Προς το περιεχόμενο

Απαιτείται format γι'αυτήν την αλλαγή CPU;


GiOrGoSk21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα χρειαστεί format αν σε ένα pc αντικατασταθεί ένας παλιός επεξεργαστής P4 1.6Ghz(χωρίς υποστήριξη Hyper-Threading Technology) από έναν P4 3.2Ghz(με HT);

Η μητρική θα παραμείνει η ίδια(μια Asrock P4i65G).Για socket 478 μιλάμε πάντα.

Θα crashάρει το σύστημα,Windows κλπ ή απλώς τον βάζω κι είναι όλα ok;

Παίζει ρόλο η Hyper-Threading Technology σ'αυτό;

 

Διάβασα κι εδώ και μετά από Googling αρκετές γνώμες αλλά δεν έχω βγάλει ακόμα ξεκάθαρo συμπέρασμα.Δεν αντέχω το format αυτή την φορά!Θα με γονατίσει. :(

Αν μπορούσατε να με βοηθήσετε plzzz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία,ευχαριστώ.Αφού συμφωνούνε όλες οι γνώμες είμαστε ok.

Και κάτι άλλο για να μην ανοίγω νέο topic.Πρόσφατα έβαλα στο pc αυτό μια RAM 512(DDR400 Kingston)ίδιο ακριβώς μοντέλο με αυτό που ήδη είχε,οπότε λειτουργεί σε dual channel τώρα.Και στο BIOS και στα Windows αναγνωρίζεται κανονικά ως 1Gb σύνολο.

Δεν παρατήρησα όμως κάποια διαφορά στις ταχύτητες του pc.Βέβαια οι RAM λειτουργούν ως DDR266 αφού το CPU έχει FSB400(είναι ο P4 Willamette,1.6GHz,256K,400MHz).Δεν θα έπρεπε όμως να είναι έστω κάπως πιο γρήγορο το pc στις λειτουργίες του;(Εκτός αν εγώ δεν μπορώ να νιώσω ότι έγινε πιο γρήγορο το pc,οπότε πάω πάσο.)

Χρειάζεται να κάνω κάποια αλλαγή στις ρυθμίσεις εγώ;Ή πρέπει να βάλω τον 3.2Ghz(που έχει FSB800)για να "δείξουν" και οι RAM με το dual channel τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καμια διαφορα.

 

Απλα οποτε το συστημα χρειαζοταν περισσοτερη ραμ απο 256, οπου με τη 256 θα σερνοταν, τωρα με την 512 απλα θα πηγαινει το ιδιο γρηγορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thank you έγινε κατανοητή η 1η μου απορία για το CPU.

Θα ανοίξω νέο topic για την άλλη απορία περί Ram,γιατί επείγει κάπως να μάθω.

Συγκεκριμένα εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...