Προς το περιεχόμενο

Ο Καρβέλας αδικείται στην Ελλάδα.


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εννοείται ότι είναι η προσωπική σου γνώμη.

Η δικιά μου προσωπική γνώμη είναι ότι υπάρχουν οι εκεντρικοί ανθρώποι που έχουν κάτι να πουν (π.χ Άσιμος) και οι ανθρώποι που δεν έχουν τίποτα να πουν και το ρίχνουν στην τρέλα μπας και τους προσέξει κανείς... (βλ. Καρβέλα). Και ο Άσιμος τέτοιους και χειρότερους (απο πλευρά γλώσας) στίχους είχε γράψει προσωπικά δεν τον βάζω στο ίδιο τσουβάλι με τον Καρβέλα.

 

Σχετικά με το παρελθόν. Δεν έχω ψάξει ποτέ την δισκογραφία του Καρβέλα αλλά ειλικρινά απο τα είδη γνωστά δεν μπορώ να βρω ένα που να έχει κάτι να μας πει. Το απόλυτο κενό, μελοποιημένο με μουσική διαφόρων γκρούπ την οποία οικιοποιείται ο Καρβέλας. Δικαίως λοιπόν τα τραγουδάει και η Βίσση.

 

Το να το παίξεις τρελός για να βγάλεις λεφτά πλέον μόνο πρωτότυπο δεν είναι. (Εθνικός στάρ, :eek::eek::eek: Ταμπάκης κ.λ.π) Το να κλέψεις τραγούδια ούτε αυτό πλεόν είναι πρωτότυπο (Φοίβος καρβέλας κ.λ.π).

 

ΟΚ, μπορεί να έχεις και δίκιο για το θέμα της πρωτοτυπίας. Δεν παρακολουθώ κάθε τι καμμένο που βγαίνει στην Ελλάδα και δεν ξέρω τι παίζει.

TV σπανιότατα βλέπω (αν «δω», στην πραγματικότητα θα ακούω). tongue.gif

Πάντως και ο Ταμπάκης είναι πολύ μεταγενέστερος του Καρβέλα με το στυλάκι που έχει σημέρα.

Όταν ο Καρβέλας έλεγε το κορυφαίο «Ο σκύλος μου είναι gay», τον Ταμπάκη δεν τον ήξερε κανείς. tongue.gif

 

Όσο για τον Άσιμο, δεν θα μπορούσα καν να τους συγκρίνω, όχι επειδή ο Άσιμος θεωρείται καλύτερος.

Άλλος ο τρόπος προσέγγισης, άλλα τα ερεθίσματα, άλλος τρόπος έκφρασης μέσα από το στίχο, άλλο το κοινό που απευθύνεται, άλλος ο σκοπός.

 

Άσε αυτός ο... Εθνικός (που)Σταρ... Δεν ξέρω αν είναι για γέλια ή για κλάμματα... Είναι κρίμα όμως... tongue.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...