Προς το περιεχόμενο

bridge με cl-110


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν....

 

Ας μου δώσει τα φώτα του κάποιος που το κατέχει, (δλδ ο Poulinos), τι κάνω λάθος και δεν μπορεί να δουλέψει σε ''bridge'' το router.

 

Eίμαι σε 2play.

Mπαίνω στο menu του siemens, κάνω Quick Setup, και του βάζω επιλογή ''bridging''.

 

Τις υπόλοιπες ρυθμίσεις δεν τις πειράζω, τις αφήνω όπως είναι default. (VPI=8 VCI=35, encapsulation type=LLC/SNAP, obtain ip=auto, nat=enabled, LAN settings = default, DHCP server=on).

 

Πατάω finish, κάνει reboot.

Φτιάχνω και μία νέα σύνδεση από τον οδηγό των Win, (xp) ,

διμιουργία νέας σύνδεσης--->σύνδεση στο internet--->μη αυτόματη εγκατάσταση της σύνδεσης--->σύνδεση με χρήση σύνδεσης ευρείας ζώνης που απαιτεί....--->όνομα σύνδεσης--> username/pass...Tέλος.

 

Χρειάζεται να κάνω και κάποια άλλη κίνηση που παραλείπω?

 

Όταν πατώ να συνδεθεί, μου λέει σύνδεση μέσω WAN miniport, και μετά από μισό λεπτό περίπου μου πετάει error ότι ο απομακρυνσμένος υπολογιστής δεν response.... :mad:

 

Έχω δοκιμάσει και με ethernet και με usb σύνδεση,ακόμα και με τις δύο μαζί, χωρίς αποτέλεσμα...

 

Στις ''Συνδέσεις Δικτύου'' στην τοπική σύνδεση λέει ''limited or no conectivity'' :confused:

(και στην ethernet και στην usb).

 

(σόρρυ που γράφω τα μισά ελληνικά και τα μισά αγγλικά (ρυθμίσεις), αλλά είμαι στην δουλειά που έχουμε ελληνικά XP, ενώ σπίτι έχω αγγλικά, και δεν θυμάμαι την αντιστοιχεία των όρων στις ρυθμίσεις) :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

stin topiki sindesi den prpei na sou bgazei limited or no connectivity.prepei na exei parei ip kanonika oso thimame.b.oxi bridge to bazeis me llc kai ftiaxneis icon kai pezei.kane ena reset ton router sta default kai dokimase to pali.me ethernet tha pexei den xriazetai usb.an den to petixeis pes mou na to kano ena test na sou po.alla sto tcp ip tis kartas diktiou tha prepei na ise ok kai na mporeis na blepeis kanonika to menou tou router.opote simenei oti me ipconfig prepei na exeis parei kanonika ip.prosexe min kliseis ton dhcp server tou siemens.kai gia poio logo thes na to kaneis bridge?gia na mporeis na allazeis ip gia to rapidshare?an to thes gia auto den axizei.apla bale sta favorites tin selida tou router kai stin proti selida tha deis oti exei connect disconnect koumpaki ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν πάμε πάλι αν κατάλαβα καλά...

1. κάνω reset σε default.

2. κάνω πάλι quick setup και ότι έιχα κάνει και πριν (αυτά που έγραψα παραπάνω.

3. φτιάχνω εικονίδιο νέας σύνδεσης (όπως πριν)

4. δίνω εγώ μία IP στο τοπικό, για να μπορώ να μπαίνω στο menu Του router

5. κάνω προσευχή να δουλέψει.

 

(το ξέρω πως έχει disconnect κουμπάκι, αλλά αυτο έχει 2 αρνητικά, κάνει μισό λεπτό σχεδόν να ξανασυνδεί, και το μεγάλο πρόβλημα: δεν μπορώ να το αφήσω να κατεβάζει και να φύγω);)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί αν φύγω ποιος θα πατήσει disconnect να αλλάξει η IP? :P

 

το δοκίμασα όπως είπα από πάνω και δεν πέτυχε πάλι...

το τοπικό έγραψε ''connected'', αλλά στην κλήση (μέσω wan miniport που λέει) δεν συνδέεται.

 

όταν λες μην κλείσει ο dhcp, εννοείς να μην τον βάλω off έτσι?

 

στο τοπικό, δεν χρειάζεται να βάλω και στο dns ip μόνος μου έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ela mpika mesa me bridge.tha kaneis to quick setup kai tha baleis 8/35 meta tha dialexeis bridging alla stin epo,meni kartela den tha baleis obtain an ip address automatically alla tha afiseis opos exeis to none kai tha prepei na pexei.emena epexe.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tha petixei giatiekanes kai esi to lathos pou ekana kai ego.ebala nat kai ebala obtain ip address automatically eno den iparxei nat otan mpeneis me ikonidio.kai to obtain an ip address automatically ine sto ikonidio pou ftiaxneis opote mesa sto modem den iparxei.den nooeite nat se sindesi me ikonidio

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:devil:ΠΕΤΥΧΕ!!!

 

thanx Pouline!!! u r my hero! :-)

 

(δεν το πιστεύω ότι ήταν τόσο απλό, δυο μέρες ταλαιπωριέμαι)!

 

a esi ftes pou edo kai dio meres denmpikes ston kopo na grapseis tin aporia sou kai kathesai kai pedeuesai.kai mena mou pire ena lepto na katevo sto amaxi kai 3 lepta na to setaro 2 fores:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...