Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dem είπε

157905400_Annotation2020-02-09150253.jpg.6b7b06c942a3164af0cfd4813ae02fbb.jpg

εδώ και μια ώρα μια ώρα στο bios είμαι … hehehe έλεος, έτσι όπως το βλέπεις είμαι 1/1 ? γιατί λέει Adjusted CPU Frequency 3600? Σωστό είναι? 

Dram freq 3666 και FCLK 1833 δεν είναι 1/1 ? 

και εγώ πολύ κρύος είμαι, όχι με custom νερο αλλά AIO 280 ...45/46 C δεν είναι εκεί το θέμα. 

Σίγουρα του δίνουν και κάτι περισσότερο οι Ram γιατί στα timmings τις τουμπανιάζει

αλλά αυτές οι διαφορές στο CPU κομμάτι δεν δικαιολογούνται με αυτά  σε αυτό το bench.  

βέβαια δεν ασχοληθεί ακόμα με cpu oc αλλά και πάλι …

κάτι δεν πάει καλά με αυτό το bench στο CPU κομμάτι ενώ τα AVG fps δείχνουν λογικά από την άλλη.   

Μια χαρα ειναι ολα , σωστα. Σου ξαναλεω ειναι λογω της καρτας, με nvidia καρτα θα βγαζεις χειροτερα νουμερα απο οτι αν ειχες amd καρτα

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1768

  • ultraex2003

    1480

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

7 ώρες πριν, dem είπε

εδώ και μια ώρα μια ώρα στο bios είμαι … hehehe έλεος, έτσι όπως το βλέπεις είμαι 1/1 ? γιατί λέει Adjusted CPU Frequency 3600? Σωστό είναι? 

Dram freq 3666 και FCLK 1833 δεν είναι 1/1 ? 

Μεγάλη διαφορά θα δεις αν πας 3800 ή έστω 3733. Και tRFC πιο σφικτό αφού έχεις 3200 C14. Και γενικότερα επιδέχονται σφίξιμο οι μνήμες σου (tRRDS, tRRDL, SCL, κτλ κτλ).

Και βάλε το UCLK DIV1 mode να είναι MCLK = UCLK ή 1:1

Και βέβαια με Nvidia έχεις χειρότερα νούμερα, όπως είπε παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προγραμμα αυτο πρεπει να εχει προβλημα δεν ειναι δυνατον σε 1080 να βγαζω ακριβως οτι και ο απο πανω και σε 4k να βγαζω περισσοτερη βαθμολογια.

 

Superposition_Benchmark_v1.1_5572_1581322473.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Το προγραμμα αυτο πρεπει να εχει προβλημα δεν ειναι δυνατον σε 1080 να βγαζω ακριβως οτι και ο απο πανω και σε 4k να βγαζω περισσοτερη βαθμολογια.

Superposition_Benchmark_v1.1_5572_1581322473.png

Ο από πάνω έχει ανεβάσει την κάρτα υπερβολικά για αυτό και έχει αυτό το σκορ

Γενικά τα benchmark δεν λένε και κάτι τρομερό διότι όταν την βάζεις την κάρτα σε παιχνίδι και θες να παίξεις σερί 3 ώρες κοιτάς να έχεις τα ρολόγια πάντα τέρμα και να μην υπάρχουν downclocks ή throttling από θερμοκρασία τα benchmark 15-20 λεπτά έχει τύχη σε προφίλ που έφτιαξα να έβγαλα 5400 έπαιξα ένα ματς pubg και στους 7 αφού είχε φτάσει στο τέρμα τρώει ένα blackscreen και τέλος μετά αφού έριξα συχνότητα και λίγο ρεύμα βάρεσε ένα 5ωρο σερί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Το προγραμμα αυτο πρεπει να εχει προβλημα δεν ειναι δυνατον σε 1080 να βγαζω ακριβως οτι και ο απο πανω και σε 4k να βγαζω περισσοτερη βαθμολογια.

Superposition_Benchmark_v1.1_5572_1581322473.png

1) το superposition ειναι nvidia friendly

2) σε real performance "ο αποπανω" εχει καλυτερη καρτα

3) σε 4k δεν βγαζεις καλυτερο νουμερο απο μια 5700xt overclocked

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

1) το superposition ειναι nvidia friendly

2) σε real performance "ο αποπανω" εχει καλυτερη καρτα

3) σε 4k δεν βγαζεις καλυτερο νουμερο απο μια 5700xt overclocked

Δεν εχει CUDA η AMD ομως που μου χρειαζεται εμενα για επεξεργασια video

Θυμαμαι που ειχα μια 390 nitro και οταν εφτιαχνα ενα βιντεο ο επεξεργαστης δουλευει στο 100% πηρα μετα την 1070 και την δουλεια την εκανε η καρτα οχι ο επεξεργαστης.

Να κανω bench στην 960 4gb gaming του γιου μου; :P

Το περιεργο με το προγραμμα ειναι οτι εχω ακριβως το ιδιο νουμερο με τον johnmt2

Το περιεργο ειναι οτι σε 1080 θα επρεπε να βγαζω καλυτερη βαθμολογια απο το 4k και οχι το αντιθετο.

Εγω την δικια μου δεν μπορω να την ανεβασω απλα πατησα ενα κουμπι που εχει "Boost"

Εχει βλαμμενο προγραμμα η EVGA ενω εχει ενα τεστ για να δεις ποσο μπορει να φτασει οταν τελειωσει δεν μενει στα ανωτερα ρολογια που μπορει αλλα γυρναει πισω στα χαμηλοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Δεν εχει CUDA η AMD ομως που μου χρειαζεται εμενα για επεξεργασια video

Θυμαμαι που ειχα μια 390 nitro και οταν εφτιαχνα ενα βιντεο ο επεξεργαστης δουλευει στο 100% πηρα μετα την 1070 και την δουλεια την εκανε η καρτα οχι ο επεξεργαστης.

Να κανω bench στην 960 4gb gaming του γιου μου; :P

Το περιεργο με το προγραμμα ειναι οτι εχω ακριβως το ιδιο νουμερο με τον johnmt2

Το περιεργο ειναι οτι σε 1080 θα επρεπε να βγαζω καλυτερη βαθμολογια απο το 4k και οχι το αντιθετο.

Εγω την δικια μου δεν μπορω να την ανεβασω απλα πατησα ενα κουμπι που εχει "Boost"

Εχει βλαμμενο προγραμμα η EVGA ενω εχει ενα τεστ για να δεις ποσο μπορει να φτασει οταν τελειωσει δεν μενει στα ανωτερα ρολογια που μπορει αλλα γυρναει πισω στα χαμηλοτερα.

Εμένα πάντως στο sony vegas μου βγάζει amd vce 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, kkatzos είπε

Μεγάλη διαφορά θα δεις αν πας 3800 ή έστω 3733. Και tRFC πιο σφικτό αφού έχεις 3200 C14. Και γενικότερα επιδέχονται σφίξιμο οι μνήμες σου (tRRDS, tRRDL, SCL, κτλ κτλ).

Και βάλε το UCLK DIV1 mode να είναι MCLK = UCLK ή 1:1

Και βέβαια με Nvidia έχεις χειρότερα νούμερα, όπως είπε παραπάνω.

Δες αυτό , κυρίως είναι  αυτό που λέει ο ακοινώνητος 

 

Cpu Render 

270 avg - 3700X 4325Mhz (all cores)   amd gpu 100%
248 avg - 9700K 5200Mhz                      amd gpu - 8.87%
209 avg - 3700X 4300Μhz (auto)          nvidia  gpu - 22.6% (-13.73%)

μιλάει μόνο του, δεν γουστάρει nvidia το cpu κομμάτι του bench , ότι να ναι....

αλλά ευτυχώς δεν ισχύει αυτό στο real performance και avg fps 

Ναι μεν έχεις δίκιο ότι οι μνήμες  έχουν περιθώρια βελτίωσης αλλά έχω στρογγυλοκάτσει στα 1.36V με 3600/3666 (fast calculator) και 16αρια  , κρύος ασφαλής και ήσυχος (και έχω ψυχολογικά προβλήματα με >1.4V)

και τελικά αν δεις τα προηγούμενα sottr bench θα δεις ότι ο 3700Χ μια χαρά την πάει την 2080S. Αυτό ήθελα κυρίως να μάθω.

και εξάλλου 

αυτά τα ποσοστά στο cpu render  και στα 3800 c12 να πας δεν καλύπτονται με nvidia.
 

Επεξ/σία από dem
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dem είπε

Δες αυτό , κυρίως είναι  αυτό που λέει ο ακοινώνητος 

Cpu Render 

270 avg - 3700X 4325Mhz (all cores)   amd gpu 100%
248 avg - 9700K 5200Mhz                      amd gpu - 8.87%
209 avg - 3700X 4300Μhz (auto)          nvidia  gpu - 22.6% (-13.73%)

μιλάει μόνο του, δεν γουστάρει nvidia το cpu κομμάτι του bench , ότι να ναι....

αλλά ευτυχώς δεν ισχύει αυτό στο real performance και avg fps 

Μα δεν κοιτάζει κανείς το CPU Render. Μόνο το CPU Game έχει κάποια σχετικότητα και μόνο για την ίδια έκδοση παιχνιδιού. Π.χ. ο 9700Κ τρέχει την πιο ελαφριά έκδοση 237.

Στις Nvidia όσο πιο γρήγορη είναι η κάρτα χειρότερα αποτελέσματα βγάζει στο CPU.

Δες εδώ του malakudi  με τον 3900Χ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dem είπε

Δες αυτό , κυρίως είναι  αυτό που λέει ο ακοινώνητος 

Cpu Render 

270 avg - 3700X 4325Mhz (all cores)   amd gpu 100%
248 avg - 9700K 5200Mhz                      amd gpu - 8.87%
209 avg - 3700X 4300Μhz (auto)          nvidia  gpu - 22.6% (-13.73%)

μιλάει μόνο του, δεν γουστάρει nvidia το cpu κομμάτι του bench , ότι να ναι....

αλλά ευτυχώς δεν ισχύει αυτό στο real performance και avg fps 

Ναι μεν έχεις δίκιο ότι οι μνήμες  έχουν περιθώρια βελτίωσης αλλά έχω στρογγυλοκάτσει στα 1.36V με 3600/3666 (fast calculator) και 16αρια  , κρύος ασφαλής και ήσυχος (και έχω ψυχολογικά προβλήματα με >1.4V)

και τελικά αν δεις τα προηγούμενα sottr bench θα δεις ότι ο 3700Χ μια χαρά την πάει την 2080S. Αυτό ήθελα κυρίως να μάθω.

και εξάλλου 

αυτά τα ποσοστά στο cpu render  και στα 3800 c12 να πας δεν καλύπτονται με nvidia.
 

Aν το πρώτο παράδειγμα σου είναι το δικό μου ,δεν είναι 4325 all core  ,stock είναι με pbo 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...