Προς το περιεχόμενο

ISDN και 24Mbit γίνεται?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μέχρι πριν λίγο καιρό είχα απλό adsl και isdn γραμμή.

Με τη μετάβαση στο 2play της Forthnet όμως υποχρεωτικά έγινε PSTN.

Πλέον σκέφτομαι την αγορά ασύρματου modem και θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει εταιρεία που να δίνει ADSL2+ μαζί με ISDN σε πακέτο με απεριόριστα τηλεφωνήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to mono pou kanei i forthnet gia tous alous den xero ine na baleis shared llu gia 24 mbit kai na baleis to ethnika 24 sto tilefono.alla to pagio tou ote to plironeis.gia tin ora den nomizo oti dinei kaneis isdn.kai esi giati toso poli thes to isdn?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα για να έχω 2 ανεξάρτητες κλασσικού τύπου (όχι Voip) γραμμές ομιλίας!

 

Δηλαδή με απλά λόγια, ISDN είναι μια υπηρεσία που παρέχει μόνο ο ΟΤΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω forthnet shared llu 24mbit στην isdn , μαζι με τα εθνικα24 απο τον Αυγουστο . Ο λογος ειναι φυσικα για να εχω 2 ανεξαρτητες γραμμες .

Το τυχερο με εμενα ειναι πως προλαβα και εβαλα και τα εθνικα24 ενα μηνα πριν ξεκινησω την 24αρα .

Πλεον δεν το κανει η forthnet . Σου λεει ... παρε 2play αν θελεις τηλεφωνια. Φυσικα μπορεις να πας σε αλλο παροχο για τηλεφωνια .

ISDN προς το παρων , μονο ο ΟΤΕ . Ισως δινει και η tellas αν δεν κανω λαθος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα για να έχω 2 ανεξάρτητες κλασσικού τύπου (όχι Voip) γραμμές ομιλίας!

 

Δηλαδή με απλά λόγια, ISDN είναι μια υπηρεσία που παρέχει μόνο ο ΟΤΕ?

 

oso xero mono o ote.tora apo tin alli giati thes na exeis 2 til mesa sto spiti.den xero an ginetai na energopooiseis mia grammi 2 play kai alli mia mono voice ala se allo onoma na fenetai i grammi gia na min sou poun tipota apo forthnet.kai bebea naiparxei i ipodomi sto spiti

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω forthnet shared llu 24mbit στην isdn , μαζι με τα εθνικα24 απο τον Αυγουστο . Ο λογος ειναι φυσικα για να εχω 2 ανεξαρτητες γραμμες .

Το τυχερο με εμενα ειναι πως προλαβα και εβαλα και τα εθνικα24 ενα μηνα πριν ξεκινησω την 24αρα .

Πλεον δεν το κανει η forthnet . Σου λεει ... παρε 2play αν θελεις τηλεφωνια. Φυσικα μπορεις να πας σε αλλο παροχο για τηλεφωνια .

ISDN προς το παρων , μονο ο ΟΤΕ . Ισως δινει και η tellas αν δεν κανω λαθος .

 

Aν κόψω το 2play και πάω σε ΟΤΕ (ISDN) και forthnet 24mbit άραγε τον επόμενο μήνα δεν μπορώ να αγοράσω και το εθνικά24 ως ξεχωριστό πακέτο?

Βασικά χ@στικά εφόσον μπορώ με άλλο πάροχο. Ας είναι καλά η Altec κλπ.

Αρκεί που συνδυάζεται 24mbit με ISDN!

 

Bέβαια από 40 ευρώ το να περάσεις πάλι στα πάγια του ΟΤΕ είναι λίγο @#$%.

Αλλά ISDN rules!

 

Είχες καθόλου προβλήματα με τη γραμμή σου???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ISDN δεν υπάρχει σε κανένα ιδιόκτητο δίκτυο. Ο λόγος είναι το μεγάλο κόστος το οποίο έχει η εγκατάσταση εξοπλισμού για κάθε εταιρία ξεχωριστά, στο κλαθε DSLAM, του ΟΤΕ.

Κι εγώ έχω ISDN και προσπαθούσα εδώ και 3 μήνες να βρώ κάποια λύση αλλά μάταια.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις 2ο αριθμό τηλεφώνου, της μορφής 211-ΧΧΧΧΧΧΧ( όπου Χ το παλιό σου νούμερο) το οποίο θα είναι στην ίδια γραμμή. Δεν ξέρω αν θα σε βολέψει, και το κακό είναι ότι λίγες εταιρίες προσφέρουν αυτή την υπηρεσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν κόψω το 2play και πάω σε ΟΤΕ (ISDN) και forthnet 24mbit άραγε τον επόμενο μήνα δεν μπορώ να αγοράσω και το εθνικά24 ως ξεχωριστό πακέτο?

Βασικά χ@στικά εφόσον μπορώ με άλλο πάροχο. Ας είναι καλά η Altec κλπ.

Αρκεί που συνδυάζεται 24mbit με ISDN!

 

Bέβαια από 40 ευρώ το να περάσεις πάλι στα πάγια του ΟΤΕ είναι λίγο @#$%.

Αλλά ISDN rules!

 

Είχες καθόλου προβλήματα με τη γραμμή σου???

Δε μπορεις να βαλεις Εθνικα 24 οταν εισαι shared . Αυτη την απαντηση ειχε φιλος μου τον περασμενο μηνα . Του ειπα να χρησιμοποιησει το ονομα μου και τοτε του ειπαν ... οτι απλα ημουν τυχερος και προλαβα τοτε . Πλεον δε γινεται.

Βαλε αλλον παροχο . Οτι σου αρεσει . Altec κλπ κλπ .

 

Προβληματα κανενα . Αψογοτατα ολα .

 

@poulinos , η τελευταια ενημερωση που ειχα ηταν τον περασμενο μηνα . Εγραψα πιο πανω ακριβως τη συνεβη . Αν ξαναλλαξε κατι στις τελευταιες εβδομαδες ... δεν το γνωριζω . Ας κανει ενα τηλεφωνημα στην εταιρια οποιος ενδιαφερεται .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ISDN δεν υπάρχει σε κανένα ιδιόκτητο δίκτυο. Ο λόγος είναι το μεγάλο κόστος το οποίο έχει η εγκατάσταση εξοπλισμού για κάθε εταιρία ξεχωριστά, στο κλαθε DSLAM, του ΟΤΕ.

Κι εγώ έχω ISDN και προσπαθούσα εδώ και 3 μήνες να βρώ κάποια λύση αλλά μάταια.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις 2ο αριθμό τηλεφώνου, της μορφής 211-ΧΧΧΧΧΧΧ( όπου Χ το παλιό σου νούμερο) το οποίο θα είναι στην ίδια γραμμή. Δεν ξέρω αν θα σε βολέψει, και το κακό είναι ότι λίγες εταιρίες προσφέρουν αυτή την υπηρεσία.

 

Δε μπορεις να βαλεις Εθνικα 24 οταν εισαι shared . Αυτη την απαντηση ειχε φιλος μου τον περασμενο μηνα . Του ειπα να χρησιμοποιησει το ονομα μου και τοτε του ειπαν ... οτι απλα ημουν τυχερος και προλαβα τοτε . Πλεον δε γινεται.

Βαλε αλλον παροχο . Οτι σου αρεσει . Altec κλπ κλπ .

 

Προβληματα κανενα . Αψογοτατα ολα .

 

@poulinos , η τελευταια ενημερωση που ειχα ηταν τον περασμενο μηνα . Εγραψα πιο πανω ακριβως τη συνεβη . Αν ξαναλλαξε κατι στις τελευταιες εβδομαδες ... δεν το γνωριζω . Ας κανει ενα τηλεφωνημα στην εταιρια οποιος ενδιαφερεται .

 

den ixera oti den ginetai pleon.ti na po.den xero gia na sou po i an ipan kamia blakia ston filo sou.

to provlima den einai to kostos gia to isdn ala to provlima ine ti tha mpei stin thesi tou netmod kai b.poios tha ftiaxei tin kalodiosi mesa sto spiti gia auton pou exei pots kai thelei na balei isdn alla thelei na pezoun ola ta prizakia.??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορεις να βαλεις Εθνικα 24 οταν εισαι shared . Αυτη την απαντηση ειχε φιλος μου τον περασμενο μηνα . Του ειπα να χρησιμοποιησει το ονομα μου και τοτε του ειπαν ... οτι απλα ημουν τυχερος και προλαβα τοτε . Πλεον δε γινεται.

Βαλε αλλον παροχο . Οτι σου αρεσει . Altec κλπ κλπ .

 

.

 

Den kserw poios to ipe alla mporeis na baleis ethnika 24 mazi me shared LLU.For sure. Egw to ekana idi kai polloi alloi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK παίδες, thanks!

 

Ευτυχώς έχω κρατήσει το Νetmod!

 

To τελευταίο ερώτημα είναι αν κάποιος θυμάται τη συνδεσμολογία στην πρίζα για ISDN.

Όταν είχα βάλει PSTN πάλευα 2 μέρες για να το βρω (στο net είχε μόνο για άλλες χώρες).

Θυμάται κανείς την ISDN συνδεσμολογία των 6 καλωδίων που είναι στην πρίζα?

Θα είμαι υπόχρεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δουλεύω στην Lannet και οσο να πεις έχουμε εκπαιδευτικά σεμινάρια για τις νέες τεχνολογίες να σας πως γιατί δεν προσφέρουν οι εταιρείες ISDN.Ο αδεσμοποίητος βρόγχος LLU είναι μια τεχνολογία που εφαρμόστηκε στο εξωτερικό πρώτη φορά και κυρίως στην γαλλία.Βέβαια τώρα πια θεωρείται για αυτές τις χώρες ξεπερασμένη τεχνολογία και πλέον χρησιμοποιείται μόνο δίκτυο οπτικών ινών και καθεμία εταιρεία έχει αποκλειστικά το δικό της δίκτυο με ταχύτητες που φτάνουν τα 100Mb. Ολες οι ελληνικές εταιρείες έχουν εισάγει τους τεχνολογικούς εξοπλισμούς τους από το εξωτερικό, οι περισσότερες εταιρείες έχουν μεταχειρισμένα μηχανήματα που χρησιμοποιήθηκαν κυρίως στην γαλλία, στην ευρώπη όμως η ISDN είναι κάτι το ανύπαρκτο και παντελώς άγνωστο ως εκ τούτου τα μηχανήματα που φέραν οι εταιρείες μας από το εξωτερικό έχουν φτιαχτεί αποκλειστιά για PSTN και να ξέρετε πως εταιρείες που υποστηρίζουν υψηλών ταχυτήτων ίντερνετ σε ISDN έχουν απαρχαιωμένα μηχανήματα και μπορεί ανα πάσα στιγμή να πέσει το δίκτυο τους, για αυτό το λόγο δεν έχουμε κάλυψει σε ISDN γραμμές από τις διάφορες εταιρείες εκτός από τον ΟΤΕ που συνεχίζει ακάθεκτος τις πρακτικές του χθες και πάει με ταχύτητα προς την χρεωκοπία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλει

2 ανεξάρτητες κλασσικού τύπου (όχι Voip) γραμμές ομιλίας!
hol και η netone = βόηαηπί

 

παντως κι εγω θεωρώ κοροϊδία την isdn. 100 φορές καλύτερα μια μονο γραμμή.

και αν δεν μπορεις να ζήσεις με μία, βαλε voip.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...