Προς το περιεχόμενο

Συμφέρει ένα "έτοιμο" σύστημα;


teo64x

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας!

 

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα καινούριο σύστημα και πριν δύο εβδομάδες είδα ένα διαφημιστικό των Multirama με σύστημα Intel Core 2 Quad (και άλλα χαριτωμένα) για 999? . Γενικά, σε τί τιμές παίζουν οι καλές μητρικές για Core 2; Και οι ίδιοι οι Core 2;

 

Και στο κυρίως ερώτημα: Συμφέρει περισσότερο (αγνοώντας την εγγύηση) να αγοράσω προκατασκευασμένο σύστημα ή να αγοράσω μόνος μου όλα τα εξαρτήματα (συμπεριλαμβανομένων και Vista); Έχω ακούσει ότι τα Vista προεγκατεστημένα είναι πολύ φθηνότερα, ισχύει αυτό;

 

Ευχαριστώ :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω γνώσεις συναρμολόγησης hardware. Τα Vista τα θέλω για την υποστήριξη DirectX 10. Συμπεριλαμβανομένων των Vista, λοιπόν, θα βγει πιο φθηνά να ψάξω ξεχωριστά τα εξαρτήματα ή να το πάρω προκατασκευασμένο με προεγκατεστημένο λειτουργικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, ΧΩΡΙΣ OS ο προκατασκευασμένος κοστίζει περισσότερο απ' ό,τι τα εξαρτήματά του;

JNik> Υπάρχει συγκεκριμένος λόγος που το λες αυτό; Αν ναι, θα βοηθούσε να μου πεις τί εννοείς για να κρίνω καλύτερα... :-)

 

Και το ερώτημά μου για τα Windows Vista δεν απαντήθηκε. Τα Vista σε έτοιμο σύστημα κοστίζουν λιγότερο από τα κανονικά; Και αν ναι, πόσο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι άνθρωπος που έχω κάνει πολλές αναβαθμίσεις ή αγορές Η/Υ (είναι και τα χρήματα βλέπεις) - συγκεκριμένα πήρα το pc και από τότε μιά φορά είχα αλλάξει mobo-cpu + τώρα που κάνω μία πιο γενική αναβάθμιση (και διάφορα περιφερειακά, vga , σκληρούς και drives που είχα αλλάξει κατά καιρούς)- α και τότε που ασχολιόμουν είχα στήσει και κανα δύο μηχανήματα φίλων. Η μικρή μου (σε σχέση με άλλους) εμπειρία λοιπόν μου λέει ότι πάντοτε ήμουν ευχαριστημένος από το pc μου (και το πρώτο ακόμα ήταν δικές μου επιλογές όχι έτοιμο) σε αντίθεση με όσους φίλους και γνωστούς είχαν πάρει έτοιμα συστήματα.

Γενικότερα στα έτοιμα συστήματα πάντα υπάρχει κάτι που δεν ξέρεις τι είναι (τουλάχιστον στις διαφημίσεις τους) πχ mobo συνήθως, πράγμα που με υποψιάζει-προβληματίζει λίγο. Εκτός αν ρωτήσεις και το συγκεκριμένο κατάστημα σου δώσει λεπτομέρειες αλλά πάλι με το να το ελέγξεις θα χάσεις μάλλον τον ίδιο χρόνο με το να το έψαχνες και να το έστηνες μόνος σου. Και αν βάλουμε στο παιχνίδι και τις φήμες ότι οι εταιρείες βάζουν κατά καιρούς στα έτοιμα ότι στοκ-παλιό-μεταχειρισμένο-επισκευασμένο part έχουν... (και ξαναλέω φήμες, προσωπικά δεν έχω κάποια απόδειξη για κάτι τέτοιο) δεν ξέρω why risk it? Ειδικά κιόλας αν έχεις τις γνώσεις και την όρεξη να το ψάξεις και να το στήσεις το μηχάνημα.

Για το θέμα του λειτουργικού τώρα δεν ξέρω πόσο κοστολογεί στα έτοιμα συστήματά της η κάθε εταιρεία τα vista και δεν νομίζω και να σου πούνε, αλλά απόσο ξέρω στοιχίζουν φθηνότερα από τα κανονικά (έτσι ήξερα για τα xp τουλάχιστον γιατί ήταν και λίγο διαφορετικές εκδόσεις ούτε καν συσκευασία δεν είχαν). Φαινομενικά θα σου βγει μάλλον λίγο ακριβότερο το να τα πάρεις ξεχωριστά αλλά, εγώ τουλάχιστον θα ένιωθα πιο σίγουρος. Σόρρυ για το μακροσκελές του post και ελπίζω να βοήθησα.

Φυσικά και κάθε άλλη γνώμη άλλου μέλους που μπορεί να γνωρίζει περισσότερα σεβαστή.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ, με κάλυψαν όσα είπες :-)

 

Τώρα αν κάποιος ξέρει και την ακριβή διαφορά τιμής των Vista μεταξύ pre-installed εκδόσεων και μη, ας το πει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έτοιμα συστήματα που δίνουν βγαίνουν φθηνότερα. Το καλό που έχουν είναι η εγγύηση για όλα τα μέρη για 3 χρόνια αν δεν κάνω λάθος. Οπότε έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Το άλλο καλό είναι ότι το κόστος είναι μικρότερο σε σχέση με αυτό που θα κάνεις εσύ κομμάτι, κομμάτι. Μπορείς να δεις στα έτοιμα συστήματα τι mobo έχουν επάνω και να κρίνεις (γιατί τον επεξεργαστή τον ξέρεις) αν είναι καλή ή όχι. Κοιτάς ή ρωτάς αν δε γράφει στο site και για τις μνήμες. Αν δεις ότι είναι καλή η mobo (γιατί αυτή διαχειρίζεται μνήμη, επεξεργαστή κλπ και αν δεν είναι καλή δε μπορείς να εκμεταλλευθείς κατά 100% τις δυνατότητες κυρίως της μνήμης και του επεξεργαστή σου), δε βρίσκω λόγο να μην πάρεις ένα έτοιμο σύστημα και με το λειτουργικό στην τιμή. Στο δικό σου που θα κάνεις, μπορεί να έχει καλύτερη ποιότητα, αλλά οι εγγύηση θα εξαρτάται ανάλογα με το εξάρτημα. Η Mobo μου φαίνεται συνήθως έχει ένα χρόνο εγγύησης όπως και η κάρτες γραφικών. Το ίδιο και το τροφοδοτικό. Στο έτοιμο σύστημα 3 χρόνια ότι πάθει το hardware δεν πληρώνεις δραχμή. Όμως μπορεί να χρειαστεί να κάνεις συμβιβασμούς στην ποιότητα. Για αυτό πριν το αγοράσεις κοιτάς την ποιότητα του hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)nai vgenoun ftinotera giati einai xeirotera....oti pliroseis perneis...

2)osi egiisi exei to etoimo toso exoun kai ta komatia....asxeta ti lene ta site...oi etiaries p.x asus msi klp dinoun 3 xronia....gia ta panta...apla stin ellada einai polloi apateones....edo agglia kai germania klp ...ena xrono dinei to site gia party tous kai ta upoloipa o kataskevasi..prin mia vdomada estila mobo ektos egiisis apo to site....sto idio to site kai aftoi me ti seira tous ston kataskevasti xoris kanena provlima

3)i diafora me ta vista einai ta DSP/OEM kai ta retail....ta DSP einai proegatestimena kai kostizoun to 1/3 tis timis...stin ellada kai stin rosia mono epitrepete na pareis ta DSP ksexorista....ara to dilima pou theteis den ifistate...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε {TDi}Dj2k..infc εκτός από όσους έχουν το pc για hobby gaming εργασίες (φοιτητές) κλπ ας μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν και άνθρωποι με εταιρείες ελεύθεροι επαγγελματίες και γενικότερα άνθρωποι που μπορεί να χρειάζονται αυθεντικά windows μαζί με τα updates τους κλπ... Άρα μην είσαι τόσο απόλυτος...

(όντως άμα είχα λεφτά τα alienware σπέρνουν...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω καναγραψει και σε αλλο παρομοιο θεμα οτι μονο στην Ελλαδα και στην Ρωσσια επιτρεπεται να πωλουνται ξεχωριστα οι dsp editions χωρις απαραιτητως αγορ αμηχανηματος....ετσι τα αγορασα και γω τα vista....100 απο 360!!!

Το κανουν επισημα και νομιμα για κααπολεμηση της πειρατειας μιας και η Ελλαδα ειναι μαζι με την Ρωσία στην πρωτη θεση σε παρανομο λογκισμικο στην Ευρωπη!!!

Δεν το λεω μονος μου....υπαλληλος μεγαλου κατασηματος μου το ειπε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...