Προς το περιεχόμενο

ΟΤΕ : Ανακοίνωση σχετικά με καλωδιακή βλάβη


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο ΟΤΕ εξέδωσε ανακοίνωση σχετικά με τα προβλήματα που παρουσιάζονται από το πρωί σε ευρυζωνικές συνδέσεις με την εμφάνιση ιστοσελίδων που φιλοξενούνται σε servers του εξωτερικού. Αναλυτικά αναφέρει

 

"Ο ΟΤΕ ενημερώνει τους πελάτες του ότι, σήμερα, μετά τις 11:00, λόγω εργασιών, εκδηλώθηκε σοβαρή καλωδιακή βλάβη σε κεντρικό δακτύλιο του ΟΤΕ.

 

Συγκεκριμένα, κόπηκαν καλώδια οπτικών ινών σε δύο περιοχές ταυτόχρονα, στα σημεία Κάστρο Βοιωτίας και Χιλιομόδι Κορινθίας, με αποτέλεσμα, κατά περιοχές, να μην είναι εφικτή η σύνδεση με το διεθνές Internet.

 

Συνεργεία του ΟΤΕ βρίσκονται ήδη στα παραπάνω σημεία και έχει αρχίσει η διαδικασία αποκατάστασης.

 

Θα υπάρξει νεότερη ανακοίνωση σχετικά με την πορεία αποκατάστασης."

 

Ενημέρωση : Ο ΟΤΕ ενημερώνει τους πελάτες του ότι αποκαταστάθηκε πλήρως στις 17:30 η σοβαρή καλωδιακή βλάβη που παρουσιάστηκε νωρίτερα.

Η βλάβη είχε ως αποτέλεσμα την αδυναμία πρόσβασης στο διεθνές Internet και, ανά περιοχές, γενικά σε υπηρεσίες ΙΡ. Το μεγαλύτερο πρόβλημα εντοπίστηκε στη Βόρεια Ελλάδα.

Η βλάβη οφειλόταν στην διακοπή του ιδίου οπτικού δακτυλίου σε δύο διαφορετικά σημεία (κύρια και εναλλακτική όδευση), στο Κάστρο Βοιωτίας και στο Χιλιομόδι Κορινθίας και προκλήθηκε από εργασίες τρίτων.

 

Source.png Πηγή: OTE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σήμερα νομίζω ότι είμαι μόνος μου στο Ελληνικό internet. Και δεν έχει καθόλου πλάκα.

Πλάκα έχει ότι το κινητό μου με το proxy της Wind πάει μια χαρά. με έσωσε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος θα πήγε να σκάψει για βόθρο και έκοψε τα καλώδια.... απλά τα πράματα :-)

 

που θυμηθηκες τουσ βοθρους.

μαλλον για υπονομους εσκαβαν η για τιποτα κατοχικες λιρες.:lol::-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Kι εγω ειχα προβλημα, ενω με εδειχνε συνδεδεμενο με το adsl δεν εμπαινε πουθενα.

Μετα απο μιση ωριτσα ομως εφτιαξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ μόλις τώρα συνδεθηκα.αλλά από τα 4 mbit μου έδωσαν μόνο 1 άντε πάλι να περιμένω καμιά ώρα στο σταθερό να μιλήσω με vivodi να μαλώσω να φωνάξω,και ολα αυτά για τον Ποτε :devil::devil:

αλλα και στην δουλεια μου με ριμαξε ειχα να κανω κατι πληρωμες με e- banking σήμερα και άστα να πάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ωραία που έχουμε κατάληψη και σήμερα έλεγα...θα πάω στο ιτνερνετάκι μου μια χαρούλα και μολις έρχομαι στο σπίτι το λαμπάκι dsl αναμένω απο τον ρούτερ αλλα δεν έμπαινε με τίποτα στο ιντερνετ.

Απο τις 12 έπερνα στο 1242 συνέχεια τηλ. αλλα δεν μπορούσα να μιλίσω γιατι προφανως όλη η Ελλάδα τους έπαιρνε τηλ και κανα δυο φορες που μου μίλησαν μου το έκλισα (μαλλον θα έπεσε η γραμμή).Στις 4 μίλησα κανονικά μαζί τους και μου είπαν πως έσπασε μια δακτύλιος και οτι οι τεχνικοί το επισκευάζουν.

Τελικα κάποιοι τρίτοι χάλασαν την δακτύλιο μιας οπτικής ίνας...

Μεσα στην ζωή είναι και αυτα. Ευτιχώς ο οτε άρχισε σύντομα την δουλειά και το έφτιαξε.

Περασμένα ξεχασμένα...ας ευχαριστηθούμε το ιτνερνετ μας και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζάμπα κατέβαζα τα χριστοπαναγίδια στο ασύρματο ιντερνετ :fear: μονο που δεν το έσπασα..τι reinstall έριξα απο εδω και απο εκει τιποτα..αν δεν μάθαινα απο φίλο οτι ήταν γενικό το πρόβλημα τοτε θα το πετούσα απο τον 2ο όροφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα η βλαβη εγινε πολυ αισθητη οχι μονο στο διεθνες αλλα και στο ελληνικο Ιντερνετ αφου οι υπηρεσιες ειχαν διακοπει σε πολυ μεγαλο μερος της Πελοποννησου και δεν εχιαμε δικτυο για 6 ωρες περιπου, φταιμε εμεις μετα να παρουμε και να βρισουμε τον οποιοδηποτε υπευθυνο? Δημοι και φορεις ηταν οφ λαιν και μαλιστα εγινε παλι θεμα στα τοπικα Μ.Μ.Ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...