Προς το περιεχόμενο

Απελπισμένη αρχάρια(κοψιμο ταινιών)


lina711

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απολογουμαι που απο το πρώτο μου ποστ ζητω βοήθεια αλλά για ασχετους είναι όλα κινεζικα εδω...

Μετα απο ωρα αναζητησης και ψάξιμο κάθε σελιδας αποφασισα να ρωτήσω. Μην με παραπεψετε σε αλλο ποστ γιατι τα διάβασα και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω.

 

Εχω ενα original dvd (η πειρατεία σκοτώνει) και θελω να κόψω κομμάτια απο αυτο 2-3 λεπτων και μετα να τα χρησιμοποιήσω σε presentation στο power point.(αρα να τα ξανακάνω save σε άλλο dvd)

Σας παρακαλώ (μην γελατε) μην μου γραψετε περιεργα πραγματα...

Εδω σε ενα ποστ διαβασα ερωτηση τι dvd εχεις και γω θα απαντουσα κυκλικο...

Δεν αποθηκευσα την ταινεία στον υπολογιστή μου γιατι ουτε αυτο ξέρω να το κάνω.

Συγνώμη αν σας ζαλισα. Ασε που δεν ξερω αν εδώ πρεπει να γράψω την απορία μου!

Αν θελετε στείλτε μου τις απαντησεις σε προσωπικό μηνυμα και διαγράψτε το αυτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να παρακαλέσεις κάποιον που ξέρει να σου κάνει αυτή τη δουλειά, έτσι ώστε να μάθεις βλέποντάς τον. Δυστυχώς θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις 2-3 προγραμματάκια και μάλλον δε θα τα καταφέρεις χωρίς αναλυτικές και μακροσκελής οδηγίες (εφόσον είσαι τόσο αρχάρια όσο λες)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ειναι το προβλημα κανεις δεν ξερει...

Νομιζα πως ηξερα κατι λίγα αλλά μπηκα εδω μέσα και ενιωσα ηλεκτρονικα αναλφάβητη...

ΑΝ μπορουσε καποιος εστω και περιληπτικά να μου πει ή να μου γραψετε αυτα τα προγραμματάκια και απο κει και περα ο θεος βοηθός..(αν ξέρει βεβαια και αυτος τίποτα!)

ευχαριστω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενας πολυ απλος τροπος πιστευω για σενα ειναι να χρησιμοποιησεις το dvdfabplatinum μεσω της επιλογης εγγενες που εχει στο μενου dvd σε κινητο ωστε να το μετατρεψεις σε avi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε το DVDFab Decrypter μπορείς να περάσεις την ταινία στον δίσκο, αν αυτή έχει προστασία κατά της αντιγραφής, και στη συνέχεια με το DVD Shrink μπορείς να κάνεις "κοπτοραπτική". Τα αρχεία που θα πάρεις θα έχουν τη μορφή ifo+vob. Επειδή όμως δεν ξέρω σε ποια μορφή μπορείς να τα εισαγάγεις στο PowerPoint, αλλά υποψιάζομαι ότι δεν υποστηρίζει vob, μάλλον θα πρέπει να τα μετατρέψεις π.χ. σε mpg ή avi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου τα παρεις σε avi χρησιμοποιεις το movie maker των windows που το εχεις ηδη και κοβεις τις σκηνες, περνα τες πρωτα σε avi και μετα λεμε και γι αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει κόσμος που τα κάνει αυτα για σένα (πχ θες μετάφραση πας σε μεταφραστές, θες εκτύπωση πας σε copy center,θες κουλουράκια πας σε φουρνο και τους λες να στα φτιαξουν) κατι τέτοιο που θέλω ποιοι το κάνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οδηγίες ....

Δες στο παρακάτω link έναν οδηγό μετατροπής ταινίας dvd προς αρχείο avi, το οποίο (υποθέτω ότι) μπορεί να εισαχθεί μέσα σε powerpoint:

http://www.autogk.me.uk/modules.php?name=TutorialGR

Βάλε τώρα με το μυαλό σου ότι ο παραπάνω οδηγός περιγράφει μόνο για ένα μέρος της δουλειάς που έχεις να κάνεις και θα καταλάβεις γιατί χρειάζεσαι κάποιον να κάνει κι εσύ να βλέπεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει κόσμος που τα κάνει αυτα για σένα (πχ θες μετάφραση πας σε μεταφραστές, θες εκτύπωση πας σε copy center,θες κουλουράκια πας σε φουρνο και τους λες να στα φτιαξουν) κατι τέτοιο που θέλω ποιοι το κάνουν;

 

Για φίλο μου είχα κόψει 5 3λεπτα κομμάτια από το ντοκυματέρ Μικρόκοσμος, τα ένωσα μεταξύ τους για να γίνει ένα 15λεπτο φιλμάκι, και αυτό το είχα μετατρέψει σε avi το οποίο το ήθελε σαν φόντο για μία παρουσίαση.

 

Χρησιμοποίησα 4 διαφορετικά προγράμματα...

DVD Decrypter

DVD Shrink

DVD2one

AutoGK

...κι έφαγα 5 ώρες από την *υπερ-πολύτιμη* ξεκούρασή μου.

 

Το dvd δεν είχε κάποια περίεργη προστασία οπότε δεν χρειάστηκε κι άλλο πρόγραμμα.

 

....Αν δεν το κατάλαβες....

Δεν είναι κάτι εύκολο να γίνει αυτό που θέλεις (βλ. φωτοτυπίες) - δεν είναι κάτι που το βρίσκεις στον Χρυσό Οδηγό (βλ. μετάφραση) - δεν είναι κάτι που κοστολογείται (βλ. φραντζόλα). Είναι κάτι που είτε το μαθαίνεις διαβάζοντας πολλά tutorials (...τα οποία χρειάζονται υπόβαθρο γνώσεων για να καταλάβεις τί λένε... όπως χρειάζεται να ξέρεις τί είναι η θάλασσα προτού ξεκινήσεις να μαθαίνεις ιστιοπλοϊα) είτε στο κάνει ένας φίλος για να βγάλει υποχρέωση (...και όχι για να του έχεις εσύ υποχρέωση μετά...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...