Προς το περιεχόμενο

Οικολογικοί σκληροί δίσκοι


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και αυτή η μικρή σε απόλυτο και μεμονωμένο αριθμό μείωση της κατανάλωσης αποκτά μεγαλύτερη αξία αν μαζικοποιηθεί, ειδικά σε περίπτωση που δεν ακολουθείται από αντίστοιχη μείωση των επιδόσεων.

Το θέμα δεν είναι όμως μόνο αν θα καταφέρουμε να κλέψουμε 5-10 βαττ από κάθε σημερινό σύστημα.Η γνώμη μου είναι πως σημαντικό επίσης, αν όχι σημαντικότερο ρόλο, παίζει το τι υλικά χρησιμοποιούνται για την κατασκευή όλων αυτών των εξαρτημάτων και τα κατάλοιπα που αποβάλλονται μετά την κατασκευή τους.Και αντιστοίχως τυχόν τοξικές ουσίες που θα ελευθερωθούν στο περιβάλλον με την καταστροφή τους.Τι να το κάνω δηλαδή να καίει 5 βαττ λιγότερο ο σκληρός, αν στη διετία τον πετάξω στα σκουπίδια, πάει στη χωματερή και μολύνει πχ με μόλυβδο το έδαφος; ;)

 

Στον τελευταίο τομέα πρέπει να γίνει πρόοδος γιατί τα ψηφιακά απόβλητα είναι σημαντική πηγή μόλυνσης.Κάπου πρόσφατα είχα πετύχει και ένα άρθρο που μίλαγε για ψηφιακά νεκροταφεία σε χώρες της άπω ανατολής και το τίμημα του δυτικού πολιτισμού/υπερκαταναλωτισμού που πληρώνουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα εαν τα δεδομένα σου είναι τόοοσο σημαντικά υπάρχει και το RAID 1 εδω και κάτι αιώνες...

 

Ναι μπορεί να υπάρχει εδω και κάτι αιώνες, αλλά άλλον στο σπίτι που πόσο να μου κόστισε ένας 250άρης ακόμα για το backup μου και άλλο όταν μου χτύπησε απο τον hp ο 36άρης που επειδή είναι 10χίλιαρος και scsi με πήρε η 260€ η αγορά του, δηλαδή πρέπει να τους κάνουν πιο γερούς οχι πιο οικονομικούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μερικοί θα με πείτε κολλημένο αλλά η λύση είναι οι Solid state ....

τρελές ταχύτητες και πολύ μίκρή κατανάλωση.... αν ριξουν εκεί τις τιμές τότε μάλιστα....όσο για το περιβάλλον ας βάλουμε πρώτα ηλιόθερμα σε όλα τα σπίτια και μετά μιλάμε για αλλαγή δίσκου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημασία εχει οτι πλεον η οικολογικη συνειδηση ειναι ανεπτυγμενη, εξαλλου τετοιοι δισκοι χρειαζονται ιδιως σε φορητους αν και οι αναφερομενοι δεν ειναι 2,5 ιντσων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι κερδίζουμε 5W από τον δίσκο και μετά κάνουμε uber, overclocking tuning show-off kai sou g**w tin **** και ξοδεύουμε τα δεκαπλάσια από ότι κερδίσαμε.Έλεος δηλαδή.Οικόλογία και marketing στους υπόλογιστές δεν πάνε μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι κερδίζουμε 5W από τον δίσκο και μετά κάνουμε uber, overclocking tuning show-off kai sou g**w tin **** και ξοδεύουμε τα δεκαπλάσια από ότι κερδίσαμε.Έλεος δηλαδή.Οικόλογία και marketing στους υπόλογιστές δεν πάνε μαζί.

Πιστεύεις δηλαδή πως όλοι οι χρήστες βράζουν στο ίδιο καζάνι;

Οι επιλογές είναι καλό να υπάρχουν και όποιος θέλει τις ακολουθεί (βλ. λαμπτήρες χαμηλής κατανάλωσης αντί για πυρακτώσεως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύεις δηλαδή πως όλοι οι χρήστες βράζουν στο ίδιο καζάνι;

Οι επιλογές είναι καλό να υπάρχουν και όποιος θέλει τις ακολουθεί (βλ. λαμπτήρες χαμηλής κατανάλωσης αντί για πυρακτώσεως)

Mε παρεξήγησες δεν είμαι κατά της εξοικονόμησης ενέργειας ίσα ίσα.Απλά λέω του ότι διαφημίζουν ένα προιόν ως "πράσινο" με στόχο τις πωλήσεις.Απλά δεν κολλάει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

giafto oi anthropoi exoun mialo. gia na mporoun na skeftoun apo monoi tous kata poso oikologikoi einai kai an tous simferei.

 

pantos, oi skliroi logik stoxevoun kirios ta datacenter. ama exete ena server farm me 1000000000 pragmata einai POLI simantiko kai to 1W

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...