Προς το περιεχόμενο

Γιατι καηκε το PC???


BillGS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον παιδια ακουστε ενα κουλο σκηνικο:

Εδωσα σημερα 2 dimmakia Kingston kvr400x64cl3 512mb (ddr dimm 400mhz) σε ενα φιλο με athlon xp 2400+ να τα δοκιμασει (σημειωτεον πως μεχρι στιγμης δουλευε κανονικοτατα με 1x512 Kingston kvr400x64cl2.5).Τις κουμπωνει κανονικα,αναβει τον πισι,βγαινει μια αθλια μποχα καμμενου,και τον κλεινει αμεσως.Λεω μλκια παιχτηκε,καηκαν οι μνημες...Ξηλωνει τις δικες μου,βαζει την δικια του αλλα παπαλα...No Boot ξανα (ο υπολογιστης σε φαση οπως ακριβως οταν τον αναβεις χωρις μνημη,τροφοδοτειται αλλα δεν ξεκινα).Συγκεκριμενα:

-Παιρνει ρευμα,το τροφοδοτικο με το ανεμιστηρι του δουλευει κανονικα.

-Δουλευει και το φουρφουρι του επεξεργαστη,αλλα και της καρτας γραφικων.

-Δουλευουν δισκοι και cd-dvd drives.

-Το power on led του κουτιου αναβει,το hdd led αναβει για 30 δευτερα και μετα σβηνει.

-Το γνωστο beep του bootαρισματος προφανως δεν ακουγεται.

Εκτοτε οποιονδηποτε συνδυασμο μνημης και slot δοκιμασαμε δεν φτουρησε.

Σημειωνω εδω πως οταν εγινε η ζημια η μητρικη ειχε πανω μονο τις δικες μου τις μνημες,οπως και το οτι και οι δικες μου και οι δικες του μνημες πριν το σκηνικο επαιζαν κανονικα (τωρα δεν ξερω :( )

Μιας και δεν εχουμε δυνατοτητα να τσεκαρουμε τα αλλα εξαρτηματα πλην των μνημων (κατι που μαλλον θα γινει αυριο) παρατηρησαμε διεξοδικα ολα τα σημεια της μητρικης,του επεξεργαστη και των μνημων για μαυρα στιγματα σημαδια καψιματος (καθως εχω δει στο παρελθον καμμενο -καρβουνισμενο- επεξεργαστη,αλλα και σκασμενο ηλεκτρολυτικο πυκνωτη σε μητρικη) χωρις ομως να υπαρχει κατι...

 

Παει πουθενα το μυαλο σας?? Τι μπορει να πηγε στραβα??Τι αλλο θα μπορουσαμε να κανουμε?? (αντε γιατι σα να εχω τυψεις...)

Ευχαριστω in advance!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 μου έρχονται στο μυαλό.

1.Δεν έσβησε το κουμπάκι του τροφοδοτικού και η μητρική είχε ακόμη ρεύμα,και κάηκαν οι υποδοχές της μνήμης

2.Με το κούμπωμα και την πίεση για να βάλει τις μνήμες,και λόγω ίσως κακής τοποθέτησης την μητρικής να ακούμπησε κανα κύκλωμα πάνω στον σκελετό του κουτιού και έγινε η ζημιά.

Μάλλον η μητρική τά παιξε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μητρική γιοκ...

μάλλον αυτό που είπε ο από πάνω έγινε, είχε ακόμα ρεύμα όταν τις κουμπώσατε...

 

αν δεν δουλέψουν άλλες μνήμες στα εναπομείνοντα slot... παει η μητρική...

 

ps. εγώ θα σε έβαζα να μου πάρεις καινούρια! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω καπως ετσι ειχα καψει μια μιτρηκη δικια μου.Ειχα κλισει το κουμπακι απο το τροφοδοτικο αλλα η π@@@α ειχε κρατησει ρευμα και παπαλα ....

Παρου καινουργια και τελος :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gia auto kai kathe fora kleinoume to psu,perimenoume ligo,patame to koumpi tou power on tou koutiou me to reuma kleisto fusika gia na fugei olo to reuma kai perimenoume merika deutera...better safe than sorry...

 

p.s. fusika enoite oti pianoume prota kati se mettalo gia ton statiko....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω καπως ετσι ειχα καψει μια μιτρηκη δικια μου.Ειχα κλισει το κουμπακι απο το τροφοδοτικο αλλα η π@@@α ειχε κρατησει ρευμα και παπαλα ....

Παρου καινουργια και τελος :P

τωρα υποψιαζομαι οτι το λαμπακι που εχει πανω η μητρικη μου δεν ειναι διακοσμητικο...αν τυχει και κλεισω το ρευμα απο το τροφοδοτικο σβηνει μετα απο μερικα δευτερολεπτα αφου δηλαδη εχει καταναλωσει τυχον ρευμα που εχει κρατηθει;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση Νο 2:

Αν οντως καηκε η μητρικη,λογικα θα πηρε και τις μνημες μαζι της? Και αν ναι,αν τις δοκιμασω πισω στο δικο μου τον πισι και ειναι off υπαρχει πιθανοτητα να ειναι βραχυκυκλωμενες και να προκαλεσουν προβλημα και στη δικια μου μητρικη η απλα δεν θα δουλευει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα υποψιαζομαι οτι το λαμπακι που εχει πανω η μητρικη μου δεν ειναι διακοσμητικο...αν τυχει και κλεισω το ρευμα απο το τροφοδοτικο σβηνει μετα απο μερικα δευτερολεπτα αφου δηλαδη εχει καταναλωσει τυχον ρευμα που εχει κρατηθει;)

 

η ειρωνια ειναι οτι ειμουνα σιγουρος οτι ειχε σβησει το λμπακη 100%...Μαλλον καπου ειχε κρυφτη λιγο ρευμα :mad::mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι παρομοιο φαινεται να επαθα κι εγω βρε παιδια: μετα απο ενα χρονο περιπου λειτουργιας ο υπολογιστης δεν ανοιγε καθολου. Εδινε κανονικα ρευμα αλλα ως εκει... Υπεθεσα οτι ειχε προβλημα η μνημη (ddr2 512mb). Την τσεκαραν στον μαγαζι κι οντως ειχε καει. Μεχρι να την αντικαταστησουνε, αγορασα μια καινουργια. Την εβαλα στην μητρικη και ολα οκ. Οταν μετα απο ενα μηνα, πηρα την 'καινουργια' απο το service και την εβαλα στην μητρικη, παλι τα ιδια. Τις εβγαλα, τα ξαναβγαλα, εβαλα μονο την μια αλλα τπτ. Μια φορα ανοιξε χωρις να μπουταρει ομως...λετε να τις εκαψε; να καηκε η μητρικη; η μηπως φταει και το 'μουφα' τροφοδοτικο; (ισως απο τα πολλα βαλε-βγαλε, να τις εβαλα κι αναποδα καποια στιγμη; πειραζει αυτο....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάποδα είναι δύσκολο να τις βάλεις.

 

Ακόμα κι αν θέλεις, οι μνήμες δεν μπορούν να μπουν ανάποδα (εκτός κι αν σπάσεις το motherboard) και αυτό το εξασφαλίζουν έχοντας μια εγκοπή παράκεντρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...