Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν παίζει degrade 100%, για να παίξει degrade στους amd πρέπει να παίζεις 1.56v και πάνω ρεύμα 24/7 και πολύ πάνω από 60 βαθμούς πυρήνες και 70 socket, τα νούμερα αυτά δεν τα ακούμπησα ποτέ, 1.416 ήταν το μαξ που έπαιζα και socket temp δεν είχα περάσει ποτέ τους 65 παλιά με την asus και τους 55 πυρήνες. Απλά τοποθετώντας το φανάκι καλύτερα ψύχονται καλύτερα οι φάσεις με αποτέλεσμα να θέλει επιτέλους το τσιπ το σωστό ρεύμα , με μη σωστή ψύξη στις φάσεις το ρεύμα είναι λιγότερο για να αποφευχθεί το throttling, κάτι τέτοιο παρατήρησα στην giga μου, αυτά για τα 4.4. Το ίδιο παρατήρησα όταν έπαιζα δίχως φανάκι στα mosfet στα 4.3, ήθελε 1.308v, με φανάκι θέλει 1.32. Έκανα κάποιες δοκιμές και έβγαλα άκρη. Το prime δεν τηγανίζει cpu's από την στιγμή που παίζεις εντός του ορίου θερμοκρασιών και ρευμάτων  :). Απλά παρατήρησα επίσης πως και τα vrm ακόμη και με φανάκι αν δώσω 1.5v για τα 4.5 ζεσταίνονται αρκετά, άρα επισήμως βρήκα το ταβάνι της μητρικής αυτής. Εκτός αν φτιάξω πιο παχιά vrm ψυκτράκια, τότε ίσως να αλλάξουν τα πράγματα, μιας και έχω και ένα ακόμη chipset heatsink :P.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζει degrade 100%, για να παίξει degrade στους amd πρέπει να παίζεις 1.56v και πάνω ρεύμα 24/7 και πολύ πάνω από 60 βαθμούς πυρήνες και 70 socket, τα νούμερα αυτά δεν τα ακούμπησα ποτέ, 1.416 ήταν το μαξ που έπαιζα και socket temp δεν είχα περάσει ποτέ τους 65 παλιά με την asus και τους 55 πυρήνες. Απλά τοποθετώντας το φανάκι καλύτερα ψύχονται καλύτερα οι φάσεις με αποτέλεσμα να θέλει επιτέλους το τσιπ το σωστό ρεύμα , με μη σωστή ψύξη στις φάσεις το ρεύμα είναι λιγότερο για να αποφευχθεί το throttling, κάτι τέτοιο παρατήρησα στην giga μου, αυτά για τα 4.4. Το ίδιο παρατήρησα όταν έπαιζα δίχως φανάκι στα mosfet στα 4.3, ήθελε 1.308v, με φανάκι θέλει 1.32. Έκανα κάποιες δοκιμές και έβγαλα άκρη. Το prime δεν τηγανίζει cpu's από την στιγμή που παίζεις εντός του ορίου θερμοκρασιών και ρευμάτων  :). Απλά παρατήρησα επίσης πως και τα vrm ακόμη και με φανάκι αν δώσω 1.5v για τα 4.5 ζεσταίνονται αρκετά, άρα επισήμως βρήκα το ταβάνι της μητρικής αυτής. Εκτός αν φτιάξω πιο παχιά vrm ψυκτράκια, τότε ίσως να αλλάξουν τα πράγματα, μιας και έχω και ένα ακόμη chipset heatsink :P.

Για δοκιμασε λιγο με τις μνημες χαμηλα σε τι ρευμα σου παιζει ;;με 990 fx που επαιζα ενα φεγγαρι μετα τα 2400-2600 ζητουσε ρευμα αρκετο για να παιξει ψηλα!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα σταθερό ρεύμα τελικά, 1.38v για τα 4.4 fallen, το φανάκι το τοποθέτησα σωστά πλέον όπως προείπα και φυσάει άψογα τα vrm. Ξέρω πως για σωστό oc θέλω καλή μητρική, πχ a88x pro, αλλά σε καμία περίπτωση δεν επενδύω στο fm2 απλά για να ανεβάζω λίγα ακόμη mhz και να κάνω το κέφι μου. Προτιμώ να επενδύσω αργότερα σε άλλη πλατφόρμα overclockable με discrete κάρτα παρά στο fm2. Μέχρι στιγμής είναι οκ το μηχάνημα και throttling δεν αντιμετωπίζω στα 4.4 ακόμη και με furmark μαζί με την igpu στα τέρματα, πάνω από 60 socket και 50 πυρήνες δεν έχω. Πάντως έχω να πω πως οι φθηνές fm2+ είναι μάπα μέχρι 50 ευρώ δηλαδή, από 70-80 αξίζουν αλλά όχι πιο ακριβές μιας και το vfm πάει περίπατο, αν δεν έβαζα ψυκτράκια και φανάκι ούτε με turbo ανοιχτό δεν μου άντεχε τον επεξεργαστή δίχως throttling, χρειάζεται αναγκαστικά φανάκι ένα φθηνό mobo. Τι να κάνουμε, κάθε πλατφόρμα έχει και τα δικά της :).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ εαν πιστευεις οτι εισαι σταθερος τι να πω  :-) 1,4V ειναι στο auto και εισαι undervolted, δεν ειπα εχεις θερμοκρασιες απλα τα VRM δεν επαρκουν δεν εχει να κανει μονο με την θερμοκρασια.

Απλα οταν ανεβασουν χανουν αποδοση και απο οτι καταλαβαινω εισαι οριακα, το καλοκαιρι θα πρεπει να πεσεις.

Οταν ειχα κανει δοκιμες με τον 6600 και την Extreme6 δεν ειχε θεμα, το μονο θεμα που ειχα ηταν οτι τοτε ειχα μονο το μαμα cooler και δεν ηταν για πολλα πολλα, τα VRM ομως δεν καταλαβαιναν τιποτα κιχ δεν εκαναν και το ρευμα βραχος.

Εσυ αυτο που λεω ειναι οτι εχεις σιγουρα spikes.

"Το ίδιο παρατήρησα όταν έπαιζα δίχως φανάκι στα mosfet στα 4.3, ήθελε 1.308v, με φανάκι θέλει 1.32" Αυτο δεν εχει λογικη ελπιζω να το καταλαβαινεις!!!

"Το prime δεν τηγανίζει cpu's από την στιγμή που παίζεις εντός του ορίου θερμοκρασιών και ρευμάτων" καλα μην εισαι και σιγουρος

 

Ενα πραγμα δεν καταλαβαινω.... τρεχεις ολη μερα prime,furmark,IBT κτλπ και αντε να παιξεις κανα LOL μετα καμια ωρα ΑΝ σου μεινει, που ακριβως εχει λογικη αυτο? 2-3 μηνες τωρα διαβαζω και παιζεις με ρευμα για 4,3-4,4 μια απο τα ιδια την μια λες οκ την αλλη σκαει αυτο δεν σου λεει τιποτα? Δηλαδη αν θελει πχ 1,4 για 4400 σημερα αυριο λες να ειναι σταθερο με 1,35;

 Απο την στιγμη που δεν εχεις σκοπο να το κρατησεις ή να επενδυσεις πανω στην πλατφορμα οπως λες δεν υπαρχει λόγος να χανεις τον χρονο σου για αυτο το 0,02V ποσο μαλλον οταν προσπαθεις να κανεις overclock με undervolt. Το λογικοτερο θα ηταν να παιξεις με 1,4 που ειναι το μαμα και να δεις ποσο παει με αυτο, αν σκασει σε καποιο σημειο δεν εχει κανενα μαγικο αερακι να στρωσει θελει ή ρευμα ή € διαλεγεις και παιρνεις  :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα πραγμα δεν καταλαβαινω.... τρεχεις ολη μερα prime,furmark,IBT κτλπ και αντε να παιξεις κανα LOL μετα καμια ωρα ΑΝ σου μεινει, που ακριβως εχει λογικη αυτο? 2-3 μηνες τωρα διαβαζω και παιζεις με ρευμα για 4,3-4,4 μια απο τα ιδια την μια λες οκ την αλλη σκαει αυτο δεν σου λεει τιποτα? Δηλαδη αν θελει πχ 1,4 για 4400 σημερα αυριο λες να ειναι σταθερο με 1,35;

 Απο την στιγμη που δεν εχεις σκοπο να το κρατησεις ή να επενδυσεις πανω στην πλατφορμα οπως λες δεν υπαρχει λόγος να χανεις τον χρονο σου για αυτο το 0,02V ποσο μαλλον οταν προσπαθεις να κανεις overclock με undervolt. Το λογικοτερο θα ηταν να παιξεις με 1,4 που ειναι το μαμα και να δεις ποσο παει με αυτο, αν σκασει σε καποιο σημειο δεν εχει κανενα μαγικο αερακι να στρωσει θελει ή ρευμα ή € διαλεγεις και παιρνεις  :mellow:

 

Τρέχω μία ώρα και δέκα λεπτά prime95 blend όποτε κλοκάρω και στο καπάκι ένα μισάωρο furmark έτσι ώστε να δω αν έχω throttling στον cpu μιας και η igpu επιβαρύνει την κατάσταση και είμαι rock stable άνευ throttling, με ανοιχτά speedfan, cpu-z και amd overdrive για να βλέπω το margin, σε καμία περίπτωση δεν τρέχω stress όλη μέρα και επίσης σε καμία περίπτωση δεν παίζω μόνο κάνα λολ, παίζω bf4 multiplayer 64 παίκτες για κάνα 2ωρο και παίζω 720p low 50 fps avg, δεν έχω παρατηρήσει throttling / βούτες / spikes σε καμία πίστα, κατά 99% παίζω shanghai που είναι από τις πιο βαριές. Επίσης για να ξεκαθαρίσουμε, δεν λέω την μία αυτό την άλλη εκείνο, λέω τι συμβαίνει. Τόσο καιρό ήμουν δίχως ψύξη στα vrm, όταν έβαλα ψυκτράκια και φανάκι άλλαξε το πράγμα, το μηχάνημα ζήταγε περισσότερο ρεύμα και τώρα που τοποθέτησα σωστά το φανάκι στο vrm και τα πιάνει πάρα πολύ καλά σταθεροποιήθηκε με 1.38v και δεν έχω κανένα μα κανένα θέμα. Αυτά για να μην μπερδευόμαστε. Αναποφάσιστος με τα ρεύματα δεν είμαι, ψάχνω το καλύτερο δυνατό για το μηχάνημά μου από τότε που έβαλα ψυκτράκια και φανάκι επιτέλους έβγαλα άκρη. Απλά θαρρώ πως βρήκα το ταβάνι των vrm. Όσο για την extreme 6 που λες ότι δεν είχες θέμα ακούγεται λογικό, αν δοκίμαζες 4.8 πχ θα είχες θέμα. Έχω διαβάσει ολόκληρο το thread για το oc στον 760k στο overclock.net και κάτοχοι asrock f2 a88x extreme 6 / f2 a88x fatality killer στα 4.8 με 1.5v είχαν throttling και τα vrm ψήνονταν. Η f2 a85x extreme 6 που είχες φοράει το ίδιο κύκλωμα vrm με την f2 a88x extreme 6 οπότε θα είχες θέμα με ψηλότερα oc. Δεν τα βγάζω από το μυαλό μου αυτά, έριξα πολύ διάβασμα πάνω στο fm2/fm2+ αυτές τις μέρες και έβγαλα άκρη κατά ένα βαθμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Prime ειναι υπερβολη και μπορει να παθεις ζημια, εγω δεν έχω τρέξει πότε στο μηχάνημα, απλά αν τρώει κανένα άκυρο bsod ανεβάζω λίγο vcore και όλα καλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε ενα HWinfo64 να δεις αν κανει βουτια η οχι, το CPUZ και το AOD δεν προκειται να στα δειξουν αυτα.

Και δεν ειπα οτι λες αλλα την μια αλλα τη αλλη αν αυτο καταλαβες!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα εντός θερμικών ορίων και ρεύματος, πως να πάθει ζημιά το τσιπ ; Είπαμε το ζορίζει, αλλά εξασφαλίζει 100% σταθερότητα. Είναι δηλαδή εφικτό εντός ασφαλών ορίων να την πατήσει κανείς με το prime ; Αν ναι μου φαίνεται περίεργο. Πτώσεις στην απόδοση δεν έχω, στα ίδια ghz απλά ζητάει περισσότερο ρεύμα επειδή ψύχονται σωστά οι φάσεις.


Βαλε ενα HWinfo64 να δεις αν κανει βουτια η οχι, το CPUZ και το AOD δεν προκειται να στα δειξουν αυτα.

Και δεν ειπα οτι λες αλλα την μια αλλα τη αλλη αν αυτο καταλαβες!!!

 

Το έχω κάνει και αυτό μιας και παρακολουθούσα από περιέργεια το cpu total power καθώς έτρεχα prime, βούτες στην συχνότητα δεν είχα. Καθώς στρεσσάρω κάθομαι σχεδόν όλη την ώρα και ελέγχω τα νούμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα εντός θερμικών ορίων και ρεύματος, πως να πάθει ζημιά το τσιπ ; Είπαμε το ζορίζει, αλλά εξασφαλίζει 100% σταθερότητα. Είναι δηλαδή εφικτό εντός ασφαλών ορίων να την πατήσει κανείς με το prime ; Αν ναι μου φαίνεται περίεργο. Πτώσεις στην απόδοση δεν έχω, στα ίδια ghz απλά ζητάει περισσότερο ρεύμα επειδή ψύχονται σωστά οι φάσεις.

 

Το έχω κάνει και αυτό μιας και παρακολουθούσα από περιέργεια το cpu total power καθώς έτρεχα prime, βούτες στην συχνότητα δεν είχα. Καθώς στρεσσάρω κάθομαι σχεδόν όλη την ώρα και ελέγχω τα νούμερα.

 

Μια πρωτη εικόνα σου εξασφαλίζει,σε βάθος χρόνου βλέπεις αν είσαι σταθερός, και το pc είναι άπλα για browsing- gaming η σταθερότητα έρχεται σε δεύτερη μοίρα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα εντός θερμικών ορίων και ρεύματος, πως να πάθει ζημιά το τσιπ ; Είπαμε το ζορίζει, αλλά εξασφαλίζει 100% σταθερότητα. Είναι δηλαδή εφικτό εντός ασφαλών ορίων να την πατήσει κανείς με το prime ; Αν ναι μου φαίνεται περίεργο. Πτώσεις στην απόδοση δεν έχω, στα ίδια ghz απλά ζητάει περισσότερο ρεύμα επειδή ψύχονται σωστά οι φάσεις.

 

Το έχω κάνει και αυτό μιας και παρακολουθούσα από περιέργεια το cpu total power καθώς έτρεχα prime, βούτες στην συχνότητα δεν είχα. Καθώς στρεσσάρω κάθομαι σχεδόν όλη την ώρα και ελέγχω τα νούμερα.

 

Στο πρωτο δεν εχει λογικη και ειναι ακριβως το αντιθετο, αν εισαι οκ απο θερμοκρασια VRM εχεις ΚΑΛΥΤΕΡΗ αποδοση και σταθερο/επαρκες ρευμα εαν φτανουν στα ορια τους πεφτει η αποδοση και δεν επαρκει το ρευμα ή δεν ειναι σταθερο.Απο εκει και περα ειναι αναλογα τη υλοποιηση εαν εχει fail safe και πεσει throttle ή οχι.

 

Στο δευτερο κανεις λαθος, ΔΕΝ λεω για βουτες στην συχνοτητα βρε λεω για βουτες στα V εκει ειναι που θα σκασει, μπορει να σου κανει μια πεντε δεκα σε καποια θα σκασει ομως

 

Οσο για το θεμα prime το εχω παρατησει εδω και πολυυυυυ καιρο απο τη στιγμη που μπορει να εβγαζε 1-2 5 ωρες ολα καλα και μετα εκει που επαιζες ετρωγες την μπλε στην μαπα  :-(

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σκάσει εννοείς να πάρω στο χέρι κάνα vrm σε περίπτωση που έχω vdroop ; Το ρεύμα δεν πέφτει πάντως όπως και η συχνότητα. Τότε όσον αφορά την ψύξη των φάσεων έχω λάθος σκεπτικό, ακόμη μαθαίνω πράγματα μην νομίζεις :P. Ως εναλλακτική να τρέχω καλύτερα intel burn test ; Και 1.4v να βάλω δεν έχει θέμα, πάνω από 62 βαθμούς socket δεν θα δω με παράλληλο stress στην igpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκαει εννοω BSOD  :-D

Μια αναφορα εδω http://www.overclock.net/a/about-vrms-mosfets-motherboard-safety-with-high-tdp-processors

 

"proper VRM cooling installed will allow for higher TDP capability as the VRMs can run under less heat and stress - as a result the TDP is rated higher than usual for stock speed operation."

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...