Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει λύση; Επείγον


GREGKERKYRA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα αλλάξω μητρική, επεξεργαστή και vga. Υπάρχει λύση για να μην χρειαστεί να ξαναπεράσω τα windows στον σκληρό μου;

Την προηγούμενη φορά που το έκανα έβλεπε το σκληρό κανονικά αλλά boot δεν έκανε με τίποτα...

 

Δεν μπορώ να ξανακάνω αυτή την ψυχοφόρα διαδικασία εγκατάστασης και ρύθμισης των προγραμμάτων που έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς όχι δεν γίνεται αναγκαστικά κανείς format αν και σκέπτομαι κάτι αλλά δεν το έχω δοκιμάσει αν κανείς εγκατάσταση από το ίδιο cd των windows που έχεις εγκατεστημένα τώρα σε ένα σημείο σε ρωτάει αν θέλεις να επιδιορθώσεις τα windows η να συνεχίσεις την εγκατάσταση (όχι εκείνο που λέει πατήστε το R για επιδιόρθωση ένα άλλο )πατάς επιδιόρθωση μπορεί να πετύχεις κάτι…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αλλάξω μητρική, επεξεργαστή και vga. Υπάρχει λύση για να μην χρειαστεί να ξαναπεράσω τα windows στον σκληρό μου;

Την προηγούμενη φορά που το έκανα έβλεπε το σκληρό κανονικά αλλά boot δεν έκανε με τίποτα...

 

Δεν μπορώ να ξανακάνω αυτή την ψυχοφόρα διαδικασία εγκατάστασης και ρύθμισης των προγραμμάτων που έχω.

 

Αν η καινουρια μητρικη εχει το ιδιο chipset με την παλια τοτε ναι γινεται να μην ξαναπερασεις τα windows.Επισης η VGA δεν ειναι προβλημα.Τωρα για τον επεξεργαστη δεν ειμαι σιγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αλλάξω μητρική, επεξεργαστή και vga. Υπάρχει λύση για να μην χρειαστεί να ξαναπεράσω τα windows στον σκληρό μου;

Την προηγούμενη φορά που το έκανα έβλεπε το σκληρό κανονικά αλλά boot δεν έκανε με τίποτα...

 

Δεν μπορώ να ξανακάνω αυτή την ψυχοφόρα διαδικασία εγκατάστασης και ρύθμισης των προγραμμάτων που έχω.

 

δυστηχώς δεν γίνεται... Ακόμη και αν βάλεις ακριβώς ίδια εξαρτήματα, παλι μπορεί να θέλει φορμάτ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ηθελα την βοηθεια σας για ενα θεμα που μου εχει συνβει κατα την εναρξη των windows μου λεει να εισαγω κωδικο ενω δεν εχω κωδικο αρα παταο αμεσος OK γινετε να το παραλειξω αυτο να μην εμφανιζεται καθολου. εκ των προτερων ευχαριστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ηθελα την βοηθεια σας για ενα θεμα που μου εχει συνβει κατα την εναρξη των windows μου λεει να εισαγω κωδικο ενω δεν εχω κωδικο αρα παταο αμεσος OK γινετε να το παραλειξω αυτο να μην εμφανιζεται καθολου. εκ των προτερων ευχαριστο.

 

Μπες στους λογαριασμούς χριστών ίσως προστέθηκε κάποιος μπορεί να λέει NET……και κάτι διέγραψε το ίσως βοηθήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πρόσφατο τεύχος του PC World διάβασα ότι για αλλαγή motherboard απαιτείται format γιατί διαφορετικά θα σου αρχίσουν μπλέ οθόνες και crash.Με τα άλλα δε χρειάζεται format.Το έψαχνα κι εγώ γιατί θα κάνω αλλαγή cpu αλλά το PC World αλλά κι άλλες γνώμες στο ψάξιμο που έκανα λένε ότι θα είμαι ok χωρίς format.

 

Κάτι τελευταίο για την περίπτωση που αλλάξεις μόνο vga.Όταν είχα αλλάξει vga(και οι 2 ήταν GeForce)χωρίς να κάνω uninstall τον driver πριν βγάλω την παλιά,βάζοντας την καινούρια κράσαραν απίστευτα τα Windows(μολονότι ο driver που απαιτούταν ήταν ο ίδιος και για τις 2 κάρτες),σε σημείο που η μόνη λύση ήταν το format.Οπότε,θυμήσου πριν βγάλεις την παλιά vga να κάνεις uninstall τον driver.Βάζεις την καινούρια,κάνεις ξανά install τον driver κι είσαι ok.Με κάθε επιφύλαξη,βέβαια,αυτά που λέω γιατί δεν ξέρω αν αυτό συμβαίνει και σε άλλης μάρκας vga(π.χ. στις Ati).Πάντως στις GeForce πρέπει να γίνεται αυτό στάνταρ...Ήταν το 1ο που με ρώτησε κι ο τύπος στα Multirama(αν είχα κάνει uninstall τον driver πριν βάλω την καινούρια vga),όταν είχα ρωτήσει πληροφοριακά τι μπορεί να έφταιγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που άλλαξα πάντως μητρική έκανα repair στα win xp sp2 και όλα καλά...απλά θέλει πάλι τα drivers κάρτας γραφικών-ήχου.Tώρα και για αλλαγή cpu δεν ξέρω αλλά μιά δοκιμή δεν κάνει κακό..χάνεις μόνο τριάντα λεπτάκια περίπου αλλά αν λειτουργήσει γλυτώνεις αρκετές ώρες (ανάλογα βέβαια τα προγράμματα που έχεις σετάρει το πι σι σου) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αλλαγή επεξεργαστή, στην ιδια μητρική, δεν χρειάζεται τίποτα. πχ απο 939, amd3500+ se amd X2 4600+

(κραταω μια επιφυλαξη αν κανεις downgrade απο διπηρυνο σε μονοπήρυνο, αλλα λίγοι το κάνουν αυτο.)

 

Για αλλαγη μόνο της vga, πολλες φορές παιζει, μερικες φορες ανώδυνο crash. Ισως μπορεις να αφαιρεσεις τους παλιους drivers με safe mode ,με τη νεα vga πάνω. αλλιως ξαναβαζεις την παλια για το remove.

 

Για αλλαγη μητρικής, αν ειναι ιδιο chipset -πχ απο nforce4 se nforce4 - εχει μεγαλες πιθανοτητες να πετυχει το 1ο boot για να εγκαταστησεις σωστα τους νεους drivers (αν υπαρχουν).

μπορει να σκασει αν εχουν διαφορές σε καποιο critical υποσύστημα, πχ εχεις τον system disk όχι πανω στον 1o sata controller (της nvidia), αλλα σε καποιον 2ο (πχ marvel) που ειναι διαφορετικο ή δεν υπάρχει στη νεα μητρική. Αλλα κι αυτη η αλλαγη δεν αφορά πολλους, αφου γινεται σηνυθως σε περιπτωση βλαβών.

 

και το συνηθεστερο σενάριο.. απο παλιότερη τεχνολογια ( σετακι p3, p4, athlon + mobo) θελει να παει σε νέα (athlon64, core2).

H συντομη απάντηση: Δεν υπάρχει εύκολη, χωρις ψάξιμο, λύση.

κάποιοι το εχουν κάνει. τωρα, αν ξεκινησαν απο το μηδεν (δηλαδη δεν το ειχαν ξανακάνει), και μετρησουμε ποσο χρονο τους πηρε να μαθουν πως γίνεται, ίσως δαπανησαν περισσότερο χρονο στο ψαξιμο, απ ότι θα δαπανουσαν σε ενα fresh install και επανεγκατασταση ολων των προγραμματων τους.

 

* επιπλεον υπάρχει και το θεμα Windows activation. αν αλλαξεις μητρική, θα θεωρηθεί οτι τα εγκαθιστας σε άλλον διαφορετικο υπολογιστή, αλλα δεν το συνεχίζω αυτο, ειναι διαφορετικο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστο ρε μαγκα αλλα λυση ακομα δεν βρηκα γιατι δεν υπαρχει αυτο το ονομα στους λογαριασμους. Μιπως ξερεις καναν αλλον τροπο μου ισως με βοιθησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...