Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γύρνα το adaptive σε manual ρευματάκι (1.1vcore /4.2ghz) να δεις αν είσαι κομπλέ....1.26vcore για 4.1ghz είναι αρκετά ψηλά.

Επεξ/σία από BabisTs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γύρνα το adaptive σε manual ρευματάκι (1.1vcore /4.2ghz) να δεις αν είσαι κομπλέ....1.26vcore για 4.1ghz είναι αρκετά ψηλά.

Το vcore θα το δοκιμάσω κ θα σου πώ, για αυτο με το ευρος τάσης δεν υπάρχει λύση ε; επίσης το cache το'χω επίσης στα 41 και δίνει 0.030v παραπάνω απότι στο vcore.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν αφηνεται την cache χωρις να την ανεβαζεται, αφου ετσει και αλλιως το κερδος ειναι μικρο γιαυτο που προσφερει,μονο σε benchmark καποια διαφορα εχει.

 

Εγω προσωπικα στον 4790Κ την ειχα στο x40 και 1,20Volt, ναι ειναι παραπανω αλλα επαιζε 4700 1,25 σταθεροτατα.

 

Για μενα δεν αξιζει καν, ποιο πολυ ασταθεια φερνει παρα κερδη, προσωπικη αποψη.

 

Προτιμω παντως να δινω VCCIO παραπανω και να εχω σφικτα timings στις μνημες μαζι με το ρευμα τους σε 0,030 παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γύρνα το adaptive σε manual ρευματάκι (1.1vcore /4.2ghz) να δεις αν είσαι κομπλέ....1.26vcore για 4.1ghz είναι αρκετά ψηλά.

Λοιπόν με manual 1.186v τρέχω prime καννα 5-λεπτο, αλλα απο κεί και πέρα γίνεται κάτι που πρώτη φορά βλέπω η κατανάλωση απο ~90W πάει ~105W η θερμοκρασίες ανεβαίνουν κατα 5-6 βαθμούς κ κρασάρει. Είναι πρόβλημα μητρικής;

 

Γιατι δεν αφηνεται την cache χωρις να την ανεβαζεται, αφου ετσει και αλλιως το κερδος ειναι μικρο γιαυτο που προσφερει,μονο σε benchmark καποια διαφορα εχει.

 

Εγω προσωπικα στον 4790Κ την ειχα στο x40 και 1,20Volt, ναι ειναι παραπανω αλλα επαιζε 4700 1,25 σταθεροτατα.

 

Για μενα δεν αξιζει καν, ποιο πολυ ασταθεια φερνει παρα κερδη, προσωπικη αποψη.

 

Προτιμω παντως να δινω VCCIO παραπανω και να εχω σφικτα timings στις μνημες μαζι με το ρευμα τους σε 0,030 παραπανω.

 

So κατα τα λεγόμενα σου χαμηλό cache με παραπάνω voltage απο οτι θα έπρεπε για πιο σταθερο oc στο core?

Επεξ/σία από DmC10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

i7 6700k στα 4.5 ghz. Σαν λιγο χαμηλο δεν ειναι;

Oχι καλο ειναι, 1040 ειχα βγαλει στα 4.8 εγω.

 

Φιλε για την cache δεν λεω οπωσδηποτε να την εχεις στοκ, αλλα αν σου κανει λιγο ασταθεια (δηλαδη να κραταει αλλα να μην 100%) μπορεις να την αφησεις η στην τιμη που ειδες οτι αρχισε να κολαει και να ανεβασεις ρευμα, η να την αφησεις στοκ και να της δωσεις λιγο ρευμα για να σταθεροτητα στο overclock.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

i7 6700k στα 4.5 ghz. Σαν λιγο χαμηλο δεν ειναι;

μια χαρα ειναι θα μπορουσες να τσιμπησεις σκορακι+

παιζοντας με τις μνημες ψηλα στα 3000 με cas 15 οπως στο σκρινακι !!

post-238528-0-13998600-1473865009_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν αφηνεται την cache χωρις να την ανεβαζεται, αφου ετσει και αλλιως το κερδος ειναι μικρο γιαυτο που προσφερει,μονο σε benchmark καποια διαφορα εχει.

 

+1

i7 6700k στα 4.5 ghz. Σαν λιγο χαμηλο δεν ειναι;

 

 

Δώσε και ένα single core.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 4,5 με 1,4v και temps: idle: 35 max:59 (stress test)

χαχα, για πλακα τωρα, παει 5? 

Καλα ο μικρος Pentium ετσει οπως τον βλεπω τυφλα να εχει ο G3258.

 

για δωσε 1.5 και 150blck George να δεις παει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...