Προς το περιεχόμενο

HOW O/C p5e3, E6600+9700nt,Οcz ddr3 10666


PanosJ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι σχετικά(Έως αρκετά) αρχάριος με το overclocking και θα ήθελα λίγο τα φώτα σας να ανεβάσω λίγο την ταχύτητα του συστήματος μου.

 

Το σύστημα μου αποτελείται από την p5e3 deluxe wifi, E6600 + 9700nt και Οcz ddr3 10666 2x1GB

 

To ανώτερο που το έχω φτάσει και είναι stable είναι E6600 στα 3,16Μhz και ddr3 1400 7-7-7-19

Βέβαια στο Prime95 μου βγάζει error αλλά φαίνεται να λειτουργεί χωρίς error σε όλα τα αλλά(games,3dmark06)

 

Αυτά που έχω πειράξει στο Bios είναι

FBS Strap to north bridge: 400Mhz

Fsb freq: 350 (πιο πάνω δεν ξεκινάει)

PCIE Freq: 100

DRAM Command rate: 2T

DRAM Timing control: 7 –7 – 7 – 19 (Ακόμα και όταν το έβαζα Auto πάλι το Prime95 μου έβγαζε error και πάλι ο υπολογιστής δεν μου έβγαζε error στα games.)

DRAM voltage: 1.90

 

Όταν έβαλα Το CPU Voltage στο 1.45 πάλι έβγαζε error to Prime95

Τι πρέπει να πειράξω και να ανέβω( όσο φυσικά μπορώ )και τι για να γίνει stable το σύστημα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από πολύ ψάξιμο έφτασα τον Ε6600 3.3 και την DDR3 στα 1312Mhz 7-7-7-18.

Τις μνήμες τις φτάνω έως και 7-7-7-12.

Είμαι αρκετά ικανοποιημένος.

Η θερμοκρασία του επεξεργαστή φτάνει τους 49-50 βαθμούς και 58-59 ο core1 και 2 σε Full load.

Έκανα επίσης και ο/c στην κάρτα γραφικών που έχω. Μια XFX 8800 GTS 320. Από 512/792 την πήγα 580/930 και θερμοκρασία έως και 84 βαθμούς se full load.

 

Οι θερμοκρασίες αυτές είναι ασφαλής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@PanosJ: Λίγο περίεργο μου φαίνεται αυτό ... Ο Ε6600 με Zalman 9700NT / Scythe Ninja Plus Rev.B / Sunbeam Tuniq Tower / TU120Ex και γενικότερα την αφρόκρεμα του air - cooling που κυκλοφορεί στην αγορά, ανεβαίνει γύρω στα 3.6GHz απροβλημάτιστα σε 24/7 χρήση ... Με Vcore γύρω στα 1.5V ... Μήπως το κουτί σου δεν έχει επαρκές air - flow, ή γενικότερα δεν είναι σωστά συμμαζεμένο ? ;)

Για ανέβασε και λιγάκι την τάση του Northbridge ... Πόσο είναι τώρα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν είμαι γνώστης δεν έχω πειράξει καθόλου τα volt. Όλα είναι Αuto. To μόνο που έχω πειράξει είναι τα volt της μνήμης από 1.80 default έχω βάλει 1.90.

Δεν τα έχω πειράξει γιατί βλέπω ότι ήδη η θερμοκρασία είναι υψηλή και ξέρω ότι δίνοντας υψηλότερη τάση αυξάνεται η θερμοκρασία.

Τα καλώδια τα έχω συμμαζέψει. Έχω 2x8cm ανεμιστήρες μπροστά 2x8cm ανεμιστήρες πίσω και ένα 8cm στο πλάι.

Στο bios τους έχω βάλει Auto και να διατηρούν την μητρική στους 43 βαθμούς.

Έχετε να μου προτείνετε κάποιες ρύθμισης όσο αφορά τα volt πχ στον vcore ή στο Northbridge;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βάλτα με το χέρι και δοκίμαζε να κρατήσεις σταθερό το pc με όσο πιο λίγα γίνετε :-) δώσε αρκετό στην αρχή και δοκίμαζε με orthos και άρχισε να κατεβάζεις ρεύματα από παντού μέχρι να δεις που παίζει σταθερό και που χέζετε ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pote auto to cpu volt...kai epeidi ta temps sou einai megala kala tha kaneis na deis ama pataei i Zalman kala kai na valeis ligi kali pasta.Ama sunexizoun na einai upsiles mallon polu kako kommati cpu kai kalo einai na min kseperna tous 60 full load imho.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις συμβουλές σας.

 

Ερώτηση:) Ποιες είναι οι φυσιολογικές-Max θερμοκρασίες για έναν E6600 o/c (CPU και CORE 1 και 2).

O δικός μου φτάνει τους 48-50 βαθμούς CPU και 58-60 βαθμούς ο κάθε core(FULL LOAD).

To ρωτάω γιατί τώρα τον επεξεργαστή τον έχω κατεβάσει στα 3MHZ για να πληρή αυτές της θερμοκρασίες και να έχω ένα καλό επίπεδο θορύβου από τους ανεμιστήρες του κουτιού.

 

Επίσης ένα άλλο που ήθελα να ρωτήσω είναι ποιο προγραμματάκι εσείς εμπιστεύεστε για να βλέπετε τις θερμοκρασίες.

Εγώ τις βλέπω από το coretemp, Speefan και το Everest 4.20.

Είναι κάποιο από αυτά καλό ή έχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πόσταρε μια φωτογραφία από το Βίος με τα ρεύματα που δίνεις 50 έπρεπε να έχεις max και να μην τους περνάς κάτι δεν έχεις κάνει καλά η στο αυτό η μητρική δίνει ότι θέλει

πόσταρε την photo από το βίος στο hardware monitor τα ρεύματα να τα δούμε να το μαζέψουμε λίγο να ηρεμήσεις και εσύ :-) και βγάλε την ψήκτρα καθάρισε ότι παστες έβαλες βάλε πάλι λίγο και άπλωσε την με το δάχτυλο σου ισα ισα να καλύψεις τον cpu συνεπώς πολύ λίγο παστα και ξανά βάλε την ψήκτρα σου σωστά

 

{TDi}Dj2k..infc άλλο με νερό και άλλο με αέρα και έχω έχω 18 idle και 40 σε load και με 1,6 V στον cpu ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...