερα, αλλά όπως και να το κάνει κανείς ενα βιβλίο είναι πάντα ενα καλό έξτρα βοήθημα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:lol:Signomi alla gt na arxiseis me C++ kai oxi me mia pio eukoli glwssa +parallila dinath opws h python h ruby?egw 8a s proteina na baleis mia dianomula linux h bsd(free bsd :devil:kalitera) na eksikoiw8eis me terminal+shells genikotera +na arxiseis me python pu ine idiatera dinath me pio apli syntaksi h opoia 8a su dinei amesa apotelesmata+8a se boh8hsei na katanohseis polles genikoteres ennoies tu programmatismu....Dn kserw apopsi m ine....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα σου προτεινα να ξεκινισεις απο C και μετα να πας σε C++.

 

<Το εγχειριδιο της C> Εκδοσεις Γκιουρδας, ειναι ενα πολυ καλο βιβλιο για καποιον που ξεκιναει απο το 0. εχει ενα χρονοδιαγραμμα 21 μερες αλλα απο προσωπικη εμπειρια δεν παιζει σε 21 μερες να μαθεις οσα χρειαζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η απορία για το βιβλίο είναι αιώνια...ΠΟΙΟ είναι το καλύτερο;

Θα ακούσετε πολλές απόψεις, όπως άκουσα κι εγώ... Κατ' εμέ δεν υπάρχει κανένα που να είναι καλύτερο απ' όλα τ' άλλα. Όλα τις ίδιες πληροφορίες έχουν μέσα (πάνω-κάτω) αν το σκεφτείς. Υπάρχει όμως το καλύτερο βιβλίο για εσένα προσωπικά (όπως και για τον καθένα ξεχωριστά). Πήγαινε λοιπόν σε ένα μεγάλο βιβλιοπωλείο (π.χ. Παπασωτηρίου) και θα βρεις ολόκληρα ράφια με ελληνικά και αγγλικά βιβλία. Αφιέρωσε μισή με μία ώρα να τσεκάρεις και να βρεις ποιο σου ταιριάζει εσένα.

 

Αυτά από εμένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ διαβάζω το C++ Primer.

 

Αλλά θα πρέπει:

1) Να ξέρεις καλά αγγλικά

2) Να έχεις άπλετο χρόνο (3-4 ώρες την ημέρα, για πάρα πολλές εβδομάδες)

3) Να έχεις τεράστια υπομονή και επιμονή

4) Αρχικά να βρεις έναν απλό command-line compiler, π.χ. τον free της Borland (bcc32)

5) Να γράφεις 2-3 προγραμματάκια κάθε μέρα

(6) Να μη μείνεις απο καφέ στις 4πμ)

 

ΥΓ.

1) Φυσικά, προσωπικά, δεν το προτείνω το βιβλίο, γιατί δεν το έχω τελειώσει όλο.

2) Μπορείς να το βρεις στο Internet (αλλά δεν θέλω να σε παρασύρω στην παρανομία).

3) Είναι αλήθεια ότι υπάρχουν πάμπολλα άριστα βιβλία για πρωτάρηδες στη C++

και είναι και θέμα υποκειμενικό ποιο ταιριάζει σε σένα.

 

Enjoy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αυτός που μίλησε για python είπε την πιο σωστή άποψη απόλους!

 

Πραγματικά, η python είναι η καλύτερη γλώσσα για εκμάθηση. απευθείας απλά, ξεκάθαρα και γρήγορα, βλέπεις τα αποτελέσματα του αλγορίθμου που σκέφτεσαι αν υλοποιήσεις!

 

Αλλά δυσκολεύομαι να βρώ tutorial για πολύ βασικά πράγματα.

 

πχ για να μάθω πως κάνεις input απο το πληκτρολόγιο ενα αλφαριθμητικό (metabliti=raw_input("keimeno")), πέρασαν 4 μήνες όπου έφαγα όλο το νετ, και τελικά μου το είπε ενας φίλος στο μσν!

 

επίσης μια απλή σύνταξη της switch ακόμη παλεύω να βρώ στο νετ. παντού γίνεται λόγος για τις δυνατότητες της switch σε dictionary φάση κτλ που υπάρχουν στη python!

 

Παρόλα αυτά συμφωνώ πως για αρχή η python είναι η ιδανική γλώσσα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπαρχει βιβλιο της C++ για οπτικο προγραμματισμο?

Αμα ειναι δυνατον στα ελληνικα...

 

 

:shock:.... Object oriented legete .. (antikimenostrafhs programatismos ....:shock:

 

(min anishxhs .. Prin to ma8o kai ego etsi to elega :confused::confused: ..)

 

tora gia to biblio ....

 

_________________________________

Edit:...

 

isos edo Breis afta pou 8es ..!

http://www.papasotiriou.gr/results.asp?cat=0&mode=0&ty=0&av=C%2B%2B+object+oriented&Go.x=0&Go.y=0&Go=Go

 

http://www.amazon.com/Programming-Bruce-Perens-Open-Source/dp/0131240722/sr=11-1/qid=1167364900

 

apla kati exo akousei .. Gia na min Pareksigi8o .... Den to exo Diabasei ego o idios ....

 

alla prin Agoraseis Koita kai afta ta sites

 

http://math.stuff.gr/gr/downl_01.php?x=2&y=1&z=10

http://freecomputerbooks.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...