Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 25,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1768

  • ultraex2003

    1480

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

πρωτο overclock που κανω. για πειτε ειμαι καλα η θα καει η καρτα?

 

Εσυ δεν χρειαζεσαι βοηθεια απο insomniacs/tech freaks. Μας ζητας να μαντεψουμε με ακριβεια... :P

 

Αρχικα τρεξε το ιδιο benchmark στο setting ExtremeHD (ελπιζω να μπαινει αυτοματα σε fullscreen mode) ωστε να εχεις συγκρισιμο αποτελεσμα με τους υπολοιπους και παραλληλα με το benchmark αφησε ανοιχτο να τρεχει το GPU-Z, αφου ρυθμισεις στην καρτελα sensors να κρατησει την max τιμη για θερμοκρασια GPU και VRM (με ενα click πανω στην μετρηση). Επανελαβε 2 φορες τα παραπανω, μια με stock clocks και μια overclocked, τραβωντας ενα screenshot στο τελος, οπου θα φαινονται καθαρα οι max τιμες που σου εγραψα και το score στο Valley.

 

Θεωρητικα, παντως, δεν καιγεται ετσι απλα η καρτα. Αν εχεις τετοιες ανησυχιες θα σου προτεινα να μην χρησιμοποιεις 24/7 το μεγιστο overclock αλλα κατι λιγοτερο και να μην πειραξεις το memory clock.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ δεν χρειαζεσαι βοηθεια απο insomniacs/tech freaks. Μας ζητας να μαντεψουμε με ακριβεια... :P

 

Αρχικα τρεξε το ιδιο benchmark στο setting ExtremeHD (ελπιζω να μπαινει αυτοματα σε fullscreen mode) ωστε να εχεις συγκρισιμο αποτελεσμα με τους υπολοιπους και παραλληλα με το benchmark αφησε ανοιχτο να τρεχει το GPU-Z, αφου ρυθμισεις στην καρτελα sensors να κρατησει την max τιμη για θερμοκρασια GPU και VRM (με ενα click πανω στην μετρηση). Επανελαβε 2 φορες τα παραπανω, μια με stock clocks και μια overclocked, τραβωντας ενα screenshot στο τελος, οπου θα φαινονται καθαρα οι max τιμες που σου εγραψα και το score στο Valley.

 

Θεωρητικα, παντως, δεν καιγεται ετσι απλα η καρτα. Αν εχεις τετοιες ανησυχιες θα σου προτεινα να μην χρησιμοποιεις 24/7 το μεγιστο overclock αλλα κατι λιγοτερο και να μην πειραξεις το memory clock.

24\7 τι εννοεις? γενικα στα ποσα ρολογια να την εχω για καλυτερη αποδοση συμφωνα με το συστημα υπογραφης. γιατι δεν θελω να ασχοληθω με τα σκορ και τιμες. απλα να παιζω καλυτερα τα παιχνιδια οσο το δυνατον παραπανω γινεται. χωρις πολυ ζορι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

24 ώρες τη μέρα 7 μέρες την εβδομάδα.

 

Υπάρχουν δύο είδη overclock, αυτό που το ψάχνεις μια φορά και το αφήνεις έτσι για πάντα (και μάλλον κάτι τέτοιο θες εσύ) και αυτό που προσπαθείς να ξεζουμίσεις και το τελευταίο mhz όλη την ώρα και διαρκώς πειραματίζεσαι, αλλά με τέτοιες ρυθμίσεις δε μπορεί να είσαι συνεχώς είτε γιατί δεν είσαι 100% σταθερός, είτε γιατί φθείρεται το hardware σου

 

Το πόσο overclock πρέπει να κάνεις για να είσαι οκ 24/7 και να μην ασχοληθείς ποτέ ξανά και είναι υποκειμενικό και εξαρτάται από την περίπτωση.

 

Αν το προσεγγίσεις σχετικά συντηρητικά το ζήτημα πάντως και το ψάξεις καλά να ξέρεις ότι δε πρόκειται να σου καεί/χαλάσει τίποτα.

 

Αν αρχίσεις τις καγκουριές και τις προχειροτητες θα έχεις αργά ή γρήγορα κάποιο θέμα, όχι απαραίτητα να χαλάσει κάτι, αλλά έστω και μια bsod εκεί που κάνεις κάτι σημαντικό είναι ενοχλητική

 

Το ίντερνετ να το συμβουλεύεσαι φυσικά μιας και οτιδήποτε έχεις να μάθεις βρίσκεται εκεί, μην το παίρνεις όμως τοις μετρητοίς γιατί παίζει πολύ φίδι κι εκεί που θα λες μέσα σου "μα καλά πώς γίνεται όλοι να τρέχουν σε αυτές τις συχνότητες κι εγώ όχι;" οι άλλοι θα έχουν φάει ένα σωρό κρασσαρίσματα πριν ανεβάσουν ένα screenshot.

 

Το ζήτημα είναι το μηχάνημά σου να είναι πρωτίστως ένα αξιόπιστο εργαλείο και από και και πέρα να είναι όσο πιο γρήγορο γίνεται

Επεξ/σία από qsis
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θελω καγκουριες. θελω αυτο που ειπες να την ανεβασω λιγο παραπανω και να την αφησω ετσι για την υπολοιπη διαρκεια. 

 

αλλα αν δεν υπαρχει λυση τοτε την βαζω default settings. απλα χρειαζεται λιγα γκαζια σε καποια παιχνιδια. γιαυτο πιο πολυ ηθελα να την ανεβασω. τωρα να παω σε κανεναν ειδικο να του δωσω λεφτα να μου κανει σταθερο υπερχρονισμο παλι ποιος ξερει το τι θα κανει. και κριμα τα λεφτα. μου φαινεται πολυ δυσκολο αθλημα παντως. φανταζομαι ποση δουλεια στην cpu κανετε. απαπαπαααα κινεζικα μου φαινοναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θελω καγκουριες. θελω αυτο που ειπες να την ανεβασω λιγο παραπανω και να την αφησω ετσι για την υπολοιπη διαρκεια. 

 

αλλα αν δεν υπαρχει λυση τοτε την βαζω default settings. απλα χρειαζεται λιγα γκαζια σε καποια παιχνιδια. γιαυτο πιο πολυ ηθελα να την ανεβασω. τωρα να παω σε κανεναν ειδικο να του δωσω λεφτα να μου κανει σταθερο υπερχρονισμο παλι ποιος ξερει το τι θα κανει. και κριμα τα λεφτα. μου φαινεται πολυ δυσκολο αθλημα παντως. φανταζομαι ποση δουλεια στην cpu κανετε. απαπαπαααα κινεζικα μου φαινοναι

 την αφηνω εδω για 24/7 αν δεν κανει κανενα crash κλειδωνω σε αυτες τις τιμες.

post-235149-0-97088100-1401529805_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα ποσα να κατεβω?

 

Εισαι σιγουρος οτι ελεγχεις την ταση? Μονο εναν τροπο ξερω να το μαθεις, GPU-Z καρτελα sensors. Κανεις τις αλλαγες σου και βλεπεις αν πιανουν τοπο. Επισης καλο θα ηταν να κανεις αυτα που σου εγραψα πανω με το GPU-Z. Και καλα, εγω πες δεν οριζω που παν τα 4, εσυ δεν εισαι περιεργος να δεις αν εισαι οκ απο θερμοκρασιες (ιδιαιτερα στα VRM)? Μην το παρεις στραβα το τελευταιο, για την καρτα σου νοιαζομαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι σιγουρος οτι ελεγχεις την ταση? Μονο εναν τροπο ξερω να το μαθεις, GPU-Z καρτελα sensors. Κανεις τις αλλαγες σου και βλεπεις αν πιανουν τοπο. Επισης καλο θα ηταν να κανεις αυτα που σου εγραψα πανω με το GPU-Z. Και καλα, εγω πες δεν οριζω που παν τα 4, εσυ δεν εισαι περιεργος να δεις αν εισαι οκ απο θερμοκρασιες (ιδιαιτερα στα VRM)? Μην το παρεις στραβα το τελευταιο, για την καρτα σου νοιαζομαi

 

δεν παρεξηγουμαι δεν εχω ιδεα το πως γινονται ολα αυτα. θελει πολυ δουλεια και μαθηση. μολις εκανα φορματ απο τις μα@@κιες που εκανα. δεν εβγαινε καν στα windows. την αφηνω οπως ειναι θα καλεσω καποιον ειδηκο να μου το κανει σωστη και σταθερη. ευχαριστω παντως!

 

Υ.Γ οποιος θελει να παρει χαρτζιλικι ειμαι θεσσαλονικη να ερθει να μοu την clockarei.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι νομιζεις οτι οι ειδικοι ξερουν και να κλοκαρουν......... αντε κανα φορματ το πολυ οι περισσοτεροι. Αυτο θελει μερακι πιο πολυ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

δεν παρεξηγουμαι δεν εχω ιδεα το πως γινονται ολα αυτα. θελει πολυ δουλεια και μαθηση. μολις εκανα φορματ απο τις μα@@κιες που εκανα. δεν εβγαινε καν στα windows. την αφηνω οπως ειναι θα καλεσω καποιον ειδηκο να μου το κανει σωστη και σταθερη. ευχαριστω παντως!

 

Υ.Γ οποιος θελει να παρει χαρτζιλικι ειμαι θεσσαλονικη να ερθει να μοu την clockarei.

 

 

Εμεις παντως εδω ειμαστε, εγω σου διαθετω τις γνωσεις μου, στειλε μου pm ελευθερα. Δεν ειναι δα και τοσο δυσκολο ενα μικρο overclock. Απλα πρεπει να το κανεις σωστα και να checkareis συχνα θερμοκρασιες. Ακομα και στην περιπτωση που στο ρυθμισει αλλος, γιατι πολυ απλα θα στο ρυθμισει τωρα και στο κατακαλοκαιρο μπορει να ξεφευγουν οι θερμοκρασιες..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψιλο χαζο bench αλλα τεσπα.για τον επεξεργαστη ισως ειναι καλο γιατι για το 2d την 290 την βγαζει πισω απο 6950 και μετραει στην συνολικη βαθμολογια.

passmark.png

 

και εδω μονο ο επεξεργαστης (στα 4700 ειναι).

cpu_passmark_4700_page_1.png

cpu_passmark_4700_page_2.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...