Προς το περιεχόμενο

Τραβάω τα μαλλιά μου...


GOMI

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Και παιδιά, δεν είναι και πολλά:-)

 

Εχθές, ξαφνικά, εκεί που καθόμουν ωραία και καλά στο pc μου, τραβάει ένα κόλλημα και παγώνουν όλα..

Κάνω restart, αλλά δεν έκλεινε και έτσι το κλείνω από τον πύργο.

Όταν άνοιξε, μου πέταγαν error τρία προγράμματα (το symantec, το yourunistall2006 και το ad-awatch που χρησιμοποιώ). Ξανακάνω restart και πριν καν μπεί στα windows μου βγάζει μαύρη οθόνη με ένα παράθυρο που το μόνο που φαινόταν ήταν η επιλογή οκ.

Πατάω οκ και μπαίνω στα windows..

Ε...δεν δούλευε τίποτα...Ολα τα προγράμματα φαινόντουσαν με εικονίδια άγνωστα και ότι ήθελα να ανοίξω, έπρεπε να κάνω επιλογή του προγράμματος από την λίστα για να ανοίξει..

Αφού το έκανα αυτό, δούλευαν κανονικά...(αλλά μετά πάλι τα ίδια)

Προσπάθησα τα πάντα, μέχρι και το cd των Windows έβαλα και έκανα repair, αλλά τίποτα..

 

Ξέρω ότι η διάγνωση είναι δύσκολη, αλλά δεν το χω ξαναδεί αυτό το πράγμα..

 

Θα κατέληγα ότι ίσως τελικά να είναι ιος, αλλά δεν έχω μπει σε περίεργα site, ούτε ειχα εγκαταστήσει προγράμματα πρόσφατα.. Οτι έγινε έγινε ξαφνικά..Το μόνο που είχα ενεργό ήταν 2 torrent που έκανα seed..

 

Καμία άλλη ιδέα πριν κάνω φορμάτ? (αν και αρχίζω και αμφιβάλλω αν κι αυτό κάνει κάτι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dokimases na kaneis ena system restore mipos katafereis na glutoseis to format h oti allo?

 

 

Καμία άλλη ιδέα πριν κάνω φορμάτ? (αν και αρχίζω και αμφιβάλλω αν κι αυτό κάνει κάτι) <-Arxizeis na amfiballeis an to problima sou lu8ei me to format?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρεις τι γίνεται?

 

Δεν ανοίγει μερικά εικονίδια καθόλου..Ας πούμε παω control panel και ανοίγω προσθαφαίρεση προγραμμάτων και δεν κάνει τίποτα...όπως επίσης και όταν προσπαθώ να μπώ στο "ο υπολογιστής μου" με δεξί κλίκ..οπότε δεν μπορώ να κάνω restore..

 

Επίσης, δεν τρέχει κανένα exe. αρχείο..ούτε καν στην registry δεν με αφήνει να μπώ..μου λέει επιλέξτε από την λίστα για να ανόιξετε αυτό το πρόγραμμα...

 

Απλά επειδή δοκίμασα τόσα...ναι, φοβάμαι μήπως δεν φτιάξει ούτε με φορμάτ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα παραθυρα που σου βγαζουν error δες τον κωδικο του σφαλματος και googlare το μηπως βρεις καποια λυση πχ windows xp error 12345...εγω κατι παρομοιο ειχα παθει οταν αφαιρεσα ενα trojan και σβηστηκαν μαζι καποια windows components(sockets) και ημουν ετοιμοs για φορματ αλλα τη γλυτωσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κατέληγα ότι ίσως τελικά να είναι ιος, αλλά δεν έχω μπει σε περίεργα site, ούτε ειχα εγκαταστήσει προγράμματα πρόσφατα.. Οτι έγινε έγινε ξαφνικά..Το μόνο που είχα ενεργό ήταν 2 torrent που έκανα seed..
Δεν ανοίγει μερικά εικονίδια καθόλου..Ας πούμε παω control panel και ανοίγω προσθαφαίρεση προγραμμάτων και δεν κάνει τίποτα...όπως επίσης και όταν προσπαθώ να μπώ στο "ο υπολογιστής μου" με δεξί κλίκ..οπότε δεν μπορώ να κάνω restore..

 

 

κανε εναν ελεγχο τον δισκο σου για σφαλματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα παραθυρα που σου βγαζουν error δες τον κωδικο του σφαλματος και googlare το μηπως βρεις καποια λυση πχ windows xp error 12345...εγω κατι παρομοιο ειχα παθει οταν αφαιρεσα ενα trojan και σβηστηκαν μαζι καποια windows components(sockets) και ημουν ετοιμοs για φορματ αλλα τη γλυτωσα...

 

Πλέον δεν βγάζει τίποτα..απλά δεν αναγνωρίζει τα εικονίδια..

 

επίσης, έκανα έλεγχο στο δίσκο..τίποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσπαθησε να ανοιξεις χειροκινητα τα προγραμματα που σου εβγαζαν error μηπως δεις τον κωδικο...παντως μην ανησυχεις δεν εχω ακουσει κανενα να κανει φορματ και να μη φτιαξει το pc οταν εχει προβληματα software

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά φοβάμαι μήπως από κανένα windows update, προέκυψε κάποια ασυμβατότητα σε επίπεδο hardware..γιατί όταν έκανα repair, εγκατέστησα ξανά τα windows από πάνω, χωρίς φορμάτ δηλαδή και κατά την εγκατάσταση μου έβγαζε συνεχώς μηνύματα για αρχεία dll που δεν αναγνώριζε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες με τι προσπαθεί να σου ανοίξει τα .exe (λογικά θα είναι κάποιο πρόγραμμα το οποίο δεν βρίσκει)

 

Βρες που είναι το regedit.exe και κάντο rename σε regedit.scr

 

Έτσι θα σου τρέξει o regedit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες με τι προσπαθεί να σου ανοίξει τα .exe (λογικά θα είναι κάποιο πρόγραμμα το οποίο δεν βρίσκει)

 

Βρες που είναι το regedit.exe και κάντο rename σε regedit.scr

 

Έτσι θα σου τρέξει o regedit.

 

thanks..θα το δοκιμάσω κι αυτό γιατί τώρα είμαι στο γραφείο.

 

Για όλα τα exe αρχεία ζητάει την αντίστοιχη διαδρομή..

Όπως επίσης και για όλα τα setup..

Δεν ξέρω αν μπορώ να κάνω κάτι αντίστοιχο και για τα setup...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλα τρελλα...Μαλλον ιωση μυριζει.

 

Πάντως, αν είναι ιος, θεωρώ οτιείναι απο τους χειρότερους που μου έχουν τύχει τόσα χρόνια τώρα..και το περίεργο είναι ότι πρόσεχα πάντα και δεν μπαίνω ποτέ σε περίεργα site..Δεν έχω ιδέα πως μπήκε κι αυτό με προβληματίζει..γιατί αν κάνω φορμάτ, δεν θα ξέρω τι να προσέξω πάλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε να bootαρεις απο το cd του λειτουργικου και να κανεις repair, ισως βοηθησει!

 

έκανα..και κατά την εγκατάσταση, μου πέταγε μηνύματα για τα dll ..π.χ τα windows δεν γνωρίζουν με ποιό πρόγραμμα δημιουργήθηκε το αρχείο rundll32..και με προέτρεπε να ψάξω για το κατάλληλο πρόγραμμα είτε μέσα από το web είτε ακολουθώντας κάποια διαδρομή στο system32...

έτσι ακριβώς έκανε και για άλλα dll αρχεία...

Δεν έχω ιδέα τι έγινε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ένας ιός που σου αλλάζει τον τρόπο που ανοίγουν τα .exe. Κανονικά ανοίγουν με κάτι shell των Windows.

 

Αν προσπαθήσεις να ανοίξεις Word δεν ανοίγει.

Αν προσπαθήσεις να ανοίξεις ένα αρχείο .doc όμως θα ανοίξει.

 

Δες με τι προσπαθεί να τα ανοίξει τα .exe και ψάξε για αντίστοιχο entry στην registry

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...