Προς το περιεχόμενο

ddr και dual chanel


alex89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή έχω μπερδευτεί με το πως λειτουργούν αν κάποιος γνωρίζει ας με βοηθήσει.

Σχετικά με τις μνήμες DDR: Αν η μνήμη είναι ddr στα 800mhz στην πραγματικότητα είναι στα 400mhz αλλά επειδή είναι ddr πολλαπλασιάζεται επί δύο οπότε 400 χ 2 = 800 mhz ?

 

Τώρα, αν έχω 2 χ 1024ΜΒ μνήμη στα 667Mhz και τις βάλω σε dual chanel οι μνήμες θα τρέχουν στα στα 667 χ 2 = 1334Μzh;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πρωτη ερωτηση σου ισχυει αυτο που σκεφτεσαι, δηλ. η πραγματικη συχνοτητα της μνημης ειναι η μιση της ονομαστικης της αλλα λογω του τροπου λειτουργιας της (Double Data Rate) διπλασιαζει αυτη τη συχνοτητα.Οταν ομως τοποθετησεις 2 μνημες σε dual channel διπλασιαζεις το bandwith των μνημων και οχι τη συχνοτητα λειτουργιας τους. Αρα εχεις bandwith π.χ. 667 χ 2 = 1334Μzh με τις μνημες ομως να δουλευουν στη default συχνοτητα τους (667Mhz). Πιστευω να βοηθησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πρωτη ερωτηση σου ισχυει αυτο που σκεφτεσαι, δηλ. η πραγματικη συχνοτητα της μνημης ειναι η μιση της ονομαστικης της αλλα λογω του τροπου λειτουργιας της (Double Data Rate) διπλασιαζει αυτη τη συχνοτητα.Οταν ομως τοποθετησεις 2 μνημες σε dual channel διπλασιαζεις το bandwith των μνημων και οχι τη συχνοτητα λειτουργιας τους. Αρα εχεις bandwith π.χ. 667 χ 2 = 1334Μzh με τις μνημες ομως να δουλευουν στη default συχνοτητα τους (667Mhz). Πιστευω να βοηθησα

 

Σωστα!!Αλλα έμμεσα αμα το καλοσκεφτούμε προκειται για μια μικροαπατη στυλ μαρκετινγκ οπως πάντα ενώ το ευρος ζώνης παραμένει το ίδιο μεγαλώνουμε το εύρος δεδομένων για αυτο και η διαφορά στις επιδόσεις καταντά αστεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πρωτη ερωτηση σου ισχυει αυτο που σκεφτεσαι, δηλ. η πραγματικη συχνοτητα της μνημης ειναι η μιση της ονομαστικης της αλλα λογω του τροπου λειτουργιας της (Double Data Rate) διπλασιαζει αυτη τη συχνοτητα.Οταν ομως τοποθετησεις 2 μνημες σε dual channel διπλασιαζεις το bandwith των μνημων και οχι τη συχνοτητα λειτουργιας τους. Αρα εχεις bandwith π.χ. 667 χ 2 = 1334Μzh με τις μνημες ομως να δουλευουν στη default συχνοτητα τους (667Mhz). Πιστευω να βοηθησα

 

μεγαλώνεις το εμπρός του διαύλου από μνήμες σε cpu και βίσε versa δεν διπλασιάζεις την συχνότητα ;) απλά παο 64bit που έινια ένα stick μονο του το πας στα 128 με οποια αύξηση ταχύτητας σου δίνει :-)

 

 

Σωστα!!Αλλα έμμεσα αμα το καλοσκεφτούμε προκειται για μια μικροαπατη στυλ μαρκετινγκ οπως πάντα ενώ το ευρος ζώνης παραμένει το ίδιο μεγαλώνουμε το εύρος δεδομένων για αυτο και η διαφορά στις επιδόσεις καταντά αστεία

 

κανε ένα test από τον Cachemem του everest και θα δεις ότι έχει διαφορα μονο και μονο που ανεβαίνει η συχνότητα στο ίδιο μέγεθος μνήμης αλλιώς δεν θα γινόταν χαμός με το overclock ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεία σας, επειδή είμαι άσχετος με τις μνήμες, όποιος έχει τη διάθεση, ας μου εξηγήσει, όταν λέμε ότι το bandwith αυξάνεται, αυτό σχετίζεται με την επικοινωνία της μνήμης με τον επεξεργαστή; Επίσης, πως μπορώ να υπολογίσω το bandwith. Κάπου διαβάζω και δεν ξέρω πόσο σχέση έχει το fsb του επεξεργαστή με τη συχνότητα της μνήμη και τα ratio 1:1. Το σκεπτικό δε γνωρίζω και προσπαθώ, όλα αυτά να τα καταλάβω. Δηλαδή από τα όσα διάβασα, μπορεί να ανεβαίνει η συχνότητα με το dual channel αλλά το bandwith είναι που κάνει τη διαφορά, γιατί στη μεγαλύτερη συχνότητα, τα δεδομένα πηγαίνουν πιο γρήγορα και χρειάζεται μεγαλύτερο bandwith. Όμως δεν ξέρω αυτό με τον επεξεργαστή αν έχει σχέση και πρέπει και στον επεξεργαστή να γίνουν ρυθμίσεις. Το ξέρω ότι είναι πολλά και ίσως κουραστικά να τα εξηγεί κάποιος. Προσπαθώ και από το ίντερνετ να ψάξω να μάθω, για να μην κουράζω τόσο πολύ. Ευχαριστώ για τη βοήθειά σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bandwith= εύρος διαύλου (bus) απο/προς cpu/mem όπως είπε o vatos.

Το bandwidth της μνήμης υπολογίζεται χοντρικά σε gigabytes/sec πολλαπλασιάζοντας την πραγματική συχνότητα με τον αριθμό 0.016.

-Πχ για 1066 rated μνήμες 533(actual)*0.016=~8.5Gb/s bandwidth

Ta ratio είναι απλά: 1:1 σημαίνει πως συσυχνότητα fsb είναι σε 1 προς 1 αναλογία με την πραγματική συχνότητα της μνήμης. Πχ fsb=266 με 1:1 έχουμε μνήμη που τρέχει στα 266 πραγματική, 533ονομαστική.

Τώρα για να έχουμε απόδοση θεωρητικά ώστε να εκμεταλλευτούμε όλο το εύρος της cpu πρέπει η μνήμη να τρέχει σε διπλάσια rated ταχύτητα από το fsb δηλ 1:2 ώστε να ακολουθεί το εύρος της l2 cache(δυστυχώς δεν ξέρω τον τρόπο υπολογισμού bandwidth της l2 -φαντάζομαι .016 χ rated fsb??? -όποιος ξέρει κάτι καλοδεχούμενος) Δηλαδή στον δικό μου 6550 333mhz stock fsb χρειάζομαι μνήμη 666 δηλαδή ddr2 1333. Βέβαια overclocked sta 3ghz (430x7) έχω rated fsb 1720mhz. Τέτοιες μνήμες δεν βρίσκω lol οπότε τρέχω στα 860 με 1:1 (και οικονομικά) .Ελπίζω να μην έχω γράψει καμιά ανακρίβεια....τα ξέρω ψιλομπακαλίστικα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρά τα λες μονο στον διαιρετή το έχεις χάσει ο 1:1 είναι καλύτερος από όλους γιατί απλά είναι συγχρονισμένος με το fsb μετά το 1:2 κλπ όσο ανεβαίνουν έινια πιο αργοί αλλα αν έχεις μνήμες που τρέχουν 600Mhz 750Mhz τότε δεν μπορείς να τρέξεις 1:1 εκτος :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι το 1:1 δεν είναι μύθος αλλα δεν είναι και σημαντική διαφορα για να το κυνηγήσεις ;) δοκίμασε με το cachemem του everest τις μνήμες σου στις ίδιες συχνότητες με 1:1 και άλλους διαιρέτες να δεις ότι το 1:1 εκτος από πιο γρήγορο έινια και πιο σταθερό σε overclocking αν αντέχουν οι μνήμες σου ψιλά :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν vatos όχι μόνο είχες δίκιο αλλά τα αποτελέσματα ήταν εντυπωσιακά :Δοκίμασα με 216 x7 fsb και τη μνήμη΄1:2 και ιδού:

fsb215mem12860fk3.jpg

 

Μετά στα 215χ7 (μου φυγε 1 lol) kai 1:1

fsb216mem11430qi6.jpg

 

Λοιπόν στο everest τα αποτελέσματα ήταν σημαντικά μόνο στο latency της l2 6 me 1:2 , 7.5 me 1:1. Αρκετή διαφορά δε νομίζεις; (είχα δίκιο σκέφτηκα) Σκέφτηκα να τρέξω κι ένα superpi το οποίο δε βασίζεται στη μνήμη και όπως βλέπεις με 1:1 έτρεξε 3 δευτερόλεπτα πιο γρήγορα!!! Βασικά έχω μείνει μ@λ@κας γιατί περίμενα να μη δω διαφορές με τέτοια bench. Όσον αφορά τις συχνότητες της μνήμης δε τις κράτησα ίδιες γιατί φυσικά με 1:1 θα είχα τη διπλάσια ταχύτητα fsb και τι θα μετρούσα; Και πάλι όμως δεν είμαι σίγουρος για τη μεθοδολογία...Ίσως πρέπει να κρατάω σταθερό fsb kai συχνοτητα μνημης kai να αλλάζω multi? Σίγουρα όχι με τον 6550. Καμιά ιδέα κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεγαλύτερο fsb με μικρότερο πολλαπλασιαστή είναι πιο γρήγορο από το ανάποδο όπως και με τις μνήμες το 1:1 είναι πιο γρήγορο :-) μετά είναι θέμα user τι κυνηγάει ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου χρυσος κανονας οταν αγοραζεις μνημες για συστημα να προτιμας 2Χ1γίκα moduleή 2Χ2 γίγκα, επίσης κατα προτίμηση να ειναι του ιδιου κατασκευαστη με τα ιδια ακριβως timings, latency για επιτευξη αριστων επιδοσεων σε duall channel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...