Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

αδερφέ μου πέτρο μη μου κρατάς κακια ίσως πιο σύντομα απ ότι νομίζεις ξανά σμίξουν οι δρόμοι μας ελπίζω να με δεχτείς στην αγκαλιά σου :P 

Ας σε συγχωρήσει η Φιλεύσπλαχνη Λίζα μέσα στο μεγαλείο Της, γιατί εγώ...

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BabisTs είπε

νορμαλ ρεύματα και daily που ήμουν στον 10900Κ ...δεν υπήρχε ο imc του

 

1.png

Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι το τελευταίο BIOS που έβαλα προ μηνών για security patch αλλά πλέον πιάνει 4200Mhz με 42ρη πολλαπλασιαστή. Ενώ με BCLK OC τώρα ξεπερνάω τα 4220 χωρίς errors από το πρώτο λεπτό. Άρα μάλλον το System Agent clock με κράταγε πίσω(επηρεάζεται από το μέγεθος του BCLK OC) και όχι η μητρική.

Θα επανέλθω σίγουρα μετά από κάποιες μέρες για νέα δοκιμή.

Spoiler

2Screenshot2024-04-15211738.jpg.e188e4fa4b029b9676cc7e684a12124b.jpg

cachemem_15_04-2024.png.9186c4af75165c7e9d2b0f85e6393ad3.png

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Και ισχύει αυτό που είπε ο pirmen; Τον 11900Κ με 3800 gear1 τον έπιανε ο 10900Κ μόνο αν έβαζες μνήμες στα 4500;

Ένας νορμάλ (ούτε καν extreme ) σεταρισμενος 10900Κ δεν ακουμπιοταν από εναν τερματισμενο 11900Κ .Εξου και πήγα τοτε στο Ζ490 σε 10900Κ-11900Κ-10900KF .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tambas91 είπε

με απλό xmp βγάζω 141 στο cyber77 όταν τις πείραξα έβγαλα γύρω στα 161-2 δε θυμάμαι δε το έχω το screen (που είναι και το μεγαλύτερο που έχω δει)

το θέμα όμως είναι ότι επειδή πήρα 48αρες μνήμες δεν δούλευαν τα νούμερα που είχα από τις προηγούμενες (oc) οποτε τα έβαλα εγώ κάπως μπακαλίστικα που δεν έχω ιδέα και έβγαλα αυτό το νούμερο αν τις κάνει κάποιος καλά oc πιστεύω ότι μπορεί να πάρει αρκετά παραπάνω

edit. επίσης δεν ξέρω αν παίζει ρολο έχω έκδοση 2.11

Η βλακεία με τα νέα CPU είναι το δίλημμα ddr4 vs ddr5. Η DDR4 ωρίμασε και πιάνει ratio frequency/CL πάνω και από 270. Οι καλύτερες DDR5 όχι πάνω από 230 αν θυμάμαι καλά.

Στο Spiderman π.χ. μετράει το bandwith(DDR5). Εδώ μάλλον το latency(DDR4).

Αναφορά σε κείμενο

edit. επίσης δεν ξέρω αν παίζει ρολο έχω έκδοση 2.11

Ο "Αλ Φαγέντ" έχει μια 2.12 χωρίς install. Παίζει δλδ και από πολλαπλά boot άμεσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BabisTs είπε

Ένας νορμάλ (ούτε καν extreme ) σεταρισμενος 10900Κ δεν ακουμπιοταν από εναν τερματισμενο 11900Κ .Εξου και πήγα τοτε στο Ζ490 σε 10900Κ-11900Κ-10900KF .

ωραίες εποχές μπρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Η βλακεία με τα νέα CPU είναι το δίλημμα ddr4 vs ddr5. Η DDR4 ωρίμασε και πιάνει ratio frequency/CL πάνω και από 270. Οι καλύτερες DDR5 όχι πάνω από 230 αν θυμάμαι καλά.

Στο Spiderman π.χ. μετράει το bandwith(DDR5). Εδώ μάλλον το latency(DDR4).

Ο "Αλ Φαγέντ" έχει μια 2.12 χωρίς install. Παίζει δλδ και από πολλαπλά boot άμεσα.

Πάντως παρόλο που το tuning στις μνήμες δίνει σεβαστά ποσά στα intel, και με απλό xmp να είσαι σε νορμαλ σενάρια (και όχι 1080p με dlss per στην 4090), οκ δε χάνεις και τίποτα τρελό… 

απ ότι έχω παίξει η μόνη διαφορά άξια λόγου είναι στο kcd σε 4κ σε ένα σημείο μέσα σε ένα χωριό με xmp φτάνει 70fps με την κάρτα να παίζει 70%, με tuning είχα 90+fps… 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα κουλό με την μητρική μου(Aorus elite ac z490). Ακόμα και με το πλέον πρόσφατο BIOS(F24), ακόμα και για τα 4200Mhz(που είμαι 100% σταθερός με 41,33*101,62~=4200), αν χρησιμοποιείς πολλαπλασιαστές 42 και άνω η συμπεριφορά είναι εντελώς αλλόκοτη. Κατά 99% θέμα BIOS.

Για παράδειγμα σετάρω 4400Mhz(44Χ100) και AUTO(χαλαρά) timings. Είμαι σταθερός για 2+ ώρες στο TM5. Κλείνω το PC και το ξανανοίγω. Τα ίδια ακριβώς settings, με επιβεβαίωση τόσο από το BIOS όσο και από το Asrock timing configurator, πετάνε errors και στο τέλος "κρέμασμα" μέσα στα πρώτα δευτερόλεπτα. Κυριολεκτικά θέμα τύχης το πότε θα πετύχεις σωστό RAM training και πότε όχι, καθιστώντας οποιαδήποτε προσπάθεια για RAM OC με 42 και άνω multiplier πρακτικά αδύνατη.

Συμβαίνει αυτό και με άλλα μοντέλα ή είναι κουσούρι αυτής της μάρκας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Ένα κουλό με την μητρική μου(Aorus elite ac z490). Ακόμα και με το πλέον πρόσφατο BIOS(F24), ακόμα και για τα 4200Mhz(που είμαι 100% σταθερός με 41,33*101,62~=4200), αν χρησιμοποιείς πολλαπλασιαστές 42 και άνω η συμπεριφορά είναι εντελώς αλλόκοτη. Κατά 99% θέμα BIOS.

Για παράδειγμα σετάρω 4400Mhz(44Χ100) και AUTO(χαλαρά) timings. Είμαι σταθερός για 2+ ώρες στο TM5. Κλείνω το PC και το ξανανοίγω. Τα ίδια ακριβώς settings, με επιβεβαίωση τόσο από το BIOS όσο και από το Asrock timing configurator, πετάνε errors και στο τέλος "κρέμασμα" μέσα στα πρώτα δευτερόλεπτα. Κυριολεκτικά θέμα τύχης το πότε θα πετύχεις σωστό RAM training και πότε όχι, καθιστώντας οποιαδήποτε προσπάθεια για RAM OC με 42 και άνω multiplier πρακτικά αδύνατη.

Συμβαίνει αυτό και με άλλα μοντέλα ή είναι κουσούρι αυτής της μάρκας;

Tο εχω και εγω αυτο αν βαλω 4sticks ram με διαιρετη 100:100 ,στο 100:133 δεν εχει τετοια θεματα ,δεν ξερω αν ωστοσο ειναι θεμα μητρικης η imc .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Tο εχω και εγω αυτο αν βαλω 4sticks ram με διαιρετη 100:100 ,στο 100:133 δεν εχει τετοια θεματα ,δεν ξερω αν ωστοσο ειναι θεμα μητρικης η imc .

Αν είναι θέμα του imc πώς εξηγείται ότι ορισμένες φορές, με ακριβώς τα ίδια settings, επιβεβαιωμένα από τα win10, το BIOS και το Asrock TC, είσαι σταθερός για πάνω από ώρα, ενώ κάποιες άλλες, μετά από κλείσιμο του pc, κρασάρεις στα πρώτα δευτερόλεπτα. Στατιστικά δεν στέκει.

Μόλις "πατήσεις" 42+ multiplier είναι σαν να τρελαίνεται το mobo. Εν τω μεταξύ μόλις εμφανιστούν αυτά τα κουλά και πας μετά να φορτώσεις το απορβλημάτιστο daily preset σου(π.χ. με RAM στα 4000) είναι πολύ πιθανό να έχει αποσυντονιστεί και αυτό. Δηλαδή να έχεις σχεδόν στιγμιαίο crash στην πρώτη βαριά εφαρμογή. Λύνεται με BIOS reset που απαιτεί άνοιγμα του case ή και μετά από πολλές αποτυχημένες προσπάθειες χωρίς reset.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Αν είναι θέμα του imc πώς εξηγείται ότι ορισμένες φορές, με ακριβώς τα ίδια settings, επιβεβαιωμένα από τα win10, το BIOS και το Asrock TC, είσαι σταθερός για πάνω από ώρα, ενώ κάποιες άλλες, μετά από κλείσιμο του pc, κρασάρεις στα πρώτα δευτερόλεπτα. Στατιστικά δεν στέκει.

Μόλις "πατήσεις" 42+ multiplier είναι σαν να τρελαίνεται το mobo. Εν τω μεταξύ μόλις εμφανιστούν αυτά τα κουλά και πας μετά να φορτώσεις το απορβλημάτιστο daily preset σου(π.χ. με RAM στα 4000) είναι πολύ πιθανό να έχει αποσυντονιστεί και αυτό. Δηλαδή να έχεις σχεδόν στιγμιαίο crash στην πρώτη βαριά εφαρμογή. Λύνεται με BIOS reset που απαιτεί άνοιγμα του case ή και μετά από πολλές αποτυχημένες προσπάθειες χωρίς reset.

Συνηθως τετοια θεματα εχεις απο λαθος αντιστασεις ,αν μπορεις να βαλεις με το χερι αντιστασεις και rtl ισως να διορθωθει. Ωστοσο δοκιμασε και με διαιρετη 100:133 ,δεχεται μεγαλυτερη συχνοτητα o imc με αυτον ,πχ  εμενα 4400 παιζουν μονο με 100:133 με 100:100 απλα δεν

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Συνηθως τετοια θεματα εχεις απο λαθος αντιστασεις ,αν μπορεις να βαλεις με το χερι αντιστασεις και rtl ισως να διορθωθει. Ωστοσο δοκιμασε και με διαιρετη 100:133 ,δεχεται μεγαλυτερη συχνοτητα o imc με αυτον ,πχ  εμενα 4400 παιζουν μονο με 100:133 με 100:100 απλα δεν

Αν λέγοντας αντιστάσεις εννοείς τα IOL/RTL δεν νομίζω να φταίει αυτό*. Το Asrock TC τα δείχνει ίδια είτε είναι εντελώς ασταθές το σύστημα είτε όχι. Υποψιάζομαι κάποιες υπορρυθμίσεις ή τάσεις που δεν σε αφήνει η mobo να αλλάξεις. Θα το δω πάντως και αυτό που λες. Ευχαριστώ.

edit: Λάθος μου. Αντιστάσεις είναι τα rttNom. Αυτά δεν φαίνονται μέσα στα windows. Εκεί ίσως το BIOS να κάνει "νερά", δείχνοντας εσφαλμένα ότι έχουν αλλάξει ενώ τα έχει αφήσει ίδια με κάποιο άλλο preset. Ίδωμεν.

Επεξ/σία από pirmen56
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας φίλος από τα παλιά έτρεξε από το save μου στο CP2077 και το ανέβασε στο κανάλι του.

Ρελαντί ο 12900K 10% καλύτερα min fps από τον 5800X3D τεζαρισμένο. 25% πάνω από τερματισμένο 10900K, όπως το περίμενα. Με OC λέει για 96-99min fps. Κοντά 20% διαφορά από τον 3D.

5800X3D: 

Spoiler

 

10900K:

Spoiler

 

Ανακεφαλαιώνοντας για τον @tzavardin :

10900K: 3 χειρότερα frame drops: 72,74,75 -> Μ.Ο. = 73,7

5800X3D: 3 χειρότερα frame drops: 82,83,85 -> Μ.Ο. = 83,3

Διαφορά: 13% υπέρ του 3D. Τα frame drops είναι σε μεγάλο βαθμό επαναλήψιμα(όχι ιδιαίτερα τυχαία), τουλάχιστον σε μένα.

Επεξ/σία από pirmen56
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

10900K: 3 χειρότερα frame drops: 72,74,75 -> Μ.Ο. = 73,7

5800X3D: 3 χειρότερα frame drops: 81,82,83 -> Μ.Ο. = 82

Διαφορά: 11% υπέρ του 3D. Τα frame drops είναι σε μεγάλο βαθμό επαναλήψιμα(όχι ιδιαίτερα τυχαία), τουλάχιστον σε μένα.

 81 fps δεν είδα στο δικό μου oced βίντεο. Πες μου σε ποιο sec το είδες.

Οπότε αν πάει 82,83 και 85 (που είναι το επόμενο) έχουμε 83,3 Μ.Ο. οπότε πάει στο 13% η διαφορά.

Βεβαία υπάρχει και αυτή η περιοχή:

Στις 14/4/2024 στις 10:23 ΜΜ, kkatzos είπε

Από το δικό σου 1:24 και δικό μου 1:21 που εσύ ζορίζεσαι στα 75-80fps εγώ είμαι στα 90-100fps. Μέση διαφορά πάνω από 20%. Πόση διαφορά νομίζεις ότι έχεις από tuned 12900Κ; Δεν έχεις παραπάνω.

... που εσύ είσαι συνέχεια πολύ κοντά στα min σου, ενώ ο 3D αρκετά πιο πάνω.

Περιοχή που δεν είδαμε στο βιντεάκι του 12900Κ του strawman γιατί ακολούθησε άλλο δρομολόγιο.

Επίσης γιατί ενώ σε κάρτες με ίδια ποσότητα VRAM (24GB) έχω σχεδόν 1GB παραπάνω VRAM usage συνεχώς;

Καλό θα ήταν να βλέπαμε και τα settings για να είμαστε βέβαιοι ότι είναι apples to apples σύγκριση.

Εκτός και αν πούλησε τη 4090 και έχει 8άρα κάρτα πλέον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, kkatzos είπε

 81 fps δεν είδα στο δικό μου oced βίντεο. Πες μου σε ποιο sec το είδες.

Οπότε αν πάει 82,83 και 85 (που είναι το επόμενο) έχουμε 83,3 Μ.Ο. οπότε πάει στο 13% η διαφορά.

Βεβαία υπάρχει και αυτή η περιοχή:

... που εσύ είσαι συνέχεια πολύ κοντά στα min σου, ενώ ο 3D αρκετά πιο πάνω.

Περιοχή που δεν είδαμε στο βιντεάκι του 12900Κ του strawman γιατί ακολούθησε άλλο δρομολόγιο.

Επίσης γιατί ενώ σε κάρτες με ίδια ποσότητα VRAM (24GB) έχω σχεδόν 1GB παραπάνω VRAM usage συνεχώς;

Καλό θα ήταν να βλέπαμε και τα settings για να είμαστε βέβαιοι ότι είναι apples to apples σύγκριση.

Εκτός και αν πούλησε τη 4090 και έχει 8άρα κάρτα πλέον.

Το διόρθωσα αυτό με τα fps. Δεν αλλάζουν πολλά. Δυστυχώς με το setup μου δεν μπορώ να ξεπεράσω τα 4200Mhz RAM. Ο κανόνας για dual rank b-die σε comet lake είναι τα 4266.

Η ουσία είναι ότι ενώ ο 3D κοντράρει ακόμα και Intel CPU επόμενων γενεών στα average FPS στα min έχουμε εντελώς άλλη εικόνα. Αυτό λέω εδώ και τόσο καιρό. Δες και στο FC6 που είμαστε πρακτικά στα ίδια στα min fps. Δεν παίζουν ρόλο τα cores εκεί. Προφανώς και είναι θέμα game οι συγκριτικές επιδόσεις. Είδες όμως ότι δεν υπάρχει ούτε 1 στο εκατομμύριο περίπτωση να αγγίξει ο 10900K, 12900K και άνω. Αυτό σημαίνει αναβάθμιση. Όχι να δίνεις ένα κάρο λεφτά και παίζεται στο ζάρι το αποτέλεσμα.

Σχετικά με τον από πάνω κύριο. Του ζήτησα και μου είπε ότι θα τρέξει κάτι proper και με system specs. Πάντως πήρες μια πρώτη γεύση ότι δεν υπάρχει επαφή σε mins.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...