Προς το περιεχόμενο

Υπερκοστολογήσεις ( αισχροκέρδια; ) στην ελληνική αγορά pc games


gdp77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα παρακάτω δεν τα βρήκα από κάποια πηγή, αποτελούν προσωπική μου άποψη, μετά από σχετική έρευνα, την οποία διατυπώνω εδώ. Θεωρώ πως θα ήταν καλό να δημοσιευθεί στις "ειδήσεις", ελπίζοντας έτσι σε μία αλλαγή της υπάρχουσας κατάστασης προς το καλύτερο.

 

Έχουμε και λέμε, λοιπόν : Θεωρώντας ότι θα υπάρξει μεγάλη ζήτηση για το UT3, ήθελα να κάνω προπαραγγελία σε μεγάλο κατάστημα της Στουρνάρη, ώστε να εξασφαλίσω ότι θα έχω το παιχνίδι από την πρώτη μέρα κυκλοφορίας του. Όλα καλά μέχρι που είδα την τιμή, που μου φάνηκε αρκετά τσιμπημένη για multi player fps παιχνίδι. Κάνοντας σχετική έρευνα στο net είδα ότι από on line shops όπως το http://www.play-asia.com το παιχνίδι σού έρχεται σπίτι μαζί με τα μεταφορικά στο μισό σχεδόν κόστος της τιμής στη Στουρνάρη.

 

Εκτός αυτού, αγόρασα και το CoD4. Εκπληκτικό το παιχνίδι, απαράδεκτη η τιμή. Εκ των υστέρων διαπίστωσα ότι και αυτό θα μπορούσα να το αγοράσω στη μισή τιμή από play-asia. Επεκτείνοντας την έρευνά μου, διαπίστωσα ότι τα δύο παιχνίδια που με ενδιαφέρουν δεν είναι η εξαίρεση, αλλά ο κάνονας. Δηλαδή, τα ελληνικά καταστήματα πληροφορικής υπερκοστολογούν για κάποιο λόγο τα pc-games.

 

Έστειλα σχετικό mail στην οικονομική διεύθυνση κάποιου "μεγάλου" καταστήματος, αλλά ακόμα απάντηση δεν έχω πάρει. Ευελπιστώ λοιπόν ότι:

 

1) Θα διαβάσουν το παρόν όλοι οι υπεύθυνοι και θα πράξουν τα δέοντα.

2) Όλοι οι insomniacs θα αρχίσουν να παραγγέλνουν On-line από εξωτερικό και δε θα πληρώνουν άσκοπα στα ξυπνοπούλια της ελληνικής αγοράς.

3) Οι mods του insomnia θα μου επιτρέψουν να μιλήσω συγκεκριμένα με ονόματα, ώστε να μπορούμε να λέμε τα "σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη"...

 

Y.Γ. Ρε παιδιά έχω κάνει τυπογραφικό λάθος: το σωστό είναι "αισχροκέρδεια". Πώς αλλάζω τον τίτλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ,η κατάσταση είναι απαράδεκτη.

Σύμφωνα με τις τιμές που υπάρχουν στο εξωτερικό τα παιχνίδια για PC θα έπρεπε να κοστίζουν το πολύ μέχρι 40 ευρώ.

 

Προσωπικά έχω πάψει να αγοράζω απο μαγαζιά στην Ελλάδα,προτιμώ να καθυστερήσω να το πάρω στα χέρια μου παρά να με πιάνουν κορόιδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστός, καλα κάνεις και μας ανοίγεις τα ματια σχετικα με τον χώρο της πληροφορικής και των εταιρειών που τον καπιλεύονται. ευτυχως με πολυ πολυ ψάξιμο βρισκεις μαγαζια (οχι αλυσίδες βεβαια) που πουλανε σε πιο φυσιολογικές τιμές.

Σίγουρα ομως οι αγορές μέσω internet είναι πολυ πιο φιλικές για την τσέπη μας και το σημαντικότερο χωρις να σηκωθούμε απο τον καναπέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είναι δίκαιη η σύγκριση πρέπει να αναφερόμαστε σε τιμές που έχουν ευρωπαϊκά καταστήματα για το λόγω του τελωνείου που αναφέρει και o LL_NEO. Τώρα αν μας εναδιαφέρει μόνο η τσέπη μας είναι πολύ δύσκολο ένα pc game να περάσει τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
τελωνείο...

 

Βυρσοδεψείο

 

Γράφουμε γενικώς υπηρεσίες/καταστήματα που μας έχουν κάνει εντύπωση; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. Μια ντάνα όμως γεμάτη παιχνίδια θα περάσει. Αντιλαμβάνεσαι λοιπόν ότι άλλο πράγμα να μιλάς για διαφορά 25 ευρώ και άλλο πράγμα να μιλάς για διαφορά 5 ευρώ. Πχ μόλις τσέκαρα ότι τα παιχνίδια στο Play.com κάνουν 45 ευρώ και στο Πλαίσιο 50. Βάλε λίγο και το περιθώριο κέρδους στο παιχνίδι και ήρθες ίσα βάρκα ίσα νερά.

 

Και δε μπαίνω καν στη διαδικασία να συζητήσω το γεγονός ότι αν έρθει με καμιά UPS/FedEx/ΧύσταΜέσα το πιθανότερο είναι να στο περάσουν τελωνείο έτσι για να γουστάρουν. Μου έχει τύχει με την κορεάτικη έκδοση του Μαλένα. (Ο Μαλάκας ο Bertolucci είχε κόψει σκηνές απο όλες τις εκδόσεις πλην αυτής. Γι'αυτό και γω έχω κλάσει απο τότε τα Bertοlucci και το έχω ρίξει στα Boss :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά στην ελλάδα γενικά γίνεται ο χαμός με τα παιχνίδια. Πριν αρκετό καιρό έψαχνα το Secret files: Tunguska όλα τα ελληνικά καταστήματα το είχαν 30~40 ευρώ, φταίω εγώ που το αγόρασα από play.com μόλις 11 ευρώ?? το 1/3, 1/4 της τιμής!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακυρο αυτο που λες LL_NEO.Ειμαι ebayer εδω και 6 χρονια εχω πανω απο 140 δημοπρασιες,σχεδον σε ολες ημουν ο αγοραστης.Εχω παραλαβει μεχρι και τηλεοραση (samsung LE26R81=650Euro tote) και δεν πληρωσα ΜΙΑ στα τελωνεια.Γενικως οτι ειναι απο ΕΕ οσο και να κανει δεν πληρωνεις τελωνειο.

 

Οταν αγορασα ρουχα αξιας 500 δολλαριων απο abercrombie US με ΜΑΜΗΣΑΝ στα τελωνεια.

 

Ηθικο διδαγμα,αγοραστε αφοβα απο την ΕΕ,αγοραστε μεχρι 100 Ευρω απο οπουδηποτε αλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηθικο διδαγμα,αγοραστε αφοβα απο την ΕΕ,αγοραστε μεχρι 100 Ευρω απο οπουδηποτε αλλου.

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον φίλο. Από ΕΕ δεν υπάρχει κανένα έξτρα κόστος.Προχθές παρήγγειλα από play.com το Pro 2008 για 27,99Ευρώ. Έχετε δει πόσο έχει στα Ελληνικά μαγαζιά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Ο Μαλάκας ο Bertolucci είχε κόψει σκηνές απο όλες τις εκδόσεις πλην αυτής. Γι'αυτό και γω έχω κλάσει απο τότε τα Bertοlucci και το έχω ρίξει στα Boss :P )

 

ΟΤ/ Άξιζαν οι σκηνές? /ΟΤ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακυρο αυτο που λες LL_NEO.Ειμαι ebayer εδω και 6 χρονια εχω πανω απο 140 δημοπρασιες,σχεδον σε ολες ημουν ο αγοραστης.Εχω παραλαβει μεχρι και τηλεοραση (samsung LE26R81=650Euro tote) και δεν πληρωσα ΜΙΑ στα τελωνεια.Γενικως οτι ειναι απο ΕΕ οσο και να κανει δεν πληρωνεις τελωνειο.

 

Οταν αγορασα ρουχα αξιας 500 δολλαριων απο abercrombie US με ΜΑΜΗΣΑΝ στα τελωνεια.

 

Ηθικο διδαγμα,αγοραστε αφοβα απο την ΕΕ,αγοραστε μεχρι 100 Ευρω απο οπουδηποτε αλλου.

Ρε Χριστιανέ ΛΟΓΙΚΑ το play-asia με το οποίο συγκρίνει ο gdp είναι εκτός ΕΕ. Αυτό που του λέω είναι (και ενώ δεν το κατάλαβες συμφωνούμε) ότι δε μπορεί να συγκρίνει το τι γίνεται εδώ με καταστήματα εκτός ευροζώνης.

 

 

Hurin τι περιμένεις να ακούσεις απο μένα τώρα; Ότι δεν άξιζαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...