Προς το περιεχόμενο

Help με ασυρματο δικτυο (μαλλον)


koumos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον εχω στο σπιτι 2 υπολογιστες σταθερους σε αποσταση 10 μετρων περιπου. Τωρα θελω να βαλω συνδεση ADSL 24MBps, γιατι εληξε το φοιτητικο, και αναρωτιεμαι τι χρειαζεται για να εχουν και οι 2 υπολογιστες ιντερνετ.

Σιγουρα νομιζω οτι χρειαζομαι ADSL modem router wireless, γιατι δε θελω να μπλεχτω με καλωδια.

Ερωτηση. Θα χανω σε ταχυτητα? Προτεινετε μου ενα καλο και αξιοπιστο.

Τι καρτες δικτυου πρεπει να αγορασω? (τα pc εχουν τις καρτες απο τα mobo τους αλλα δεν ειναι wireless..)

Αυτα τα προτοκολλα 802.11b,802.11g,802.11η τι ρολο παιζουν ακριβως?

Αυτες οι αποριες προς το παρον..THNX!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

ενα απο τα πιο αξιοπιστα και δημοφιλη ειναι το linksys wag200g, το οποιο σιγουρα θα σε βολεψει

 

Εφ οσον εχουν οπτικη επαφη και ειναι αρκετα κοντα, δε θα εχεις καποιο προβλημα με την ταχυτητα, τωρα αν μπλεκονται τυχοι κλειστες πορτες κλπ κλπ, ισως να δημιουργηθουν μερικα προβληματα οπως να εχεις αδυνατο σημα και να χανεται η συνδεση που ειναι και το πιο εκνευριστικο

 

Αυτα ειναι πρωτοκολλα επικοινωνιας ασυρματου δικτυου τα οποια οριζουν καποια χαρακτηριστικα της ασυρματης μεταδωσης, οπως τη συχνοτητα λειτουργια, το ρυθμο μεταδοσης δεδομενων, την εμβελεια σηματος κ.α. Το Ν μαζι με το Y ειναι τα δυο καινουρια που προκειτε να χρησιμοποιηθουν αλλα αυτο που χρησιμοποιειται ευρεως τα τελευταια χρονια ειναι το g, οποτε η καρτα που θα παρεις θα λεει το πιο πιθανο οτι υποστηριζει τα a,b,g, αυτο πρεπει να κοιταξεις, αλλα και το τι κρυπτογραφηση υποστηριζουν, καλο θα ναι να υποστηριζουν και την WPA2, που ειναι και η πιο ασφαλης αυτη τη στιγμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ αρχας ευχαριστω για την απαντηση. Για τον ενα υπολογιστη δεν αγχωνομαι γιατι θα ειναι στα 2 μετρα απο το router και χωρις κανενα εμποδιο. Ο αλλος ομως θα ειναι στα 5 μετρα σε διαφορετικο δωματιο και παρεμβαλονται 2 πορτες. ( η μια ειναι ακριβως διπλα στο router και η αλλη στα 3 μετρα). Αν ειναι και οι 2 κλειστες θα εχω προβλημα??

Επισης σκεφτομαι για router αυτο

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615102

που το δινει η forthnet δωρεαν νομιζω με συνδεση 2play που θελω

Για καρτες δικτυου δεν εχω ιδεα ομως απο εταιρειες. Επισης USB ή PCI?

Προτεινετε μου καμια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

File "koumos" i forthnet den dinei to router pou les alla ayto...

http://www.tio.com.tr/Urunler/UrunBilgileri.aspx?id=125404

 

Exw 2play gi ' ayto sto lew, kai egw ayto nomiza oti tha mou edinan wireless router alla tzifos...

 

Ena apo ta kalytera router gia pstn grammi kata tin gnwmi mou einai ayto...

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978253&product=902063

Einai tsekarismeno giati to exei kai enas filos.

 

kai karta dyktiou ayti...

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978243&product=902039

 

Alla min perimeneis megales taxytites oso anafora tin metafora arxeiwn apo ton enan ypologisti ston allon.Ektos kai an exeis poli mikra arxeia gia metafora.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

akrivos..gia apli xrisi internet dld selides,chat,email klp ok...gia file tranfers sto topiko diktio omos asta na pane....me 2-3 mb to polu pou pianei to wireless...eisai konta sti taxitita pou tha pianeis apo internet...dld LAN speed ligo megaliteri apo WAN speed....nooot goooood....to idio kai gia games fisika....san to kalodio den exei....an kai exo wireless N sto laptop den pira akoma N router na to dokimaso opote epifilasomai gia to an einai kalutero apto kalodio :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημαντικά δεν νομίζω να χάνεις!

Εγώ έχω ασύρματο με φορητό υπολογιστή ο οποίιος βρίσκεται στα δέκα μέτρα και παρεμβάλλονται δυο τοίχοι!! Το σήμα είναι full και κατεβάζω κανονικά με την ταχύτητα που πρέπει. Έχω 1Mbps οπότε κατεβάζω με 105KB/s. Αυτό βέβαια αν δεν κατεβάζω κάτι απ' τον άλλο υπολογιστή!

Σαφώς και αν έχεις όλους τους υπολογιστές να κατεβάζουν θα μοιράζεται η ταχύτητα, αλλά αυτό μπορείς να το ρυθμίσεις εσύ, με πόσο δηλαδή να κατεβάζει κάθε πρόγραμμα στον κάθε υπολογιστή, αν δεν κάνω λάθος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

file mou...allo to 1mbit kai allo ta 24.. vevea 24 de tha pianeis oute dipla sti forthnet na se ...alla as ipothesoume oti pianeis 20mbit .... xontrika einai download speed giro sta 2mb.... to wireless xontrika pianei 2-3 mb....ara eise sto orio...tragiko... allo mbit kai allo mb..sto diko mou wireless otan eimai makria pianw me to zori 2mb file tranfer sto diktio....alla sto ksanaleo...an de se endiaferei to file sharing k online gaming no probs...allios...asto wireless...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

file mou...allo to 1mbit kai allo ta 24.. vevea 24 de tha pianeis oute dipla sti forthnet na se ...alla as ipothesoume oti pianeis 20mbit .... xontrika einai download speed giro sta 2mb.... to wireless xontrika pianei 2-3 mb....ara eise sto orio...tragiko... allo mbit kai allo mb..sto diko mou wireless otan eimai makria pianw me to zori 2mb file tranfer sto diktio....alla sto ksanaleo...an de se endiaferei to file sharing k online gaming no probs...allios...asto wireless...

 

φιλε μου mbit και mb ειναι ακριβως το ιδιο, το byte που λες εσυ δηλωνεται με κεφαλαιο Β

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου δεν σε κατάλαβα, αλλά τέλος πάντων, ξέρω ότι άλλο Mb και άλλο MΒ ;)

Εγώ είπα στο παιδί παράδειγμα από αυτό που έχω εγώ και βλέπω ότι δεν χάνει! :):)

Και που είσαι... 24Μbps θα πιάνεις αν είσαι κοντά!;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου mbit και mb ειναι ακριβως το ιδιο, το byte που λες εσυ δηλωνεται με κεφαλαιο Β

nai fisika to idio einai ..sta grigora grafo....ennousa mbit k mbyte

 

Φίλε μου δεν σε κατάλαβα, αλλά τέλος πάντων, ξέρω ότι άλλο Mb και άλλο MΒ ;)

Εγώ είπα στο παιδί παράδειγμα από αυτό που έχω εγώ και βλέπω ότι δεν χάνει! :):)

Και που είσαι... 24Μbps θα πιάνεις αν είσαι κοντά!;)

 

otan to sima einai excellent tote nai de tha xanei fisika....alla sto good xanei arketa akoma kai sta 20mbit....dokimasmena pramata ....giafto tou pan kai oi alloi gia apostaseis kai portes kai toixous...opos kai na xei....de sigrinete me to kalodio....perimeno to wireless N na dokimaso sintoma....apo filous pantos pou akouo gia forthnet (saloniki) kai polu konta mexri 20 pianoun...isos lene aftoi lathos..isos i forthnet vazei limit polla isos...esy den exeis apoleies giati exeis mono 1Mbit...ego me 20mb epiana edo agglia 2.2Mbyte max... kai otan hmoun makria me to wireless epefte sto 1.5 ;) afto ennousa...sto peripou fisika ola ta noumera...borei sto diko tou spiti na einai arketa konta ta pc me to router kai na min exei apoleies...sto LAN omos 3-4 fores pio argo apto kalodio....an den ton endiaferei to file transfer pano apo 1-2gbyte tote ok...allios kalodio...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Euxaristw guys gia tis apantiseis..Emena de me endiaferei to file transfer apo pc se pc..Mono na moirazw to internet thelw me to router giati de mporei na pernane kalwdia apo olo to spiti..Twra tha ithela na paizw kai kanena LAN C&C 3 i kanena pro..Auto ginetai me to router e??

Kai twra kati teleutaio..To ena pc einai tha einai konta sto router kai de tha exw provlima na to sindesw kai me kalwdio..Ginetai i prepei na parw kai gi auto mia wireless PCI karta??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα δεν θα είναι να έχει και έναν υπολογιστή συνδεμένο στο ρούτερ μέσω ethernet; Θα είναι αυτός ο υπολογιστής κάτι σαν "master", γ@μώτο δεν μπορώ να θυμηθώ ακριβώς την ονομασία!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...