Προς το περιεχόμενο

Format σε laptop TOSHIBA...HELP!


spyroseva

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μου κάνει Boot από το CD..!

 

Καλημέρα σας...

Θα ήθελα να με βοηθήσετε σε ένα μου πρόβλημα..

Προσπαθώ να κάνω φορμάτ στο λάπτοπ μου,κι ενώ πηγαίνω στον BIOS και του αλλάζω τις ρυθμίσεις στον τομέα BOOT PRIORITY ως εξής:

"CDROM-LAN-HDD-FDD"

 

-στη συνέχεια αποθηκεύω και μου βγάζει μήνυμα: "Media test Failure", οπότε και αγνοεί το cd, με αποτέλεσμα να μπαίνει κανονικά στα windows xp...Συνεπώς δεν μπορώ να κάνω φορματ..!

 

Ξεχνάω κάτι να κάνω?

Υπάρχει άλλος τρόπος να κάνεις κάποιος format στο laptop του??

 

ΥΓ.Το cd κατατ' άλλα λειτουργεί κανονικότατα...:shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου κάνει Boot από το CD..!

 

Καλημέρα σας...

Θα ήθελα να με βοηθήσετε σε ένα μου πρόβλημα..

Προσπαθώ να κάνω φορμάτ στο λάπτοπ μου,κι ενώ πηγαίνω στον BIOS και του αλλάζω τις ρυθμίσεις στον τομέα BOOT PRIORITY ως εξής:

"CDROM-LAN-HDD-FDD"

 

-στη συνέχεια αποθηκεύω και μου βγάζει μήνυμα: "Media test Failure", οπότε και αγνοεί το cd, με αποτέλεσμα να μπαίνει κανονικά στα windows xp...Συνεπώς δεν μπορώ να κάνω φορματ..!

 

Ξεχνάω κάτι να κάνω?

Υπάρχει άλλος τρόπος να κάνεις κάποιος format στο laptop του??

 

ΥΓ.Το cd κατατ' άλλα λειτουργεί κανονικότατα...:shifty:

 

Βασικά, στο laptop μου (fujitsu-siemens) γίνεται κάτι παρόμοιο. Ενώ είναι όλα οκ (όπως εσένα), δεν κάνει boot μερικές φορές από μόνο του, και μπαίνει στο λειτουργικό.

 

Όταν όμως την ώρα που φορτώνει, πατάω το F8-10-11-12 (δε θυμάμαι ποιο είναι, τα πατάω όλα μαζί :ρ), τότε με βάζει στο boot menu, και όταν απ' εκεί διαλέγω CD-ROM για boot, τότε bootάρει κανονικά...

 

δοκίμασε το, ίσως συμβαίνει το ίδιο με σένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά, στο laptop μου (fujitsu-siemens) γίνεται κάτι παρόμοιο. Ενώ είναι όλα οκ (όπως εσένα), δεν κάνει boot μερικές φορές από μόνο του, και μπαίνει στο λειτουργικό.

 

Όταν όμως την ώρα που φορτώνει, πατάω το F8-10-11-12 (δε θυμάμαι ποιο είναι, τα πατάω όλα μαζί :ρ), τότε με βάζει στο boot menu, και όταν απ' εκεί διαλέγω CD-ROM για boot, τότε bootάρει κανονικά...

 

δοκίμασε το, ίσως συμβαίνει το ίδιο με σένα...

 

Εννοείς ότι πέρα από τις ρυθμίσεις στο BIOS,όταν φορτώνει τα windows σου βγάζει κι άλλο Boot menu (πατώντας F8ή f9'η f10...)!

Εμένα δυστυχώς δεν το κάνει,κι έτσι μου έρχεται....:X

Άτιμα μηχανήματα,όσο κι αν τα παλέυεις θα σου βγάλουν κάτι που δεν θα το περιμένεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς ότι πέρα από τις ρυθμίσεις στο BIOS,όταν φορτώνει τα windows σου βγάζει κι άλλο Boot menu (πατώντας F8ή f9'η f10...)!

Εμένα δυστυχώς δεν το κάνει,κι έτσι μου έρχεται....:X

Άτιμα μηχανήματα,όσο κι αν τα παλέυεις θα σου βγάλουν κάτι που δεν θα το περιμένεις....

 

Το έκανα κι αυτό,επέλεξα το cd, αλλά τίποτα!

Επίσης,παρατήρησα και κάτι ακόμα,στο τομέα:|Bios DRIVES I/O" λέει: Built in HDD=Primary IDE

Δεν θα έπρεπε κάπου να αναφέρεται και στο CD/DVD?

Δεν αναφέρει κάτι..Αλλά αν δεν το έβλεπε δε θα λειτουργούσε καθόλου το CD/DVD,έτσι δεν είναι???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν βγάλε το LAN από 2ο στη λίστα "CDROM-LAN-HDD-FDD" και βάλτο τελευταίο ή Disabled γιατί αυτό είναι που σου δίνει αυτό το μήνυμα...

 

Το cd που χρησιμοποιείς το έχεις χρησιμοποιήσει ξανά και είναι της Microsoft ή recovery cd?

 

Για Toshiba:

"In order to boot the laptop from the recovery CD you have to change the boot order in the BIOS and make sure the DVD drive is listed first. Alternatively, you can press F12 key as soon as Toshiba logo appears on the screen. After that it will display the boot menu and you can select the DVD drive. Hereʼs one more trick. Press “C” key when Toshiba logo is displayed, it will boot the laptop directly from the CD-Rom without displaying the boot menu."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν βγάλε το LAN από 2ο στη λίστα "CDROM-LAN-HDD-FDD" και βάλτο τελευταίο ή Disabled γιατί αυτό είναι που σου δίνει αυτό το μήνυμα...

 

Το cd που χρησιμοποιείς το έχεις χρησιμοποιήσει ξανά και είναι της Microsoft ή recovery cd?

 

Έκανα αυτό που μου έγραψες, δηλαδή Disabled LAN πράγματι τώρα δεν μου βγάζει το μήνυμα αλλά και πάλι αγνοεί το cd.

Το cd δεν είναι αυθεντικό των windows xp,μου το έδωσε ένας φίλος με windows xp sp3...Θέλει ειδικό cd (cd boot ας πούμε...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε το έχεις δοκιμάσει σε κάποιο υπολογιστή να μπουτάρει δε μπορείς να είσαι σίγουρος ότι μπουτάρει - μπορεί να μην είναι boot ή να μην έχει γραφτεί σωστά το cd...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε το έχεις δοκιμάσει σε κάποιο υπολογιστή να μπουτάρει δε μπορείς να είσαι σίγουρος ότι μπουτάρει - μπορεί να μην είναι boot ή να μην έχει γραφτεί σωστά το cd...

 

Καταρχήν ευχαριστώ για τη βοήθεια...

Το σίγουρο είναι πως δεν έχω πια το recovery cd του TOSHIBA...

To cd windows xp sp3,πάντως σε περιβάλλον windows παίζει κανονικά...Μπορώ να κάνω format μέσα από το περιβάλλο νwindows xp....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα παίζει να μην είναι boot το cd...

 

Τελικά το cd είναι bootable σίγουρα..!

Συνεπώς κάτι άλλο παίζει...κι εγώ είμαι σε απόγνωση:mad:

 

Μήπως να χειάζεται update to Βιοs???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το cd είναι bootable σίγουρα..!

Συνεπώς κάτι άλλο παίζει...κι εγώ είμαι σε απόγνωση:mad:

 

Μήπως να χειάζεται update to Βιοs???

 

Υπάρχει περίπτωση να μην μου κάνει boot,επειδή έχω αλλάξει το αρχικό CD/DVD drive της Toshiba και έχω βάλει ένα άλλο της LG...και δεν το βλέπει το BIOS???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

σε συνέχεια της πιο πάνω επικοινωνία μας,σας ενημερώνω πως τελικά κατέληξα πως το πρόβλημα είναι στο CD-DVD/RW,το οποίο το είχα αντικαταστήσει πριν 4 μήνες με LG στο Multirama.Παρατήρησα μάλιστα πως αφενώς το DMA ήταν off, κι αφετέρου δεν μου έκαιγε DVDs παρά μόνο CDs.

Το πήγα στο Multirama, πάλι ζητώντας να μου το αντικαταστήσει αφού είναι μέσα στην αγγύηση του,και ο φίλος προσπαθεί να με πείσει πως ευθύνονται τα Windows...:X

Βέβαια είμαι σχεδόν σίγουρος πως ο τεχνικός του καταστήματος προσπαθεί να αποφύγει την αντικαταστάση για ευνόητους λόγους...

Ποια είναι η άποψη η δική σας;;

Πόσο πιθανό είναι να ευθύνονται τα Windows τη στιγμή που το παίζει ταινίες και αντιγράφει CDs κανονικά αλλά δεν δραστηριοποιείται στα DVDs ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...