Προς το περιεχόμενο

Απειλή για το Ίντερνετ η αύξηση της μεταφοράς δεδομένων


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μήπως λοιπόν να μην βάζουμε (βάζετε) είδηση στην κεντρική σελίδα ό,τι μαλακία ξεθάψουμε (ξεφάψετε) στο διαδίκτυο; Με κάθε σεβασμό στον privateer, απλά μου φαίνεται ότι μερικές φορές "πρέπει" να ανεβάσουμε 3 καινούριες ειδήσεις τη μέρα, και τυχαίνουν τέτοια ατυχή περιστατικά με ασόβαρες δημοσιεύσεις.

 

Διαφωνώ η είδηση είναι σοβαρή. Βέβαια το σοβαρό δεν αφορά τον κορεσμό του bandwidth αλλά τον τρόπο που διάφορες "ανεξάρτητες" έρευνες προσπαθούν να επηρεάσουν νομοθέτες (αμερικανούς εν προκειμένω) και providers (πελάτες της at&t) με τρόπο του οποίου το τελικό κόστος θα επωμιστούμε εγώ κι εσύ μακροπρόθεσμα. Καλό είναι να διαβάζουμε between the lines και να την ψυλλιαζόμαστε και λίγο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τί; Δηλαδή, μέχρι να αποκτήσουμε στην Ελλάδα το ονομαστικό μας bandwidth, το υπόλοιπο Ίντερνετ θα έχει καταρρεύσει; :lol:

 

Καλά λέει ρε παιδία!

Μην αγχώνεστε,στην Ελλάδα θα αργήσει μερικά επιπλέον χρόνια να εφαρμοστεί :P

(όπως γίνεται μ'όλα :lol:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι να βρεθει η λυση το ανακοινωνουν για να λαβουν τα μετρα τους, εξαλλου μην ξεχνατε οτι σε οτι αφορα τα δεδομενα θα ερθει και η ολογραφικη αποθηκευση δεδομενων, το ξεχασαμε ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο με την ολοφραφικη αποθηκευση και εγω θα ηθελα να το δω παρα πολυ.

 

Ελα μορε σιγα μι πεσει το Ιντερνετ.Απο που 8α πεσει δηλ....Εχει ανεβει σε καμια σκαλα και δν το ειδα....

:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρεχω γρηγορα να κανω 10 premium εγγραφες στο rapidshare να αρχισω να κατεβαζω ταινιες για να μπορω να τις βλεπω μετα το 2010.Θα μας τρελανουν αυτοι οι αμερικανοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ανέφεραν και άλλοι, κατευθυνόμενη έρευνα και καταραμένες αμερικανιές. Αλλά η τρομοκρατία δε θα περάσει.

 

Σε ένα όμως μπορεί να έχουν δίκιο (έστω από σπόντα). Το bandwidth δε φτηναίνει αρκετά (δηλ. οι routers που χρειάζονται - αχ ρε Cisco), άρα στο μέλλον μπορεί να έχουμε προβλήματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απαίτηση των χρηστών του Ίντερνετ για μεγαλύτερο εύρος μεταφοράς δεδομένων ενδέχεται να οδηγήσει το Διαδίκτυο σε αναπτυξιακό αδιέξοδο το 2010, σύμφωνα με νέα μελέτη.

 

Ωραία, να προλάβω να κατεβάσω τα αρχεία που θέλω τώρα [που έχω πολύ υψηλές ταχύτητες δηλαδή] γιατί μετά θα επιστρέψω στο dialup; Νομίζω ότι είναι καιρός κάποιοι ISPs να βάλουν βαθειά το χέρι στην τσέπη, δεν έχετε δει τι γίνεται με το IPv6? Θα περιμένουν μέχρι την τελευταία στιγμή για να το υλοποιήσουν και βέβαια το κόστος θα κληθούμε να το καλύψουμε εμείς. Για ένα πρόβλημα το οποίο ήταν γνωστό εδώ και χρόνια όπως γνωστή ήταν και η λύση του. Κανένας όμως δεν έκανε τίποτα.

Δεν λέω εταιρείες είναι, πρέπει να βγάλουν χρήματα, εφόσον όμως τους πληρώνουμε για μία υπηρεσία δεν είναι καιρός να αρχίσουμε να την απαιτούμε?

 

Και ακόμα δεν έχω πιει καφέ καλά καλά :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά έτσι ένα μικρό σχόλιο και από μένα.

 

είσαστε λίγο άσχετοι όλοι από ότι βλέπω. για να δείτε ότι δεν είναι αμερικανικός δάκτυλος πριν μερικούς μήνες παρακολούθησα μία ημερίδα ενός Βέλγου ειδικού στα δίκτυα υπολογιστών και μας είπε ακριβώς αυτό το πράμα! το πρόβλημα υπάρχει από τώρα και το βλέπετε όλοι σας όταν πατάτε μία σελίδα και μία στις πέντε κρασάρει (404). εκείνη τη στιγμή είναι όλες οι IP πιασμένες. το πρόβλημα είναι αρκετά σοβαρό βασικά.

 

το νετ φτιάχτηκε ,και δυστυχώς λειτουργεί ακόμα με αυτή την αρχή, για ανταλλαγή γρήγορα οικονομικών στοιχείων μέσω εταιριών και ποτέ δεν υπήρχε η σχεδίαση για μεταφορά τόσων δεδομένων σε τόσους πολλούς χρήστες ταυτόχρονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά έτσι ένα μικρό σχόλιο και από μένα.

 

είσαστε λίγο άσχετοι όλοι από ότι βλέπω. για να δείτε ότι δεν είναι αμερικανικός δάκτυλος πριν μερικούς μήνες παρακολούθησα μία ημερίδα ενός Βέλγου ειδικού στα δίκτυα υπολογιστών και μας είπε ακριβώς αυτό το πράμα! το πρόβλημα υπάρχει από τώρα και το βλέπετε όλοι σας όταν πατάτε μία σελίδα και μία στις πέντε κρασάρει (404). εκείνη τη στιγμή είναι όλες οι IP πιασμένες. το πρόβλημα είναι αρκετά σοβαρό βασικά.

 

το νετ φτιάχτηκε ,και δυστυχώς λειτουργεί ακόμα με αυτή την αρχή, για ανταλλαγή γρήγορα οικονομικών στοιχείων μέσω εταιριών και ποτέ δεν υπήρχε η σχεδίαση για μεταφορά τόσων δεδομένων σε τόσους πολλούς χρήστες ταυτόχρονα.

 

To ποστ σου είναι τίγκα στις ανακρίβειες. Μήπως θέλεις να ανακαλέσεις για το «είσαστε λίγο άσχετοι όλοι από ότι βλέπω»... ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που εννοούσα με το όλοι άσχετοι είναι για τα παραπάνω σχόλια ή έστω τα περισσοτερα. το παραδέχομαι ήμουν λίγο επιθετικός αλλά έχω βαρεθεί να ακούω για αυτόν τον αμερικανικό δάχτυλο. καταντάει γελοίο. όλα τα κάνουν επίτηδες λες και γουστάρουν να επιβαρίνονται τόσο πολύ οι γραμμές τους κτλ κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πάλι ότι υπάρχει ή μάλλον ότι θα υπάρξει αυτό το πρόβλημα το έχω ακούσει εδώ και 1 χρόνο περίπου..

κανείς δεν ξέρει...

Αν όμως, αν... είναι ...αλήθεια..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά έτσι ένα μικρό σχόλιο και από μένα.

 

είσαστε λίγο άσχετοι όλοι από ότι βλέπω. για να δείτε ότι δεν είναι αμερικανικός δάκτυλος πριν μερικούς μήνες παρακολούθησα μία ημερίδα ενός Βέλγου ειδικού στα δίκτυα υπολογιστών και μας είπε ακριβώς αυτό το πράμα! το πρόβλημα υπάρχει από τώρα και το βλέπετε όλοι σας όταν πατάτε μία σελίδα και μία στις πέντε κρασάρει (404). εκείνη τη στιγμή είναι όλες οι IP πιασμένες. το πρόβλημα είναι αρκετά σοβαρό βασικά.

 

το νετ φτιάχτηκε ,και δυστυχώς λειτουργεί ακόμα με αυτή την αρχή, για ανταλλαγή γρήγορα οικονομικών στοιχείων μέσω εταιριών και ποτέ δεν υπήρχε η σχεδίαση για μεταφορά τόσων δεδομένων σε τόσους πολλούς χρήστες ταυτόχρονα.

 

Εγώ δε θα είμαι τόσο επιεικής όσο ο Parsifal:

a) Η στατιστικές σου είναι βασισμένες που? Πόσταρε σε παρακαλώ δείγμα και ημ/νίες για το 1 στα 5 και αν θες έλα να περάσουμε τα στοιχεία στο spss μαζί

b)Oι βέλγοι είναι οι πόντιοι της δυτικής ευρώπης το ξέρουν και οι πέτρες (είδες; έχω κι εγώ τέτοια επιχειρήματα)

c)Είχα την εντύπωση πως το νετ φτιάχτηκε ώς μια παγκόσμια βάση δεδομένων για την εύκολη ανταλλαγή πληροφοριών μεταξύ επιστημόνων κι ερευνητών...

d)Άκου τώρα για να μαθαίνεις κι εσύ κάτι που το ξέρουν οι κομπιουτεράδες από πριν γεννηθεί το internet: Data expands to fill the available space ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίο το τελευταίο απλά στη περίπτωση του νετ αμφιβάλλω αν ισχύει. σκέφτομαι ότι είναι λίγο δύσκολο να ελέγχεις την ροή τόσων πληροφοριών από τρίτους. απλό παράδειγμα: τα βιντεάκια στο youtube. ωραία φάση αλλά ποιος μας λέει πόσα αντέχει ; πολύ απλό αλλά πιστεύω δείχνει το σημερινό πρόβλημα.

 

για το c) έχεις απόλυτο δίκιο. δεν θυμόμουν ακριβώς.

γιατο B) χμμμ δεν μπορώ να σχολιάσω :P

 

τώρα για στατιστικά στοιχεία δώσμου μερικές μέρες και άμα βρω το χρόνο θα στου στείλω. αλλά δεν θέλω μετά να μου λες ότι και αυτό είναι αμερικάνικες ψευτιές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...