Προς το περιεχόμενο

Vga to Scart


reallife

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα

Εχω ένα laptop που έχει εξοδο vga (δεν εχει svideo :S βλεπεις ηθελα laptop dell σειρας business που δεν εχουν svideo).

 

Η έξοδος vga είναι η εξής:

vgaet0.jpg

 

Αναρωτιέμαι αν με τους παρακάτω converters καταφέρω να έχω έξοδο απο το laptop στην τηλεόραση, δηλαδή απο vga θυληκό σε scart για την tv:

 

convbi9.th.jpg

 

Το έχει δοκιμάσει κάποιος?

Πιστεύετε θα παίξει?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ασχοληθείς καν. Το σήμα υπολογιστή που θα βγεί στην τηλεόραση από scart θα είναι τόσο άθλιο, που δεν θα κάτσεις να το κοιτάς πέρα από κάποια δευτερόλεπτα πριν το κλείσεις για πάντα. Τα ίδια αποτελέσματα θα είχες και με S-Video.

 

Αν είναι να συνδεθεί υπολογιστής σε τηλεόραση ή προβολέα μόνο μέσω vga-dvi-hdmi άντε και component για παρακολούθηση ταινίας από dvd.Οι υπόλοιπες είσοδοι είναι για κλάματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... Τα ίδια αποτελέσματα θα είχες και με S-Video.

 

Αν είναι να συνδεθεί υπολογιστής σε τηλεόραση ή προβολέα μόνο μέσω vga-dvi-hdmi άντε και component για παρακολούθηση ταινίας από dvd.Οι υπόλοιπες είσοδοι είναι για κλάματα.

 

:shock::shock::shock:

 

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@reallife

 

Φυσικά και θα δουλέψει κανονικά και θα έχεις κανονικά σήμα στην τηλεόρασή σου.

 

Απλά το σήμα δεν θα έχει μεγάλη ανάλυση, επομένως αν θέλεις να δουλέψεις με προγράμματα δεν θα τα καταφέρεις (τα γράμματα θα είναι θολά).

 

Αν όμως θέλεις να παίζει κανένα παιχνιδάκι ή να βλέπεις καμιά ταινία, τότε η εικόνα θα είναι αρκετά καλή, εφάμιλλη με ενός φθηνού DVD-Player του εμπορίου.

 

Μήπως αντί για S-Video, το laptop έχει έξοδο σε Composite? Συνήθως είναι ένα κίτρινο RCA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ασχοληθείς καν. Το σήμα υπολογιστή που θα βγεί στην τηλεόραση από scart θα είναι τόσο άθλιο, που δεν θα κάτσεις να το κοιτάς πέρα από κάποια δευτερόλεπτα πριν το κλείσεις για πάντα. Τα ίδια αποτελέσματα θα είχες και με S-Video.

 

Αν είναι να συνδεθεί υπολογιστής σε τηλεόραση ή προβολέα μόνο μέσω vga-dvi-hdmi άντε και component για παρακολούθηση ταινίας από dvd.Οι υπόλοιπες είσοδοι είναι για κλάματα.

 

Ώπα ρε μεγάλε.... Εσύ δηλαδή μόνο με blu-ray ασχολείσαι... Άα συγνώμη, μόλις είδα ότι και εσύ με vga!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δουλέψει πάντως αυτό το καλώδιο vga to scart θέλει να παίξεις με τους drivers της κάρτας, γιατί η vga βγάζει progressive scan σήμα ενώ το scart δέχεται μόνο interlaced σήμα. Οπότε πρόσεξε για πιθανή ζημιά. Ίσως με το powerstrip να τα καταφέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Μην ασχοληθείς καν. Το σήμα υπολογιστή που θα βγεί στην τηλεόραση από scart θα είναι τόσο άθλιο, που δεν θα κάτσεις να το κοιτάς πέρα από κάποια δευτερόλεπτα πριν το κλείσεις για πάντα. Τα ίδια αποτελέσματα θα είχες και με S-Video.

 

Αν είναι να συνδεθεί υπολογιστής σε τηλεόραση ή προβολέα μόνο μέσω vga-dvi-hdmi άντε και component για παρακολούθηση ταινίας από dvd.Οι υπόλοιπες είσοδοι είναι για κλάματα.

\\\\\

+1

\\\\\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

λοιπον παιδια ολα καλα και ολα ωραια... εχς φαει ολη την μερα μου διαβαζοντας τροπους συνδεσης vga to scart και δεν εχω βγαλει ακρη... λοιπον σας εκλιπαρω γτ βαρεθηκα να διαβαζω ας μου πει καποιος παιζει να συνδεσω λαπτοπ και τιβι η μπα?? και κατι ακομα μια ευλογη αποροια.. αν δεν γινεται να τα συνδεσω γτ στο ******* τα πουλαν τα ********** τα καλωδια????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...