Προς το περιεχόμενο

ddr και dual chanel


alex89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

frenzy σε ευχαριστώ που εξήγησες με παραδείγματα για τις αναλογίες (με βοήθησαν πολύ)! Vatos_lokos προσπαθώ να το μάθω το everest γιατί ακόμα τώρα μπαίνω στα κατατόπια της μνήμης! Έψαχνα στο ίντερνετ να βρω κάτι στα ελληνικά αλλά....Να είστε καλά γιατί μου λύθηκαν αρκετές απορίες!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στου frenzy που είδα στο Everest τα αποτελέσματα. Αυτό που δείχνει ποια από τις δύο αναλογίες 1:1 ή 1:2 ποια είναι καλύτερη είναι το latency στην L1 και L2; Το Latency της Memory δεν πρέπει να το κοιτάμε; Επίσης τα 3 δευτερόλεπτα πως υπολογίζονται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στου frenzy που είδα στο Everest τα αποτελέσματα. Αυτό που δείχνει ποια από τις δύο αναλογίες 1:1 ή 1:2 ποια είναι καλύτερη είναι το latency στην L1 και L2; Το Latency της Memory δεν πρέπει να το κοιτάμε; Επίσης τα 3 δευτερόλεπτα πως υπολογίζονται;

 

Το κοιτάμε το latency αλλά στα συγκεκριμένα benches οι μνήμες έτρεχαν σε διαφορετική συχνότητα οπότε δε βγάζεις συμπέρασμα για latency απο αυτά. To μόνο που κοίταξα (και ίσως οχι και σωστά) είναι η συμπεριφορά του συστήματος (cpu+mem) με 1:1 και 1:2. Τα 3 δευτερόλεπτα είναι η διαφορά του χρόνου που έκανε το superpi να τελειώσει τους υπολογισμούς του π (1mb ψηφίων). Κατά τον vatos και το bench (και κανα εκατομμύριο overclockers ανα τον κόσμο) το 1:1 είναι καλύτερο. Όπως είπα όμως υπάρχουν και κάποιοι που υποστηρίζουν πως το 1:2 είναι αποδοτικότερο γιατί είναι συγχρονισμένο με rated fsb. Ψαξτο κι εσύ και βγάλε συμπεράσματα:-)

 

Edit: Όσον αφορά το latency είνα βασικό όσο και η συχνότητα. Βασικά είναι η συνάρτηση latency και συχνότητας που κάνει τη διαφορά. Στα 100hz η μνήμη κάνει 100 εργασίες (read/writes) το δευτερόλεπτο.Latency είναι η καθυστέρηση αυτών των εργασιών ανα εργασία. Αν είναι να διαλέξουμε όμως μεταξύ latency και συχνότητας προτιμάμε την υψηλότερη συχνότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bandwith= εύρος διαύλου (bus) απο/προς cpu/mem όπως είπε o vatos.

Το bandwidth της μνήμης υπολογίζεται χοντρικά σε gigabytes/sec πολλαπλασιάζοντας την πραγματική συχνότητα με τον αριθμό 0.016.

-Πχ για 1066 rated μνήμες 533(actual)*0.016=~8.5Gb/s bandwidth

Ta ratio είναι απλά: 1:1 σημαίνει πως συσυχνότητα fsb είναι σε 1 προς 1 αναλογία με την πραγματική συχνότητα της μνήμης. Πχ fsb=266 με 1:1 έχουμε μνήμη που τρέχει στα 266 πραγματική, 533ονομαστική.

Τώρα για να έχουμε απόδοση θεωρητικά ώστε να εκμεταλλευτούμε όλο το εύρος της cpu πρέπει η μνήμη να τρέχει σε διπλάσια rated ταχύτητα από το fsb δηλ 1:2 ώστε να ακολουθεί το εύρος της l2 cache(δυστυχώς δεν ξέρω τον τρόπο υπολογισμού bandwidth

της l2 -φαντάζομαι .016 χ rated fsb??? -όποιος ξέρει κάτι καλοδεχούμενος) Δηλαδή στον δικό μου 6550 333mhz stock fsb χρειάζομαι μνήμη 666 δηλαδή ddr2 1333. Βέβαια overclocked sta 3ghz (430x7) έχω rated fsb 1720mhz. Τέτοιες μνήμες δεν βρίσκω lol οπότε τρέχω στα 860 με 1:1 (και οικονομικά) .Ελπίζω να μην έχω γράψει καμιά ανακρίβεια....τα ξέρω ψιλομπακαλίστικα :P

 

Frenzy διάβαζα αυτό το άρθρο και από ότι κατάλαβα για να βρει το badwindth στην μνήμη πολλαπλασιάζει την πραγματική της συχνότητα x 8. Δεν τα ξέρω καλά. Αν θες κοιτάξέ το και εσύ γιατί βγάζει αν το καταλαβαίνω σωστά διαφορετικά νούμερα....

http://www.hardwaresecrets.com/article/133/4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...