Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Ένας φίλος από τα παλιά

24 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Περιοχή που δεν είδαμε στο βιντεάκι του 12900Κ του strawman γιατί ακολούθησε άλλο δρομολόγιο.

24 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Εκτός και αν πούλησε τη 4090 και έχει 8άρα κάρτα πλέον.

για ποιον μιλάτε?? δεν έχω καταλάβει!

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Είδες όμως ότι δεν υπάρχει ούτε 1 στο εκατομμύριο περίπτωση να αγγίξει ο 10900K, 12900K και άνω

Τι εννοείς;

Προφανώς και δεν μπορεί stock vs stock αλλά μπορεί tuned vs XMP.

Ξέρεις ότι ο strawman τρέχει μνήμες 7200 + manual timings.

9 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Δες και στο FC6 που είμαστε πρακτικά στα ίδια στα min fps.

Μην εστιάζεις στα ίδια παιχνίδια όμως.

Και στο WD legion είναι 25-30% (δε θυμάμαι ακριβώς) πάνω ο 3D στα mins.

4 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

για ποιον μιλάτε?? δεν έχω καταλάβει!

Για τον αγαπημένο σου 🤣

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Ένας φίλος από τα παλιά έτρεξε από το save μου στο CP2077 και το ανέβασε στο κανάλι του.

Ρελαντί ο 12900K 10% καλύτερα min fps από τον 5800X3D τεζαρισμένο. 25% πάνω από τερματισμένο 10900K, όπως το περίμενα. Με OC λέει για 96-99min fps. Κοντά 20% διαφορά από τον 3D.

5800X3D: 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

10900K:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

Ανακεφαλαιώνοντας για τον @tzavardin :

10900K: 3 χειρότερα frame drops: 72,74,75 -> Μ.Ο. = 73,7

5800X3D: 3 χειρότερα frame drops: 81,82,83 -> Μ.Ο. = 82

Διαφορά: 11% υπέρ του 3D. Τα frame drops είναι σε μεγάλο βαθμό επαναλήψιμα(όχι ιδιαίτερα τυχαία), τουλάχιστον σε μένα.

Ανακεφαλαιώνοντας, ακόμα κι έτσι να είναι ακριβώς τα πράγματα, γιατί υπάρχει μια δημιουργική στατιστική στο πώς τα διάβασες για να βγάλεις ποσοστά, αλλά και στο τι εννοείς τερματισμένος 5800x3d, και  κλπ, προκύπτει το εξής όσον αφορά το gaming:

Όσον αφορά το AM4 - LGA 1200, όποιος είχε τουλάχιστον μια decent b350 - b450 με ok vrm (βλ. tomahawk, gaming plus και ένα σωρό άλλες που έκαναν 120-200), μέχρι και σήμερα έχει την επιλογή να αναβαθμίσει σε έναν επεξεργαστή που είναι καθόλα καλύτερος από τον οποιονδήποτε στο LGA 1200, ενώ καίει και λιγότερα.  Όλα αυτά με 300 ευρώ. Όποιος το έκανε, σκίπαρε σχεδόν μια γενιά μητρικών. 

Όποιος πήρε z490 και 10400-10600k (πχ ο υποφαινόμενος) πήγε κουβά. 

Τα ίδια συμβαίνουν και στο ΑΜ5-lga 1700. Ο 7800x3d είναι καλύτερος από οτιδήποτε κυκλοφορεί από την Intel, φτηνότερος και καίει και λιγότερα. Δυστυχώς δεν μπορώ να τρέξω άμεσα συγκρίσιμο benchmark με την 4070 super, γιατί και στα 1080p θα δείξει διαφορά από την 4090, αλλά υπάρχουν benchmark στο youtube που λένε και τα mins που είναι το μόνο που σε ενδιαφέρει στη σύγκριση, για να φανεί ο 7800x3d και οι υπόλοιποι. 

Για αυτό λέμε στον κόσμο να πάρει 7800x3d, και για αυτό κι εγώ άλλαξα πλατφόρμα και πήγα στο AM5, από lga 1200. Καταλαβαίνω κάτι λάθος;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Μην εστιάζεις στα ίδια παιχνίδια όμως.

Και στο WD legion είναι 25-30% (δε θυμάμαι ακριβώς) πάνω ο 3D στα mins.

Κάπου 17% διαφορά έχουμε tuned vs tuned σε avg και 1% lows στο WD Legion. Με την RAM στα 4133Mhz(αν θυμάμαι καλά) που είχα τότε.

Σκέψου τώρα ότι το WD Legion έχει μεγάλη εξάρτηση από τη RAM γενικότερα. Είναι με βάση και τους επίσημους reviewers από τα πρώτα σε κέρδος με RAM OC και tuning. Γι αυτό και η τεράστια διαφορά(>50%) του 5800X3D απέναντι σε 9900K με xmp που εσύ ο ίδιος έδειξες.

20% κμο(7 games) πάνω οι tuned μνήμες σε σχέση με τις stock στα 1% lows. 33% κέρδος ειδικά στο WD Legion. Ξεπερνάει και το ROTTR(27%).

Spoiler

 

Ορίστε το παλιό μου σκορ. 120 και κάτι average έβγαζες:

Spoiler

WDL_21-12-2023.jpg.9ded32acf88978b547e8aa0e2042e6c1.jpg

 

43 λεπτά πριν, tzavardin είπε

Ανακεφαλαιώνοντας, ακόμα κι έτσι να είναι ακριβώς τα πράγματα, γιατί υπάρχει μια δημιουργική στατιστική στο πώς τα διάβασες για να βγάλεις ποσοστά, αλλά και στο τι εννοείς τερματισμένος 5800x3d, και  κλπ, προκύπτει το εξής όσον αφορά το gaming:

Τερματισμένος σημαίνει ότι ο κάτοχός του τον έχει πιέσει όσο δεν πάει άλλο σε ρεύματα και μικρορυθμίσεις για να πάρει τη μέγιστη δυνατή ταχύτητα πυρήνα και RAM.

Με απλά λόγια. Ο 5800X3D του μέλους kkanztos δεν έχει καμία σχέση με έναν 5800X3D που θα κοτσάρεις πάνω σε μια mobo κάνοντας αυτόματο overclocking(xmp) σε μνήμες. Παρόμοια ισχύουν και για τον δικό μου 10900K. Τουλάχιστον ξέρω ότι δεν χρησιμοποίησα ζημιογόνες τάσεις για τις ανάγκες του bench και μπορώ να το αποδείξω.

Δημιουργική στατιστική είναι να σου δείχνουν τον 5800X3D ισάξιο με 12900Κ στα average FPS, παραλείποντας τα minimum FPS. Το σπουδαιότερο για έναν gamer που αλλάζει δραματικά την όλη εικόνα.

Αναφορά σε κείμενο

Όσον αφορά το AM4 - LGA 1200, όποιος είχε τουλάχιστον μια decent b350 - b450 με ok vrm (βλ. tomahawk, gaming plus και ένα σωρό άλλες που έκαναν 120-200), μέχρι και σήμερα έχει την επιλογή να αναβαθμίσει σε έναν επεξεργαστή που είναι καθόλα καλύτερος από τον οποιονδήποτε στο LGA 1200, ενώ καίει και λιγότερα.  Όλα αυτά με 300 ευρώ. Όποιος το έκανε, σκίπαρε σχεδόν μια γενιά μητρικών. 

Όποιος πήρε z490 και 10400-10600k (πχ ο υποφαινόμενος) πήγε κουβά. 

Τα ίδια συμβαίνουν και στο ΑΜ5-lga 1700. Ο 7800x3d είναι καλύτερος από οτιδήποτε κυκλοφορεί από την Intel, φτηνότερος και καίει και λιγότερα. Δυστυχώς δεν μπορώ να τρέξω άμεσα συγκρίσιμο benchmark με την 4070 super, γιατί και στα 1080p θα δείξει διαφορά από την 4090, αλλά υπάρχουν benchmark στο youtube που λένε και τα mins που είναι το μόνο που σε ενδιαφέρει στη σύγκριση, για να φανεί ο 7800x3d και οι υπόλοιποι. 

Για αυτό λέμε στον κόσμο να πάρει 7800x3d, και για αυτό κι εγώ άλλαξα πλατφόρμα και πήγα στο AM5, από lga 1200. Καταλαβαίνω κάτι λάθος;  

Ο κάτοχος ryzen 1800X/2700Χ/3700Χ θα μπορούσε βέβαια εκτός από την αναβάθμιση σε 5800X3D να πουλήσει ολόκληρο το σύστημά του(παίρνεις για όλα τα parts λεφτά) και να πάει σε alder lake ή την AM5 που είναι όντως έτη φωτός μπροστά σε κάθε metric.

Δεν αξίζει, κατά την ταπεινή μου άποψη, να πάει σε κάτι που πρώτον έχει 8 cores(εν έτει 2024) και το οποίο σε κάποια games θα είναι στα ίδια ή σχετικά κοντά με τον 10900K του 2020(π.χ. στο The Last of Us βγάζω τα ίδια με 5800Χ3D). Γιατί έτσι ρισκάρει σε game που γουστάρει να έχει suboptimal επιδόσεις.

Ό,τι ισχύει για τον 5800X3D ισχύει αναλογικά για όλα τα 3D. Για μεγαλύτερο consistency σε fps τα Intel-της ίδιας γενιάς-είναι καλύτερα. Και ας έρχονται δεύτερα σε avg FPS. Για να λέμε όμως και την ωμή αλήθεια είναι έγκλημα να μην δίνει η Intel αναβαθμισιμότητα σε 15900K στις τωρινές mobo. Το απαιτεί ο ανταγωνισμός.

 

EDIT:

Νέο με OC και κλειστά τα e-cores. Για να μην υπάρχουν δικαιολογίες "από πονηρίδηδες" αναφορικά με τους πυρήνες, όπως χαρακτηριστικά μου ανέφερε.

Και με ανοικτά τα E-cores:

 

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Τουλάχιστον ξέρω ότι δεν χρησιμοποίησα ζημιογόνες τάσεις για τις ανάγκες του bench και μπορώ να το αποδείξω.

Εγώ να δεις. 24/7 άνετα δουλεύει ακόμα και το 102 BCLK, χωρίς κανένα WHEA.

Χαμηλότερες τάσεις από XMP και Auto. Εξάλλου εμένα με κόβει το I/O Die/Infinity Fabric και δεν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό.

46 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Κάπου 17% διαφορά έχουμε tuned vs tuned σε avg και 1% lows στο WD Legion. Με την RAM στα 4133Mhz(αν θυμάμαι καλά) που είχα τότε.

  Το WD Legion σου χαλάει το αφήγημα περί μεγάλης διασποράς/διακύμανσης avg vs min fps στους 3D 🤣

WDLegion102BCLK.jpg.b81b347a6ebde7dff5185f430df48796.jpg

Έχουμε:

20% διαφορά σε average

19% διαφορά σε 1%

21% διαφορά se min

Πιο consistent δε γίνεται ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Το WD Legion σου χαλάει το αφήγημα περί μεγάλης διασποράς/διακύμανσης avg vs min fps στους 3D 🤣

WDLegion102BCLK.jpg.b81b347a6ebde7dff5185f430df48796.jpg

Έχουμε:

20% διαφορά σε average

19% διαφορά σε 1%

21% διαφορά se min

Πιο consistent δε γίνεται ;)

Σου είπα ότι είναι πιο RAM dependent και από το SOTTR που έγινε σημαία από τους AMDκηδες για τον ίδιο λόγο. Αυτό που ανέβασες είναι πρόσφατο. Όχι το παλιό σου σκορ. Κοντά 17% ήταν η διαφορά. Με βάζεις στη διαδικασία να το ξανατρέξω. Όχι σήμερα πάντως.

υ.γ.: Δες και τα νέα του bench που ανέβασα με edit.

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Ρελαντί ο 12900K 10% καλύτερα min fps από τον 5800X3D τεζαρισμένο

6 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Με OC λέει για 96-99min fps.

Καμία σχέση. Ούτε το ένα ισχύει, ούτε το άλλο.
 

Spoiler

Το σημείο με το χαμηλότερο frame rate είναι σε μία δεξιά στροφή μπαίνοντας σε ένα σημείο με μπλε φωτισμό. Πέφτει στα 91 fps ο 12900K, στα 82 ο 3D.

1.jpg.543c73f4272e9397c390238e9a95fbd5.jpg

2.jpg.74e262a881aaef65a34d985b669024e4.jpg

Στα 5.3GHz ο 12900Κ για να κάνει αυτό το 10%, εκτός και αν είναι ρελαντί τα 5.3. ;)

Πάει αυτό.

6 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Ρελαντί ο 12900K 10% καλύτερα min fps από τον 5800X3D τεζαρισμένο.

"Ρελαντί" και "τεζαρισμένος" είναι για δημιουργία εντυπώσεων. Ο 3D δε γίνεται να τεζαριστεί γιατί είναι κλειδωμένος. Τεζαρισμένος και ατεζάριστος διαφορά 2% από το 2% σε BCLK OC.

"Τεζαρισμένος" ούτε όσον αφορά το RAM tuning αφού ο δικός μου βρίσκει τοίχο στα 3733 και δουλεύει 15-15-15 με 1,40 Vdimm

Αν είχα κανέναν στα 4000 ή στα 3733 και τίποτα CL13 με 1,55V+ να δεχόμουν το "τεζαρισμένος".

Όπως και εσύ λες για τον δικό σου ότι δεν είναι τεζαρισμένος, το ίδιο πρέπει να πω για τον δικό μου.

-----------------------------

Κατά τα άλλα

ναι, είναι ταχύτερος ο 12900Κ tuned vs 5800X3D tuned, όπως βλέπουμε στα βιντεάκια.

Από λίγο, αν μιλάμε μόνο για μνήμες, έως αρκετά αν μιλάμε για μνήμες + OC.

Και με χοντρό OC + πολύ ζορισμένες μνήμες/IMC είναι και σε άλλη κλάση θα έλεγα. Απόδοσης και φουρναρίσματος βέβαια ;)

Εκεί πρέπει να παίζει μπάλα με 7800Χ3D.

5 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Δημιουργική στατιστική είναι να σου δείχνουν τον 5800X3D ισάξιο με 12900Κ στα average FPS, παραλείποντας τα minimum FPS.

Μα αν δε μιλάμε για "πειράγματα" είναι.

Αν μιλάμε για 5800Χ3D + 3200XMP vs 12900K + 6400 XMP είναι. Στα ίδια είναι.

Όταν αρχίσει το σκάλισμα ανοίγει η ψαλίδα.

Δε λένε ψέματα οι reviewers.

Ακόμα να το καταλάβεις αυτό;

Η δική σου δημιουργική ασάφεια όμως είναι υπαρκτή.

Λες εδώ

Tuned 5600X vs tuned 5800X3D. Σε κάποια σημεία σοκαριστικές διαφορές(40%). και σε άλλα ~10%(01:20).

αναφερόμενος σε παλιά έκδοση του παιχνιδιού που έτρεχε τον 5800X3D με 8 threads ενώ τον 5600Χ με 12. LOL

Αυτό και αν είναι παραπλανητικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kkatzos είπε

Καμία σχέση. Ούτε το ένα ισχύει, ούτε το άλλο.
 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Το σημείο με το χαμηλότερο frame rate είναι σε μία δεξιά στροφή μπαίνοντας σε ένα σημείο με μπλε φωτισμό. Πέφτει στα 91 fps ο 12900K, στα 82 ο 3D.

1.jpg.543c73f4272e9397c390238e9a95fbd5.jpg

2.jpg.74e262a881aaef65a34d985b669024e4.jpg

Στα 5.3GHz ο 12900Κ για να κάνει αυτό το 10%, εκτός και αν είναι ρελαντί τα 5.3. ;)

Πάει αυτό.

"Ρελαντί" και "τεζαρισμένος" είναι για δημιουργία εντυπώσεων. Ο 3D δε γίνεται να τεζαριστεί γιατί είναι κλειδωμένος. Τεζαρισμένος και ατεζάριστος διαφορά 2% από το 2% σε BCLK OC.

"Τεζαρισμένος" ούτε όσον αφορά το RAM tuning αφού ο δικός μου βρίσκει τοίχο στα 3733 και δουλεύει 15-15-15 με 1,40 Vdimm

Αν είχα κανέναν στα 4000 ή στα 3733 και τίποτα CL13 με 1,55V+ να δεχόμουν το "τεζαρισμένος".

Όπως και εσύ λες για τον δικό σου ότι δεν είναι τεζαρισμένος, το ίδιο πρέπει να πω για τον δικό μου.

-----------------------------

Κατά τα άλλα

ναι, είναι ταχύτερος ο 12900Κ tuned vs 5800X3D tuned, όπως βλέπουμε στα βιντεάκια.

Από λίγο, αν μιλάμε μόνο για μνήμες, έως αρκετά αν μιλάμε για μνήμες + OC.

Και με χοντρό OC + πολύ ζορισμένες μνήμες/IMC είναι και σε άλλη κλάση θα έλεγα. Απόδοσης και φουρναρίσματος βέβαια ;)

Εκεί πρέπει να παίζει μπάλα με 7800Χ3D.

Μα αν δε μιλάμε για "πειράγματα" είναι.

Αν μιλάμε για 5800Χ3D + 3200XMP vs 12900K + 6400 XMP είναι. Στα ίδια είναι.

Όταν αρχίσει το σκάλισμα ανοίγει η ψαλίδα.

Δε λένε ψέματα οι reviewers.

Ακόμα να το καταλάβεις αυτό;

Η δική σου δημιουργική ασάφεια όμως είναι υπαρκτή.

Λες εδώ

Tuned 5600X vs tuned 5800X3D. Σε κάποια σημεία σοκαριστικές διαφορές(40%). και σε άλλα ~10%(01:20).

αναφερόμενος σε παλιά έκδοση του παιχνιδιού που έτρεχε τον 5800X3D με 8 threads ενώ τον 5600Χ με 12. LOL

Αυτό και αν είναι παραπλανητικό.

Έχω στο pc 4 εγκαταστάσεις Win 10 και βλέπω διαφορετικά στην καθεμία ανάλογα με την κατάσταση που βρίσκεται. Services στο background, updates κλπ. Ειδικά στα canned benchmarks κάθε φορά που τα τρέχω έχω συνήθως αισθητά χειρότερα αποτελέσματα.

Πάρε ένα τελευταίο από τον φίλο μας. Όσο πιο καθαρό σύστημα γίνεται και τερματισμένα όλα τα υποσυστήματα, όπως η cache.

Αν αναβάθμιζα από την Z490 σε κάτι τέτοιο τουλάχιστον θα πήγαινα. Όχι σε κάτι που αλλού μου ρίχνει 30%(λέμε τώρα) και αλλού είμαστε στα ίδια. Για 4-6 χρόνια πάντως "κουβά" από Intel δεν βλέπω. Μέχρι και σε αθλιότητες όπως το Hogwarts(Hogsmeade) αξιοπρεπέστατο frame rate στο πρώτο version έχω με όσα βλέπω και από AMD μεριά.

Στο ingame benchmark τον περνάς άνετα. Δείγμα του πώς παραπλανούν οι reviewers με best case scenarios.

111-minimum.jpg

@tzavardin Η 4070super λογικά δεν δημιουργεί ιδιαίτερο bottleneck στον 7800X3D αν τρέξεις όπως ο kkantzos σε ultra performance 1080p. Μικρή αλλοίωση προκαλεί στο CPU score και εδώ κοιτάμε κυρίως min fps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Στο ingame benchmark τον περνάς άνετα. Δείγμα του πώς παραπλανούν οι reviewers με best case scenarios.

Σου έχω ξαναπει, είναι καλό να ακριβολογούμε.

Με Path Tracing το έτρεξε. Άρα δεν τον περνάω. Είμαστε στα ίδια.

Ποιοι reviewers; Αφού είναι του παιχνιδιού, το ingame. Οπότε αν κάποιος παραπλανεί, αυτός είναι η CD Project Red.

Αλλά όπως πάντα, λες τη μισή αλήθεια.

Στο Tom's dinner είναι ξεκάθαρα πάνω ο 12900Κ. Σε άλλες περιοχές (από τις εκατοντάδες) του παιχνιδιού μπορεί να είναι όντως στα ίδια.

6 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Πάρε ένα τελευταίο από τον φίλο μας. Όσο πιο καθαρό σύστημα γίνεται και τερματισμένα όλα τα υποσυστήματα, όπως η cache.

Αν δεις το παραπάνω δικό μου post, το ανέφερα το συγκεκριμένο βιντεάκι:

11 ώρες πριν, kkatzos είπε

Και με χοντρό OC + πολύ ζορισμένες μνήμες/IMC είναι και σε άλλη κλάση θα έλεγα. Απόδοσης και φουρναρίσματος βέβαια ;)

... βέβαια εδώ έχουμε φούρνο κανονικό και σταθερή πορεία για degrade.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kkatzos είπε

Ποιοι reviewers; Αφού είναι του παιχνιδιού, το ingame. Οπότε αν κάποιος παραπλανεί, αυτός είναι η CD Project Red.

Αλλά όπως πάντα, λες τη μισή αλήθεια.

Ψάξε για review του 5800X3D στο release. Με τις μπούρδες που έτρεχαν τον έβγαζαν μέχρι και πάνω από 12900K με διαφορά. Μόνο το framechasers ασχολείται με tuned results και μόνο gamegpu και pcgameshardware.de τρέχουν in-game bench σε απαιτητικά σημεία. Ειδικά το τελευταίο δίνει και το save file του. Αυτές είναι σοβαρές δουλειές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Ψάξε για review του 5800X3D στο release. Με τις μπούρδες που έτρεχαν τον έβγαζαν μέχρι και πάνω από 12900K με διαφορά.

Αγόρι μου χρυσό. Δεν καταλαβαίνεις ή κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις;

Οι reviewers ασχολούνται με stock + XMP.

E σε stock + XMP είναι στα ίδια, κάπου ο ένας πάνω κάπου ο άλλος.

5 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Μόνο το framechasers ασχολείται με tuned results

Αυτός πάλι από AMD μόνο tuning δεν κάνει. Μάλλον de-tuning.

Άκυρος από τα αποδυτήρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/4/2024 στις 8:57 ΠΜ, pirmen56 είπε

Αν λέγοντας αντιστάσεις εννοείς τα IOL/RTL δεν νομίζω να φταίει αυτό*. Το Asrock TC τα δείχνει ίδια είτε είναι εντελώς ασταθές το σύστημα είτε όχι. Υποψιάζομαι κάποιες υπορρυθμίσεις ή τάσεις που δεν σε αφήνει η mobo να αλλάξεις. Θα το δω πάντως και αυτό που λες. Ευχαριστώ.

edit: Λάθος μου. Αντιστάσεις είναι τα rttNom. Αυτά δεν φαίνονται μέσα στα windows. Εκεί ίσως το BIOS να κάνει "νερά", δείχνοντας εσφαλμένα ότι έχουν αλλάξει ενώ τα έχει αφήσει ίδια με κάποιο άλλο preset. Ίδωμεν.

ειχα παρομοιο θεμα με εσενα απο τα 4266mhz και πανω ,εκατσα σημερα και βρηκα τι αντιστασεις χρειαζεται και ειναι τζιτζι ,δοκιμασε να τα βαλεις με το χερι ,θα φας χρονο αλλα θα ειναι κομπλε μετα.

Αν εισαι εκει κοντα στα 4200mhz δοκιμασε rtt wr - 80, rtt park - 0 ,rtt nom - 48 ,μπας και δουλεψουν και σε εσενα ,αλλιως μετα ξεκινα απο το μηδεν

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...